Praktyka jogi to jedyny sposób, w jaki można mu oddać hołd. O B.K.S Iyengarze Roman Grzeszykowski
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Praktyka jogi to jedyny sposób, w jaki można mu oddać hołd. O B.K.S Iyengarze Roman Grzeszykowski

  • pi±tek, 29 sierpnia 2014
  • autor: Roman Grzeszykowski
Moje życie zostało w jaki¶ sposób przez Jego moc ukształtowane. I takich ludzi jest setki, tysi±ce na całym ¶wiecie, którzy tak żyj±, tak praktykuj±. Niesamowite, jak mocne odcisn±ł piętno na moim życiu i życiu ludzi, którzy przychodz± na zajęcia do mojej szkoły. To jest jego wpływ. To jego spu¶cizna, to, co pozostawił po sobie. Mówi Roman Grzeszykowski w swoim wspomnieniu o B.K.S Iyengarze
Niewiele miałem kontaktów z Gurudżim. JeĽdziłem do Puny ale nigdy tak bezpo¶rednio z Nim nie ćwiczyłem.
Ale pamiętam tak± sytuację: byłem w Instytucie na praktyce własnej. Próbowałem zrobić mayurasanę i w ogóle mi to nie wychodziło. Kompletnie, zwalałem się jak kłoda.
Spogl±dałem, co robi Gurudżi. Tego dnia przyszli jacy¶ ludzie i On opowiadał o pomocach, które zrobił, dlaczego, czemu służ±, jakie maj± zastosowanie. Powiedział, do jakiego¶ chłopaka, aby pokazał wiszenie na linach. On zacz±ł się gramolić na te liny. Popatrzyłem i pomy¶lałem, „oho, ho tak się nie skończy”, bo on się rzeczywi¶cie gramolił.
Iyengar taki rozzłoszczony rozgl±da się wokoło, popatrzył na mnie i mówi: „Ty to zrób”.
No to rzuciłem się na t± linę i wiszę.
Potem mówi: zrób viparitę karani. No to poszedłem po wałek i po drodze my¶lę, „kurcze, czy nie powiedział czego¶, czego nie pamiętam albo nazwy, której nie znam, bo będzie dramat.”
- Nie jeden, dwa wałki
No to poszedłem po drugi, położyłem się na dwóch. Nie pamiętam w tej chwili sekwencji, ale przegonił mnie tak 15 minut przez różne pozycje z pomocami
Na koniec mówi: „słuchajcie, on nie robi mayurasany, kompletnie mu nie wychodziła. Zrób j± na treslerze”
Nigdy wcze¶niej nie robiłem tej pozycji na trelserze. No ale zrobiłem j± na treserze i to był dla mnie szok.;-)
Nie zapomnę tego, co się wtedy się we mnie wydarzyło: przez t± chwilę, któr± z Nim byłem, miałem poruszone wszystkie komórki całego ciała. To było niesamowite!
O Iyengarze mówi±, że to był „Lew z Puny”. I rzeczywi¶cie, było takie wrażenie, że on dotykał każdej komórki od ¶rodka. Wszystkie zostały pobudzone!
Pomy¶lałem sobie - jak musiała wygl±dać praktyka indywidualna z Iyengarem, kiedy kogo¶ układał. To musiało być niesamowite do¶wiadczenie!.
To jest takie moje wspomnienie o bezpo¶rednim kontakcie z Iyengarem.
 
Iyengar wywarł na mnie tez po¶redni wpływ, bo wszystko, co mam w zasadzie zawdzięczam jodze i to jodze Iyengara.
To, że rano wstaję, praktykuję, robię pranajamę, medytuję, że zajmuję się tym, czym się zajmuję i nawet to, ze je¶li nie zgadzam się z pewnymi założeniami, to s± one w jodze Iyengara, do niej się odwołuję.
Moje życie zostało w jaki¶ sposób przez Jego moc ukształtowane. I takich ludzi jest setki, tysi±ce na całym ¶wiecie, którzy tak żyj±, tak praktykuj±. Niesamowite, jak mocne odcisn±ł piętno na moim życiu i życiu ludzi, którzy przychodz± na zajęcia do mojej szkoły. To jest jego wpływ. To jego spu¶cizna, to, co pozostawił po sobie.
Zetkn±łem się z różnymi rodzajami jogi I żadna z nich do mnie tak nie przemówiła jak joga Iyengara. To jedyna metoda, która pozwoliła mi wyciszyć umysł, kontrolować moje trudne stany emocjonalne. Żadna z innych technik tego nie dała.
 
Mam też tak± refleksję, że teraz, kiedy nie ma „ojca” to dzieci będ± zdawały egzamin z dojrzało¶ci, jakimi jeste¶my joginami. Być w kontrze lub w cieniu - to jest do¶ć banalne. Teraz, kiedy nie ma Gurudżiego każdy musi wzi±ć odpowiedzialno¶ć za to co robi i jak to robi na siebie. To jest duże wyzwanie moim zdaniem.
Główna nauka Gurudżiego to praktykować i z praktyki wyci±gać siłę do transformacji. Praktyka ma być takim Ľródłem transformacji. Praktyka jogi to jedyny sposób, w jaki można mu oddać hołd.
 Roman Grzeszykowski, Senior I
Roman grzeszykowski
 wspomnienia zebrały:
Olga Lasota, Justyna Moćko
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft