Jak zmieniła się joga na przestrzeni lat w Polsce? - wywiad z Ew± Barańsk±, wieloletni± nauczycielk±
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Jak zmieniła się joga na przestrzeni lat w Polsce? - wywiad z Ew± Barańsk±, wieloletni± nauczycielk± jogi

  • poniedziałek, 30 maja 2016
  • autor: Marta Kosakowska
"W dziedzinie rekreacyjnej aktywno¶ci fizycznej przeżyli¶my już wiele mód i szaleństw. Trwały one dłużej lub krócej. Na pewno dużo osób trafia na zajęcia jogi z fal± mody, i czę¶ci się znudzi, znajd± now± modę. Ale joga broni się sama" - mówi Ewa Barańska, wieloletnia nauczycielka jogi 
 Uczysz jogi już od wielu lat. W tym czasie wiele się zmieniło w Polsce w podej¶ciu do jogi. Joga ewoluowała od zupełnie niszowej, przez wielu postrzeganej na granicy szarlatanerii formy ruchu, do zupełnie powszechnych ćwiczeń, które można praktykować niemal w każdym klubie fitness. Jak postrzegasz tę zmianę?
Gdy po raz pierwszy zetknęłam się z jog±, dostępne były dwie pozycje ksi±żkowe o jodze: Maliny Michalskiej i prof. W. Romanowskiego. Je¶li kto¶ ćwiczył jogę, to był tak± trochę ciekawostk± – nieszkodliwym wariatem, co nogi na głowę zakłada. Nauczycieli, instruktorów było niewielu, trafić na zajęcia było trudno. Nie dlatego, że były niedostępne, tylko nikt się nie reklamował. Ćwiczyły grupki znajomych sobie osób. Teraz publikacji o jodze jest zatrzęsienie, szkół jogi jeszcze więcej. Z roku na rok, pojawiaj± się coraz to nowe rodzaje jogi. Z jednej strony taki rozwój cieszy, im więcej nas ćwiczy tym lepiej. Z drugiej strony, ta szalona moda i „weekendowy kurs instruktora jogi” przeraża.
baranska
 Co, Twoim zdaniem, na przełomie lat najbardziej zmieniło się w kwestii jogi w Polsce?
Moim zdaniem, ogromn± zmianę do polskiej jogi wniósł prof. Janusz Szopa i jego Joga Akademicka. Niektórzy maj± mu za złe, że sprowadził jogę do jej strony fizycznej (co nie jest prawd±). Podjęte przez profesora i jego zespół badania nad jog± pozwalaj± na uzyskanie rzetelnych argumentów w dyskusjach na temat wpływu jogi na ludzki organizm. Przetłumaczenie jogi na formę rekreacji fizycznej, której celem jest poprawienie i utrzymanie zdrowia w sensie definicji WHO wytr±ca również z ręki oręż różnym fachowcom od sekt. Ucina to wszelkie dyskusje. Wiem z do¶wiadczenia. W szkole podstawowej, w której pracuję jako nauczyciel wychowania fizycznego, prowadzę zajęcia z jogi dla uczniów w ramach zajęć do wyboru z W-F. Trzeba było wytłumaczyć paru osobom, że szkoła jako instytucja ma prawo takie zajęcia wprowadzić. To pozbawienie w pewnym sensie nimbu tajemnicy, zaczarowania, sprawiło że więcej osób zwróciło uwagę na jogę. Poza tym, jest to też miejsce dla niepokornych, dyskutuj±cych, poszukuj±cych, szanuj±cych tradycję, ale nie do końca zgadzaj±cych się z jedynie słusznym przekazem.
 Czy zmienił się również profil osób, które przychodz± na zajęcia jogi?
 Coraz więcej osób przychodzi na jogę z powodów zdrowotnych. Wracaj±c do definicji rekreacji ruchowej, na sali jest coraz więcej tych osób, które poprawiaj± zdrowie, niż utrzymuj±. Tryb i tempo życia, brak uwagi dla naszego zdrowia wykańcza nas. Nie wytrzymuje psychika, kręgosłup… Joga daje możliwo¶ć naprawiania naszego ciała i głowy. Do jogi powoli przekonuj± się też osoby trenuj±ce amatorsko i wyczynowo różne dyscypliny sportu. Traktuj±c zajęcia jako trening uzupełniaj±cy, zapobiegaj±cy kontuzjom i swego rodzaju trening mentalny. Mnie bardzo cieszy coraz większa oferta skierowana do dzieci. Czym skorupka za młodu… Niski poziom sprawno¶ci fizycznej dzieci to osobna sprawa.
Jak zapatrujesz się na nowe formy jogi? Ostatnio mamy ich coraz więcej. Uważasz, że to dobra droga rozwoju, czy raczej pozostajesz wierna tradycji?
 Z jednej strony joga na brzuch, na rowerach, w saunie, na biust, na…. Różne inne rzeczy, to trochę przesada. Z drugiej strony jako instruktor, nauczyciel, przekonany o dobrodziejstwie jogi, chcemy trafić do szerokiej rzeszy ludzi. A jakby nie patrzeć, ¶redniej krajowej samo hasło „joga” kojarzy się z ponadprzeciętnym rozci±ganiem lub siedzeniem i medytowaniem. Na takie zajęcia, nawet jakby¶my nie wiadomo jak przekonywali, pani po 60-ce nie przyjdzie. Ale na „jogę 60+” lub „jogę dla kręgosłupa”, to się zastanowi. To samo dotyczy aktywnych sportowo. Gdy pokażemy, że na jodze pracujemy z powięzi±, to przyjd± i może uchronimy ich przed zrobieniem sobie krzywdy. Joga jest jak szwajcarski scyzoryk. To potężne narzędzie, które umiejętnie wykorzystane, może zdziałać dużo dobrego, a nie wszyscy wiedz±, co w tym scyzoryku się kryje. Dlatego, od czasu do czasu, trzeba rozebrać ten scyzoryk i pokazać, co mamy w ¶rodku. Ale trzeba w tym znaleĽć w tym jogę, czyli równowagę i zdrowy rozs±dek, żeby opakowanie i marketing nie zabił tego, co ważne.
baranska
Obecnie joga jest niezwykle "modna" i zyskuje coraz więcej zwolenników. My¶lisz, że to chwilowa "moda", czy może Polacy zaczęli dostrzegać dobrodziejstwo płyn±ce z regularnej praktyki, a joga zago¶ci w ich życiu na stałe?
 W dziedzinie rekreacyjnej aktywno¶ci fizycznej przeżyli¶my już wiele mód i szaleństw. Trwały one dłużej lub krócej. Na pewno dużo osób trafia na zajęcia z fal± mody i czę¶ci się znudzi, znajd± now± modę. Ale joga broni się sama.Żadna inna forma ruchu nie podchodzi cało¶ciowo do ciała. Żadna też nie przynosi tak trwałych efektów w postaci korekty postawy oraz wzmocnienia, przy jednoczesnym otwarciu wszystkich partii ciała. Jak się to poczuje na własnym organizmie, to się pozostanie.
 baranska
Ewa Barańska - założycielka Lubińskiego Centrum Jogi. Pierwsza nauczycielka niejednego nauczyciela jogi. Prywatnie posiadaczka i wielbicielka kotów. Zajęcia psychosomatyczne prowadzi od 14 lat. Pracuje z dziećmi, dorosłymi i seniorami. Znajomo¶ć anatomii i fizjologii oraz niedoskonało¶ć własnego ciała pozwalaj± na bardzo indywidualne podej¶cie do ćwicz±cych, z pełn± wyrozumiało¶ci± dla ich niedostatków. W swoim nauczaniu stara się dotrzeć do istoty danej pozycji i zrozumieć cel jej wykonywania. Skupia się na rozpoznaniu w pozycji warunków, w których ciało będzie się miało jak najlepiej, a uczestnicy zajęć będ± odczuwali rado¶ć i spokój. Jest absolwentk± Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Oprócz tego ukończyła studia podyplomowe z zakresu gimnastyki korekcyjnej, podczas których uczyła się także technik relaksacyjnych pod okiem profesora Lesława Kulmatyckiego. Na katowickim AWFie zdobyła uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej fitness - ćwiczenia psychofizyczne wg jogi Iyengara. Odbyła także kurs jogi powięziowej. Uczestniczyła w wielu kursach i szkoleniach. Z zakresu Antygravity jogi szkoliła się u Marvina Brenera. Zdrowotne aspekty jogi i pracę z mantrami zgłębiała u dr. Ravi Javalgekara. Wykorzystania jogi w chorobach kręgosłupa nauczył j± Christopher Tissot, a umiejętno¶ć stosowania jogi w skoliozach przekazała jej Marcia Monroe. U Leszka Mioduchowskiego odbywała głodówki i pobyty medytacyjne. Poza tym pogłębiała swoj± wiedzę i doskonaliła umiejętno¶ci na warsztatach prowadzonych przez Macieja Wieloboba, Tomasza Lisa, Wiktora Morgulca, Janusza Szopę, Henryka Li¶kiewicza, Gabriellę Giubilaro, Pawła Kwa¶niewskiego, Małgosię Madej, Jurka Jaguckiego, Rity Keller, Rafała Kozła i Radka Rychlika.
 baner fb
baner sklep
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft