Czy joga on-line to przyszło¶ć? - wywiad z Agat± Ucińsk±, Marta Kosakowska
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Czy joga on-line to przyszło¶ć? - wywiad z Agat± Ucińsk±, Marta Kosakowska

  • pi±tek, 15 lipca 2016
  • autor: Marta Kosakowska
  • opracował: Marta Kosakowska
Joga online to często jedyny sposób na spróbowanie swoich sił na macie – mówi Agata Ucińska, nauczycielka jogi i autorka jednego z najpopularniejszych blogów o jodze Poczujsięlepiej.pl.
Dlaczego ze wszystkich dostępnych form ruchu to wła¶nie joga skradła Twoje serce?
Lubię różne formy ruchu, ale joga jest wyj±tkowa. Zwłaszcza jej dynamiczne formy. Uwielbiam poczucie lekko¶ci oraz równowagę między rozci±gnięciem a sił±, któr± mi daje. Na macie nauczyłam się ¶wiadomo¶ci ciała oraz słuchania swojego organizmu. Praktyka wpływa też na umysł - relaksuje i uczy koncentracji. Po żadnym treningu nie czuję się tak dobrze - zmęczona, ale nie przemęczona, zadowolona, uspokojona, w poczuciu harmonii ze sob± i ¶wiatem. Poza tym joga to nie tylko asany - stoi za ni± cała filozofia, która pomaga odnaleĽć równowagę w życiu. Ważnym momentem była dla mnie podróż do Indii i nauka w szkole Trimurti Yoga. Na co dzień nie ma czasu, żeby całkowicie zanurzyć się w praktyce. Podczas intensywnego, miesięcznego kursu zaczęłam jeszcze lepiej rozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Był czas na doskonalenie asan, medytację oraz filozofię. Tam zrozumiałam, że joga zostanie ze mn± na długo i będę chciała się dzielić z innymi swoim do¶wiadczeniem.
Agata U¶cińska
Fot. Katarzyna Wojniak
 
Ostatnio obserwujemy spory wzrost projektów internetowych z jog± w roli głównej. Powstała m.in. pierwsza w Polsce jogowa telewizja internetowa Joga-Joga.TV. Joga on-line to przyszło¶ć?
Internet daje nam zupełnie nowe możliwo¶ci. Mamy dostęp do ogromnej ilo¶ci materiałów i kursów. Jeżeli znamy angielski Ľródeł jest jeszcze więcej. Bez problemu znajdziemy specjalistyczne artykuły, zajęcia, prowadzone medytacje czy ciekawe wywiady. Nawet jeżeli nie możemy pozwolić sobie na praktykę w szkole jogi - wł±czaj±c komputer mamy możliwo¶ć uczenia się od różnych instruktorów. My¶lę, że nic nigdy nie zast±pi kontaktu z nauczycielem na żywo. Joga to subtelna praktyka i bardzo istotna jest postawa oraz energia osoby, od której chcemy się uczyć. Internet na pewno daje możliwo¶ć pogłębiania wiedzy. Natomiast dla grupy osób, które nie mog± ćwiczyć pod okiem nauczyciela - joga online to często jedyny sposób na spróbowanie swoich sił na macie.
Praktyka jogi z wirtualnym nauczycielem może być jedn± praktyk± jogi? Czy może warto przeplatać j± z zajęciami w studiu jogi?
Sytuacja, w której chodzimy do szkoły jogi, a potem kontynuujemy praktykę w domu z materiałami online - jest idealna. Trzeba sobie jednak zdać sprawę, że nie wszyscy maj± możliwo¶ć regularnego ćwiczenia pod okiem nauczyciela. Nie we wszystkich miejscach s± szkoły jogi, nie wszyscy mog± pozwolić sobie finansowo na karnet oraz nie wszyscy maj± czas. S± takie momenty w życiu, kiedy trzeba mocniej się skupić na pracy czy na rodzinie i wtedy dobrze jest mieć możliwo¶ć praktyki chociaż przez 15 minut z wirtualnym instruktorem. Oczywi¶cie jest to rozwi±zanie dla osób, które nie maj± przeciwwskazań zdrowotnych do ćwiczenia jogi. Zdaj±c się wył±cznie na materiały internetowe, warto skontrolować pozycję ciała przed lustrem albo poprosić kogo¶ o zrobienie zdjęcia czy nagrania filmu w trakcie wykonywania asan - wtedy łatwiej będzie nam poprawić swoje błędy.
 Agata U¶cińska
Fot. Katarzyna Wojniak
Prowadzisz popularnego bloga o jodze i slow life Poczujsielepiej.pl. Obserwujesz wzrost zainteresowania jog±, dzięki promocji tej formy ruchu w Internecie?
Prowadzę bloga oraz kanał na Youtubie. Często słyszę, że kto¶ dzięki lekturze moich wpisów albo pod wpływem video zacz±ł swoj± przygodę z jog±. Joga cały kojarzy się z surow± praktyk± dla wtajemniczonych. Wiele razy słyszałam, że kto¶ “nie nadaje się”, żeby stan±ć na macie, bo jest za mało rozci±gnięty, za mało uduchowiony, bo to na pewno nudne i za¶nie. Moj± misj± jest pokazać, że joga może przynie¶ć korzy¶ci każdemu. Każdy może odnaleĽć styl i nauczyciela dla siebie. Dla jednej osoby ważne będzie sprawniejsze ciało, dla drugiej lepsze radzenie sobie ze stresem, a jeszcze kto¶ inny zainteresuje się filozofi±. Niektórzy ludzie stawiaj± na tradycję, inni wol± nowoczesne formy, w których jest miejsce na żart i na muzykę. Finalnie istotne jest to, że wszyscy spotykamy się na macie, poprzez asany i oddech lepiej poznajemy samych siebie i jeste¶my w stanie osi±gn±ć równowagę. Uczymy się szacunku do swojego ciała oraz obserwacji my¶li i emocji. To przenosi się na to jak żyjemy i jak traktujemy innych. Internet na pewno pomaga docierać do ludzi i popularyzować jogę. Bardzo się cieszę, kiedy spotykam swoje czytelniczki na zajęciach.
Jak oceniasz jogow± przestrzeń w polskim Internecie?
My¶lę, że jest w niej jeszcze duużo miejsca. Mam nadzieję, że prawdziwy wzrost popularno¶ci jogi przed nami.
Agata U¶cińska
Fot. Katarzyna Wojniak
Sama korzystasz z internetowych inspiracji? Popatrujesz innych nauczycieli, szukasz nowinek i pomysłów, by urozmaicać swoj± praktykę i swoje zajęcia?
Moja regularna praktyka zaczęła się wła¶nie od ćwiczeń z filmikami z Youtube’a. Miałam kilka podej¶ć do jogi wg metody Iyengara w prawdziwych szkołach, ale kiedy odkryłam przez Internet dynamiczn± Vinyasę, naprawdę się zakochałam. Codziennie robiłam Powitania Słońca z moj± amerykańsk± nauczycielk± z bajkowej plaży. Była zima, a ja w ciemne i chłodne poranki odkrywałam co¶, co póĽniej stało się moim sposobem na życie. Dlatego teraz sama chętnie dzielę się w swoim do¶wiadczeniem na blogu i kanale.
Nadal podpatruję innych nauczycieli. Bardzo lubię czytać blogi, wpisy na Facebooku czy ogl±dać jogowe zdjęcia na Instagramie. Niektórzy krytykuj± ten trend, twierdz±c, że Internet spłyca jogę. Czasem faktycznie tak jest, bo nie wszyscy nadawcy tworz± warto¶ciowe tre¶ci. Czasem ta internetowa (ale czy oby na pewno tylko internetowa?) joga przybiera formę gry w “kto wyżej podniesie nogę”. Ale z drugiej strony ludzie dziel± się niesamowitymi do¶wiadczeniami i przeżyciami. Media społeczno¶ciowe pozwalaj± nam dowiedzieć się, że wszyscy zmagamy się z podobnymi problemami. Wszyscy się boimy, walczymy z lenistwem, brakuje nam cierpliwo¶ci, a ciało czasem odmawia posłuszeństwa. Widzimy też ile osób odnajduje w jodze co¶ więcej niż tylko fizyczn± praktykę. To inspiruje i jednoczy.
Jest coraz więcej możliwo¶ci rozwijania warsztatu nauczycielskiego za pomoc± sieci. Szkolenia za granic± s± często nieosi±galne finansowo. Tymczasem pojawia się sporo kursów online i uważam, że to fantastyczna sprawa. Tym sposobem możemy uczyć się od ludzi, których nie mieliby¶my możliwo¶ci spotkać na żywo. 
Agata U¶cińska
Fot. Katarzyna Wojniak
Co by¶ poradziła osobie pocz±tkuj±cej, która dopiero zamierza rozpocz±ć swoj± przygodę z jog± i szuka na ten temat informacji w Internecie?
Wydaje mi się, że ważne jest czerpanie wiedzy z różnych Ľródeł. Jeżeli chcemy zacz±ć praktykę - wypróbujmy różne style i różnych nauczycieli, i wybierzmy co¶, po czym czujemy się najlepiej. Jeżeli chcemy ćwiczyć w domu, to warto po¶więcić chwilę na technikę wykonywania pozycji, poszukać materiałów na ten temat. A przede wszystkim słuchać swojego ciała i nigdy nie robić nic na siłę. Czasem szukaj±c informacji w Internecie, można odnie¶ć wrażenie, że joga to akrobatyczne pozycje i jeżeli mamy problemy z poczciwym psem z głow± w dół, to co¶ z nami nie tak. Trzeba pamiętać, że każdy człowiek jest inny, ma inne do¶wiadczenie zwi±zane z ruchem. Nie można w pierwszym miesi±cu praktyki porównywać się do kogo¶, kto wykonuje asany od 20 lat. Joga to proces, wewnętrzna praktyka, która przynosi niesamowite korzy¶ci. Z naszej strony potrzeba tylko odrobinę uważno¶ci, cierpliwo¶ci i spokojnego oddechu.
 
Agata U¶cińska
Agata Ucińska - nauczycielka jogi, pedagog, animator kultury. Ukończyła kurs nauczycielski w szkole Trimurti Yoga w Indiach (200 h Yoga Alliance). Absolwentka studiów podyplomowych Relaksacja i Joga na warszawskiej AWF. Brała udział w Strala Intensive Training z Tar± Stiles w Berlinie. Autorka bloga o jodze i ¶wiadomym stylu życia - Poczujsięlepiej.pl oraz kanału na Youtubie. Joga to dla niej sposób na zdrowe ciało, spokojny umysł i lepsz± codzienno¶ć. Interesuje się różnymi metodami pracy z ciałem, takimi jak choreoterapia, trening powięziowy czy metoda Feldenkraisa. Miło¶niczka Vinyasy oraz Strala jogi.
 
Dla chc±cych praktykować on-line idealnym rozwi±zaniem jest Joga-Joga.TV:
Zajęcia online to Twoje Ľródło codziennych ćwiczeń jogi. Wybieraj spo¶ród 10 rodzajów zajęć m.in. joga kręgosłupa, joga wyszczuplaj±ca, joga w biurze, pierwsze kroki.
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft