Czekaj±c na ...? - Rozmowa z Jogink± Mart± Steiner.
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Czekaj±c na ...? - Rozmowa z Jogink± Mart± Steiner.

  • ¶roda, 27 maja 2015
  • opracował: Paulina Szpargała
„Kiedy byłam całkowicie sparaliżowana, robiłam sesje jogi w my¶lach. Medytowałam, aby nie zwariować...”- Choć jej stan nadal jest ciężki, a rokowania niepewne, wola życia, wsparcie bliskich i intensywna rehabilitacja, pozwoliły powrócić jej do ¶wiata „żywych”, bo na drug± stronę, jak twierdzi – już się nie wybiera. Zdarzyć może się jednak wszystko, bo taka jest specyfika choroby Guillaina-Barrégo, dlatego nieustannie POTRZEBNA JEST POMOC.
  marta s
Nie zniechęca j± codzienno¶ć wypełniona nieustaj±cym, silnym bólem. Cieszy się, że oddycha bez respiratora, może sama je¶ć, trzymać szczoteczkę do zębów, rehabilitować złaman± podczas rehabilitacji nogę...
  W grudniu 2012 r., Marta w ci±gu zaledwie 3 godzin została całkowicie sparaliżowana - zapadła na zespół Guillaina-Barrégo, spędziła w ¶pi±czce 3 miesi±ce. Pełna energii joginka, ciesz±ca się życiem mama i żona, ceniona antropolożka teatru Uniwersytetu Wrocławskiego, osiem miesięcy walczyła o życie.
  Ponad rok spędziła w klinice pod Berlinem, kiedy mogła już samodzielnie oddychać i je¶ć, jej ręce i nogi nadal pozostawały bezwładne. Aktualnie jest poddawana intensywnej rehabilitacji – jedyn± w tym przypadku szans± na lepsze jutro... Najważniejsze jednak, że taka możliwo¶ć w ogóle zaistniała – jeszcze do niedawna, o jakimkolwiek progresie, w tak patowej sytuacji, ciężko było nawet pomy¶leć.
marta steiner
(Marta z mężem i synkiem, przed chorob±)
Kiedy pierwszy raz usłyszałam drż±cy głos Marty w słuchawce, poczułam się jakbym rozmawiała z kim¶ zza ¶wiatów...
„Skończymy, kiedy wejd± pielęgniarze” - uprzedziła na pocz±tku. Marta jest pod stał± opiek± w berlińskiej klinice. Nie wie, kiedy i czy w ogóle powróci do pełni zdrowia i sprawno¶ci – lekarze nie potrafi± nic powiedzieć na temat choroby, której po prostu nie znaj±, bo zdarza się tak rzadko, że do tej pory nie została dostatecznie zbadana.
Zapadalno¶ć na GBS (ang. Guillain-Barré syndrome) szacuje się na 1-5:100.000/ rok. To ostre, wielokorzeniowe zapalenie demielinizacyjne ze współistniej±c± aksonaln± neuropati± ruchow± może dotkn±ć każdego - bez względu na wiek, czy stan zdrowia. Do uszkodzeniu nerwów w przebiegu choroby dochodzi wskutek mechanizmów autoimmunologicznych.
Choć rozmowę dokończyły¶my mailowo (Marta bardzo sprawienie "tekstuje", prowadz±c również konsultacje przez Skype z byłymi studentami, którzy wci±ż się odzywaj±), przytaczam jej tre¶ć jako cało¶ć w formie dialogu:
- Marto, jak się teraz czujesz? Jaki jest Twój aktualny stan?
marta steiner- Dużo lepiej się teraz czuję, przede wszystkim psychicznie. Wła¶nie w tej chwili dowiedziałam się, że mocne, uspokajaj±ce leki, zostan± już odstawione - już nie będę musiała być tak często usypiana – a usypianie pomaga w zniesieniu bólu. To jest duża zmiana. Poza tym oczywi¶cie s± zmiany fizyczne. Cały czas ćwiczyłam t± nogę, której nie złamałam i w tej chwili widzę, że zdrowa łydka jest dużo większa niż ta niećwiczona, złamana. My¶lę, że też ręce s± w dużo lepszej formie, mogę już troszeczkę je zginać. Niedawno odkryłam, że skoro mogę sama je¶ć, to dlaczego nie mogę sama umyć zębów? I trzymam już sama szczoteczkę - na szczę¶cie mam elektryczn±, trzymam j± w dwóch rękach naraz i wtedy mogę myć zęby. Tak więc dużo się wydarzyło....
- Jakie s± rokowania? Co mówi± lekarze?
- Lekarze nic nie mówi±, bo oni nie mog± nic powiedzieć. Ta choroba jest tak mało zbadana, że nie maj± nawet ksi±żek do tego. Nic nie wiedz± i mówi± o tym wprost. To jest taka choroba, że nikt nic nie wie. Nikt też nie wie co się może stać, bo może stać się wszystko, ł±cznie ze ¶mierci±, ale my¶limy, że to już raczej..., tzn. ja już jestem pewna, że nie wybieram się na tamten ¶wiat ... :-), ale zdarzyć się może wiele rzeczy... Mogę być do końca życia kalek±...
Wszystko to jest zależne od ilo¶ci i jako¶ci mojej fizjoterapii, od tego jak często będzie przychodził bardzo dobry fizjoterapeuta, znaj±cy się na problemach neurologicznych, jak długo będzie ćwiczył ze mn±, odpowiednio masował, stosował terapię manualn± i różnego rodzaju podej¶cia, których nazw nawet nie znam. Nie wiem jak to się nazywa – takie uciskania na punkty..?
 - Akupunktura, akupresura?
 - Nie, nie, akupunkturę mam swoj± drog±. Mam też jedn± godzinkę miesięcznie reiki - próbuję wszystkiego co jest po prostu.
- Jak wygl±da Twój dzień?
 - Umówiłam się z Tob± dopiero na wieczór, bo cały dzień mam załadowany (¶miech). Pobudka o 6.00 rano, ¶niadanie i mycie, 10:30 fizjoterapia, ergoterapia, 13:00 obiad, logoterapia, 16.00 masaż (dwa razy w tygodniu).
- Intensywna rehabilitacja wi±że się z wysokimi kosztami, ile wynosz± one miesięcznie?
- ok.1400 euro rehabilitacja + 4000 euro miejsce w domu opieki i opieka pielęgniarska.
- Przed chorob±, od wielu lat, regularnie ćwiczyła¶ jogę. Czy to do¶wiadczenie okazało się dla Ciebie pomocne w jaki¶ sposób, w tym trudnym czasie?
marta steiner
- Gdy byłam całkowicie sparaliżowana, robiłam sobie sesje jogi w my¶lach, co pozwalało zachować minimalny tonus mię¶ni. Aby nie zwariować od całodniowego patrzenia na sufit, medytowałam. Pozwalało to nie tylko zaj±ć my¶li, ale i dawało wielkie ukojenie. Teraz, gdy już nie jestem tak mocno sparaliżowana, mogę dzięki jodze precyzyjniej i bardziej efektywnie wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne. Moja pani logopedka była zaskoczona, że potrafię tak głęboko oddychać, chociaż przez 8 miesięcy leżałam pod respiratorem. A ja wiedziałam, że to dzięki dwunastoletniej praktyce pranayamy.
- Z inicjatywy Twoich przyjaciół - Wiktora Morgulca i Tatiany Drzycimskiej, przy wsparciu rodziny i znajomych, w czerwcu 2014 r. ruszyła zbiórka publiczna. Na specjalne założone konto w Fundacji Sedeka można wpłacać pieni±dze przeznaczone na Twoj± rehabilitację. Czy chciałaby¶ co¶ powiedzieć osobom, które pomogły
- Najbardziej wdzięczny WAM będzie mój dziesięcioletni syn.
 marta steiner
 Intencji powrotu do zdrowia Marty, został zadedykowany II Górski Maraton Jogi w Wierchomli. Wspólnemu wykonaniu 108 Powitań Słońca, towarzyszyła idea zwolnienia, refleksji i zwrócenia uwagi zarówno do wewn±trz, jak i skierowanie pozytywnej intencji na zewn±trz - pomoc osobie potrzebuj±cej, dla której wsparcie dobr± my¶l± i pozytywn± energi± jest nieocenione. 
Wiktor Morgulec o idei pomocy Marcie:
  "O chorobie Marty dowiedziałem się w styczniu 2013 od Jensa - jej męża. Na wiosnę, pojechali¶my cał± rodzin± odwiedzić Martę po raz pierwszy, leżała w klinice pod Berlinem. Teraz, z perspektywy czasu i powrotu Marty do zdrowia, mogę szczerze powiedzieć - wrażenie było przytłaczaj±ce - pełna zawsze wigoru i życia Marta, nie była w stanie ani poruszać ciałem, ani nawet samodzielnie oddychać, z rurk± w gardle. Ale duch życia był w niej obecny cały czas.
  Drugi raz, po kilku miesi±cach, odwiedzili¶my Martę już w domu dla chorych w Berlinie, stan Marty uległ wyraĽnej poprawie. Oddychała samodzielnie, poruszała dłońmi. Podczas kolejnej wizyty, w wakacje 2014, widać było jeszcze większ± poprawę, było jasne, że Marcie potrzebna jest intensywna rehabilitacja. Wtedy postanowiłem zacz±ć działać. Wraz z Tatian± - przyjaciółk± Marty, założyli¶my konto w Fundacji Sedeka, zaczęli¶my zbiórkę pieniędzy na rehabilitację.
 Intencja powrotu do zdrowia Marty, towarzyszyła II Maratonowi Jogi w Wierchomli. Z zebranych na konto Fundacji pieniędzy, finansowane s± m.in. głębokie masaże, zioła chińskie poprawiaj±ce jako¶ć krwi. Po kilku miesi±cach od uruchomienia ¶rodków z Waszej pomocy - Marta zaczęła siadać, samodzielnie je¶ć, poruszać palcami stóp.
Wasza pomoc przynosi realne rezultaty, całkowicie sparaliżowana osoba wraca do normalnego życia.
Podczas ostatniej wizyty udało nam się nagrać kilka słów od Marty do Was. Posłuchajcie:
Grupa OPP - Marta Steiner w Fundacji Sedeka powstała 16 czerwca 2014 r. Obecnie, na koncie znajduje się 11 744 zł (jedena¶cie tysięcy siedemset czterdzie¶ci cztery złote)."
Możesz pomóc swoj± wpłat± - każda kwota jest istotna.
Przelewy krajowe:
Fundacja Sedeka
ul. Grzybowska 4 lok. 211, 00-131 Warszawa
nr konta: 57 1030 1508 0000 0008 1669 1028
TYTUŁ PRZELEWU musi zawierać DOKŁADNIE następuj±cy numer i cały tekst:
10324- Grupa OPP – Marta Steiner, zbiórka publiczna
 
W formularzu PIT należy wpisać numer:KRS 0000338389
W rubryce „Informacje uzupełniaj±ce - cel szczegółowy 1%” należy podać pełn± nazwę grupy: 10324 - Grupa OPP - Marta Steiner
 
 
 
 
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft