"Bliska jest mi filozofia praktykowania uważno¶ci" - wywiad z Beat± Blizińsk±, Gabriela Fedyk
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


"Bliska jest mi filozofia praktykowania uważno¶ci" - wywiad z Beat± Blizińsk±, Gabriela Fedyk

  • pi±tek, 2 wrzeďż˝nia 2016
  • autor: Gabriela Fedyk
Czym jest dla niej joga i jak trafiła do Joga-Joga.TV? Jak to jest być nauczycielem on-line? Jaka jest jej filozofia życiowa? Na te - i kilka innych - pytań odpowiedziała Beata Blizińska. 
 Kiedy i jak pojawiła się w Pani życiu joga? Czym jest dla Pani joga?
Zaczęłam ćwiczyć hatha-jogę w wieku 15 lat, kiedy próbuje się wielu rzeczy, aby tylko przy niektórych pozostać dłużej. Kiedy szłam na pierwsze zajęcia, był to po prostu jeden z wielu eksperymentów pozwalaj±cych mi poznawać ¶wiat. Joga okazała się fascynuj±ca i pozostałam przy niej, a po siedmiu latach praktyki z przyjemno¶ci± zaczęłam dzielić się swoj± wiedz± i do¶wiadczeniem z innymi.
Dlaczego joga? Dlaczego metoda B. K. S. Iyengara?
Joga jest unikalnym systemem pracy z ciałem i umysłem, w który wgryzam się od wielu lat, nadal odkrywaj±c jego blaski. Wci±ż znajduję w nim kolejne zagadki i odpowiedzi. Metoda B. K. S. Iyengar'a wyróżnia się wyj±tkow± dbało¶ci± o precyzyjne i ergonomiczne wykonywanie asan, co przekłada się na wła¶ciwo¶ci zdrowotne tej metody.
Jest Pani wegetariank±. Czy idea takiego sposobu odżywiania pojawiła się jednocze¶nie z rozpoczęciem praktykowania jogi? Czy według Pani istnieje nierozerwalny zwi±zek pomiędzy jog± a wegetarianizmem?
Dla u¶ci¶lenia - od paru lat nie jestem już lakto-ovo-wegetariank±, jestem semi-wegetariank±, a także wyeliminowałam niektóre grupy produktów ze swojej diety (np. słodkie nabiały). Przeszłam na wegetarianizm parę miesięcy po rozpoczęciu praktyki jogi. To zdarza się często, że po rozpoczęciu praktyki wzrasta ¶wiadomo¶ć ciała, człowiek staje się bardziej uważny na sygnały płyn±ce od wnętrza, i zaczyna obserwować, jak wpływa na jego samopoczucie to, co i kiedy je, a także to, kiedy i jak długo ¶pi oraz pracuje... Niekoniecznie zawsze jest to wegetarianizm, ale znakomita większo¶ć osób praktykuj±cych jogę to osoby, które po prostu zwracaj± baczn± uwagę na to, co jedz±, i rzeczywi¶cie często rezygnuj± z mięsa. Wraz z praktyk± jogi wzrasta łatwo¶ć utrzymywania dobrych zwyczajów żywieniowych, a także wrażliwo¶ć na reakcje organizmu, swego rodzaju intuicja żywieniowa.
Jak okre¶liłaby Pani swoj± filozofię życiow±?
Bliska jest mi filozofia praktykowania uważno¶ci, nieoceniania, i akceptowania tego, co jest, ponieważ nawet, je¶li chcę zmienić otaczaj±c± mnie rzeczywisto¶ć, muszę najpierw j± zaakceptować. Często korzystam z intuicji, co wymaga odwagi, ale przynosi dobre rezultaty.
Jak to się stało, że została Pani nauczycielk± w Joga-Joga.TV? Co Pani pomy¶lała, kiedy usłyszała o pomy¶le na multimedialn± platformę jogow±?
Zostałam wybrana do zespołu przez Wiktora Morgulca, i po ustaleniu szczegółów chętnie się zgodziłam, ponieważ jest to dla mnie nowe, ciekawe do¶wiadczenie. Multimedialna platforma jogowa to otworzenie drogi do praktyki osobom, które z różnych przyczyn nie mog± chodzić na zajęcia, które odbywaj± się na mie¶cie. Uważam, że to podstawowa i ogromna zaleta takich zajęć.
Jak to jest być nauczycielk± online?
Kiedy prowadzę zajęcia, ale nie widzę osób ćwicz±cych, próbuję wyobrażać sobie, jacy s±, jak ćwicz± w swoich domach, na swoich podłogach, czego im brakuje, jakie błędy popełniaj±, co im przeszkadza... i wychodzić naprzeciw ich potrzebom.
Co jest według Pani ważne w pracy z ciałem i umysłem?
Uważno¶ć i odpuszczanie.
Jakie jest Pani ulubione miejsce na praktykę jogi?
Najbardziej lubię ćwiczyć w swoim domu na Krzyżówkach, najlepiej w cieniu pewnego drzewa, pod którym igły, które z niego spadaj± jesieni±, tworz± równe, twardo-miękkie podłoże, a w powietrze pachnie żywic±. Wspaniale też jest praktykować jogę w profesjonalnie wyposażonej sali - mam jedn± ulubion± w Warszawie.
Na Joga-Joga.TV prowadzi Pani zajęcia z regeneracji i relaksu. Proszę powiedzieć dlaczego te elementy s± tak ważne i komu szczególnie je Pani poleca?
Regeneracja jest bardzo ważna dla osób ćwicz±cych intensywnie. Takie osoby od czasu do czasu (powiedzmy raz w tygodniu) powinny odpu¶cić sobie wysiłkowe i trudne zajęcia, i pozwolić tkankom ciała zregenerować się. Zajęcia regeneracyjne można też traktować jako zajęcia dla osób osłabionych, np. w czasie rekonwalescencji (pamiętajmy jednak, że nie powinno się ćwiczyć jogi podczas infekcji, np. podczas grypy). Relaksacja natomiast jest konieczna dla wszystkich, po każdej sesji jogi. Po wyj±tkowo męcz±cym dniu dobrze jest zrelaksować się także przed praktyk± jogi.
Jest Pani pasjonatk± ¶piewu archaicznego. Czy joga pomaga w sztuce wokalnej?
Tak, joga ucz±c prawidłowego oddychania pomaga aktywno¶ciach wokalnych, i nie tylko, ponieważ także sportowych, i innych, wymagaj±cych sprawnego, ¶wiadomego ciała. Poprzez podniesienie zdolno¶ci praktykuj±cego do koncentracji, uważno¶ci i rozluĽnienia, joga pomaga praktycznie w każdej działalno¶ci, jakiej się podejmiemy w życiu.
Joga Joga TVDOŁˇCZ DO JOGA-JOGA.TV 
Ćwicz jogę, tam gdzie lubisz. Zajęcia online to Ľródło codziennych ćwiczeń jogi. Wybieraj spo¶ród 10 rodzajów zajęć m.in. joga kręgosłupa, joga wyszczuplaj±ca, joga w biurze, pierwsze kroki.
 
 Zobacz, jak to działa! Zarejestruj się i wykorzystaj darmowy 48-godzinny okres próbny. Po jego zakończeniu możesz wykupić abonament lub po prostu zrezygnować. Więcej na www.joga-joga.tv
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft