Jego duch żyje i żyć będzie w naszych sercach i naszym nauczaniu. Ewa Wardzała o spotkaniach z B.K.S
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Jego duch żyje i żyć będzie w naszych sercach i naszym nauczaniu. Ewa Wardzała o spotkaniach z B.K.S Iyengarem

  • pi±tek, 29 sierpnia 2014
  • autor: Ewa Wardzała
Była to prawdziwa rado¶ć widzieć i czuć, że Iyengar zna się na rzeczy i dokładnie wie, co jest wła¶ciwe i w jakich proporcjach, nie tylko w dziedzinie jogi. Miał wielk± wrażliwo¶ć na piękno i sztukę - wspomina Ewa Wardzała
Kiedy zaczynałam praktykować jogę, Iyengar był dla mnie postaci± odległ± i nieosi±galn±. Nauczyciele, u których praktykowałam wspominali o jego charyzmie, powoływali się na jego autorytet, polecali jego ksi±żki.
Nie przypuszczałam, że kiedy¶ będę miała okazję go spotkać, o praktyce pod jego okiem nie wspominaj±c.
Kiedy więc pierwszy raz przyjechałam do Instytutu w Punie, nie mogłam uwierzyć, że oto siedzi tam, w fotelu, drobny, siwy człowiek, z wielkimi, krzaczastymi brwiami (zdradzaj±cymi jego charyzmatyczn± i porywcz± naturę) i żywo z kim¶ dyskutuje. Nie mogłam uwierzyć, że to ten wielki człowiek, tak po prostu przechadza się po Instytucie, pojawia się na sali i praktykuje z nami. Czułam przed nim tak wielki respekt, że bałam się podej¶ć bliżej, bałam się spojrzeć mu w oczy i po prostu skłonić się do jego stóp w ge¶cie wdzięczno¶ci i podziękowania za tyle dobra, które niesie ludziom poprzez swoj± naukę.
Z czasem przywykłam do jego obecno¶ci. Obserwowałam, jak jego czujny umysł koryguje nasze poczynania na macie podczas praktyki na grupach kobiecych. Mimo, że Gurudżi odbywał w tym czasie praktykę własn±, a grupę prowadził kto¶ inny. Jego podzielno¶ć uwagi godna była podziwu. Jak również to, że swoj± uwagę po¶więcał nieustannie innym. Jak nie grupa kobieca, to wnuczka Abhijata, której od kilku lat po¶więcał codziennie czas praktyki własnej. Wiedział, że Abhi jest godnym i chętnym spadkobierc± wiedzy dziadka. Dlatego dzień po dniu - tward± ręk± i ostrym słowem, ale nie bez miło¶ci - szlifował warsztat jogiczny swojej wnuczki.
ewa wardzala iyengar
Popołudniami natomiast pojawiał się na grupach terapeutycznych, dogl±daj±c i koryguj±c osoby cierpi±ce na różnego rodzaju dolegliwo¶ci. Klasy terapeutyczne s± zwykle bardzo liczne, ale Gurudżi Iyengar zawsze pamiętał kto i z czym przychodzi. Kiedy pojawiały się osoby nowe, wypytywał obecnych na sali nauczycieli o szczegóły choroby i osobi¶cie dogl±dał, czy dana osoba praktykuje prawidłowo. Zdarzało się (do¶ć często), że oberwało się temu, czy innemu nauczycielowi za to, że nie pracuje z uczniem odpowiednio. Sama na własnej skórze poczułam takie słowne „rózgi”. Będę je pamiętać długo...:-)
Iyengar znany był z tego, że prowadził życie aktywne, posiadał wiedzę i obycie w wielu dziedzinach życia.
Moj± osobist± przygod± było wykonanie dla niego pokazu klasycznego tańca indyjskiego – bharatanatyam, w którym zawarta jest pantomimiczna historia zst±pienia Patańdżalego na ziemię. Był to dla mnie zarówno niebywały zaszczyt, jak i wielki stres i wyzwanie. Moja nauczycielka tańca – dr Sucheta Chapekar – przygotowała t± choreografię specjalnie dla Gurudżiego na jego osiemdziesi±te urodziny. Jednakże nigdy jej sama nie wykonała. Postanowiła więc kilkana¶cie lat póĽniej pokazać taniec w innym niż swoje wykonaniu. Zaskoczyło nas, jak żywo Iyengar reagował na elementy tańca. Miał kilka uwag do samej choreografii, chciał więcej elementów „wężowych”, jako, że Patańdżali jest wcieleniem Adi¶eshy – węża nieskończono¶ci. Była to prawdziwa rado¶ć widzieć i czuć, że Iyengar zna się na rzeczy i dokładnie wie, co jest wła¶ciwe i w jakich proporcjach – nie tylko w dziedzinie jogi. Miał wielk± wrażliwo¶ć na piękno i sztukę.
ewa wardzala iyengar
Moja ostatnia wizyta w Punie miała miejsce minionej zimy. Odbywali¶my z grup± joginów nasz± jogiczn± podróż, podczas której odwiedzili¶my Instytut, by spotkać się z naszym drogim nauczycielem - Iyengarem. Gurudżi bardzo był tego dnia zajęty.
Wła¶nie była u niego miejscowa telewizja, która nagrywała wywiad po tym, jak został wyróżniony narodow± nagrod± za dokonane zasługi. Znalazł jednak dla nas odrobinę czasu i parę ciepłych słów. Byli¶my również ¶wiadkami udzielanego wywiadu i chyba na każdym zrobił on wrażenie. Jasno¶ć my¶li, wyostrzony umysł, doskonała pamięć i do tego poczucie humoru. Człowiek, który niedawno ukończył 95 lat! Takiego go zapamiętamy. Młodego duchem, z otwartym umysłem i sercem, gotowego po¶więcić swój cenny czas każdemu, kto o to poprosi. Jego duch żyje i żyć będzie w naszych sercach i naszym nauczaniu.
 Ewa Wardzała, Junior III
iyengar natasza moszkowicz
zdjęcia Ewa Wardzała, Bartosz Zarycki
wspomnienia zebrały:
Olga Lasota, Justyna Moćko
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft