Empatii, życzliwo¶ci można się nauczyć.
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Empatii, życzliwo¶ci można się nauczyć.

  • pi±tek, 20 lutego 2009
  • opracował: Justyna Moćko
Medytacja, praktykowana nawet przez krótki okres pomaga ludziom stawać się bardziej współczuj±cymi – stwierdzili naukowcy. Badacze odkryli, że kiedy ludzie medytuj±, silniejsze staj± się ich reakcje, jakie zachodz± w czę¶ciach mózgu przetwarzaj±cych uczucia wobec bliĽnich.
Im dłużej praktykujemy medytację, tym bardziej intensywne s± te reakcje – wynika z artykułu opublikowanego w internetowym czasopi¶mie "Public Library of Science".
Naukowcy postanowili sprawdzić, czy kultywowanie życzliwo¶ci i współczucia dla innych może oddziaływać na obszary mózgu kontroluj±ce empatię.
Przez dwa tygodnie uczyli 16 ochotników podstaw medytacji. Pocz±tkowo grupa ta miała za zadanie koncentrować się na obrazie kochanej osoby i odczuwaniu wobec niej ciepła.
W póĽniejszym etapie poproszono ich, by wyobrażali sobie te same uczucia, ale bez odnoszenia ich do konkretnej osoby.
Następnie użyto skanowania dla oceny wpływu medytacji współczuj±cej na mózg i porównania ich z takimi samymi testami przeprowadzonymi na 16 mnichach tybetańskich i osobach ¶wieckich, które miały już za sob± co najmniej 10 tysięcy godzin takich praktyk.
Okazało się, że zawsze, gdy rozpoczynała się medytacja, u uczestników eksperymentu z obu grup pojawiała się znacz±ca aktywno¶ć w czę¶ci mózgu powi±zanej z empati±.
Życzliwo¶ci można się nauczyć tak samo, jak gry na instrumencie muzycznym – stwierdzili naukowcy – je¶li się praktykuje medytację.

Na podstawie artykułu w The Daily Telegraph 03.04.08
opracowała Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft