Różne zawody jedna joga - Rozmowa z Michałem Osmólskim
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Różne zawody jedna joga - Rozmowa z Michałem Osmólskim

  • ¶roda, 1 kwietnia 2015
  • opracował: Paulina Szpargała
"Dla Ciebie, dla mnie, dla niej, dla niego, dla każdego, a najbardziej dla tych, którzy niestety prawdopodobnie się ni± nie zainteresuj±, czyli dla osób labilnych, nerwowych, zestresowanych, przepracowanych, zniszczonych, zasiedziałych, leniwych." Dzi¶, w naszym cyklu "Różne zawody jedna joga" - krótka rozmowa o własnych do¶wiadczeniach na macie, z socjologiem Michałem Osmólskim.
Czym zajmujesz się na co dzień oraz "po godzinach"?
  Zawodowo zajmuję się badaniami rynkowymi i społecznymi. Czas pozostały dzielę między uprawę ro¶lin owadożernych, kino europejskie i literaturę. Staram się znajdować dużo czasu dla osób mi bliskich. Najczę¶ciej jak to możliwe, bywam w miejscach, w których nie ma betonu.
Czym jest dla Ciebie joga? Dlaczego ćwiczysz?
  Joga jest dla mnie elementem samorozwoju, jak odpowiedni dobór żywno¶ci czy czytanie ciekawych ksi±żek. My¶lę, że pozwala mi ona minimalizować szkody wynikaj±ce z funkcjonowania w społeczeństwie zurbanizowanej rzeczywisto¶ci. Nie jestem osob±, która ma w zwyczaju stresować się czymkolwiek, jednak bywa, że realia, które mnie otaczaj±, irytuj± mnie i denerwuj±. Joga pomaga zdystansować się od takich rzeczy. Pierwotnie była dla mnie głównie czym¶ na kształt orientalnej gimnastyki, ale bardzo szybko zacz±łem odczuwać jej wpływ na duchow± stronę istnienia. Dużym plusem jogi jest to, że pomaga w kształtowaniu wewnętrznej dyscypliny, ale to robi± wła¶ciwie wszelkie, regularnie uprawiane formy aktywno¶ci ruchowej. Zabrzmi to być może nieco górnolotnie, ale joga pozwala pełniej korzystać z człowieczeństwa, jak rezygnacja z jedzenia zwierz±t czy obcowanie z majestatem przyrody.
michal joga
Jak zaczęła się Twoja przygoda z jog±? W jaki sposób jest obecna w Twojej codzienno¶ci?
  Pocz±tkowo joga zainteresowała mnie przede wszystkim jako alternatywa dla aktywno¶ci fizycznej, któr± mogę praktykować, gdy pogoda zdaje się nie sprzyjać takim formom ruchu jak jazda na rolkach, na rowerze czy jogging (sk±din±d też z jog± zwi±zany). Staram się po¶więcać czas i energię tym sportom, które pozwalaj± mi przewietrzyć płuca w lesie lub gdziekolwiek, gdzie mniej jest aut, a więcej przestrzeni. Jednak gdy w twarz zacina zimny wiatr, czasem nios±cy z sob± deszcz, jest to dla mnie sygnał, że z regularn± aktywno¶ci± outdoorow± czeka mnie kilkumiesięczna rozł±ka. Zwykle wybierałem wtedy basen. Dopiero jesieni± ubiegłego roku życzliwe zainteresowanie jog± zamieniłem na swoje pierwsze do¶wiadczenie. Robi się coraz cieplej, Słońce towarzyszy nam przez coraz większ± ilo¶ć godzin, a ja nadal znajduję czas na jogę, nie rezygnuj±c z ruchu na ¶wieżym powietrzu.
Kto lub co inspiruje Cię w życiu i dodaje motywacji na macie?
  Żadnych autorytetów. Je¶li cokolwiek mnie inspiruje, to robi to cały ¶wiat, przyroda. Chyba chęć stania się jej czę¶ci± i potrzeba odczucia wewnętrznej równowagi jest tu bardzo istotna. Szczególnej motywacji nie potrzebuję; dawniej, gdy więcej biegałem, nauczyłem się, że zmęczenie i trud przekładaj± się wprost na korzy¶ci, więc nie warto się przed nimi cofać.
Czy masz jakie¶ ulubione asany?
  Cenię wszystkie, które wzmacniaj± mię¶nie nóg ponieważ zamierzam z nich dożywotnio i intensywnie korzystać.
Dla kogo według Ciebie jest joga?
  Dla Ciebie, dla mnie, dla niej, dla niego, dla każdego, a najbardziej dla tych, którzy niestety prawdopodobnie się ni± nie zainteresuj±, czyli dla osób labilnych, nerwowych, zestresowanych, przepracowanych, zniszczonych, zasiedziałych, leniwych.
Rozmawiała Paulina Szpargała

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby chętne do podzielenia się swoimi zjogowanymi do¶wiadczeniami i refleksjami. :-)

paulina@joga-joga.pl
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft