"Nauka powinna wypływać z serca a nie z głowy." Słynny nauczyciel jogi Sharat Arora opowiada o swoic
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


"Nauka powinna wypływać z serca a nie z głowy." Słynny nauczyciel jogi Sharat Arora opowiada o swoich do¶wiadczeniach w pracy z uczniami.

  • pi±tek, 27 maja 2011
  • autor: Julitta Klama
  • opracował: Julitta Klama
Sharat Arora wiele lat spędził u boku B.K.S. Iyengara, w tym czasie odkrył powołanie do terapii jog±. Jego sposób nauczania jest unikalny, zachęca uczniów do porzucenia wszystkiego czego dotychczas się nauczyli i patrzenia na jogę oczami pocz±tkuj±cego.  Polacy ceni± go za unikaln± metodykę pracy w asanach, on ceni Polaków za ogromny entuzjazm do nauki.  Sharat założył dwa o¶rodki jogi: w Indiach: u podnóża Himalajów i na Goa. Niektórzy przemierzaj± pół ¶wiata aby znaleĽć się na jego zajęciach, inni mieli szczę¶cie 3 lata temu załapać się na warsztaty jogi w Warszawie. Dla osób, które marz± o lekcjach jogi z Sharatem, a nie mog± wyjechać do Indii - mamy dobr± wiadomo¶ć - już w sierpniu znów będziemy go¶cić słynnego nauczyciela jogi w Polsce.
 
sharatt
 Wiele osób z całego ¶wiata przybywa do Indii specjalnie na zajęcia z Tob±. Czy w ostatnim czasie masz więcej uczniów z Polski?
Tak, przyjeżdża coraz więcej Polaków.
 Jak my¶lisz, czym to jest spowodowane?
Prawdopodobnie powodem s± warsztaty jakie poprowadziłem 3 lata temu w Warszawie wraz z Wiktorem Morgulcem.
 Jak je wspominasz?
Nigdy nie uczyłem tylu osób na raz więc było to dla mnie wyzwanie. To co spodobało mi się w tej grupie – to ich entuzjazm, duże zainteresowanie i zaangażowanie.
 sharatfot10
 Czy zauważyłe¶ w ostatnich latach jakie¶ zmiany w sposobie praktyki jogi u Polaków?
Można powiedzieć że staj± się bardziej otwarci na uwagi nauczycieli niż kiedy¶.
 Twoim zdaniem, nad czym głównie powinni¶my pracować? Do których elementów jogi powinni¶my przywi±zywać więcej uwagi?
Do tego aby czasem pu¶cić. Nad tym każdy powinien pracować, ale zwłaszcza „zapaleńcy” i osoby bardzo pracowite.
 W jakim sensie? Co masz na my¶li?
Mam na my¶li puszczenie - poddanie się czemu¶ a nie trzymanie się czego¶ zbyt kurczowo: relaks – opozycję działania. Tylko wtedy kiedy te dwa czynniki s± w równowadze nauczymy się jak funkcjonować w życiu.
 Jeżeli miałby¶ porównać poziom i sposób praktyki jogi: Polaków oraz osób z innych krajów – jakie dostrzegasz różnice?
Polacy i generalnie osoby z „bloku wschodniego” s± bardziej pracowici i robi± mniej wymówek. Także ich zaangażowanie do nauki jest większe.
 Sharat
 Chwalisz polskich uczniów za entuzjazm do nauki. Czy Indusi maj± ten sam zapał i intencje do praktyki jogi?
Jeszcze nie, ale coraz czę¶ciej, zwłaszcza w dużych miastach.
 Joga staje się coraz bardziej popularna w Polsce, a jak ma się sytuacja w Indiach? Czy co¶ się ostatnio zmieniło?
W moim kraju ludzie odnajduj± rado¶ć ucz±c się jogi z telewizji. W Indiach jest bardzo popularny Guru, który ma ogromny wpływ ma ludzi w całym kraju.
 Jak wielu uczniów z Indii uczysz?
Około 1% przy czym większo¶ć z nich mieszka za granic±. Zwykle s± to osoby z wyższym wykształceniem, z dużych miast.
 Jak my¶lisz, dlaczego tak się dzieje? Czy Indusi nie interesuj± się jog±?
Zainteresowanie ro¶nie, wcze¶niej nie było go wcale.
 sharatfot20 
 Czy w trakcie swoich zajęć odwołujesz się do filozofii jogi?
Uczniowie powinni wiedzieć dlaczego praktykuj± jogę tak samo jak to co robi± i w jaki sposób – także to bardziej ł±czy praktykę z jej powodami niż z filozofi±.
  Jeste¶ uczniem B.K.S. Iyengara, przez 6 lat byłe¶ jego asystentem, potem postanowiłe¶ pój¶ć własn± drog±. Co zmieniłe¶ w jego metodzie?
Nic, po prostu położyłem większy nacisk na ułożenie stóp i r±k w zetknięciu z podłożem. Przestałem mówić studentom o tym aby robili lokalne zmiany w ciele.
 Lubisz uczyć pocz±tkuj±cych, zaawansowanych a może innych nauczycieli?
Uczenie nauczycieli jest dla mnie najtrudniejsze i jest to najbardziej odpowiedzialna praca.
  Sharat
 Dlaczego?
Bo wszystkie pomyłki i ich efekty sięgaj± daleko. Najbardziej lubię uczyć osoby, które odbyły już kursy jogi a teraz mogę zabrać ich w poszukiwanie samych siebie. To zachęca mnie do tego by wydostać i wyrazić za pomoc± słów to co nie zostało nigdy wcze¶niej powiedziane – w ten sposób jest to nauka również dla mnie. Wolę pozwolić aby nauka po prostu zaistniała, niż abym ja sam sprawił żeby była.
 Swoich uczniów prosisz, aby zachowali umysł pocz±tkuj±cego, a czy lubisz uczyć pocz±tkuj±cych?
Pocz±tkuj±cy potrzebuj± podstaw a to jest mniej lub bardziej stały niezmienny program, trudniejsza jest dla mnie nauka tego jak dotrzeć do uczniów i skomunikować się z tymi, którzy wolniej się ucz± oraz tymi, którzy maj± mał± ¶wiadomo¶ć własnego ciała.
 Co miałe¶ na my¶li mówi±c, że “Każdy jest najlepszym nauczycielem dla samego siebie”?
Każdy może nas czego¶ nauczyć. Nawet w trakcie zajęć jogi uczymy się od siebie wzajemnie na bardzo subtelnym poziomie.
  sharat arora1
 Cieszysz się bardzo dobr± reputacj± i popularno¶ci± w Polsce, wiele osób czeka z niecierpliwo¶ci± na warsztaty w Polsce. Kiedy przyjedziesz?
Jest mi miło to słyszeć, to sprawia że mam ochotę przyjeżdżać do Polski czę¶ciej i regularnie.
W dniach 19-21 sierpnia 2011 roku odbędzie się Ogólnopolska Konwencja jogi na któr± serdecznie zapraszam. A następnie poprowadzę siedmiodniowy warsztat w Wierchomli (22-28 sierpnia).
 Co zaplanowałe¶ na ten warsztat?
Wolę nie planować. Czegokolwiek będę uczył – to zdarzy się za spraw± ludzi, energia zbiorowa wymaga ci±głej uwagi, nawet bez mówienia. To co czuję jest ważniejsze niż planowanie a następnie powtarzanie tego co zostało powiedziane. Nauka powinna wypływać z serca, a nie z głowy.
 Dziękuję za rozmowę. Czekamy na Ciebie w Polsce.
Dziękuję.
 Rozmawiała: Julitta Klama
  
sharatfot20Sharat Arora urodził się w 1953, odkrył jogę w wieku 25 lat. Rozpocz±ł praktykę sze¶cioletnim intensywnym kursem jogi prowadzonym przez B.K.S. Iyengara w Punie. Przez kolejne lata asystował Iyengarowi w nauce jogi na wszystkich poziomach. Podczas tych lat praktyki, coraz mocniej ujawniało się jego powołanie do pracy terapeutycznej. Asystował w sesjach leczniczych i osi±gał coraz lepsze rezultaty w leczeniu pacjentów ł±cz±c do¶wiadczenie z praktyki jogi z wiedz± z zakresu medycyny konwencjonalnej. Jego naturalne zdolno¶ci terapeutyczne i poł±czenie dwóch metod pracy zaowocowały powstaniem unikalnej techniki terapii opartej na jodze.
W pracy ze studentami Sharat charakteryzuje się precyzj± instrukcji i wysokim poziomem uważno¶ci. Prowadzi zajęcia w języku francuskim, niemieckim i angielskim. Aktywnie korzysta ze swojego do¶wiadczenia terapeutycznego oraz głębokiej wiedzy filozoficznej, co sprawia, że nauka z nim jest do¶wiadczeniem wyj±tkowym. (opr. Justyna Moćko)
 
 
Zapraszamy na konwencje z udziałem znanych i cenionych na całym ¶wiecie nauczycieli jogi:
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft