Człowiek, który potrafił przemieniać życia. Natasza Moszkowicz wspomina B.K.S Iyengara
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Człowiek, który potrafił przemieniać życia. Natasza Moszkowicz wspomina B.K.S Iyengara

  • pi±tek, 29 sierpnia 2014
  • autor: Natasza Moszkowicz
Staję na macie i nie mam w±tpliwo¶ci, że jego dziedzictwo jest żywe, cierpnie w moich stopach i goreje w moich dłoniach, gdy wyci±gam się w pierwszym dzisiaj psie z głow± w dół. Jest w ¶wiadomym oddechu, jest w obserwuj±cym umy¶le i otwieraj±cym się sercu gdy przechodzę do psa z głow± w górę. Jest w obecno¶ci tu i teraz, w praktyce. Natasza Moszkowicz o spotkaniach z B.K.S Iyengarem
 
 
Ta wiadomo¶ć – nie zaskakuj±ca, przeczuwana – dociera do mnie w miejscu ... jakby najbardziej wła¶ciwym i w czasie – jakby dla umieszczenia w nowym porz±dku rzeczy – najwła¶ciwszym. Uczę na kursie pogłębionej praktyki na Sopatowcu. Dziesi±ty rok z rzędu sięgam tutaj po tekst Jogasutr i po komentarze Iyengara. Poprzedzaj±cego wieczoru czytam o abhinivesy.
Następnego dnia rano siadam do medytacji i jak co dzień czuję, że zaczyna się nowy dzień praktyki. Panuje cisza. My¶lę, że ciszę tę podzielaj± tysi±ce ponad językiem, ponad granicami kultur – czas szczególnej ¶wiadomo¶ci. W ciszy tej przepełnia mnie wdzięczno¶ć. Czuję się uprzywilejowana przynależno¶ci± do cało¶ci, której warto¶ć - bezcenn±, człowiecz± - Iyengar przez pół wieku wydobywał na ¶wiatło dzienne ku polepszeniu ¶wiata. Poznałam i stawałam w sziraszasanie twarz± w twarz z człowiekiem, który potrafił przemieniać życia.
iyengar natasza moszkowicz
 W styczniu bież±cego roku, z okazji otrzymania nagrody Padma Vibhushan Gurudżi udzielił wywiadu dla Times of India. Z obiecanych wydawnictwu 20-minutowy wywiad przerodził się w dwugodzinne, wspomnieniowe spotkanie, którego entuzjastyczn± publiczno¶ć zapewnili¶my my – trzydziestoosobowa grupa praktykuj±cych z Polski. Planowane w najwyższym napięciu krótkie widzenie naszych uczniów z B.K.S. Iyengarem nie mogło przybrać bardziej nieoczekiwanego i inspiruj±cego finału...
Zapamiętam Gurudżiego z tamtego popołudnia – pogodnego, entuzjastycznego, błyszcz±cego w oczach uczniów. Zapamiętam go odchodz±cego w chwale spełnionego człowieczeństwa.
 Dzi¶ siedz±c w ciszy, mój umysł wy¶wietla jego białe dhoti, które zakasuje do niezaplanowanych działań na klasie medycznej. Przywołuję poruszenie zwi±zane z o¶mioletni± onegdaj, choruj±c± na polio Gaurika, na której ciele i duchu Iyengar dokonywał cudu – uwagi, oddania, odwagi.
Przywołuję wygl±d jego gładkiej, elastycznej skóry w SuptaPadangusthasanie bocznej, której młodo¶ć hipnotyzowała mój wzrok za każdym razem gdy tamtego dnia udawałam się po pomoce do praktyki własnej.
Widzę jego krzaczaste brwi w viparitadandasanie, za które pozwalał się ci±gn±ć prawnuczce...
iyengar natasza moszkowicz
 Staję na macie i nie mam w±tpliwo¶ci, że jego dziedzictwo jest żywe – cierpnie w moich stopach i goreje w moich dłoniach, gdy wyci±gam się w pierwszym dzisiaj psie z głow± w dół. Jest w ¶wiadomym oddechu, jest w obserwuj±cym umy¶le i otwieraj±cym się sercu gdy przechodzę do psa z głow± w górę. Jest w obecno¶ci tu i teraz, w praktyce.
 Natasza Moszkowicz, Junior III
iyengar natasza moszkowicz
czarno-białe zdjęcia Natasza Moszkowicz
zdjęcie grupowe - Bartosz Zarycki
 
wspomnienia zebrały:
Olga Lasota, Justyna Moćko
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft