Najprostsze ćwiczenie wzmacniaj±ce dla każdego. Katarzyna Baron
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Medytacja. Najprostsze ćwiczenie wzmacniaj±ce dla każdego.

  • wtorek, 27 czerwca 2017
  • autor: Katarzyna Baron
Letni, parny weekend. Możesz spróbować otworzyć okna i drzwi, ale zamiast przeci±gu poczujesz tylko gor±c± wilgoć. Możesz spróbować udawać, że cię to nie dotyczy i zrobić intensywn± praktykę asan (bo przecież tak zaplanowałe¶), wyszorować łazienkę (bo jak tego nie zrobisz teraz, to ziemia przestanie się kręcić wokół własnej o¶ki), przekopać grz±dkę (bo ty tu decydujesz) albo wykonać co¶ intelektualnie ambitnego (bo uznałe¶ lub dałe¶ sobie powiedzieć, że musisz), ale po chwili poczujesz, że brniesz pod gor±cy pr±d.
Poczujesz, że w gruncie rzeczy lepiej pu¶cić sobie "Sumertime" w wykonaniu Jenis lub Elli, zrobić mrożon± herbatę i zwyczajnie usi±¶ć. Kiedy czego¶ jest za dużo, przyroda próbuje chwycić równowagę i co¶ zmienia. Bywa, że czas przed zmian± jest niezno¶nym czekaniem na spotkanie gor±cego frontu z zimnym.
Jeste¶ czę¶ci± przyrody. Zmiany s± wpisane w twój wdech i wydech. Czasem s± jak piorun z jasnego nieba, a czasem przetaczaj± się jak walec, który jedzie 10 km na godzinę i zionie spalinami. Czasem poruszaj± się bezszelestnie latami i nagle zadziwiaj± swoim skutkiem. I nic nie poradzisz. Jedyne co możesz zrobić, to po prostu robić swoje jak najlepiej potrafisz. A kiedy poczujesz, że twoje wewnętrzne my¶lowe masy gor±cego powietrza id± na spotkanie tych zimnych, to nie szalej, nie zamiataj brudów pod dywan, nie maluj trawy na zielono, nie wpadaj w magiczne my¶lenie ;-)
medytacja
Dużo lepiej jest wykonać siedem poniższych kroków, które przynajmniej u mnie zawsze działaj± i które s± częstym elementem moich zajęć jogi.
 1. Chociaż na 5 minut usi±dĽ i skup się na miejscu i czasie, w którym jeste¶.
2. Poczuj temperaturę i wilgotno¶ć powietrza, które cię otacza - poczuj jego zapach i nie komentuj, czy jest on przyjemny, czy wstrętny.
3. Zauważ kolory miejsca, w którym jeste¶ bez stwierdzania, czy s± ładne czy brzydkie.
4. Poczuj to, co masz pod stopami i to co masz nad głow± bez spogl±dania w dół ani do góry.
5. Przenie¶ uwagę na oddech.
6. POCZUJ ŻYCIE, które przez ciebie oddycha i KTÓRE ZAWSZE JEST PO TWOJEJ STRONIE.
7. Zostań z tym do¶wiadczeniem przez kilka minut.
medytacja
To bardzo proste ćwiczenie. Wykonywane regularnie, wzmocni Cię i pozytywnie zmieni twoje reakcje. Je¶li nie masz jednak dyscypliny, to możesz je potraktować jako narzędzie pierwszej pomocy w sytuacji stresuj±cej. Zawsze możesz wyj¶ć na chwilę z biura, gdzie wła¶nie skasował ci się raport w Excelu, nad którym siedziałe¶ od pięciu godzin albo z domowej kuchni, w której twoje dziecko za chwilę pokaże ci nowe oblicze twojej niemocy.
Możesz też postanowić, że chcesz chociaż na chwilę przerwać swój smutek albo jak±kolwiek inn± emocję, która niebezpiecznie cię zdominowała.
Nie chodzi o ucieczkę - wręcz przeciwnie, chodzi o mocne ugruntowanie się w danym momencie i znalezienie optymalnych dla niego słów, działań, my¶li. Ważne, żeby¶ wiedział, że masz to narzędzie zawsze przy sobie.
Zawsze możesz na chwilę wyj¶ć i po prostu usi±¶ć, co nota bene radzi wielu wielkich nauczycieli różnych tradycji. I może chciałoby się z nimi polemizować, ale ostatecznie ich rady okazuj± się zazwyczaj po prostu skuteczne ;-)
Kasia BaronKasia Baron - instruktorka jogi, na co dzień powadzi zajęcia w Tarnowskich Górach. Więcej na stronie www.jogakasiabaron.pl
 
 
 
Jamy i nijamy, czyli z przebit± opon± nigdzie nie dojedziemy:-) Katarzyna Baron
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft