Yoga Rave – co jogini s±dz± o tym trendzie?
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Yoga Rave – co jogini s±dz± o tym trendzie?

  • ¶roda, 13 lipca 2016
  • autor: Marta Kosakowska
Yoga Rave bije rekordy popularno¶ci w krajach Zachodu, a ostatnio pojawił się również w Polsce. Na czym polega? To swoistego rodzaju praktyka jogi przy dĽwiękach muzyki klubowej i błyskach dyskotekowych ¶wiateł. Zamiast alkoholowym drinków, jogini s±cz± wodę kokosow±, zamiast chipsów – bezglutenowe przek±ski. Nowe oblicze jogi? A może całkowite przekre¶lenie tradycji? Zapytali¶my joginów o zdanie na temat Yoga Rave.
Dla mnie Yoga Rave to całkiem interesuj±cy pomysł na promocję jogi oraz zainteresowanie j± osób, dla których joga wci±ż kojarzy się z ezoteryk±, a nawet szamaństwem. Taka złagodzona, popkulturowa wersja jogi jest w stanie zaciekawić i przyci±gn±ć spor± liczbę osób, które chętnie zostaj± joginami. Czy to złamanie tradycji? Zależy jak na to patrzeć, konserwaty¶ci z pewno¶ci± będ± przeciwni tego typu formie „profanacji” jogi. Osoby z nowatorskim podej¶ciem, dostrzeg± potencjał w rozszerzaniu popularno¶ci jogi, która nawet w tak innowacyjnej formie, jest w stanie dać wielu osobom rado¶ć, relaks i spełnienie. I ta druga perspektywa jest mi zdecydowanie bliższa - stwierdziła Natalia.
Dla mnie Yoga Rave, jak większo¶ć nowych form, starych/oryginalnych praktyk, ma swoje plusy i minusy. Doceniam to, że przyci±ga do jogi ludzi, którzy w inny sposób być może nie dowiedzieliby się o niej lub nie mieliby ochoty spróbować. Jest szansa, że czę¶ć z nich spojrzy na temat głębiej i zainteresuje się tradycyjnymi nurtami, traktuj±c je nie tylko jako zabawę. Z drugiej strony istnieje ryzyko, że wraz z rozwojem tego trendu, joga zacznie kojarzyć się jedynie z dobr± imprez± albo form± fitnessu - bez uwzględnienia jej pierwotnych funkcji. O ile przemawia do mnie pomysł wspólnej sesji jogi przed rozpoczęciem dyskoteki, o tyle przeplatanie na parkiecie sat kriy lub mantr z wygibasami w rytm muzyki rozrywkowej, jest dla mnie kontrowersyjne. Pierwszym moim skojarzeniem była dyskoteka, podczas której pomiędzy kolejnymi kawałkami tanecznymi, uczestnicy recytuj± litanię albo wyci±gaj± różańce i lec± z koronk±. Nie mnie oceniać, czy jest to czas i miejsce ku temu, ale ta wizja na poły ¶mieszy mnie i dziwi. Podobnie widzę Yoga Rave. Być może wynika to z mojego szacunku do tradycji i poszukiwania wiedzy jak najbliżej Ľródła oraz odnoszenia się do nich, nawet w różnego rodzaju wariacjach i modyfikacjach na temat wła¶ciwej formy. Zastanawia mnie, po co mieszać jogę z dyskotek±? Jest przecież ogromny wybór form tańca i innych technik ł±cz±cych pracę z ciałem i zabawę. Jakie pobudki kierowały pomysłodawc± tej mody? Czy to bardziej integruje ludzi, czy raczej dzieli, będ±c form± imprezy tylko dla joginów? Czy jeste¶my aż tak znudzeni, że wci±ż próbujemy tworzyć nowe, coraz bardziej dziwaczne aktywno¶ci? Czy może wynika to z niezrozumienia funkcji jakie spełniaj± poszczególne metody? Dopóki sama nie spróbuję tego typu atrakcji, nie będę jej oceniać. Jednak obserwuj±c 'rynek jogowy' i ogl±daj±c filmy nagrywane podczas Yoga Rave zadaję sobie pytanie, czy nie tak wła¶nie ginie tradycja. I z tym pytaniem Cię pozostawiam – powiedziała joga-joga.pl Ewelina.
 
Yoga Rave jest super! Uczestniczyłem w tego typu imprezie raz w Londynie i muszę przyznać, że to jedna z najlepszych imprez w moim życiu. Zero alkoholu, joga, ¶wietni ludzie, dobra muzyka i ogromne pokłady pozytywnych wibracji! Mam nadzieję, że ten trend już wkrótce zadomowi się również w Polsce, bo to doskonały pomysł na kreatywne spędzenie wolnego czasu, poznanie nowych ludzi oraz praktykę jogi w zupełnie nowym wydaniu. Jestem w 100% na tak! - powiedział Maciek.
yoga rave
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft