Zadbaj o swój kręgosłup – rozmowa z Januszem D±browskim. Czę¶ć I
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Zadbaj o swój kręgosłup – rozmowa z Januszem D±browskim. Czę¶ć I

  • czwartek, 14 lutego 2013
  • autor: Wiktor Morgulec
Joga i rehabilitacja to nie jest często poł±czenie zawodów. Ale jak bardzo przydatne! Z warszawskim rehabilitantem i joginem Januszem D±browskim rozmawia Wiktor Morgulec
Janusz D±browski

Janusz, jak to się stało, że 50 -letni fizjoterapeuta, rehabilitant z 20 letnim do¶wiadczeniem zacz±ł ćwiczyć jogę?

Zacz±łem ćwiczyć u ciebie na zajęciach ( ¶miech). Po pierwszych zajęciach zobaczyłem, że jestem pół inwalid±. Mój zakres ruchu był bardzo ograniczony. Ale pierwszy raz zetkn±łem się z jog± w czasie wyjazdu do Indii w latach 80.
 
A co robiłe¶ w Indiach?
Byłem się wspinać, jechałem w góry, do Nepalu.
 
A joga?
Wtedy widziałem na ulicach joginów pokazuj±cych różne pozycje. Ale jak to w Indiach, ciężko wyczuć czy robili to tylko dla kasy, na pokaz, czy naprawdę.
 
A jak to odbierałe¶?
Raczej jak cyrkowców, na pokaz. W Indiach każdy chce co¶ sprzedać. Tu cię zapraszaj± do fabryki jedwabiu, tam co¶ pokazuj±, a wszystko jest jedyne, unikatowe.
 
Czyli po powrocie z Indii próbowałe¶ praktykować jogę w Polsce?
Już nawet chyba przed wyjazdem kupiłem "¦wiatło jogi" - z t± czarn± okładk±. Próbowałem co¶ tam z ksi±żk± ćwiczyć, ale było ciężko, tak bez chodzenia na zajęcia.
 
Czyli potem, po 20 latach powróciłe¶ do jogi.
Zajęcia były u mnie w gabinecie, więc łatwo się było zdecydować. Jak co¶ się dzieje u mnie w gabinecie to chcę wiedzieć, o co chodzi, czy to jest w porz±dku, czy można to polecać.
 Janusz Dabrowski
Jak już zacz±łe¶ ćwiczyć to co Ci się w jodze spodobało?
¦wiadomo¶ć, czucie własnego ciała. To, czego brakowało przy innych ćwiczeniach gimnastycznych. Zacz±łem też wprowadzać elementy jogi do prowadzonych przeze mnie ćwiczeń rehabilitacyjnych.
Po trzech praktyki zapisałem się na kurs nauczycielski do Jurka Jaguckiego. Jurek stwierdził, że je¶li będę się przykładał i praktykował codziennie to mam szanse. Przez pięć lat dzień w dzień bardzo regularnie ćwiczyłem.
 
Specjalizujesz się teraz w zajęciach jogi dla kręgosłupa, na co zwracasz największ± uwagę ?
Przede wszystkim staram się dostosować ćwiczenia do możliwo¶ci ćwicz±cych. Większo¶ć osób ma problem z ograniczeniem zakresu ruchu, wymagaj± więc wielu ćwiczeń rozci±gaj±cych, przygotowuj±cych do wykonania pełnej asany. Natomiast niewiele osób jest nadplastycznych, ci potrzebuj± ćwiczeń wzmacniaj±cych.
Wprowadzam do ćwiczeń elementy nowoczesnych metod rehabilitacji. Podobnie jak w rehabilitacji, w jodze mięsień musi być silny i elastyczny. Często nawet po pierwszych zajęciach osoby czuj± wyraĽn± poprawę. Problemem jest utrzymanie regularno¶ci ćwiczeń- słomiany zapał nie jest wskazany.
 
A jak Ty poradziłe¶ sobie z narzuceniem tej regularno¶ci?
Została mi narzucona, gdyż miałem wypadek na nartach i stwierdzon± dyskopatię, jeszcze w czasach studenckich. Groziła mi nawet operacja kręgosłupa. To był wci±ż powracaj±cy, taki przyćmiony problem. Pracuj±c z pacjentami przy stole, przy masażach, ta dolegliwo¶ć dokuczała. Regularna praktyka jogi spowodowała, że częstotliwo¶ć i intensywno¶ć tych nawrotów jest dużo mniejsza.
 
Czy pamiętasz jakie¶ ciężkie przypadki osób, którym joga dla kręgosłupa pomogła?
Wielopoziomowe dyskopatie. Przychodz± osoby z dyskopati± w odcinku szyjnym, maj± ograniczony zakres ruchu i nie zdaj± sobie sprawy, że bardzo prostymi ćwiczeniami mog± sobie pomóc. Ludzie przychodz± z wynikami badań, prze¶wietleniami, opisami - najczę¶ciej z opini± lekarzy nie daj±cych im szans na normalne funkcjonowanie.
I wybieraj± terapię ruchem.
 Janusz Dabrowski
Twoje trzy ulubione pozycje jogi?
”Ulubione” ( ¶miech).
Supta virasana - jak nie zrobię raz dziennie to po kilku dniach czuję, że muszę mocno popracować. Mięsień czworogłowy łatwo się skraca. PóĽniej chwalę sobie Pasasanę - jako specjaln± pozycję zdrowotn± dla mojego kręgosłupa, docieram do miejsca, w którym mam blokadę. No i Wojownik 2.
 
Zapytam jeszcze o nauczycieli, od których najwięcej się nauczyłe¶?
Iwona Pachońska - prowadziła u mnie dużo zajęć i dużo z ni± na pocz±tku ćwiczyłem. Warsztaty z Henrykiem Li¶kiewiczem, Konradem Kocotem, Jurkiem Jaguckim. Potem warsztaty z nauczycielami z zagranicy.
 
No i na koniec - czym jest dla Ciebie joga?
Teraz jest w zasadzie na pierwszym miejscu w moim życiu, po¶więcam jej najwięcej czasu. Jest pasj±, prac± - jest wszystkim.
 
Janusz D±browski - dyplomowany nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyengara. Specjalista od jogi dla kręgosłupa. Rehabilitant, fizjoterapeuta, od przeszło 20 lat prowadzi zajęcia profilaktyczne zdrowia kręgosłupa, koryguj±ce wady postawy dla dorosłych i dzieci. Na co dzień prowadzi specjalistyczne zajęcia jogi dla kręgosłupa w Joga Żoliborz, oraz zajęcia korekcyjne w gabinecie odnowy biologicznej BIORELAX. Jogę praktykuję od 10 lat w 2007 ukończył kurs nauczycielski Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara. Uczestniczy w warsztatach doszkalaj±cych , prowadzonych przez renomowanych nauczycieli jogi m.in. Gabrielę Giubilaro i Sharata Arora, Jaki Nett
Janusz D±browski

Terminy najbliższych warsztatów:
16 lutego 2013 godz: 13:00 - LISTA ZAMKNIĘTA BRAK MIEJSC
17 lutego 2013 godz: 11:00 - LISTA ZAMKNIĘTA BRAK MIEJSC
 
TERMIN TEMAT WARSZTATU PROWADZI MIEJSCE CENA MIEJSCA
9 marca
godz.13.00
Zadbaj o kręgosłup- RUCH -ODDECH-RELAKS - 5h Janusz D±browski Joga  Politechnika 150 pln brak miejsc
23 marca
godz.13.00
Zadbaj o kręgosłup- RUCH -ODDECH-RELAKS- 5h Janusz D±browski Joga  Politechnika 150 pln brak miejsc
8 czerwca
godz.13.00
Zadbaj o kręgosłup- RUCH -ODDECH-RELAKS- 5h Janusz D±browski Joga  Politechnika 150 pln rezerwuj
16 czerwca
godz.13.00
Zadbaj o kręgosłup- RUCH -ODDECH-RELAKS- 5h Janusz D±browski Joga  Politechnika 150 pln rezerwuj
Z Januszem D±browskim rozmawiał
Wiktor Morgulec
Warszawa, 2013.02.13
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft