Dziękuję Gurudżi. Prawda nie umiera. Konrad Kocot o B.K.S Iyengarze.
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Dziękuję Gurudżi. Prawda nie umiera. Konrad Kocot o B.K.S Iyengarze.

  • sobota, 30 sierpnia 2014
  • autor: Konrad Kocot
Odszedł człowiek, który wskazał nam ¶cieżkę może niezbyt łatw±, wymagaj±c± stałej uwagi, ale jednocze¶nie prost± i głębok±. Ale czy odszedł? Ostatnio Gurudżi powiedział - odchodzę z tego ¶wiata, ale gdyby moi uczniowie potrzebowali mnie, aby im co¶ wyja¶nić, to pojawię się znowu - Konrad Kocot
Pierwszy raz spotkałem Gurudżiego jesieni± 1988 roku, podczas mojego pobytu w Instytucie. Przebywałem tam już od paru miesięcy uczęszczaj±c na zajęcia z Git± i Praszantem. Widywałem Go codziennie podczas zajęć i praktyki, ale poza wymian± kilku zdań nie miałem z nim bliższego kontaktu. Zreszt± Gurudżi był srogi i niedostępny- tak przynajmniej wtedy mi się wydawało. Aż pewnego dnia (było to po wypadku Praszanta) Gurudżi przej±ł jego klasy.
I zaczęło się moje spotkanie z Guru.
Pierwsze zajęcia, pierwsze kopniaki i uderzenia, pokrzykiwania, olbrzymia intensywno¶ć, niesamowity żar przekazu, lęk, strach, pot, ból - i w tym wszystkim CO¦, co pchało mnie na kolejne zajęcia. Kilka tygodni, które wstrz±snęły moim dotychczasowym ¶wiatem.
Potem było już „łatwiej”. Trochę mniej potu, bólu, a więcej wewnętrznego ¶wiatła i zrozumienia. Było to jak przysłowiowe wypalanie glinianego garnka w ogniu praktyki.
Gurudżi nie czekał na nikogo. To uczeń miał pokazać, że jest zdecydowany pod±żać za nauczycielem i nie dać się zwie¶ć pozorom i „poddać się wypalaniu”. Wtedy Gurudżi pokazywał inne oblicze. Z ognia wypalaj±cego stawał się ogniem łagodnym i ciepłym.
Wielokrotnie przychodził do mnie w snach. W jednym z nich wędrowałem z Gurudżim i spotkali¶my Jana Pawła II. Obydwaj przywitali się bardzo serdecznie i papież powiedział do Gurudżiego „zobacz czego się ostatnio nauczyłem”. Szybko ¶ci±gn±ł swoje szaty i z lekko¶ci± zrobił Mandalasanę. Patrzyłem na to pełen zachwytu.
Odszedł człowiek, który wskazał nam ¶cieżkę może niezbyt łatw±, wymagaj±c± stałej uwagi, ale jednocze¶nie prost± i głębok±. Ale czy odszedł?
Ostatnio Gurudżi powiedział - odchodzę z tego ¶wiata, ale gdyby moi uczniowie potrzebowali mnie, aby im co¶ wyja¶nić, to pojawię się znowu.
Dziękuję Gurudżi. Prawda nie umiera.
 Konrad Kocot, Senior II
Konrad kocot
wspomnienia zebrały:
Olga Lasota, Justyna Moćko
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft