Jeste¶my jak u¶pieni, ignorujemy sygnały, które wysyła nam organizm- wywiad z Hann± Gryzińsk±-Onifad
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Jeste¶my jak u¶pieni, ignorujemy sygnały, które wysyła nam organizm- wywiad z Hann± Gryzińsk±-Onifade.

  • poniedziałek, 9 paďż˝dziernika 2017
  • autor: Beata Zatońska
  • Ľródło: Archiwum
"U¶wiadomiłam sobie, że jeste¶my wszyscy u¶pieni, nasze zwykłe życie tak daleko odeszło od natury, że nie wystarczy tak po prostu o siebie dbać. Je¶li się zastanowimy, to okaże się, że ludzie kiedy¶ umierali na zupełnie inne choroby, zabijały ich bakterie, wojny, itp. A my przeginamy w każdej dziedzinie życia z chemi± i niszczymy równowagę naszych organizmów" - mówi Hanna Gryzińska-Onifade, autorka ksi±żki "Kompleksowe odkwaszanie organizmu"
 
Ksi±żka „Kompleksowe odkwaszanie organizmu” to przewodnik na drodze do zdrowia? Bo zakwaszony organizm to chory organizm?
Zakwaszenie to teraz bardzo modny temat, ale niewiele osób wie, co tak naprawdę znaczy. Mowa o kwa¶nych metabolitach, czyli odpadach, które produkuje nasz organizm, ¶mieciach po prostu. I nie chodzi o to, by ich w ogóle nie mieć, tak się nie da, ale żeby mieć ich jak najmniej. Lubię porównanie z piecem. Je¶li co¶ w nim spalamy, to uzyskujemy energię, ale zawsze zostaj± po tym procesie odpady. Niestety często prowadzimy nieekonomiczny tryb życia, energii produkujemy mało, za to mnóstwo ¶mieci, które zakwaszaj± nam organizm. I tak jak w piecu, zapychaj± się rurki.
W publikacjach o zakwaszeniu organizmu pisze się głównie o tym, co należy je¶ć, a czego nie. Pani ksi±żka jest inna, holistyczna.
Oczywi¶cie ważny jest opał, czyli jedzenie, które wrzucamy do pieca. To alkaliczne, czyli o odczynie zasadowym, daje więcej energii i mniej odpadów. WyobraĽmy sobie dwie skrajno¶ci – idealn± truciznę, czyli co¶, co zabija w mgnieniu oka, i superpokarm, z którego czerpiemy same korzy¶ci. Superpokarmem jest tylko czysta, naprawdę czysta woda. Pomiędzy tymi skrajno¶ciami jest mnóstwo innych produktów, które do naszego pieca wrzucamy. Oczywi¶cie najlepsze jest jedzenie czyste, ekologiczne, jak najmniej przetworzone. Ale czasem zdarza się tak, że zjemy co¶, co niekoniecznie jest superjedzeniem, ale wcale nam nie zaszkodzi. Trzeba też pamiętać o psychicznych korzy¶ciach z jedzenia. Dlatego nie należy za bardzo przywi±zywać się do list z pokarmów zakwaszaj±cych organizm. Czyli stawiamy na jedzenie niezanieczyszczone, niekoniecznie musi mieć zielony certyfikat, mog± to być owoce i warzywa od zaprzyjaĽnionego rolnika. I pamiętamy, żeby tę np. zdrow± marchewkę ugotować w naprawdę czystej wodzie, a nie utopić w tłuszczu na teflonowej patelni. Najgorsza w jedzeniu jest chemia. Ludzie jedz± też zdecydowanie za dużo białka, o wiele więcej niż potrzebuj±, co bardzo zakwasza.
Ale nie tylko jedzenie jest odpowiedzialne za to, co się dzieje z naszym organizmem. My¶lę o oddychaniu, głębokim dotlenieniu organizmu, a nie tylko o wdechach i wydechach, czyli wentylacji. Ważne jest oddychanie na poziomie komórkowym, gdzie zachodz± ważne procesy spalania.
Onifade
Co jest najważniejsze na drodze do zdrowia?
Trzy filary mojego programu to odpowiednie jedzenie, napowietrzenie i ruch. Wszystko to musimy robić ¶wiadomie. Pamiętajmy, że organizm człowieka sam sobie powinien radzić z oczyszczaniem, je¶li mu w tym nie przeszkadzamy. Po to s± nerki, w±troba i płuca. Ale je¶li ¶mieci jest za dużo, to wła¶nie te organy najszybciej wysiadaj±. Powinni¶my je wspierać, wybieraj±c ¶wiadomie jedzenie, nauczyć się oddychać i jak najwięcej ruszać.
Jak poznać, że co¶ się z nami dzieje złego. Co pani± skłoniło do zajęcia się walk± z zakwaszeniem organizmu?
Zawsze wydawało mi się, że o siebie dbam. Od wielu lat, wła¶ciwie od małego, zajmuję się sportem, uprawiałam m.in. karate. Przez 15 lat byłam ortodoksyjn± wegetariank±, cały czas ćwiczę jogę. Ale męczył mnie chroniczny katar, miałam bolesne miesi±czki, problemy ze stawami. Kiedy zaszłam w ci±żę, obci±żony organizm zacz±ł się buntować. Stawy bolały mnie na poważnie, miałam cukrzycę ci±żow±, duszno¶ci astmatyczne. Zaczęłam szukać przyczyn. Postanowiłam się za siebie wzi±ć, bo chciałam, żeby mój synek miał zdrow± mamę.
U¶wiadomiłam sobie, że jeste¶my wszyscy u¶pieni, nasze zwykłe życie tak daleko odeszło od natury, że nie wystarczy tak po prostu o siebie dbać. Je¶li się zastanowimy, to okaże się, że ludzie kiedy¶ umierali na zupełnie inne choroby, zabijały ich bakterie, wojny, itp. A my przeginamy w każdej dziedzinie życia z chemi± i niszczymy równowagę naszych organizmów. W±troba, nerki i płuca nie nad±żaj± z oczyszczaniem, nasilaj± się choroby cywilizacyjne, m.in. cukrzyca, różne alergie, astmy, miażdżyce, nowotwory. Można porównać organizm człowieka do rzeki. Je¶li nurt jest szybki, a woda czysta, to nie ma w niej mułu. Ale je¶li wpu¶cimy zanieczyszczenia, to na zakrętach, pod kamykami gromadz± się one. Tak samo jest w nas, w ¶rodku. Krew nie dopływa tam, gdzie powinna, zwężaj± się naczynia krwiono¶ne. Zatrważa mnie to, że na choroby, które do tej pory uważane były za choroby ludzi starych, zapadaj± coraz młodsi ludzie. My¶lę o reumatyzmie, udarach niedokrwiennych.
Jak już mówiłam, jeste¶my jak u¶pieni, ignorujemy informacje, które wysyła nam organizm. Dajmy sobie jednak szansę. Pewne symptomy odczuwamy przecież przez wiele miesięcy, np. zdrowy człowiek nie powinien cierpieć na chroniczny ból głowy i zmęczenie. Kiedy patrzę na ludzi na ulicy widzę, że większo¶ć ma opuchliznę brzuszn±, tak specyficznie spuchnięte jelita. Maj± to nawet młode szczupłe dziewczyny. To też objaw zakwaszenia organizmu.
Kiedy znamy już przyczyny naszych dolegliwo¶ci, powinni¶my co¶ z tym zrobić, zacz±ć się zmieniać. Jak?
W ksi±żce opisuję osiem etapów, osiem kroków do witalno¶ci, dzięki którym można zmienić swój styl życia, bo on jest najważniejszy. Można sobie zrobić dług± kurację oczyszczaj±c±, ale będzie to sprawa jednorazowa. Kluczowe jest, żeby odpowiednio wcze¶nie obudzić się, zacz±ć zmiany i nie czekać, aż organizm sam powie „nie!” i dostaniemy np. udaru albo zawału.
Tak jak mówiłam, zakwaszenie organizmu to nie jest tylko efektem tego, co jemy. Ważne jest wszystko, co nas otacza, to jak sami siebie traktujemy, ile ¶pimy, jak bardzo się stresujemy. Można zacz±ć od oddychania i skupić się na tym, żeby oddychać przez nos i torem brzusznym, a nie płytko, szczytem płuc. Nie wolno się garbić, bo to utrudnia oddychanie, a co za tym idzie prowadzi do niedotlenienia organizmu. Na swoich zajęciach posuwam się do tego, że ćwicz±cym zaklejam usta specjaln± delikatna ta¶m±, żeby oddychali tylko przez nos. Trochę się na pocz±tku męcz±, ale potem s± zadowoleni.
Jestem zwolenniczka małych kroków. Je¶li pijemy dużo kawy, to nie rzucajmy jej z dnia na dzień, lepiej to robić stopniowo. Jeden krok poci±ga za sob± drugi. W pewnym momencie zmiany wejd± nam w krew. Potem zacznijmy wybierać jak najmniej przetworzone jedzenie, zaplanujmy ostatni posiłek na np. godz. 18. Wyrzućmy chemię z najbliższego otoczenia, np. zrezygnujmy ze sztucznych od¶wieżaczy powietrza, suszona lawenda ¶wietnie nam je zast±pi. No i spacery, najlepiej codziennie. Czasem organizm sam podpowiada, co jest dla niego dobre, a co nie. Ja w ci±ży przestałam pić czarn± herbatę, a wcze¶niej byłam od niej uzależniona. Już teraz mnie do niej nie ci±gnie. Musimy pamiętać, że w prezencie dajemy sobie zdrowie i dobre samopoczucie. Ksi±żka jest więc zbiorem wskazówek, które z powodzeniem wypróbowałam na sobie. Wiem, że pozwol± odzyskać naturaln± witalno¶ć.
Onifade
Hanna Gryzińska-Onifade – fizjoterapeuta, terapeuta, terapeuta naturalny, joginka i artysta plastyk. Stale pogłębia wiedzę na temat ruchu, oddechu, oczyszczania, odżywiania i głębokiego kontaktu z natur±. Jak pisze o sobie, od kilkunastu lat ćwiczy, uczy się i testuje na sobie różnego rodzaju terapie oraz prowadzi ćwiczenia ruchowe i oddechowe (kinezyterapia w placówkach medycznych i społecznych, gimnastyka lecznicza, ćwiczenia jogi, aerobowe ćwiczenia rytmiczne itp.).
 
Ksi±żka "Kompleksowe odkwaszanie ogranizmu" Hanny Gryzińskiej-Onifade jest dostępna w naszym sklepie! Kliknij tutaj.
baner fb
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft