Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar.
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar.

  • ¶roda, 14 grudnia 2016
  • opracował: Justyna Moćko
14 grudnia 1918 roku urodził się BKS Iyengar. Obchodziłby w tym roku 98 urodziny. Z tej okazji przypominamy jego życiorys.
 
Krishnamachar Sundararaja Iyengar to Wielki Nauczyciel jogi, który opracował swoj± metodę znan± z precyzji i uważno¶ci. Zmienił postrzeganie hatha jogi i na Wschodzie i na Zachodzie. Jego indywidualna metoda nauczania znana jest dzi¶ w ponad 70 krajach. Napisał wiele ksi±żek, w tym "¦wiatło jogi", uznawane za biblię joginów i przetłumaczone na 17 języków.
Był jedenastym z trzynastu dzieci urodzonych w ubogiej rodzinie. Chorowity - przeszedł malarię, tyfus, gruĽlicę. Gdy miał 16 lat, w 1934 trafił pod opiekę szwagra, Sri Tirumalai Krishnamacharii, nauczyciela jogi, znawcy filozofii indyjskiej i ajurwedy, u którego miał się leczyć ale został jego uczniem. Pod jego okiem intensywnie (8-10 godzin dziennie) praktykował przez dwa lata. Z do¶wiadczenia wiedział, ze joga jest praktyk± dostępn± dla wszystkich, nie można być na ni± za starym lub zbyt słabym fizycznie. Je¶li jaka¶ asana jest trudna do wykonania, należy j± dopasować do ucznia. To podej¶cie zaowocowało wprowadzeniem do praktyki asan pomocy: klocków, pasków, ławeczek, koców, itp. Akcesoria pozwalaj± też pozostać w pozycji przez dłuższy czas. Utrzymanie pozycji tylko przez krótki okres czasu oddziałuje przede wszystkim na ciało fizyczne. Poprzez pozostanie w pozycjach przez dłuższy czas korzy¶ci przenikaj± głębiej na poziomy organiczne i umysłowe.
Pomoce i przyrz±dy pozwoliły na opracowanie jogi terapeutycznej, która zajmuje się wszelkimi chorobami. Terapia jog± stała się bardzo popularna na Zachodzie, (a jej zalety przebadane naukowo i medycznie potwierdzone) głównie za spraw± Yehudi Menuhina, genialnego skrzypka, któremu Iyengar pomógł w pokonaniu problemów zdrowotnych. Uczył też pianistę Witolda Małcużyńskiego, pisarza Aldousa Huxleya a 85 – letni± Elżbietę, królow± Belgii nauczył stania na głowie.
Iyengar
 W 1975 roku otwarto Instytut Jogi Iyengara, nazwany imieniem żony Ramamani i po¶wiecony jej pamięci, gdzie uczył przybywaj±cych również z Zachodu adeptów jogi.
Miał sze¶cioro dzieci, z których dwoje, córka Gita i syn Praszant stało się jego uczniami, a potem nauczycielami jogi. Jego wnuczka Abhidżata kontynuuje tradycje nauczaj±c metody swojego dziadka na całym ¶wiecie (niedawno go¶ciła też w Polsce) .
Chociaż mieszkał w Punie czuł głębok± więĽ z miastem, w którym się urodził – Bellur. Od 2005 roku w dniu Jego urodzin (14.12) Jego uczniowie organizuj± sesje jogi, z których datki przekazuj± na wsparcie Projektu Bellur. Dzięki tym datkom powstało wiele udogodnień: szkoła podstawowa, szkoła ¶rednia dla dziewcz±t, zbiornik wody o pojemno¶ci 50.000 galonów, bezpłatny szpital, ¶wi±tynia.
Iyengar
Poprzez lata nauczanie Iyengara zmieniało się od dynamicznego prowadzenia zajęć po spokojn±, precyzyjn± praktykę, nastawion± na pracę z oddechem i umysłem. Usystematyzował ponad 200 klasycznych asan i 14 różnych rodzajów pranajam od prostych do niezwykle trudne. Zostały one zorganizowane i podzielone w taki sposób, aby umożliwić pocz±tkuj±cym bezpieczn± praktykę od podstawowych pozycji do bardziej zaawansowanych, aby uzyskać elastyczno¶ć i siłę.
Poprzez asany uczył ¶wiadomo¶ci i stosowanie etyki Jam i Nijam według Jogasutr Patańdżalego, które skomentował w ksi±żce „¦wiatło Jogasutr Patańdżalego”
 Również na poziomie edukacyjnym i metodycznym Iyengar wprowadził wiele nowo¶ci: skodyfikował i precyzyjnie okre¶lił system nauczania swojej metody. Wprowadził stopnie nauczycielskie, certyfikaty. Obecnie, w 72 krajach Jego uczniowie zakładaj± Stowarzyszenia, które dbaj± o jednolite i najwyższe standardy nauczania.
Iyengar
 Oprócz wspomnianej Light on yoga (pierwsze polskie wydanie „Joga”, w 1990 r rozeszło się w 60 000 egzemplarzy) jest autorem ksi±żek wydawanych w milionach egzemplarzy na całym ¶wiecie:
Light on Pranayama (1981 r) – polskie wydanie 1997 r Pranajama
The Tree of Yoga (1988 r) - polskie wydanie Drzewo jogi 1995 r
Light on the Yoga Sutras of Patanjali (1993 r) polskie wydanie ¦wiatło Jogasutr Patańdżalego 2011 r
Yoga the path to holistic health (2001 r)
Light of life (20050 polskie wydanie Joga ¶wiatłem życia 2006 r
 Jako założyciel Szkoły Jogi Iyengara, był znany na całym ¶wiecie jako ojciec współczesnej jogi i nazwany przez magazyn Time za jedn± ze 100 najbardziej wpływowych osób na ¶wiecie. W ci±gu swojego długiego życia, otrzymał wiele nagród , w tym Padma Shri (1991), Padma Bhushan (2002) i Padma Vibhushan w 2014 roku.
Iyengar
 Najbardziej znane aforyzmy Iyengara:
Joga jest jak muzyka: rytm ciała, melodia umysłu i harmonia duszy stworzyć symfonię życia.
Gdy praktykuję, jestem filozofem; gdy nauczam, jestem naukowcem; gdy demonstruję – jestem artyst±.
Twoje ciało jest w przeszło¶ci. Twój umysł w przyszło¶ci. W jodze ł±cz± się razem w teraĽniejszo¶ci.
We wszystkich nas drzemie iskierka bosko¶ci. Joga roznieca j± w jasny płomień.
Joga jest ¶wiatłem, które raz zapalone nigdy nie ga¶nie. Im lepsza jest twoja praktyka tym ja¶niej ono ¶wieci.
Joga jest lustrem, w którym ogl±damy własne wnętrze.
 Opanowanie umysłu jest jog±
 Gdy umysł jest poddany kontroli, uspokojony i uciszony, pozostaje sama dusza. Poszukiwanie duszy, boskiej iskierki w nas samych jest prawdziwym celem jogi.
 Zdrowie jest rezultatem doskonałej komunikacji między każd± czę¶ci± ciała i umysłu, kiedy każda komórka komunikuje się wszystkimi pozostałymi. Chociaż w swej istocie joga jest praktyk± duchow± prowadzi jednak do fizycznego i emocjonalnego zdrowia."
Kiedy wasze ciało, umysł i dusza będ± zdrowe i harmonijne, przyniesiecie zdrowie i harmonię otaczaj±cym was ludziom, podarujecie zdrowie i harmonię ¶wiatu – nie będzie to skutkiem wycofania się ze ¶wiata lecz przemiany w żyw± cz±stkę ciała ludzko¶ci.
 Umysł jogina rozci±ga się od stóp do czubka głowy.
Ciało to moja ¶wi±tynia a asany s± jego modlitw±.
opracowała Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl
 Iyengar
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft