Opowie¶ci Sztuki Życia: "Kamienie i masło"
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Opowie¶ci Sztuki Życia: "Kamienie i masło"

  • ¶roda, 9 wrzeďż˝nia 2015
  • opracował: Redakcja
  • Ľródło: "Sztuka Życia. Medytacja Vipassana" według nauk S.N. Goenki
"Im wcze¶niej zrozumiemy prawo natury i zaczniemy żyć zgodnie z nim, tym wcze¶niej uwolnimy się od cierpienia". O tym, że masło na wierzch wypłynie, a kamień zawsze na dno pójdzie;-) w kolejnej opowie¶ć, zaczerpniętej ze stronic „Sztuki życia” S.N. Goenki.
 kamien
Pewnego dnia przyszedł do Buddy zapłakany, młody człowiek. Płakał i płakał, i nie mógł się uspokoić. Budda zapytał:
„A cóż cię złego spotkało, młody człowieku?”.

„Panie, wczoraj zmarł mój stary ojciec”.

„Cóż można na to poradzić? Je¶li zmarł, twój płacz nie przywróci mu życia”.

„Tak panie, rozumiem, że płacz nie wróci mi ojca. Ale przyszedłem do ciebie, panie, ze szczególn± pro¶b±: zrób co¶, proszę, dla mojego ojca”.

„A cóż ja mogę zrobić dla twego zmarłego ojca?”.

„Panie, proszę zrób co¶. Jeste¶ tak potężny, na pewno potrafisz co¶ zrobić. Ci wszyscy kapłani, celebranci, ¶więci słudzy odprawiaj± mnóstwo ceremonii i rytuałów, aby pomóc zmarłym. Jak tylko odprawi± ceremonię, otwiera się brama do nieba i zmarły dostaje pozwolenie żeby tam wej¶ć, dostaje wizę do nieba. Ty, panie, masz wielk± moc! Je¶li ty odprawisz rytuał w intencji mojego zmarłego ojca, on na pewno nie tylko dostanie wizę do nieba, ale jeszcze pozwolenie na stały pobyt – dostanie zielon± kartę! Panie, proszę, zrób co¶ dla niego!”.
   Biedy chłopiec był tak pogr±żony w smutku, że nie trafiały do niego żadne racjonalne argumenty. Budda musiał użyć innego sposobu, aby pomóc mu zrozumieć. Rzekł więc do niego: „Dobrze, idĽ na targ i kup dwa gliniane garnki”. Młody człowiek ucieszył się, s±dz±c, że Budda zgodził się odprawić rytuał dla jego ojca. Pobiegł na targ i wrócił z dwoma garnkami. „Dobrze”, powiedział Budda, „a teraz napełnij jeden garnek masłem ghee”. Chłopiec to zrobił. „Napełnij drugi garnek kamieniami”. Też to zrobił. „Teraz zakryj garnki dokładnie i uszczelnij je”. Tak zrobił. „Teraz wrzuć je do stawu, który jest tu obok”. Młody człowiek uczynił to i oba garnki poszły na dno. „Teraz”, powiedział Budda, „przynie¶ wielki gruby kij i rozbij nim te leż±ce na dnie garnki”. Chłopiec był uszczę¶liwiony, że Budda odprawia taki wspaniały rytuał dla jego ojca.
   Zgodnie ze starożytnym indyjskim zwyczajem, kiedy umiera ojciec, jego syn zanosi ciało na miejsce kremacji, kładzie na stosie pogrzebowym i pali je. Kiedy ciało jest już spalone w połowie, syn bierze gruby kij i uderza nim w czaszkę zmarłego, rozbijaj±c j±. Według starych wierzeń, kiedy otworzy się czaszka na tym ¶wiecie, na tamtym ¶wiecie otwiera się brama do nieba. A więc teraz młody człowiek my¶lał sobie: „Ciało mojego ojca już spalono wczoraj na popiół. Teraz Budda chce, żebym rozbił te garnki jako symbol”. Bardzo mu się rytuał podobał.
   Wzi±ł kij, tak jak mu Budda powiedział, mocno uderzył i rozbił oba garnki. Z jednego garnka natychmiast wypłynęło masło i uniosło się na powierzchni wody. Z drugiego garnka wysypały się kamienie, ale zostały na dnie. Wtedy Budda odezwał się:
   „Młody człowieku, ja zrobiłem co mogłem. Teraz wezwij swoich kapłanów i cudotwórców i powiedz im, aby zaczęli modlitwy i ¶piewy: >> O kamienie! Wypłyńcie na powierzchnię, wypłyńcie na powierzchnię! O masło! IdĽ na dno, idĽ na dno! << Chcę zobaczyć jak to się będzie działo”.
   „Ależ panie! Ty sobie żartujesz! Jak to możliwe, panie! Kamienie s± cięższe od wody i musz± zostać na dnie. Nigdy nie wypłyn±, panie, takie jest prawo natury”. Masło jest lżejsze od wody i musi zostać na powierzchni. Nie pójdzie na dno, panie. Takie jest prawo natury!”.
   „Młody człowieku, tak dużo wiesz o tym prawie natury, ale go nie rozumiesz: je¶li twój ojciec przez całe życie popełniał uczynki ciężkie jak kamienie, to na pewno pójdzie w dół; któż może go podnie¶ć? A je¶li wszystkie jego uczynki były lekkie jak masło, na pewno pójdzie do góry; któż będzie w stanie go ¶ci±gn±ć?”.
Im wcze¶niej zrozumiemy prawo natury i zaczniemy żyć zgodnie z nim, tym wcze¶niej uwolnimy się od cierpienia.
 
¬ródło: "Sztuka Życia. Medytacja Vipassana" według nauk S.N. Goenki
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft