Co nam daje AcroYoga - wywiad z Mart± Witeck±, Marta Kosakowska
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Co nam daje AcroYoga - wywiad z Mart± Witeck±, Marta Kosakowska

  • ¶roda, 22 czerwca 2016
  • autor: Marta Kosakowska
Joga jest podróż±, któr± odbywamy sami, natomiast magia AcroYogi to dzielenie się z przyjaciółmi t± sam± pasj± i rado¶ci±. Uczy zaufania, cierpliwo¶ci, szacunku dla siebie i innych – o AcroYodze opowiada Marta Witecka, instruktorka AcroYogi.
Dlaczego z tylu różnych nurtów jogi zafascynowała Cię wła¶nie AcroYoga?
AcroYoga, w przeciwieństwie do jogi, zakłada nie tylko pracę ze sob±, ale również z innymi osobami. Zakłada więc interakcję z ludĽmi i my¶lę, że tym mnie zafascynowała przy pierwszym zetknięciu z ni±. Fakt, że pozostajemy w kontakcie z innymi, sprawia, że musimy słuchać drugiej osoby i pracować nad jako¶ci± współpracy. Rado¶ć płyn±ca z takiej wspólnej praktyki jest ogromna!
 Acro
fot. Dominik Staniszewski
 Ile w AcroYodze jogi, a ile akrobatyki?
AcroYoga ma swoje korzenie w akrobatyce i duż± czę¶ć z jej elementów to wła¶nie elementy akrobatyczne, które od dziesi±tek lat wykorzystuje się w treningach na sali sportowej. AcroYoga zawiera jednak elementy, które wcze¶niej w akrobatyce nie były znane i czę¶ć z tych elementów ma wła¶nie silny zwi±zek z jog± czy z masażem tajskim. W jej praktykę można wple¶ć niektóre pozycje z jogi, w jej terapeutycznej odmianie wyraĽne s± elementy masażu tajskiego. No i filozofia jogi jest AroYodze bliska - być skupionym tu i teraz, nie krzywdzić innych i siebie.
 Jak zacz±ć ćwiczyć AcroYogę?
Nie znaj±c żadnych podstaw, warto pojawić się na warsztatach dla pocz±tkuj±cych albo kilku regularnych zajęciach, prowadzonych przez do¶wiadczonych instruktorów. Na pocz±tku praktyki warto wyrobić sobie dobre nawyki i poznać wła¶ciw± technikę pracy w parach, aby ćwiczyć bezpiecznie i nie uszkodzić siebie albo swojego partnera. W póĽniejszym czasie, maj±c zbudowane dobre fundamenty, łatwiej będzie opanować trudniejsze ewolucje.
Acro
fot. Dominik Staniszewski
 Jakie unikatowe warto¶ci daje nam AcroYoga? Czym różni się od klasycznej jogi, uprawianej głównie solo?
Daje nam przede wszystkim możliwo¶ć pracy innymi ludĽmi, otwiera nas na kontakt z nimi i niejako zmusza do znalezienia wspólnej drogi w praktyce. Uczy zaufania, cierpliwo¶ci, szacunku dla siebie i innych. Joga jest podróż±, któr± odbywamy sami, magia AcroYogi to dzielenie z przyjaciółmi t± sam± pasj± i rado¶ci±.
 Jakie wyzwania i możliwo¶ci daje AcroYoga joginowi?
Daje wyzwanie zwi±zane z ciałem i duchem. Praktyka AcroYogi wymaga fizycznego kontaktu z drug± osob± i zazwyczaj to jest pierwsze wyzwanie, któremu należy stawić czoła. Nie jeste¶my przyzwyczajeni do takiego kontaktu, więc je¶li nie jest nam bliska praktyka tańca towarzyskiego, czy wła¶nie akrobatyka, może być tak, że zajmie nam chwilę oswojenie się z blisko¶ci± drugiej osoby. Trening AcroYogi to również konkretny wysiłek dla ciała. Trenuj±c pracujemy nad zachowaniem balansu, utrzymaniem prawidłowej pozycji, czy utrzymaniem partnera w górze, na rękach albo stopach. Współpracuj±c z drug± osob± musimy otworzyć się na naszego partnera, być cierpliwym, otwartym na dialog. Podstaw± tej praktyki jest zaufanie, więc praca nad nim i oswojenie się z faktem, że nie nad wszystkim będziemy mieć kontrolę trenuj±c, jest z pewno¶ci± czym¶, nad czym każdy rozpoczynaj±cy przygodę z AcroYog± musi krócej lub dłużej popracować.
Acro
fot. Katarzyna Milewska
 Klasyczna joga to również głęboki wymiar filozoficzny, czy w AcroYodze też odnajdujemy ten aspekt?
Je¶li chcemy go odnaleĽć, to odnajdziemy z pewno¶ci±. AcroYoga zakłada nie krzywdzenie, słuchanie, cierpliwo¶ć, życzliwo¶ć, zaufanie - nie tylko wobec partnera, ale również wobec siebie. Je¶li więc jeste¶my wystarczaj±co uważni, to w AcroYodze odnajdziemy bardzo silny element filozoficzny i sporo materiału do pracy nad sob±.
Acro
Acro
fot. Katarzyna Milewska
 AcroYoga w Polsce - jak się kształtuj± losy tego nurtu w naszym kraju, a jak poza jego granicami?
W Polsce praktyka ta przywędrowała do nas ponad dwa lata temu i od tego czasu prężnie się rozwija. Pierwsze treningi odbywały się we Wrocławiu, póĽniej doł±czyła Warszawa i z czasem kolejne miasta. Gromadzi wokół siebie sporo osób, które chc± zrobić co¶ nowego, innego, pobawić się z innymi. W innych krajach AcroYoga rozwija się w bardzo zróżnicowany sposób. S± miejsca, w których społeczno¶ć osób ćwicz±cych j± jest ogromna, s± takie, w których nie udało się jej do tej pory stworzyć, czy na dłużej utrzymać. Zależy to pewnie od wielu czynników, również od osób, które podejmuj± się regularnego uczenia oraz organizowania wspólnych spotkań.
 
AcroMarta Witecka od dziecka zafascynowana jest ruchem i jego różnymi formami. Ukończyła studia prawnicze, jednak ¶cieżka ta nigdy nie wzbudziła w niej emocji, które odnalazła w swoich pasjach - staniu na rękach i AcroYodze. Jest nauczycielk± obu tych dyscyplin, prowadzi warsztaty w Warszawie i innych miastach Polski praz Europy. Występuje na pokazach AcroYogi, regularnie praktykuje jogę i testuje nowe aktywno¶ci, aby nigdy nie zapomnieć, jak to jest być pocz±tkuj±c± w danej dziedzinie. (fot. Dominika Cuda)
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft