"Joga dla leniwych" - wywiad z Zuzann± Kiełbasińsk±, Anna Jędruch
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


"Joga dla leniwych" - wywiad z Zuzann± Kiełbasińsk±, Anna Jędruch

  • pi±tek, 16 wrzeďż˝nia 2016
  • autor: Anna Jędruch
W kręgu jej zainteresowań znajduje się „joga dla leniwych” - jest to okre¶lenie stosowane przez niektórych na okre¶lenie masażu tajskiego. Współpracuje z ANMO Centrum Zdrowia i Narodzin, gdzie zajmuje się relaksowaniem ludzi poprzez masaże, dĽwięki i muzykę. Wykonuje Indyjski Masaż Głowy oraz masaż mis± dĽwiękow±, inspiruje się również masażem GuaSha oraz Shiatsu. Jogę zaczęła praktykować już w klasie maturalnej. Dzi¶ w cyklu „Różne zawody, jedna joga” zaprezentujemy wywiad z Zuzann± Kiełbasińsk±.
Czym się zajmujesz na co dzień?
Masuję, pracuję, gram na altówce. Przede mn± także ostatni studencki rok – kończę studia magisterskie na kierunku etnologia i antropologia kulturowa. Pracuję w ANMO Centrum Zdrowia i Narodzin, gdzie masuję oraz wspieram organizacyjnie moj± szefow±.
Podobno porzuciła¶ pracę w korporacji i postanowiła¶ zmienić swoje życie o 180 stopni. Kiedy poczuła¶, że praca w korpo nie jest dla Ciebie?
Okre¶lenie „obrót o 180 stopni” wydaje się nieco dramatycznym… Zreszt±, to raczej podjęcie pracy w korporacji było duż± zmian± życiow±. Rezygnacja z tej pracy była bardziej powrotem do dotychczasowego stylu życia. Nie polubiłam się z siedz±cym trybem życia i wszechobecn± klimatyzacj±.
Jak to się stało, że postanowiła¶ zaj±ć się relaksowaniem i masowaniem ludzi? Co Cię naprowadziło na tę drogę?
Miejsce, w którym teraz jestem, jest konsekwencj± wielu małych wyborów i stopniowego rozwijania zainteresowań – głównie tych dotycz±cych pracy z ciałem. Decyduj±cym impulsem okazało się podjęcie terapii akupunkturowej (wspomniany już siedz±cy tryb życia miał w tym zreszt± swój udział). Trafiłam na fantastyczn± terapeutkę, niezwykle skuteczn± zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowo-duchowym. Parę rozmów pchnęło mnie w dobrym kierunku. Igły wbite prosto w punkt też chyba zrobiły swoje.
 Zuzanna Kiełbasińska, fot. Michał Zieliński
Jakie s± Twoje ulubione techniki masażu?
Masaż tajski oraz guasha.
Na czym polega masaż mis± dĽwiękow± i jakie daje efekty?
Drgania misy przenosz± się na ciało, daj±c odczucie delikatnego, koj±cego masażu. Efekty bywaj± przeróżne. Najczę¶ciej jest to głęboki relaks i poczucie wewnętrznego spokoju. Zdarza się również, że masaż taki działa przeciwbólowo. Tak jak i inne masaże, może również pomóc w przepracowaniu emocji i do¶wiadczeń. Bonusem jest tutaj piękny, koj±cy dĽwięk mis.
Relaksujesz ludzi muzyk±… Czy pewne dĽwięki maj± szczególne wła¶ciwo¶ci? Jak muzyka działa na ciało?
Nie jestem w stanie okre¶lić, jak konkretne dĽwięki działaj± na człowieka, nie mam takiej wiedzy. Mam jednakowoż w planach dowiedzieć się czego¶ na temat muzykoterapii według pięciu przemian (ang. five elements musict herapy). W systemie tym występuj± m.in. teorie zwi±zane z wła¶ciwo¶ciami i jako¶ciami przypisywanymi konkretnym dĽwiękom. Gdy już się czego¶ dowiem, chętnie się tym podzielę. Odno¶nie oddziaływania muzyki na ciało – to jest temat-rzeka, wystarczaj±co obszerny na odrębny wywiad. Muzyka wpływa na nas na wielu różnych poziomach: emocjonalnym, fizycznym, a nawet neurologicznym. Może wspomagać wiele technik terapeutycznych lub być głównym narzędziem terapii. Może motywować do działania, do ruchu, może być też elementem masażu, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Jest w czym wybierać!
Czy realizujesz się w tym co robisz? Co najbardziej lubisz w swojej pracy?
Na pierwsze pytanie mogę z cał± rado¶ci± odpowiedzieć: tak. Na drugie natomiast: najbardziej cenię sobie głęboki kontakt z drugim człowiekiem oraz specyficzny spokój, jaki niesie ze sob± każdy masaż – nawet ten najbardziej dynamiczny, intensywny i rozemocjonowany. Podoba mi się, że każde spotkanie jest inne i że nie ma ustalonych procedur. Że jest miejsce zarówno na „tward±” wiedzę, jak i na spor± dawkę intuicji.
Kiedy w Twoim życiu pojawiła się joga? W jaki sposób jest obecna w Twoim życiu codziennym?
Po raz pierwszy jogę praktykowałam w moim rodzinnym mie¶cie, jeszcze w klasie maturalnej. Potem miałam kilkuletni± przerwę, po której trafiłam do jednej z krakowskich szkół. W tym momencie ćwiczę w domu, jednak mam w planach powrót na „szkoln± matę”. Obecno¶ć jogi w moim życiu widać głównie w mojej postawie, po długich bojach w końcu przestałam się garbić. :)
Czy wykorzystujesz jogę w swojej pracy? W jaki sposób?
Ostatnio w centrum moich zainteresowań jest masaż tajski, zwany czasem „jog± dla leniwych” albo „pasywn± jog±”. Nie jest to joga w ¶cisłym tego słowa znaczeniu, niemniej masaż tajski przywędrował do Tajlandii z terenów dzisiejszych Indii i ma u swych Ľródeł tradycje jogiczne i ajurwedyjskie. Praktyka jogi pomaga mi w zrozumieniu tego masażu – i vice versa.
Czy masz jaki¶ swój najlepszy sposób na odreagowanie po pracy, regenerację?
Seriale. Najlepiej w dawce pięciu sezonów na raz.
Co Cię najbardziej inspiruje w życiu?
Ciekawi ludzie i ich historie.
Jakie s± Twoje plany zawodowe?
Praktyka, praktyka, praktyka. Tak naprawdę jestem na samym pocz±tku mojej masażowej drogi. Chcę ni± pod±żać – to mój plan na najbliższy czas.
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Lipca 2021
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft