Prekursorka jogi w Polsce - Malina Michalska, tancerka, która pokazała, jak praktykować jogę
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Prekursorka jogi w Polsce - Malina Michalska, tancerka, która pokazała, jak praktykować jogę

  • wtorek, 7 marca 2017
  • autor: Beata Zatońska
Niewielka ksi±żka z kolorow± okładk± pt. „Hatha joga dla wszystkich” pojawiła się w polskich księgarniach w 1972 r. Potem wydawano j± jeszcze dwa razy. Dla wielu osób była objawieniem i dzięki niej zainteresowali się „egzotyczn± gimnastyk±”. Z rozłożon± ksi±żeczk±, wpatruj±c się w zdjęcia Maliny Michalskiej, autorki ksi±żki, która demonstrowała na nich asany, próbowali ćwiczyć na własn± rękę.

Zanim Malina Michalska zajęła się jog±, była tancerk± i akrobatk±. Urodziła się 28 paĽdziernika 1916 r. w Ostrzeszowie. Jej ojciec Kazimierz, powstaniec 1918 roku, był lekarzem. Matka Halina z domu Adamska – pianistk±. Wyrastała w otoczeniu intelektualistów. W¶ród znajomych rodziców był m.in. Wincenty Lutosławski, jeden z pierwszych propagatorów systemu jogi w Polsce.
Malina Michalska była młodsz± siostr± popularnej pisarki walcz±cej o prawa kobiet Jadwigi Żylińskiej – „Złota włócznia”, „Dzikie ptaki”, „Muzykanci z Bremy” i m.in. sfilmowane przez Jerzego Hasa „Rozstanie”. Wła¶ciwie miała imię Maria Aleksandra, a Jadwiga nazywała ja Maj± lub „mał± siostr±”. Jako Malina występowała na scenie.
O Malinie pisała dużo Jadwiga w swoich wspomnieniach, które jej dedykowała. Ukazały się dwa tomy „Dom, którego nie ma” i „Drogi, które prowadz± dalej”. W jej beletrystyce pojawiały się postaci podobne do Maliny. Wiele lat po jej ¶mierci wspominała, że choć siostra pogodziła się ze swoim odchodzeniem, to jej ¶mierć pozostała dla niej „otwart± ran±”.
 
Michalska
Od tańca i akrobatyki do jogi
PóĽniejsza propagatorka jogi w Polsce karierę zaczynała jako tancerka. Z przedwojennych zdjęć patrzy na nas piękna, młoda kobieta w scenicznych kostiumach. Tańca uczyła się w warszawskim Teatrze Wielkim u Mieczysława Pianowskiego, dawnego baletmistrza Anny Pawłowej, a tańca akrobatycznego – u Haliny Hulanickiej.
Debiutowała w grudniu 1934 r. na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie w „Divertissement ba¬letowym”. W Wielkim występowała przez dwa sezony, potem przeniosła się do tzw. Wielkiej Operetki, by w sezonie 1938/1939 wrócić do Teatru Wielkiego i zatańczyć partie solowe w m.in „Nocy Walpurgi” i „Coppelii”. Po 1945 r. była tancerk± w ob¬jazdowych imprezach estradowych, prowadziła studium sztuki cyrkowej i występowała m.in. w Budapeszcie i Pradze. Zajmowała się też choreografi±.
W trosce o zdrowie
W 1957 r. założyła eksperymentalne studium gimna¬styki tanecznej w Staromiejskim Domu Kultury. W 1960 r. przeszła ciężk± operację i – by odzyskać pełn± sprawno¶ć – zainteresowała się medycyn± tybetańsk±. Wiedzę czerpała m.in. z ksi±żki benedyktyna Cyryla Krasińskiego. Stamt±d prosta droga zawiodła Malinę Michalsk± do jogi, któr± zaczęła praktykować. Gdy sama do¶wiadczyła dobroczynnych skutków jogi, zaczęła uczyć jej w swoim studium.
Malina Michalska nigdy nie pojechała do Indii, ale osi±gnęła bardzo wysoki poziom w praktyce jogi. Na tyle wysoki, że w 1966 r. jej studium zostało wpisane na listę Międzynarodowego Stowarzyszenia Ruchu Jogi (International Yoga Felowship Movement). Stało się to po wizycie w Warszawie u Maliny Michalskiej założycielki Bihar School of Yoga, pani Ma Yogashakti. A w styczniu 1967 r. ambasador Indii w Polsce dr N.V. Rajkumar wręczył jej dyplom upoważniaj±cy do prowadzenie szkoły hata-jogi.
Zafascynowana filozofi± Wschodu, była niestrudzon± propagatork± jogi. Prowadziła zajęcia, jeĽdziła z wykładami. Zapraszano j± do telewizji. W „Polskiej Kronice Filmowej” z 1966 r. w materiale pt. „Elastyczny kręgosłup. Ćwiczenia hatha joga pod kierunkiem Maliny Michalskiej” pokazano ćwicz±cych z zapałem asany pod kierunkiem zaangażowanej instruktorki, czyli samej Maliny Michalskiej „Joga powiada: utrzymaj elastyczny kręgosłup, a utrzymasz młodo¶ć do póĽnej staro¶ci. W my¶l tego hasła kurs hata-joga ukończyło ponad tysi±c warszawskich lekarzy, aktorów i adwokatów” – czytał lektor w kronice.
Michalksa
Elitarne ćwiczenia
Wokół studia Michalskiej utworzyła się elitarna grupa entuzjastek jogi. Były w¶ród nich m.in. pisarka i satyryczka Magdalena Samozwaniec i poetka Anna ¦wirczyńska. Poetka weszła w jogę głęboko, traktowała j± jako co¶ więcej, nie tylko ćwiczenia wyrabiaj±ce gibko¶ć ciała. W jednym ze swoich wierszy pt; „Mówię do swojego ciała” pisała np.: Moje ciało, jeste¶ zwierzęciem, któremu przystoi koncentracja i dyscyplina, wysiłek sportowca ¶więtego i jogi. M±drze tresowane możesz stać się bram±, przez któr± wyjdę z siebie. Michalska utrzymywała kontakty z polskimi propagatorami jogi. Odwiedzała m.in. Tadeusza Paska.
Ksi±żka Michalskiej przyci±gnęła uwagę póĽniejszej noblistki Wisławy Szymborskiej. W 1974 r. napisała na łamach „Życia literackiego” felieton jej po¶więcony, ale była do¶ć sceptycznie nastawiona do samej jogi.
Hata-joga – czę¶ć prastarego systemu
Jak pisała we wstępie do swojego mini podręcznika Michalska, „hatha-joga nie jest gimnastyk± w europejskim tego słowa znaczeniu, jest czę¶ci± prastarego, licz±cego kilka tysięcy lat systemu filozoficznego Indii, zwanego Yoga”.
Podkre¶lała, że wg jogi człowiek nie może się rozwijać, je¶li nie będzie dbał o dobr± kondycję psychofizyczn±. Wykładała w telegraficznym skrócie, na czym polega system filozofii hinduskiej i czym s± m.in. karma, dharma i samadhi. Podkre¶lała, że hatha joga nie ma zastępować medycyny, ani z ni± konkurować, ale ma wspierać nas w walce o zdrowie, i wyrabiać równowagę psychiczn± oraz odporno¶ć fizyczn±.
Zalecała umiar w jedzeniu, zwracała uwagę, że dobroczynny wpływ na zdrowie mieć będzie unikanie mięsa, cukru i wysoko przetworzonych produktów. Ale najważniejsza była dla niej regularno¶ć praktyki. Jak podkre¶lała w posłowiu: „Nieodzownym warunkiem korzystnego wpływu jogi na organizm jest stałe i systematyczne uprawianie ćwiczeń. Często powtarzam moim uczniom zdanie: »Najlepsze rezultaty osi±gamy przez wytrwało¶ć«”.
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft