Mistrzynie życia duchowego - wywiad z Małgorzat± Dobrowolsk± - pomysłodawczyni± projektu
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Mistrzynie życia duchowego - wywiad z Małgorzat± Dobrowolsk± - pomysłodawczyni± projektu

  • ¶roda, 4 listopada 2015
  • autor: Piotr Jagodziński
Małgorzata Dobrowolska chce nakręcić film o mniszkach na Sri Lance, które dopiero od 1996 r mog± być ordynowane. Czemu tam i sk±d taki pomysł opowiada Piotrowi Jagodzińskiemu, redaktorowi naczelnemu portalu sasana.pl 
Piotr Jagodziński: Czy mogłaby¶ powiedzieć dlaczego robisz ten film? Oczywi¶cie rozumiej±c, że jeste¶ kobiet± i buddystk±, ale jakie masz osobiste motywacje, by wchodzić w ten do¶ć trudny (przynajmniej w łonie Theravādy) temat?
Małgorzata Dobrowolska:  Najpierw sprostowanie, nie jestem buddystk±, interesuję się buddyzmem. Natomiast je¶li już mam okre¶lać się w tym temacie, to na przestrzeni ostatnich lat byłam w wielu szkołach rozwoju duchowego – różne szkoły buddyzmu, szamanizm, kabała i z tych wszystkich nurtów na obecn± chwilę najbliższy jest mi buddyzm.
Fascynuj± mnie historie kobiet, które rozwijaj± się duchowo. Z uwagi na uwarunkowania kulturowe czasem tę drogę maj± nieco trudniejsz± niż mężczyĽni i jest to dla mnie ogromnie inspiruj±ce, że mimo niesprzyjaj±cych warunków, nadal pod±żaj± t± drog±. Potrzebuję tych historii, natomiast jest ich bardzo mało. Ogólnie jest mało filmów o tematyce duchowej, a jak już s±, to zazwyczaj głównym bohaterem jest mężczyzna.Dlatego w pewnym momencie życia poczułam potrzebę opowiadania tych historii. Zrealizowałam krótki film dokumentalny o mniszkach buddyjskich w Tajlandii, o pastorce w Norwegii i o szamankach na Filipinach (w trakcie montażu). Te filmy realizowałam w czasie urlopu, a montowałam w weekendy. W pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że s± to zbyt ważne historie, aby przedstawiać je za pomoc± dziesięcio-minutowych filmików realizowanych w wolnym czasie. Aby zrobić dobry, głęboki dokument potrzeba czasu, zarówno na zdjęcia, jak i na montaż. W zwi±zku z tym zrezygnowałam z pracy, a ¶rodki na realizację filmu postanowiłam zebrać za pomoc± finansowania społeczno¶ciowego (crowdfunding). Obecnie trwa zbiórka na portalu https://polakpotrafi.pl/projekt/mistrzynie-zycia-duchowego.
P.J.: Ok, ale dlaczego akurat Theravāda? Sytuacja kobiet w tej tradycji jest do¶ć trudna…
M.D.: Dlaczego Theravāda? Na pocz±tku tego roku byłam w kobiecym buddyjskim klasztorze w Tajlandii. Poznałam tam kilkana¶cie wyj±tkowych kobiet, które mimo przeciwno¶ci (oficjalna Saṅgha nie uznaje ordynacji kobiet) przyjęły ¶więcenia. Mieszkałam z nimi, jadłam, medytowałam i rozmawiałam. W tych kobietach była bardzo duża moc i bardzo duża determinacja. Mam tu na my¶li moc duchow± i determinację do praktykowania Dhammy…
P.J.: Determinacja u bhikkhunī na pewno jest widoczna, ponieważ bycie mniszk± nie oznacza polepszenia swojego statusu społecznego, warunków czy opieki, jak ma to miejsce w przypadku mnichów. Dawanie pożywienia mnichom podczas jałmużny tradycyjnie uznawane jest za znacznie większ± zasługę niż pomoc mniszkom. Co więcej, musz± one walczyć o swoje prawa bycia pełnoprawnymi bhikkhunī. Czy my¶lisz że będziesz wchodzić w te do¶ć ponure zakamarki tradycji „starszych”?
M.D.: Nie chcę się skupiać na tej smutnej stronie. To co mnie interesuje to te osobiste historie kobiet, które mimo przeciwno¶ci, pod±żaj± swoj± drog±, więc tak naprawdę s± to historie daj±ce nadzieję. 
Dhammananda Bhikkhunī, opatka klasztoru w Tajlandii, jest pierwsz± Tajk±, która w 2003 roku przyjęła pełne ¶więcenia na mniszkę buddyjsk± w tradycji Theravādy. Odbyło się to na Sri Lance. Bhikkhunī w Tajlandii wywarły na mnie tak ogromne wrażenie, że teraz chcę jechać na Sri Lankę, gdzie s± ich korzenie.
Więc je¶li pytasz o moj± osobist± motywację, to jest ni± po prostu ciekawo¶ć, chęć opowiedzenia historii, poznałam jej fragment, chcę poznawać i opowiadać dalej. Natomiast powiem szczerze, że gdybym była producentk± filmow±, która wybiera temat w sposób racjonalny – co się sprzeda, gdzie jest ciekawa historia, to w±tpię czy wybrałabym lepiej.
Pod względem filmowym jest to ¶wietny temat. W tym filmie będę chciała, aby była jedna, góra trzy główne bohaterki – najbardziej interesuj± mnie osobiste historie, osobiste przeżycia, motywacje. Sytuacja wygl±da tak – mamy bohaterkę, która ma jeden prosty, wzniosły cel – chce praktykować Dhammę jako bhikkhunī. Mamy społeczeństwo, które nie do końca to akceptuje, jednak mimo przeciwno¶ci losu ona robi swoje. Ponadto mamy tu do czynienia z ogromn± zmian± społeczn±, która dzieje się na naszych oczach. Moim zdaniem jest to konieczne i niezbędne, aby¶my mieli ¶wiadectwa tych zmian.
P.J.: Te zmiany dziej± się na naszych oczach – Ajahn Brahm po¶więcił tej sprawie swoj± przynależno¶ć do Tajskiej tradycji, Ajahn Sujato i inni, którzy pomagaj± i dopinguj± gło¶no powstaniu zakonu bhikkhunī wystawiaj± się czasem na ostracyzm czy krytykę ze strony bardziej konserwatywnych członków Saṅghi. Masz w planach doł±czyć komentarze tych, przychylnych sprawie bhikkhunī mnichów? A może my¶lisz o obiektywnym pokazaniu sprawy i zrobieniu wywiadów także z krytykami? Czy może chcesz zupełnie oddzielić te sprawy i pokazać wył±cznie starania kobiet na ¶cieżce bhikkhunī? My¶lisz, że nie zniekształci to (a może i nie spłyci) przekazu, bez szerszego kontekstu?
M.D.: Będ±c na Sri lance chce nakręcić wszystkie możliwe materiały – wywiady z mnichami przychylnymi bhikkhunī, jak i krytykami. Ciekawe jest też dla mnie jak mniszki s± odbierane przez lokaln± społeczno¶ć. Jednak przede wszystkim chcę aby bhikkhunī mówiły same o sobie. To dla mnie jest najcenniejsze. 
Natomiast jak najwięcej chcę pokazać za pomoc± scen. Dużo bardziej filmowe jest pokazanie obrazem jak lokalna społeczno¶ć reaguje na bhikkhunī, niż opowiedzenie tego samego za pomoc± słów w wywiadzie. Teraz np. przyszła mi do głowy taka scena: 6 rano, skromna chatka na obrzeżach wioski. Rodzina: m±ż, żona, prawie już dorosłe dzieci. Córka potajemnie wstaje, bardzo się stara, aby nie obudzić rodziców, zakłada jakie¶ brudne szaty, aby nikt jej nie poznał, po cichu pakuje jedzenie do torby. Jako widz zastanawiamy się co się dzieje, czy ona chce uciec z domu? Dlaczego tak się chowa? Natomiast okazuje się, że ona w tajemnicy przed rodzicami daje jałmużnę mniszkom. Będę szukać tego typu scen, one dla dokumentu s± bardzo cenne. To czego nie uda mi się pokazać obrazem, będzie opowiedziane w wywiadzie. Najprawdopodobniej, sceny z życia mniszek i społeczno¶ci będę przeplatać komentarzami.
Te wywiady, które nie wejd± do filmu (a będzie to pewnie 90%) będ± dostępne na płycie DVD. Już teraz można je zamówić jako nagrodę za wsparcie projektu. Nagroda za 59 zł to sam film, natomiast wpłacaj±c zaledwie 20 zł więcej dostajemy film plus wywiady, które na pewno będ± bardzo cennymi, merytorycznymi materiałami.
A wracaj±c jeszcze do twojego pytania, to tak, w filmie umieszczę również te krytyczne wypowiedzi w stosunku do bhikkhunī, po to aby ukazać istotę problemu. Będę też starała się zrozumieć przeciwników bhikkhunī, bo bez zrozumienia drugiej strony trudno o rzetelny materiał. Natomiast w żadnym wypadku nie będzie to obiektywny dokument. Jestem orędowniczk± w sprawie bhikkhunī, więc ten film też taki będzie.
wywiad ukazał się na portalu sasana.pl 
mistrzynie zycia duchowegoMałgorzata Dobrowolska – w projekcie odpowiada za scenariusz i reżyserię, a także pod nieobecno¶ć Magdaleny za zdjęcia. Pomysłodawczyni projektu. 
Absolwentka psychologii (specjalizacja: psychologia międzykulturowa i rodzaju) oraz technik multimedialnych. Zawodowo zajmuje się grafik±, jednak to film jest dla niej najpełniejsz± wypowiedzi±. Ma na swoim koncie kilka etiud filmowych i videoartów.
Buddyzmem interesuje się od ponad 10 lat. Odbyła liczne kursy buddyjskie w Europie, jednak przełomem w jej praktyce był pobyt w buddyjskim kobiecym klasztorze w Tajlandii.
Kontakt: mdobrowolska5[małpa]gmail.com
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft