Co jogini sądzą o… jodze w fitness klubach i dedykowanych studiach jogi?
Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Co jogini sądzą o… jodze w fitness klubach i dedykowanych studiach jogi?

  • poniedziałek, 30 maja 2016
  • autor: Marta Kosakowska
 Co jogini sądzą o jodze w fitness klubach i dedykowanych studiach jogi? Jak porównują te dwie formy zajęć? Zapytaliśmy o to joginów, którzy mieli okazję praktykować jogę w tych różnych miejscach.
 W swojej dwuletniej dopiero praktyce, miałam okazję praktykować jogę zarówno w domowym zaciszu, studio jogi, jak i w klubie fitness i na siłowni. O ile wyjście z domu i praktyka grupowa działa motywująco, o tyle miejsce w jakim się odbywa może powodować odwrotny efekt. Myślę, że wiele zależy od nauczyciela. Często to jego rola jest kluczowa przy wyborze zajęć, w zgodzie ze wszelkimi konsekwencjami. Ja jednak skłaniam się i sama wybrałam lekcje w dedykowanym studio jogi. Uważam, że nawet najbardziej kompetentny i sympatyczny prowadzący, nie zrekompensuje pewnych niedogodności praktyki w klubie sportowym. Dość ciężko bowiem jest skupić się na wykonywaniu asan, przy hałasie dobiegającym z sąsiednich pomieszczeń. Akompaniament odkładanej z impetem sztangi, czy pokrzykiwania trenera raczej rozpraszają, niż sprzyjają koncentracji. Trudno też zrelaksować się, gdy w tle gra muzyka pasująca bardziej do aerobiku lub tańca niż śavasany. Dodatkowo siłownie, czy kluby fitness nie mają tego klimatu, co studia jogi. Mam na myśli zarówno wystrój, jaki atmosferę, na którą składa się też specyfika grupy odbiorców. Być może z czasem nauczę się praktykować bez względu na okoliczności – nawet na zatłoczonej plaży, czy też przy głośnej muzyce, dobiegającej zza ściany. Dziś jednak wybieram dedykowane studio jogi – powiedziała portalowi joga-joga.pl Ewelina.
 
Joga sama w sobie jest błogosławieństwem dla ciała i ducha, więc bez względu na to, gdzie będziemy ją praktykować, to z pewnością wyjdzie nam na zdrowie. Jednak nie ma co się oszukiwać, atmosfera, panująca w klubie fitness i w dedykowanym studiu jogi jest zupełnie inna. Gdy wybieramy się do szkoły jogi z prawdziwego zdarzenia, możemy liczyć na profesjonalne, indywidualne podejście do każdego ucznia, w klubie fitness, bywa z tym różnie… Ponadto w studiu jogi zdecydowanie pojawiają się osoby, które zainteresowanie są stricte jogą jako taką, a nie różnymi formami ruchu, do których joga jest tylko dodatkiem. To buduje specyficzny klimat i więzi, do których chce się wracać. Nie bez znaczenia jest również przywiązanie do nauczyciela, osoby, która przy długofalowej praktyce zwykle staje się kimś więcej niż tylko nauczycielem, a zostaje mentorem, a czasem nawet przyjacielem. W klubie fitness trudno o tak bliskie relacje. Zajęcia trwają zwykle maksymalnie godzinę (w szkole jogi zwykle 1,5 godziny) i zaraz po nich należy szybko opuścić salę, bo wchodzi następna grupa np. crossfitowa. Trudno w atmosferze pośpiechu budować jakieś relacje, zarówno z nauczycielem, jak i innymi joginami – zdradziła Justyna, praktykująca jogę od 4 lat.
  
Moim zdaniem, przywiązywanie się do miejsca nie ma tu najmniejszego znaczenia. Główną rolę odgrywa nauczyciel. Jeśli jest wykwalifikowaną, empatyczną, profesjonalną osobą - poprowadzi zajęcia świetnie, bez względu na miejsce. Sęk w tym, że o takie osoby bardzo trudno w klubie fitness. W takich miejscach zwykle stawia się na wielozadaniowość osób w nich pracujących. Kluby chętnie zatrudniają osoby, które w czasie jednego dnia poprowadzą zarówno aerobic, step, jak i jogę. Ciężko, by taka osoba na 100% poświęcała się każdej z tych dziedzin. Dlatego w szkole jogi zwykle można liczyć na zajęcia pod okiem kogoś, kto poświęcił się jedynie jodze i jest w tym świetny. Jednak oczywiście nie jest to regułą – powiedział Marcin, amator sportów wszelakich (w tym jogi).
 
baner fb
baner sklep
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Października 2020
Następne
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji
LikeSoft