Swami Atmaramanada, Yoga-Acharya – wywiad
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Swami Atmaramanada, Yoga-Acharya – wywiad

  • wtorek, 19 czerwca 2007
Swami Atmaramanada, Yoga-Acharya, jest wieloletnim uczniem i bezpo¶rednim asystentem Swamiego Vishnudevanandy. Kieruje Centrum Sivananda Yoga Vedanta w Berlinie, oraz odpowiada za pracę i rozwój o¶rodków na terenie Europy Wschodniej. Utalentowany wykładowca, praktykuj±cy nauczyciel, mnich, którego serdeczne usposobienie i niecodzienna charyzma przyci±gaj± wielu ludzi szukaj±cych swojej ¶cieżki rozwoju duchowego. Prowadzi kursy dla nauczycieli i nauczycieli zaawansowanych na całym ¶wiecie, znany jest jako „podróżuj±cy Swami”. Za Swamim Sivanand±, swoim wielkim mistrzem powtarza, że „uncja praktyki jest warta tyle co tony teorii”. Jego życie jest potwierdzeniem ¶cieżki miło¶ci i oddania ludziom.

 
 
Swami, większo¶ć czytelników portalu Joga-Joga jest zwi±zanych z metod± nauczania jogi według Iyengara. Na czym polegaj± podobieństwa i różnice pomiędzy metodami Sivanandy a Iyengara?
Zarówno metoda Sivananda Jogi jak i Iyengara s± klasycznymi formami jogi opartymi na ¶więtym tek¶cie JogaSutr Patandżalego. W przeciwieństwie do praktyki Iyengara, w praktykowaniu jogi wg. Sivanandy nie korzysta się z dodatkowych pomocy (kostki, paski itd.). Przyczyn± tego jest przekonanie, że należy pozwalać na swobodny przepływ energii w trakcie praktyki cyklu asan bez takich zakłóceń jak ustawianie pomocy itp. W praktyce według Sivanandy trwanie w asanach jest dosyć długie (w zależno¶ci od stopnia zaawansowania ćwicz±cych). Prowadzi to do pogłębienia korzystnych efektów i wprowadza w stan medytacyjny.
Jak rozpoczęła się Twoja praktyka? Jak to się stało, że wybrałe¶ przekaz Jogi w tej wła¶nie linii? I w końcu, dlaczego zdecydowałe¶ się po¶więcić całe swoje życie Jodze i zostałe¶ Swamim?
Praktykę rozpocz±łem w 1988 roku. W tym czasie cierpiałem z powodu stresu, a praktyka Jogi według Sivanandy oferowała doskonały system relaksacji i redukcji stresu. Nigdy nie próbowałem zmieniać metody, ponieważ ta była dla mnie znakomita.
W tym samym czasie studiowałem filozofię i zrozumiałem głębokie znacznie naszego życia: u¶wiadomienia sobie tego, kim jestem. Joga sprawiła, że moje życie stało się niezwykle pełne i satysfakcjonuj±ce, dlatego postanowiłem po¶więcić je nauczaniu jogi, praktykowaniu medytacji i służbie ludzko¶ci.
Jeste¶ Swamim, który wiele podróżuje. Kiedy rozmawiali¶my dwa tygodnie temu wspomniałe¶, że jeste¶ w Rosji, w następnych dniach wybierałe¶ się do Francji, Austrii i na Litwę. Dwa razy do roku odwiedzasz Polskę. Prowadzisz wykłady dla nauczycieli na całym ¶wiecie. Ile krajów odwiedzasz każdego roku? Do ilu z tych krajów powracasz regularnie? I czy istnieje takie miejsce na ¶wiecie, które uważasz za swój “dom”, i w którym możesz odpocz±ć po licznych podróżach?
swami2
Swami Vishnudevananda, mój nauczyciel, uważał za swoj± rodzinę cały ¶wiat i nieustannie podróżował, aby nauczać technik jogi gdzie tylko było to możliwe.
My, Swamowie przez niego inicjowani, idziemy w jego ¶lady. Dlatego każdego roku kilkakrotnie odwiedzam Austrię i Francję, aby prowadzić zajęcia na kursach dla nauczycieli Jogi. Każdego roku jestem w Indiach, przez miesi±c w zimie i przez cały listopad, aby prowadzić hinduskie pielgrzymki. Odpowiadam także za promowanie nauczania Jogi w krajach Europy wschodniej: odwiedzam więc przynajmniej raz do roku Polskę, Litwę, Rosję i Estonię. Po skończonych podróżach powracam zazwyczaj do Berlina, który jest moj± baz±. Odpoczywam w aszramach w Reith (Austria)lub w Orleanie (Francja).
W jaki sposób współcze¶ni ludzie, posiadaj±cy rodziny i dzieci mog± czerpać korzy¶ci z Jogi? Jakie warto¶ci Jogi mog± ich wesprzeć i pomóc w lepszym życiu?
Zwykła praktyka Jogi (asany (postawy), Pranayama (oddychanie)i relaksacja pomog± zarówno młodym jak i starszym osi±gn±ć doskonałe zdrowie. Najistotniejsz± warto¶ci± jogiczn± jest konfrontowanie się ze wszystkimi sytuacjami, jakkolwiek nie byłyby one trudne, z pozytywnym nastawieniem.
W szkołach Jogi popularyzowana jest głównie Hatha-joga, jedna z o¶miu ¶cieżek Raja Jogi. Co powinna zrobić osoba zainteresowana filozofi± i innymi aspektami Raja Jogi?
Zawsze jest dobrze zacz±ć od Hatha-jogi. Pozwoli to na przygotowanie ciała i umysłu na inne praktyki Jogi. Następnym krokiem jest wła¶ciwa dieta wegetariańska. Wtedy odczujemy naturaln± potrzebę medytacji, która jest główn± praktyk± Raja Jogi, a podstawowe pytania Jinana Jogi: “kim jestem”, “jaki jest cel i zamysł naszego życia” nabior± swojego prawdziwego znaczenia.
Ludzie często czuj± się zagubieni i szukaj± wsparcia moralnych autorytetów, guru. Ale krok po kroku okazuje się, że moralne autorytety upadaj±, a guru nie nad±żaj± za szybkim tempem ¶wiata. Co być poradził ludziom, którzy szukaj± swojej drogi?
Podstawowe jogiczne zasady prostego, pełnego znaczenie życia s± tak samo słuszne teraz jak i niegdy¶. Ludzie musz± się rozejrzeć dookoła za przykładem tych, którzy wiod± pozytywne życie działaj±c na rzecz ¶wiatowego dobra. Wtedy będ± mogli wybrać ¶cieżkę, która będzie spełniania ich potrzeby.
Czy mógłby¶ podać naszym czytelnikom proste wskazówki jak polepszyć poranne samopoczucie czy też pozbyć popołudniowego kryzysu w 15 minut? :-)
Najskuteczniejsz± metod± jest Joga. Je¶li wykonasz kilka rund powitania słońca, kilka asan, nieco pranayam i głęboko się zrelaksujesz (wszystko to można zrobić w 15-20 minut), twoja energia niesłychanie wzro¶nie a nastrój się poprawi.
Jak przekonałby¶ typowego pracownika biurowego lub gospodynię domow±, aby zaczęli ćwiczyć Jogę zamiast różnych odmian fitness?
Cóż, po pierwsze nie ma potrzeby nikogo przekonywać. Każdy może wybrać to, co mu najbardziej odpowiada. Po drugie można zarówno uprawiać fitness jak i ćwiczyć jogę (pod warunkiem, że nie wykonujemy obu rodzajów ćwiczeń w tym samym czasie). Wreszcie, chciałbym zasugerować, że je¶li kto¶ cierpi z powodu nadmiernego stresu, ma bóle pleców, głowy, wysokie ci¶nienie, kłopoty z trawieniem, to Joga jest absolutnie dla niego wskazana. Zadziała jak lekarstwo, ale bez skutków ubocznych.
Jaka jest Twoja osobista definicja Jogi? Gdyby¶ został poproszony o jej podanie, co by¶ powiedział?
Joga oznacza zdrowie, harmonię i spokój. Techniki Jogi pokazuj± drogę do osi±gnięcia zdrowia i spokoju umysłu.
Jakie lektury s± Twoj± inspiracj±? Czy masz czas na czytanie ksi±żek innych niż te po¶więcone Jodze?
Moje życie uległo zmianie pod wpływem wykładów z Vedanty, prowadzonych przez mojego nauczyciela, Swamiego Vishnudevanandę. Czytam biografię joginów i ¶więtych, a także ksi±żki psychologiczne.
Jak powstał pomysł zorganizowania kursu nauczycielskiego (TTC – Sivananda Yoga Teachers Training Course) w Polsce? Jakie s± przyczyny, dla których zaczęto organizować takie kursy w krajach Europy Wschodniej?
Swami Vishnudevananda zorganizował pierwszy kurs nauczycielski w 1969 roku, po tym jak do¶wiadczył przerażaj±cej wizji wojen. Opracował kurs, na którym w ci±gu jednego miesi±ca każdy może nauczyć się wszystkich technik Jogi, aby do¶wiadczyć spokoju i przełamywania wewnętrznych barier. PóĽniej kurs zawitał do krajów Europy wschodniej: dwukrotnie w 2005 i 2006 roku został zorganizowany na Litwie. W tym roku kurs odbędzie się w Ustce, w Polsce. Wielu polskich joginów, którzy wcze¶niej wzięli udział w TTC, pomaga w organizacji tego wydarzenia. Centrum koordynuj±cym jest Berlin (Niemcy).
Strona internetowa kursu: https://www.sivananda.org/berlin/ttc/poland/pl/
Je¶li czytelnicy portalu mieliby jakie¶ pytania zwi±zane z tym wywiadem, czy znalazłby¶ czas, aby na nie odpowiedzieć?
Tak, je¶li mi tylko pozwol± na to moje obowi±zki.

Opracowanie:
ishwari, omkar
Tłumaczenie: ishwari
https://www.sivananda.org/

Kilka słów o Sivananda jodze:
W pocz±tkach pierwszej połowy dwudziestego wieku, wielu z hinduskich mistrzów Yogi uznało, że Zachód jest gotowy na przyjęcie wiedzy na temat tej uniwersalnej nauki. Po¶ród propagatorów Yogi na zachodzie znaleĽli się tacy mistrzowie i ich uczniowie jak Swami Vivekandanda, Sri Auro-bido, Paramahansa Yogananda i Swami Sivananda.
Swami Sivananda znany jest na całym ¶wiecie dzięki niestrudzonej działalno¶ci edukacyjnej i publicystycznej (jest autorem ponad 300 tytułów), a także obfitej korespondencji, która miała na celu indywidualne wsparcie i pomoc dla tych, którzy nie mogli mieć z nim osobistego kontaktu.
W Polsce adresatem jego listów był pan Tadeusz Pasek, jeden z pierwszych propagatorów Yogi. W 1957 roku Swami Sivanada wysłał jednego ze swych uczniów, Swamiego Vishnudevanandę do USA z misj± rozpowszechniania systemu nauczania integruj±cego główne ¶cieżki Yogi. W 1959 roku, Swami Vishnudevanada założył pierwsze centrum Yogi Sivanada Vedanta; w 1970 roku pierwsze centrum europejskie. Organizacja Sivananda Yoga Vedanta jest uważana za jedn± z niewielu na ¶wiecie, która podtrzymuje sposób praktykowania wszystkich aspektów klasycznego nauczania zintegrowanej Yogi.

Opracowanie: ishwari
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft