Medytacja Anapana dla dzieci. Dlaczego dzieci powinny nauczyć się medytować?
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Medytacja Anapana dla dzieci. Dlaczego dzieci powinny nauczyć się medytować?

  • pi±tek, 9 czerwca 2017
  • autor: Adrianna Trzepiota
Anapana to technika medytacji polegaj±ca na rozwijaniu uważno¶ci oraz skupienia na naturalnym oddechu. W trakcie wykonywania medytacji wszelkie pojawiaj±ce się my¶li s± pozostawiane w momencie u¶wiadomienia ich sobie. Celem tej praktyki jest zwiększenie zdolno¶ci koncentracji i opanowaniu umysłu.
O medytacji dedykowanej pracy z dziećmi rozmawiamy z Pani± Beat± Harend± z Polskiej Fundacji Medytacji Vipassana.
Dlaczego dzieci powinny nauczyć się medytować? Dlaczego to jest takie ważne?
Technika medytacji Anapana polega na obserwacji naturalnego oddechu. Uczestnicy obserwuj± przepływ oddechu, co wpływa na poprawę koncentracji i rozwijaniu uważno¶ci. Dzięki regularnej praktyce medytacja wzmacnia siłę umysłu i może być przydatna w wielu codziennych sytuacjach, zwłaszcza stresuj±cych, jak np. przygotowania do klasówki.
Do¶ć trudne jest zachęcenie dorosłych do przebywania w ciszy. W jaki sposób można nakłonić do tego dzieci? Czy s± jakie¶ specjalne metody?
Wbrew pozorom niektóre dzieci bardzo chętnie przebywaj± w ciszy i bardzo intensywnie pracuj± w czasie sesji medytacyjnych. Cały kurs jest skonstruowany tak, aby krok po kroku zaznajomić dzieci z technik± medytacji Anapana. W ci±gu dnia odbywa się, aż siedem sesji, dochodz± kolejne elementy do opanowania, także ciekawo¶ć dzieci przez cały czas pozostaje zintensyfikowana. Dzięki temu dziecko się nie nudzi, a postępy, które czyni s± dla niego łatwo dostrzegalne. Oczywi¶cie o postępach indywidualnych decyduj± jednostkowe predyspozycje poszczególnych uczestników, jednak w większo¶ci przypadków odnotowuje się zauważalne wyciszenie i odprężenie. 
Wiem, że w Wielkiej Brytanii i Australii s± szkoły, w których jednym z elementów stałej edukacji jest nauka medytacji. Czy s± w Polsce szkoły, które również promuj± ten sposób rozwoju?
 
Nie wiem nic na ten temat, nie słyszałam o takich projektach w polskich szkołach. Z pewno¶ci± nasza fundacja nie organizuje tego typu działań, przynajmniej na razie. Ale jeste¶my otwarci i jeżeli będzie zapotrzebowanie, to oczywi¶cie chętnie podejmiemy tak± współpracę. 
Czy medytację może praktykować  każde dziecko, czy powinno mieć okre¶lone uwarunkowania charakterologiczne? 
W zasadzie nie ma wielkich przeciwwskazań co do uczestnictwa w kursach. Również dzieci sprawiaj±ce problemy w szkole, dzieci introwertyczne, lub też nerwowe, nadpobudliwe, mog± jak najbardziej w nich uczestniczyć, pod warunkiem że nie będ± przeszkadzać w praktyce innym. Wiek dziecka wskazuje na jaki rodzaju kursu powinno się ono zapisać. Organizujemy kursy dla dzieci w wieku 8-12 lat oraz dla młodzieży w wieku 13-17. Młodsze dzieci nie powinny uczestniczyć w kursach, gdyż mog± mieć zbyt duży problem aby wysiedzieć pół godziny na poduszce. Osoby, które ukończyły 18 rok życia mog± już zapisać się na 10 – dniowy kurs Vipassany. 
W jaki sposób o medytacji wypowiadaj± się dzieci, które już ukończyły kursy? Czy maj± Państwo jak±¶ informacje zwrotn±
Do tej pory w Polsce odbyły się dopiero 2 kursy medytacji Anapana dla dzieci. Na ostatnim kursie pojawiło się kilkoro „starszych uczniów”, czyli takich dzieci, które przyjechały do nas po raz kolejny. Feedback był bardzo pozytywny; dzieci chętnie brały udział we wspólnych zabawach i warsztatach artystycznych ale także z rado¶ci± oczekiwały na medytację, chociaż wysiedzieć na sesji wcale nie jest tak łatwo. Kursy dla dzieci, które dotychczas organizowali¶my odbywały się w weekendy na Mazurach. Trwały one kilka dni i dzieci mogły spędzić ze sob± więcej czasu, zaprzyjaĽnić się. W tym roku proponujemy kursy 1-dniowe w Warszawie, które maj± tak± sam± strukturę, jednak s± bardziej skoncentrowane i nastawione na naukę medytacji. Trzeba poznać cał± technikę w ci±gu kilku godzin, a nie – kilku dni. Nowo¶ci± będzie kurs dla młodzieży, który w Polsce organizujemy po raz pierwszy. 
Czy s± dzieci, które z jaki¶ przyczyn nie ukończyły kursu? 
Każde dziecko może w każdym momencie zrezygnować z kursu, b±dĽ też może zostać o to poproszone – jeżeli samo nie pracuje i dodatkowo uporczywie przeszkadza w pracy innym. Wówczas kierownik kursu może skontaktować się z rodzicami i poprosić ich o zabranie dziecka. Jednak do tej pory w Polsce nie mieli¶my takiej sytuacji; wszystkie dzieci, które przyjechały na nasze kursy, dotrwały szczę¶liwie do samego końca. 
Czy to nie jest tak, że rodzic, który przyprowadza dziecko na kurs medytacji, tak na prawdę sam chciałby posiedzieć w ciszy, a dziecko jest jedynie pretekstem? 
Rodzice mog± mieć różne motywacje. Często na kursy przyjeżdżaj± dzieci, których rodzice sami medytuj± i chc± zachęcić dzieci do praktyki. Nie jest to jednak warunek konieczny uczestnictwa w kursie: przyjeżdżaj± również dzieci, których rodzice z medytacj± nie maj± nic wspólnego, a jednak chcieliby aby ich dzieci skorzystały z wyciszaj±cego działania tej techniki, bo słyszeli wiele dobrego albo zostali zachęceni przez pedagoga szkolnego. Tacy rodzice mog± przywieĽć dzieci, nie mog± jednak towarzyszyć im w trakcie kursu. Jest to możliwe wył±cznie dla rodziców b±dĽ opiekunów, którzy s± naszymi starszymi uczniami, czyli ukończyli co najmniej jeden 10-dniowy kurs Vipassany. W czasie kursów kilkudniowych mog± oni pracować w kuchni przygotowuj±c posiłki, b±dĽ wspomagać opiekunów dzieci bior±c bezpo¶redni udział w sesjach, zabawach i zajęciach plastycznych. 
Z Beat± Harend± rozmawiała Adrianna Trzepiota.
Zapraszamy na 1 dniowy kurs nauki koncentracji dla dzieci w wieku 8-12 lat i młodzieży  13-17 lat ( medytacja Anapana). Zajęcia odbęd± się w szkole Joga Żoliborz 17 i 18 czerwca 2017. Aby zapisać dziecko na kurs wy¶lij zgłoszenie- mail: info@pallava.dhamma.org. Je¶li masz pytania zadzwoń: 730 503 064
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft