Czym jest miłuj±ca dobroć? Julia E. Wahl
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Czym jest miłuj±ca dobroć? Julia E. Wahl

  • niedziela, 23 grudnia 2012
  • autor: Julia E. Wahl
W podej¶ciu współczucia wobec siebie samego (ang. self-compassion) zawsze zaczynamy od siebie samego. Stopniowo możemy rozszerzyć nasz± praktykę na innych, ale pocz±tkiem pracy jest praca na poziomie siebie samych. Zaczynamy od naturalnej intencji życzenia sobie samemu tego, co dobre, bezpieczne, życzliwe, spokojne.
 
Miłuj±ca dobroć (ang. loving-kindness, sanskr. maitri) to pojęcie wywodz±ce się z buddyzmu. To intencja, żeby być szczę¶liwym (na póĽniejszym etapie też intencja, żeby inni byli szczę¶liwi).
 Nie znam żadnego dziecka, które rodziłoby się z intencj± „żeby było mi Ľle przez całe życie”, „żebym cierpiał”, „żeby moje życie przepełnione było trudno¶ciami”. Nie znam żadnego dziecka, które rodziłoby się ze zł± wol± wobec siebie samego. Jednak z czasem ta intencja dobroci, życzliwo¶ci dla siebie zmniejsza się. Często pojawia się samokrytyka. Niechęć wobec siebie samego. Łatwo jest krytykować też innych, gdy tak częsta jest krytyka, któr± stosujemy wobec siebie. Jak współczuć innym, gdy nie współczuję sobie?
 W miłuj±cej dobroci nie chodzi o to, żeby czuć się dobrze, żeby wyeliminować ból (fizyczny, emocjonalny), żeby rozwi±zać nasz problem, ale żeby ponownie zasiać ziarno dobrej intencji wobec siebie. Tak jak pisze Sogjal Rinpocze i Pema Cziedryn, inaczej obdarzenie innych współczuciem będzie bardzo trudne albo niemożliwe. Nie chodzi o afirmowanie siebie, życia. Afirmacje bowiem często nie s± w zgodzie ze stanem realnym. Cukruj±. Nie pozwalaj± być z tym, co jest.
 Zgodnie z rad± Pemy Cziedryn na pocz±tku praktykowania miłuj±cej dobroci powinni¶my odkryć nasze wrażliwe miejsce.
W których momentach izoluję się przed innymi?
W chwilach, gdy czuję, że muszę zaatakować, zanim inni mogliby to uczynić?
Co kryje się za moj± zło¶ci±? Za moim lękiem? Niechęci±?
Kiedy czuję, że muszę utwardzać moje serce?
Przed czym się bronię? Jaki aspekt siebie odrzucam?
Co widzi i czuje moje dziecko, gdy patrzy na mnie zezłoszczonego, smutnego, wrogiego, zalęknionego?
Czy jestem w stanie odpowiedzieć szczerze na te pytania bez oceniania siebie i żywienia wrogo¶ci wobec siebie?
 Nie ma gwarancji, że życie będzie pozbawione trudno¶ci. Każdy z nas umrze. Najprawdopodobniej też za naszego życia każdemu z nas kto¶ umrze. Trudno też s±dzić, że jakakolwiek metoda, filozofia, religia, interwencja medyczna nas przed tym uchroni. Możemy jednak skorzystać z tego, co pomoże nam łatwiej z tym być. To nam da też trochę ukojenia. Zacznijmy od dobrej intencji wobec siebie samego. Każdy moment jest dobry, żeby rozpocz±ć albo raczej… do tego powrócić.
 
Tekst ukazał się na portalu naTemat.pl https://juliawahl.natemat.pl/
 Julia E. Wahl
Julia E.Wahl Ukończyła psychologię kliniczn± w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Szkoliła się i szkoli w nurcie psychoterapii integracyjnej u Richarda Erskine’a, ucznia m.in. Fritza Perlsa. Superwizuje się m.in. u Christophera Germera (Harvard Medical School). Współorganizowała międzynarodowe konferencje (m.in. 1st Conference on Practical Application of Buddhism in Western Psychology. Mindfulness: Theory and Practice), współtwórca Polskiego Towarzystwa Mindfulness. Jest dyrektorem The Mind Institute(www.mindinstitute.com.pl), gdzie prowadzi 8-tygodniowe treningi uważno¶ci (Mindfulness) na bazie programu MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) Stress Reduction Clinic University of Massachusetts Medical School oraz 8-tygodniowe treningi współczucia wobec siebie samego (Self-Compassion). Pracuje także w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Otwocku (Oddział Leczenia Zaburzeń Nerwicowych). Interesuje się nurtem integracyjnym w psychoterapii, psychologi± antenataln±/maternologi±, zespołami uwarunkowymi kulturowo (ang. culture-bound syndromes), terapi± Morita i Naikan, uważno¶ci±, współczuciem oraz możliwo¶ci± ł±czenia wschodnich technik ze współczesn± psychologi± zachodu. Poza psychologi± interesuje się lingwistyk±, językami obcymi oraz poezj±.
 
 
 
 
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft