Medytacja jest jak niedziela. Katarzyna Chustecka
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Medytacja jest jak niedziela. Katarzyna Chustecka

  • poniedziałek, 19 grudnia 2011
  • autor: Katarzyna Chustecka
Siedzę na poduszce. Nogi skrzyżowane. Obserwuję oddech. Wdech, wydech, wdech... Ciekawe, jak poszło w szkole córce... No nie, stop: wdech, wydech, wdech... A to ¶winia! Jak on tak mógł się do mnie odezwać?! A może to ja go sprowokowałam? Akurat. Oj. Zaraz... wdech, wydech, wdech... Jezu, jak mi się nic nie chce... Wdech, wydech, wdech... Co ja w ogóle robię, mam za dużo czasu, czy co? Spokojnie...Wdech, wydech, wdech...
Popatrz - ty siedzisz i niby nic nie robisz, a ¶wiat kręci się nadal. To leczy z nadmiernej odpowiedzialno¶ci
skupiona na oddechu polega na obserwacji oddychania. Nie używa się tu żadnej werbalizacji, dĽwięków ani mantr. Nie nadajesz nawet okre¶leń – wdech, wydech – a jedynie zauważasz przepływ oddechu, ¶ledzisz go uważnie na poziomie czucia.
Kiedy zaczynasz uczyć się medytacji, otwiera się istna puszka Pandory umysłu. Uchylasz drzwi, za którymi twój umysł wyprawia, co mu się żywnie podoba. Ponieważ zapewne nigdy przedtem tam nie zagl±dałe¶, będziesz w szoku! Umysł jak żywioł kompletnie puszczony samopas zalewa cię falami my¶li o przeszło¶ci b±dĽ przyszło¶ci. A więc albo analizuje, co się wydarzyło i przeżywasz to ponownie, zmieniasz wersje swoich wówczas zachowań, słowem nurzasz się w przeszło¶ci lub też lawiruje w przyszło¶ci – jak zrobisz to czy tamto, kiedy już przyjdzie czas i co powiesz Iksińskiej, jak j± wreszcie spotkasz, itd, itp. Uff. Ile zamieszania, a wszystko to kompletnie niepotrzebne. Przyszło¶ć minęła bezpowrotnie i nic tego nie zmieni, przyszło¶ć nigdy nie nadejdzie, bo taka jest jej natura, a jedyne co masz, to ta chwila, teraĽniejszo¶ć. Ale na jej temat wiemy oczywi¶cie bardzo mało, bo tak rzadko w niej bywamy. Trudno się jednak dziwić, skoro umysł bez końca przerabia przeszło¶ć b±dĽ tworzy miraże przyszło¶ci.
 Umysł
jest jak jeden z wielu narz±dów czy czę¶ci ciała. WyobraĽ sobie, że jest to taka sama czę¶ć ciebie jak powiedzmy mięsień czworo-głowy uda. To bardzo ważny mięsień, dzięki któremu możliwych jest wiele ruchów, a bez którego niemożliwe byłoby chodzenie. Następnie wyobraĽ sobie, że mięsień ten postanowił całkowicie uniezależnić się od twojej woli, w zwi±zku z czym nie słucha cię, lecz po prostu prowadzi, dok±d sam chce. Co więcej, w tajemniczy sposób udało mu się ciebie przekonać, że on to ty! Koniec końców idziesz tam, dok±d zaprowadz± cię nogi, bez względu na to, czy ci to rzeczywi¶cie służy czy nie, i jeszcze s±dzisz że s± to twoje własne wybory. Szaleństwo. Niewola. Ale tak wła¶nie stało się i dzieje się z umysłem. Ta czę¶ć ciebie, która miała służyć ci wtedy, kiedy jej potrzebujesz, a następnie wypoczywać, cieszy się niesłychan± autonomi± i jeszcze podszywa się pod wła¶ciciela. Bo ostatecznie wła¶ciciel zapomniał, kim naprawdę jest… Mało tego, to miotanie się umysłu i produkcja nawałnic my¶li kosztuje cię sporo energii – wygenerowanie my¶li to energia, a zajmowanie się nimi – kolejny koszt. Tak więc koniec końców biegasz całe dnie wewn±trz siebie za rozpuszczonym małym tyranem – swoim własnym umysłem. Nie ma innego wyj¶cia niż stan±ć z nim oko w oko i przej±ć ster.
 ¦więto
Wiedz, że nikt dobrowolnie nie rezygnuje z przywilejów, tak więc na pocz±tku czeka cię walka i to podjazdowa. B±dĽ pewien , że twój umysł zastosuje mnóstwo chwytów, aby odwieĽć cię od prób zdyscyplinowania go. Nie daj się nabrać, b±dĽ nieprzejednany, ale życzliwy dla siebie i swoich usiłowań. Z czasem pojawi się dystans do pojawiaj±cych się my¶li i coraz dłuższe okresy koncentracji na oddechu. Nie reaguj±c na pojawiaj±ce się my¶li, zrozumiesz, że my¶li to nie ty, że możesz się bez nich obej¶ć, a kiedy zaczn± pojawiać się momenty pustki pomiędzy jedn± my¶l± a drug±, zauważysz że istnieje zupełnie nieznany wymiar do¶wiadczenia. Odzyskasz też wreszcie swoj± pozycję wła¶ciciela domu, w którym mieszka twoja Dusza. Być może usłyszysz, co ma ci do powiedzenia.
Dzięki temu, że nauczysz się puszczać my¶li, będziesz mógł wreszcie naprawdę zatrzymać się i odetchn±ć. Możesz wtedy zauważyć, że ten ¶wiat całkiem nieĽle radzi sobie bez ciebie, że przez te pół godziny czy więcej możesz odpu¶cić sprawowanie kontroli i odkryjesz, ¶wiat się nie zawalił. Popatrz – ty siedzisz i niby nic nie robisz, a ¶wiat kręci się nadal. To leczy z nadmiernej odpowiedzialno¶ci. Medytacja pozwala odsun±ć się z wymiaru działania w wymiar bycia. To jest najważniejszy moment działania – niedziałanie. To jest czas, dzięki któremu działanie może istnieć. Gdyby było tylko działanie, nie mogliby¶my go docenić. Tak jak nie mogliby¶my docenić nocy bez istnienia dnia.
Dlatego wła¶nie medytacja jest jak niedziela. Jak ¶więto – czas, w którym pozwalasz sobie zostawić to, co ziemskie, zamknięte w ziemskim wymiarze czasu i przestrzeni, i oddać się ¶więtym sprawom swojego wnętrza.
Więc może ten ¶wiat nie jest tak beznadziejny, skoro trwa sam! A gdy już nie musisz się nim zajmować, twoja uwaga dotychczas skupiona na czynno¶ciach, na wybranych czę¶ciach rzeczywisto¶ci, rozluĽnia się obejmuj±c i ogarniaj±c wszystko – cało¶ć, której ty sam jeste¶ czę¶ci±. Ty jeste¶ cało¶ć, a cało¶ć to ty. ¦wiat jest w porz±dku i ty też jeste¶ w porz±dku. Nie pozostaje nic innego, niż przeżyć to życie w rado¶ci i zgodzie ze sob±, skoro wreszcie złapałe¶ ze sob± kontakt. I spijać słodki smak tej prawdy, który s±czy się z każd± chwil± medytacji.
A umysł? Spoczywa cicho jak węgielki tl±ce się w piecu, cały czas gotowe, by ich użyć, kiedy zajdzie potrzeba.
 
Katarzyna Chustecka
Jestem absolwentk± Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Jogę wg metody B.K.S Iyengara praktykuję od roku 1998. Rozpoczynałam pod okiem Adama Bielewicza, czerpałam też wiedzę od wielu wspaniałych nauczycieli z Polski i zagranicy: Jerzego Jaguckiego, Konrada Kocota, Marka Migały, Romana Grzeszykowskiego, Faeqa Birii, Lois Steinberg i innych.
Odbyłam kurs w Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute w Punie w Indiach, szkoliłam się też u Sharata Arory na Goa.
Posiadam legitymację instruktora rekreacji ruchowej Wyższej Szkoły Trenerów Sportu uprawniaj±c± do prowadzenia zajęć jogi. Jestem uczestniczk± Kursu Nauczycielskiego Introductory II.
Założyłam O¶rodek Dobrych Praktyk Radzenia sobie ze Stresem Equanimus
 
 Tekst ukazał się na stronie Zwierciadło.pl
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft