Życie zmieniło swoje oblicze- relacja z kursu medytacji Vipassana
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Życie zmieniło swoje oblicze- relacja z kursu medytacji Vipassana.

  • wtorek, 23 wrzeďż˝nia 2008
Zrozumienie siebie samego, własnej natury, wyznawanych warto¶ci, okre¶lenie przyzwyczajeń oraz próba (a przede wszystkim chęć) zmian tych niewygodnych dla nas samych własnych działań i zgoda na "inno¶ć" innych ludzi, brak wygórowanych wobec nich oczekiwań jest podstaw± do wej¶cia w poprawne, naznaczone sympati±, miło¶ci± i współczuciem relacje z drugim człowiekiem.
mija trzeci miesi±c od zakończenia kursu medytacji, zauważam, że życie zmieniło nieco oblicze, rzeczywisto¶ć stała się mniej złożona, reakcje na różnego rodzaju sytuacje moje własne i innych ludzi s± bardziej dla mnie przewidywalne, choć oczywi¶cie nie do końca. Emocje i pragnienia rozkładam na czynniki pierwsze i jak zalecał Goenka obserwuję, obserwuję, obserwuję...  Spokój jest teraz moim największym przyjacielem. Udziela się nie tylko mnie, ale również moim bliskim - tak przynajmniej mówi±! Ale zdarza się, nawet często, że mimo prób trzymania emocji w cuglach, to one jednak nios± mnie. I to mi u¶wiadamia ile jeszcze pracy przede mn±. Zmiany następuj± do¶ć powoli, czasami łapię się na tym, że karcę się za opieszało¶ć w postępach, wracam jednak my¶l± do słów Mistrza o tym, żeby niczego nie przyspieszać, nie popychać na siłę, a być łagodnym dla siebie, delikatnie nakierowywać swe my¶li na wła¶ciwe tory, być wytrwałym i zdeterminowanym w działaniu (pamiętasz: strong determination!). Wędrówka po ¶cieżce dhammy, któr±, nota bene, wybrało już tyle osób, jest jednak samotnym do¶wiadczeniem niemal zakrawaj±cym na ekscentryzm i swojego rodzaju egzaltację (w opini innych), a jednak daj±c± takiego powera i tyle rado¶ci! ¦wiat mieni się tysi±cem kolorów! Nagle sięga się po zupełnie inne lektury, ogl±da inne filmy, słucha innej muzyki niż dotychczas. Spotyka innych ludzi. Dotyka nas bardziej transparentna rzeczywisto¶ć, otwieraj± się ci±gle jakie¶ tajemnicze drzwi do ¶rodka, pojawiaj± się schody prowadz±ce coraz głębiej, a ¶wiatło zaczyna mieć inny blask. Czuję się cz±stk± Wszech¶wiata, małym, ale znacz±cym pyłem tej galaktyki, za własn± zgod± wmontowanym w cykl wydarzeń nios±cych mnie gdzie¶ daleko. Podczas medytacji czas płynie w zwolnionym tempie, istnieje sam dla siebie. To prawda, że powoli osi±ga się inny wymiar ¶wiadomo¶ci. Jednak nie zawsze udaje mi się uzyskiwać jaki¶ wgl±d, często utrzymuję się na w miarę "płaskim" poziomie, nic się nie dzieje. Ale i tak jest to ważny moment wieczoru, rodzaj celebracji. Zrozumiałam również, że Vipassana jest jednym z kilku narzędzi, które s± nam dane po to, aby kierować własnym życiem i jego jako¶ci±, relacjami z innymi mieszkańcami tej planety. Innym narzędziem jest współczesna psychologia i socjologia, badanie relacji międzyludzkich, uzależnień, a także religia (niezależnie od tego co wyznajemy). Znalazłam jeszcze Enneagram - znasz to? Dopiero taka wielowarstwowo¶ć do¶wiadczeń, moim zdaniem, daje możliwo¶ć realnego przyjrzenia się naszemu życiu.

Zrozumienie siebie samego, własnej natury, wyznawanych warto¶ci, okre¶lenie przyzwyczajeń oraz próba (a przede wszystkim chęć) zmian tych niewygodnych dla nas samych własnych działań i zgoda na "inno¶ć" innych ludzi, brak wygórowanych wobec nich oczekiwań jest podstaw± do wej¶cia w poprawne, naznaczone sympati±, miło¶ci± i współczuciem relacje z drugim człowiekiem.  A to ciężka i czasochłonna praca - zajmuje nieraz całe życie. Tak naprawdę nie jeste¶my w żaden sposób odizolowani, żyjemy tu i teraz, w takim ¶rodowisku i w takim kraju i podstaw± naszego szczę¶liwego bytu jest możliwo¶ć życia w zgodzie ze sob± samym i innymi.

Dopiero niedawno zrozumiałam, że własnymi przeżyciami z tego rodzaju do¶wiadczeń (głównie chodzi mi o Vipassanę) nie da się podzielić z innymi, nie zainteresowanymi ludĽmi, którzy wył±cznie jako zabawn± atrakcję i niegroĽn± dewiację traktuj± tę drogę samorozwoju.

Całe szczę¶cie, że następuje pewnego rodzaju moda na medytację i inne - nazwijmy to - "techniki relaksacyjne", powszechno¶ć zjawiska zapewni mu większe zrozumienie. W moim najbliższym ¶rodowisku już większo¶ć osób przyzwyczaiła się do metod, które stosuję i co za tym idzie powolnych zmian, które we mnie zachodz±.

Nikt jednak nie chce spróbować Vipasasny. Czego się boj± ludzie, jak my¶lisz ? Może tego, co zobacz± we własnym wnętrzu, albo tego, że nadszedł czas na konieczne zmiany, a za bardzo przyzwyczajeni s± do dotychczasowego, wygodnego (jak im się wydaje) życia...?  Pewnie ich czas jeszcze nie nadszedł, niektórzy pozostan±  u¶pieni do końca swoich dni...

Ponieważ człowiek składa się z harmonijnej konstrukcji ciała, umysłu i duszy, postanowiłam, wzorem wielu spotkanych na Vipassanie osób, zrobić co¶ również dla ciała: rozpoczęłam naukę jogi. Dopiero raczkuję w tym temacie, jednak jak dot±d jestem zachwycona. Poraziła mnie elegancja i precyzja wykonywania asan, jak również to, że istnieje w człowieku chęć (i potrzeba) pokonywania własnych barier - tu - słabo¶ci ciała, gimnastykowanie go i utrzymywanie w dobrej kondycji. O wymiar filozoficzny jogi jeszcze się za bardzo nie otarłam, ale zapewne znajdę odpowiedni± ksi±żkę na ten temat. Może co¶ mi doradzisz?  Wła¶nie jogę na moim ramieniu i plecach, podczas pisania tego maila, trenuje moja 4-miesięczna, czarna jak smoła kotka. Obserwuj±c jej zwinne ruchy zauważam dużo podobieństw w asanach: wszystkie te wygięcia i naprężenia ciała. Drapanie i podgryzanie ostrymi jak szpilki z±bkami zostawmy jednak małym kotom. Aktualnie moje dłonie wygl±daj± jak mapa Polski z naniesionymi  wszystkimi odpływami i dopływami rzek!

Kasia
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft