Praktyka jogi to jedyny sposób, w jaki można mu oddać hołd. O B.K.S Iyengarze Roman Grzeszykowski
Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Praktyka jogi to jedyny sposób, w jaki można mu oddać hołd. O B.K.S Iyengarze Roman Grzeszykowski

  • piątek, 29 sierpnia 2014
  • autor: Roman Grzeszykowski
Moje życie zostało w jakiś sposób przez Jego moc ukształtowane. I takich ludzi jest setki, tysiące na całym świecie, którzy tak żyją, tak praktykują. Niesamowite, jak mocne odcisnął piętno na moim życiu i życiu ludzi, którzy przychodzą na zajęcia do mojej szkoły. To jest jego wpływ. To jego spuścizna, to, co pozostawił po sobie. Mówi Roman Grzeszykowski w swoim wspomnieniu o B.K.S Iyengarze
Niewiele miałem kontaktów z Gurudżim. Jeździłem do Puny ale nigdy tak bezpośrednio z Nim nie ćwiczyłem.
Ale pamiętam taką sytuację: byłem w Instytucie na praktyce własnej. Próbowałem zrobić mayurasanę i w ogóle mi to nie wychodziło. Kompletnie, zwalałem się jak kłoda.
Spoglądałem, co robi Gurudżi. Tego dnia przyszli jacyś ludzie i On opowiadał o pomocach, które zrobił, dlaczego, czemu służą, jakie mają zastosowanie. Powiedział, do jakiegoś chłopaka, aby pokazał wiszenie na linach. On zaczął się gramolić na te liny. Popatrzyłem i pomyślałem, „oho, ho tak się nie skończy”, bo on się rzeczywiście gramolił.
Iyengar taki rozzłoszczony rozgląda się wokoło, popatrzył na mnie i mówi: „Ty to zrób”.
No to rzuciłem się na tą linę i wiszę.
Potem mówi: zrób viparitę karani. No to poszedłem po wałek i po drodze myślę, „kurcze, czy nie powiedział czegoś, czego nie pamiętam albo nazwy, której nie znam, bo będzie dramat.”
- Nie jeden, dwa wałki
No to poszedłem po drugi, położyłem się na dwóch. Nie pamiętam w tej chwili sekwencji, ale przegonił mnie tak 15 minut przez różne pozycje z pomocami
Na koniec mówi: „słuchajcie, on nie robi mayurasany, kompletnie mu nie wychodziła. Zrób ją na treslerze”
Nigdy wcześniej nie robiłem tej pozycji na trelserze. No ale zrobiłem ją na treserze i to był dla mnie szok.;-)
Nie zapomnę tego, co się wtedy się we mnie wydarzyło: przez tą chwilę, którą z Nim byłem, miałem poruszone wszystkie komórki całego ciała. To było niesamowite!
O Iyengarze mówią, że to był „Lew z Puny”. I rzeczywiście, było takie wrażenie, że on dotykał każdej komórki od środka. Wszystkie zostały pobudzone!
Pomyślałem sobie - jak musiała wyglądać praktyka indywidualna z Iyengarem, kiedy kogoś układał. To musiało być niesamowite doświadczenie!.
To jest takie moje wspomnienie o bezpośrednim kontakcie z Iyengarem.
 
Iyengar wywarł na mnie tez pośredni wpływ, bo wszystko, co mam w zasadzie zawdzięczam jodze i to jodze Iyengara.
To, że rano wstaję, praktykuję, robię pranajamę, medytuję, że zajmuję się tym, czym się zajmuję i nawet to, ze jeśli nie zgadzam się z pewnymi założeniami, to są one w jodze Iyengara, do niej się odwołuję.
Moje życie zostało w jakiś sposób przez Jego moc ukształtowane. I takich ludzi jest setki, tysiące na całym świecie, którzy tak żyją, tak praktykują. Niesamowite, jak mocne odcisnął piętno na moim życiu i życiu ludzi, którzy przychodzą na zajęcia do mojej szkoły. To jest jego wpływ. To jego spuścizna, to, co pozostawił po sobie.
Zetknąłem się z różnymi rodzajami jogi I żadna z nich do mnie tak nie przemówiła jak joga Iyengara. To jedyna metoda, która pozwoliła mi wyciszyć umysł, kontrolować moje trudne stany emocjonalne. Żadna z innych technik tego nie dała.
 
Mam też taką refleksję, że teraz, kiedy nie ma „ojca” to dzieci będą zdawały egzamin z dojrzałości, jakimi jesteśmy joginami. Być w kontrze lub w cieniu - to jest dość banalne. Teraz, kiedy nie ma Gurudżiego każdy musi wziąć odpowiedzialność za to co robi i jak to robi na siebie. To jest duże wyzwanie moim zdaniem.
Główna nauka Gurudżiego to praktykować i z praktyki wyciągać siłę do transformacji. Praktyka ma być takim źródłem transformacji. Praktyka jogi to jedyny sposób, w jaki można mu oddać hołd.
 Roman Grzeszykowski, Senior I
Roman grzeszykowski
 wspomnienia zebrały:
Olga Lasota, Justyna Moćko
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Października 2020
Następne
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji
LikeSoft