Monika Bobkowska - nauczycielka Ashtanga Yoga, artystka plastyk
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Monika Bobkowska - nauczycielka Ashtanga Yoga, artystka plastyk

  • czwartek, 3 marca 2011
Imię: Monika
Nazwisko: Bobkowska
 Wiek: 34
 Miasto zamieszkania: Kołobrzeg
 Szkoła jogi: Dharma Szkoła Jogi i Ajurwedy,  www.dharma.org.pl
 
 Stopień zaawansowania: No cóż… chyba zaawansowany :) wojskowych brak, a jogicznych belek nie przyszywam :)
Technika jogi: Astanga Yoga, Asztanga Winjasa Joga czy też Ashtanga Vinyasa Yoga po angielsku.
 Odbyte kursy: Uczennica B.N.S. Iyengara z Mysore, pod jego kierunkiem wci±ż zgłębiam swoj± praktykę jogiczn±. Gdy w Indiach, prowadziłam i prowadzę zajęcia i asystowałam w indyjskiej szkole jogi Sthalam 8 Yoga Shala w Mysore, gdzie ukończyłam teacher training. Ukończyłam kurs ajurwedy w o¶rodku Prajna Kutnera Research Institute Of Medical Sciences (R) Mysore, Karnataka, Indie. Ukończyłam kursy masaży: kalaryjski masaż stopami - chavutti thirumal, tajski masaż jogiczny, masaż klasyczny. Ukończyłam: profesjonalne kursy bioenergoterapii.
Z zawodu: Artystka plastyk
Z zamiłowania: Nauczycielka jogi, ajurwedystka, mama 2 dzieci. Holistycznie patrz±ca na ciało, ¶wiadomo¶ć i zdrowie. Współzałożycielka projektu www.dharma.org.pl

Monika Bobkowska

1. Moja przygoda z jog± zaczęła się…

Już jako mała dziewczynka byłam zafascynowana Indiami prawie nic o nich nie wiedz±c. Moi kuzyni od dziecka mieszkali i wychowywali się w Indiach. Być może dlatego, że Indie wtedy wydawały mi się jak±¶ piękn± kolorow± krain±, inn± od smutnego PRL. Tuż przed 2000 rokiem zaczęłam pracę w jednej z warszawskich gazet i usłyszałam, że koleżanka chodzi na jogę i staje na głowie. Pomy¶lałam, że też tak chcę. To był impuls! Zaczęłam chodzić regularnie na zajęcia. PóĽniej w 2001 wyjechałam pierwszy raz do Indii i tak się zaczęło. Chodziłam na zajęcia do kilku warszawskich szkół, które dopiero co powstawały.

2. Postanowiłam zostać nauczycielem jogi, bo…

Od pocz±tku mojej praktyki i od zetknięcia się z Jog± wiedziałam, że to jest to co chciałabym robić w życiu. Zauważyłam jak praktyka bardzo mi pomaga. Bałam się jednak, że nie jestem wystarczaj±co dobra, żeby zostać nauczycielem, miałam duże parcie do perfekcji. Dopiero regularne wyjazdy do Indii, oddanie, kursy, w których brałam udział upewniły mnie w tym, że powinnam zacz±ć uczyć.

3. Lekcja jogi której nigdy nie zapomnę:

Było kilka takich lekcji, nie zawsze przyjemnych. Ale chyba takim niezwykłym wspomnieniem jest to, jak pierwszy raz spróbowałam praktyki Asztangi Jogi. Czułam, że to jest to! Jedno z takich wydarzeń, które do końca życia zapadnie w moim sercu. Był to stan i uczucie jakby powrotu do „domu”. Mimo, że od wielu lat praktykowałam metodę jogi według B.K.S. Iyengara, to poczułam, że moja przygoda z Jog± dopiero się rozpoczęła.

4. Nauczyciel, którego najbardziej podziwiam:

Moim nauczycielem jest B.N.S. Iyengar z Mysore – jeden z ostatnich, żyj±cych uczniów Krishnamachari. 86-letni nauczyciel wci±ż wstaje codziennie rano przynosi kwiaty na ołtarz, zapala kadzidła, cały dzień spędza na nauczaniu innych: uczy asan pranajamy, filozofii, mudr. Niezwykła postać, wielka inspiracja, wci±ż skromny, nie posiada zbyt wielu bogactw, co jak na Indie jest do¶ć dziwne. Bo ludzie lubi± pokazać, że s± zamożni. Posiada jedynie mały domek niedaleko swojej shali. Ogromna wiedza, po prostu żyj±cy Rishi. Wiedza nie tylko ksi±żkowa, niezwykła znajomo¶ć natury ludzkiej. Takich nauczycieli jest coraz mniej. Należy do innego pokolenia. Oczywi¶cie podziwiam B.K.S. Iyenagara, choć do Puny się nie wybieram. Jego pomysł na przybliżenie i promowanie jogi jest niezwykły. Wspaniały wielki nauczyciel „lew z Puny”. Podoba mi się jego wojownicza postawa wymieszana z łagodno¶ci±. Oczywi¶cie nieżyj±cy K.P. Jois no i jego wnuk, Sharat Rangaswami – bardzo skromny radzi sobie doskonale z cał± grup± bardzo liczn± podobnie jak ja rozemocjonowanych westmenów, którzy po¶więcaj± kilka miesięcy w roku na intensywn± praktykę pod okiem nauczyciela. Z zachodnich nauczycieli podoba mi się sposób bycia i nauczania Lino Miele – jest swobodny, radosny ciepły i u¶miechnięty. Sporo jest nauczycieli, których podziwiam i cenię. Mam cał± listę. Z Polskich nauczycieli bardzo lubię Adama Bielewicza wydaję mi się, że stworzył wspaniał± szkołę, gdzie uczy zgrany zespół nauczycieli i panuje tam bardzo przyjacielska atmosfera, taka esencja jak powinna wygl±dać dobra szkoła jogi. Kibicuję młodym szkołom Asztangi Jogi w Polsce
 
 
Monika Bobkowska 

5. Nauczyciel jogi powinien być…

Dobrze jak nauczyciel Jogi jest pasjonatem i sam jest oddany praktyce. Przyznam się, że nie podobaj± mi się dyrektywy typu ten nauczyciel powinien być taki czy siaki, ubierać się w skromnie, zachowywać się jak jogiczny robokop. Nauczyciel powinien być naturalny, w zgodzie ze sob±. Otwarto¶ć, wiedza, empatia, do¶wiadczenia to wystarczaj±ce przymioty. Życie samo zweryfikuje czy kto¶ jest dobrym nauczycielem czy nie.

6. U uczniów cenię…

Cenię wytrwało¶ć, upór, konsekwencję, zaangażowanie, to iż czasami s± przeszkody natury fizycznej i nie poddaj± się.

7. Moim uczniom radzę…

Mam mał± szkołę, więc często doradzam w sprawach praktyki, sposobu odżywiania, w sprawach wspomagania praktyki. O ksi±żkach, które warto przeczytać. Ale staram się to robić tak, żeby niczego nie narzucać.
 
Monika Bobkowska 

8. W trakcie moich zajęć największy nacisk kładę na…

Oddech, koncentrację, z czasem na poprawne wykonanie pozycji. Widzę, że przypominanie o oddechu odnosi ogromne rezultaty.

9. W praktyce jogi najważniejsze jest dla mnie…

Bycie do wewn±trz.

10. Inspiruje mnie...

Mam wiele inspiracji. Moi uczniowie s± inspiracj±, ksi±żki, filmy generalnie wszelkie publikacje o jodze. Jestem bardzo „głodna” jogicznej wiedzy. Inni nauczyciele. Moi mistrzowie s± dla mnie wielk± inspiracj±. Mój nauczyciel Tenzin Wangyal Rinpocze 

11. Wierzę w..

Wierzę w to, że je¶li się chce to można osi±gn±ć bardzo wiele.

12. Joga jest dla mnie…

Całym moim życiem. Wpisan± integralnie we wszystko co robię.
 
 Monika Bobkowska

13. Kiedy tracę zapał i mobilizację….

Zastanawiam się czemu tak jest? Jestem fank± systemu ajurwedyjskiego zastanawiam się, która dosha jest w nierównowadze i dlaczego. Staram się zaakceptować to co się przydarza. Wielkim wsparciem jest dla mnie Guru Joga, któr± wykonuję codziennie lub wła¶nie w takich chwilach kiedy potrzebuję wsparcia nauczyciela Tenzina Wangial Rinpoche, z tradycji Jungdrung Bon, starożytnej tybetańskiej tradycji religijnej.

14. Moje życiowe motto…

Nie mam motta życiowego. Czasami pojawia się: „Nigdy nie mów nigdy”. Albo cytat: „ważne jest, aby być w każdej chwili gotowym po¶więcić to, czym jeste¶my, na rzecz tego czym mogliby¶my się stać”. Inspiruje mnie wiele cytatów.

15. Na co dzień oprócz nauczania jogi

Oprócz nauczania jogi przede wszystkim po¶więcam sporo czasu na praktykę Jogi. Poza tym wychowuję dwójkę dzieci, przebywam z dziećmi, czytam, zwyczajnie się uczę, piszę głównie o jodze. Współpracuję z portalami ashtangayoga.pl i joga-joga.pl. Chodzę nad morze i do lasu, bo mam blisko. Jeżdżę na rowerze. Słucham muzyki. Rysuję dla przyjemno¶ci. Robię zdjęcia, zupełnie nieprofesjonalnie.

Monika Bobkowska

16. Lubię spędzać wolny czas…

Cały mój czas jest wolny, moje życie jest pełne wolno¶ci, nie pracuję w korporacji. Robię to co lubię, co jest moj± pasj±. Ciężko na to pracowałam i w międzyczasie musiałam również pracować w różnych miejscach, żeby zapracować na moje wyjazdy do Indii.

17. Najbardziej lubię je¶ć…

Jestem wybredna je¶li chodzi o jedzenie, ale w najlepszym tego słowa znaczeniu. Lubię zjadać jedzenie przygotowane z miło¶ci±, gdzie było choć odrobinę pasji kucharza do gotowania. Lubię jedzenie raczej lekkostrawne, nie jem mięsa choć czasami zdarza mi się zje¶ć rybę. Bartek mój m±ż jest wspaniałym kucharzem, pasjonatem kuchni indyjskiej. Wyznacznikiem dobrego jedzenia jest to, że smakuje, ładnie wygl±da, a po zjedzeniu czujesz się lekko, pełna energii.

18. Polecam ksi±żkę/ film…

O i tu zaczyna mi się uruchamiać lista, ponieważ jest tak wiele rzeczy, które poleciłabym. Żeby się nie rozpisywać - je¶li kto¶ jest zainteresowany Jog± polecam ¶wietny film, bo lepszego do tej pory nie widziałam, o jodze – Yoga Unveiled dostępny w internecie. Bardzo dużo publikacji w języku angielskim jedna z ksi±żek wartych polecenia „Astanga Yoga As it is”- Matthew Sweeney. Z Indii zawsze przywozimy tony ksi±żek nie sposób tego wszystkiego wymienić. Je¶li kto¶ jest głębiej zainteresowany tematyk± jogi, wschodu może do mnie napisać to pode¶lę kilka pozycji. Bardzo lubię ksi±żkę Tsultrin Allione „Kobiety m±dro¶ci” całe mnóstwo ksi±żek o tematyce buddyjskiej. W szkole polecam wszystkim „Odżywianie dla zdrowia Paula Pitchforda ostatnio bardzo przystępn± ksi±żeczkę o Ajurwedzie Atreya „Ajurweda dla kobiet” Dla osób pocz±tkuj±cych oczywi¶cie ksi±żki B.K.S. Iyengara przede wszystkim „¦wiatło Jogi”.
 
Monika Bobkowska

19. Moje miejsce na ¶wiecie…

Mysore, Karnataka India.

20. Moja podróż życia…

W 2001 zjechałam spory kawał Indii. Od kilu lat siedzimy tylko na południu Indii. Już raczej nie podróżuję. Po pierwsze ze względu na dzieci. Po drugie - w Mysore czuję się jak w domu, mam wszystko co mi jest potrzebne do szczę¶cia.

21. Planuję…

Tak ale bezpiecznie, bez spinania, z przestrzeni± na to co ma się wydarzyć. Lubię planować, kreować, marzyć, ale staram się być tu i teraz.
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft