Medytacja. Od relaksu do o¶wiecenia
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Medytacja. Od relaksu do o¶wiecenia

  • ¶roda, 16 paďż˝dziernika 2019
  • Ľródło: AlchemiaZycia.com
Medytacja mówi±c najpro¶ciej to stan wyciszenia umysłu. Można medytować na zajęciach jogi, a nawet spaceruj±c w parku. Wystarczy wyciszyć my¶li – podstawowy przejaw aktywno¶ci umysłu. 
Bardzo praktyczne jest uproszczenie, że my¶li to umysł – to u¶wiadamia z czym trzeba się uporać. Jednak kierowanie my¶lami, gdy w nich się zatapiamy – jest po prostu niemożliwe. Najpierw trzeba uchwycić ich przepływ, a to jest możliwe tylko z poziomu ¶wiadomo¶ci. D. Hawkins okre¶la ¶wiadomo¶ć jako przestrzeń, w której zauważamy my¶li i emocje. Inaczej mówi±c to uważno¶ć, która zostaje, gdy umysł się zatrzymuje. To prowadzi do ważnej konkluzji: Nie jeste¶ swoimi my¶lami! Przecież nie znikasz, gdy na chwilę cichn± lub gdy ¶pisz. Nie jeste¶ ani swoimi my¶lami, ani emocjami, lecz uważno¶ci± ponad nimi.
 
 
Medytacja to również odpięcie wrażeń zmysłowych płyn±cych z ciała. Dlatego warto rozpoczynać medytację od ¶wiadomego rozluĽnienia. Można po¶więcić temu dwie minuty rozluĽniaj±c po kolei różne czę¶ci ciała, ale przy odrobinie wprawy wystarczy dosłownie jedno westchnięcie – wraz z wydechem „puszczaj±c falę rozluĽnienia” od czubka głowy aż do stóp. Wtedy łatwiej przenie¶ć się do uważno¶ci. Dlatego tak ważna jest wygodna pozycja. Siadanie „po turecku” albo w lotosie nie jest fortunnym pomysłem, je¶li nie mamy wprawy. Wybierz raczej kocyk i pufę. Można medytować na krze¶le, a nawet fotelu, byle zachować prosty kręgosłup.
 
Jak zatem wej¶ć na poziom ¶wiadomo¶ci? Po zrelaksowaniu ciała nie otwieraj±c oczu spójrz do góry – zauważ, jak to zmienia energetykę ciała. Następnie przenie¶ uwagę (wypłyń uwag±) do punktu 40 cm nad głow±. To wszystko. Już jeste¶ uważno¶ci±. To aż tak proste! Cech± uważno¶ci jest wolna wola. Możesz st±d podejmować decyzje zgodnie z twoimi upodobaniami. Pierwsz± woln± decyzj± jest puszczenie zmartwień, obowi±zków i pragnień. Wiem, że uwierzyłe¶ w nie tak bardzo, że nie zgodzisz się na tak szalony pomysł by porzucić swoje zmartwienia. Ale co by¶ powiedział, żeby pu¶cić je na jedn± sekundę? Twój ¶wiat nie runie przez 1 sekundę bez zmartwień i obowi±zków. Pu¶ć umysł, pozwól mu odpocz±ć.
 
 
Gdy to zrobisz, zacznij oddychać miło¶ci± i po prostu zatrzymaj się w teraĽniejszo¶ci. Całkowicie. Je¶li przechwyc± cię my¶li – łagodnie wracaj do uważno¶ci. Nie walcz z nimi. My¶li – umysł s± cz±stk± ciebie. Naucz się nad nimi panować. Bior± się z emocji, przekonań, ale nade wszystko z kierowania uwagi – a to już potrafisz (z poziomu ¶wiadomo¶ci). Przenoszenie uwagi, to kluczowe narzędzie nie tylko medytacji, ale całego życia. Energia pod±ża za uwag±. Tam gdzie j± kierujesz manifestuje się twoje życie. Skieruj j± w medytacji na swój spokój – natychmiast go do¶wiadczysz. Gdy zatrzymasz się w bezkresnej i miłuj±cej uważno¶ci ponad czasem, oprócz spokoju pojawia się poczucie nieopisanej rado¶ci z samego istnienia. Wtedy odkrywasz Kim jeste¶. OdpowiedĽ na to pytanie przychodzi jako do¶wiadczenie, niemożliwe do opisania słowami, gdyż jest ponad umysłem. Wtedy odkrywasz kto oddycha. Tak cały stajesz się miło¶ci±.
 
 
 
W AlchemiaZycia.com opracowujemy medytacje do podnoszenia poziomu ¶wiadomo¶ci w stronę harmonijnego i spełnionego życia. To również zaawansowane narzędzie przywracania równowagi emocjonalnej. Czę¶ci± medytacji dzielimy się bezpłatnie, a wszystkie s± dostępne on-line w subskrypcji.

 

Medytacje w subskrypcji link:https://vimeo.com/ondemand/alchemiazycia

Zapraszamy również na weekendowe warsztaty.

26.10.2019  "Akceptacja siebie" https://www.alchemiazycia.com/warsztaty

16.11.2019  "Żyj  bez stresu" https://www.alchemiazycia.com/warsztaty

 
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft