Różne zawody - jedna joga. Rozmowa z Krzysztofem Ros±, Anna Jędruch
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Różne zawody - jedna joga. Rozmowa z Krzysztofem Ros±, Anna Jędruch

  • ¶roda, 20 lipca 2016
  • autor: Anna Jędruch
Zawodowo zajmuje się filmowaniem i fotografi±, a oprócz tego uprawia jogę, medytuje, ma za sob± odbyt± podróż do Indii. Jak sam się okre¶lił kiedy¶ na portalu PraPełnia: „operator filmowy, fotograf, reżyser, rzeĽbiarz, autor tekstów, rysunków i obrazów, człowiek poszukuj±cy, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu ¦l±skiego w Katowicach.” Tym razem, w naszym cyklu „Różne zawody jedna joga” rozmowa z Krzysztofem Ros±.
Czym zajmujesz się na co dzień?
Jestem artyst±. Fotografem, filmowcem, rzeĽbiarzem. Czasem piszę prozę.
Krzysztof Rosa
Czy piszesz tylko "do szuflady" czy udało Ci się co¶ opublikować?
Jeszcze nie publikowałem. Nigdy.
A zamierzasz?
 Tak mi słynny jasnowidz przepowiedział - w Indiach Pratik, że napiszę ksi±żkę, która uczyni mnie słynnym i bogatym.
Czy realizujesz się w tym co robisz? Co najbardziej lubisz w swojej pracy?
Zdecydowanie realizuję się w tym co robię. W mojej pracy najbardziej lubię to, że zawsze jest co¶ „po raz pierwszy”. Odkrywam wszystko warstwa po warstwie, a cało¶ć jest zawsze niewiadom±, zagadk±.
Co lub kto Cię najbardziej inspiruje w życiu?
Oczywi¶cie najczę¶ciej to s± inni twórcy, arty¶ci, ale bardzo często s± to rzeczy, obok których większo¶ć ludzi przechodzi obojętnie. Porzucony przedmiot, spotkana osoba, zauważona kompozycja w chaosie i zgiełku kształtów, barw.
Kiedy w twoim życiu pojawiła się joga? W jaki sposób jest obecna w Twoim życiu codziennym?
Joga pojawiła się w moim życiu wtedy kiedy mój ¶wiat się rozsypał. Utraciłem wszystko, czego zawsze się bałem utracić. Spełniły się najgorsze lęki i przybrały twarze. Joga nie jest obecna w moim życiu - ona JEST moim życiem, oddechem , ¶wiadomo¶ci± i krwi±.
Masz jakie¶ ulubione asany?
Moje ulubione asany to te, które w danym momencie mojego życia pozwalaj± mi powrócić do mojego ciała. Nie potrafię i nie potrzebuję wskazywać konkretnych.
Sk±d wzięła się u Ciebie potrzeba medytacji i jak wspominasz pocz±tki praktyki?
My¶lę, że każdy człowiek ma w sobie potrzebę medytacji. Moja wzięła się z poczucia zagubienia, potrzeby wzięcia głębokiego oddechu, uspokojenia ducha i zrelaksowania ciała. Pocz±tek mojego do¶wiadczenia z jog± był bardzo zabawny, bo oto nagle kto¶ u¶wiadomił mi, że jogę uprawiałem od najmłodszych lat mojego życia. Oczywi¶cie w mojej własnej odmianie. Pogłębianie oddechu, ¶wiadomo¶ć własnego ciała, głęboka medytacja, powtarzanie mantr, które s± niczym innym jak artykułowaniem głosek, co oczywi¶cie się u dzieci zwalcza.
W swoim życiu miałe¶ okazję odbyć podróż do Indii. Jak wspominasz ten czas i czy co¶ szczególnie Cię zaczarowało?
Moim ukochanym miejscem w Indiach jest Rishikesh, czasami okre¶lana mianem ¦wiatowej stolicy Jogi. Tam jest mój dom w górach na ¶więt± rzek± Ganges. Zwiedziłem wiele miejsc w Indiach, ale zawsze tam wracałem i na pewno tam powrócę którego¶ dnia, aby otworzyć tam mój teatr.
Jakiego rodzaju chciałby¶ otworzyć teatr? Jak wiemy, tradycyjny Teatr w Indii ma najstarsz± tradycję na ¶wiecie, do tego jest bardzo skonwencjonalizowany.
To będzie teatr multi-kulturowy. W Rishikesh pojawiaj± się ludzie z całego ¶wiata od Japonii przez Australię do Ameryki Południowej. Będę w nim pokazywał tradycyjne przedstawienia wywodz±ce się z pocz±tków ludzko¶ci: m.in.: taniec, ¶piew derwiszów, Aborygenów, formy japońskie, teatr magii… Chcę zrobić go we współpracy ambasad placówek kultury z całego ¶wiata i takie rzeczy pokazywać. Oczywi¶cie teatr z Indii będzie ważn± czę¶ci±. Pocz±tkowo będzie to mała scena teatralna, ale moim marzeniem jest stworzyć współczesny amfiteatr nad rzek± Ganges ze scen± wybudowan± nad wod±. Całe moje życie interesowałem się teatrem. W życiu zawodowym miałem okazję pracować dla trzech teatrów w Polsce. Teatr o którym mówię, to zapis naszego dziedzictwa kulturowego.
Może bardziej w tym miejscu odpowiednie jest słowo: spektakl , widowisko, przeżycie na granicy do¶wiadczenia mistycznego, wyrażanego poprzez taniec, obrz±dek, ruch.
Czy Twoje fotografie (portrety) też wyrażać maj± człowieczeństwo?
My¶lę, że we wszystkich tych twarzach poszukuję siebie. One w jaki¶ sposób odzwierciedlaj± mnie w tej czę¶ci, któr± dzielę z portretowanymi osobami. W smutku, zw±tpieniu, rado¶ci i rozpaczy. One s± lustrem mojej duszy. Moja sztuka jest bardzo subiektywna, osobista.
Jaka jest Twoja ulubiona ksi±żka?
Nie ma czego¶ takiego jak ulubiona ksi±żka! Przyparty do muru powiedziałbym: Obcy Alberta Camus.
Jakie masz plany na przyszło¶ć?
Przyszło¶ć nie istnieje. Staram się żyć dniem teraĽniejszym. Kiedy¶ wrócę do Indii.
 Krzysztof Rosa
Krzysztof Rosa - uprawia jogę, medytuje, podróżował po Indiach. Zawodowo zajmuje się filmowaniem i fotografi±. Jjak sam się okre¶lił kiedy¶ na portalu PraPełnia: "operator filmowy, fotograf, reżyser, rzeĽbiarz, autor tekstów, rysunków i obrazów, człowiek poszukuj±cy, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu ¦l±skiego w Katowicach".
 
Rozmawiała: Anna Jędruch
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft