Sylwester w klasztorze.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Sylwester w klasztorze.

poniedziałek, 11 stycznia 2010

Justyna Moćko

Na przełomie 2008/2009 roku dla chcących uniknąć sylwestrowego szaleństwa zostały udostępnione pokoje w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. To najmłodszy stażem ale najpopularniejszy "antysylwester".

W 2007 roku gdy benedyktyni po raz pierwszy zaprosili gości, zjechało 60 osób W tym roku już na początku grudnia mieliśmy komplet 88 osób - mówi Jadwiga Pribyl z Benedyktyńskiego Instytutu Kultury. Gdyby było więcej miejsc, do klasztoru zjechałoby nawet kilkaset osób, bo tylu chętnych dzwoniło

Jako pierwsi na pomysł organizowania Sylwestra dla gości wpadli benedyktyni z klasztoru w Lubiniu w Wielkopolsce. - 15 lat temu ruszaliśmy z nowym ośrodkiem medytacyjnym, zaprosiliśmy chętnych na dni skupienia podczas Bożego Narodzenia. Medytacja tak się spodobała, że 4-5 osób zostało na Sylwestra. To nam uzmysłowiło, że niektórzy mogą chcieć przywitać nowy rok w klasztorze - mówi o. Maksymilian Nawara.

Od tamtej pory gości w Lubiniu z roku na rok przybywa. Przyjeżdżają z całej Polski. - Gdybyśmy mogli przyjąć wszystkich chętnych, byłaby ponad setka osób. Ale w celach mamy tylko 35 miejsc noclegowych.

Na Sylwestra zapraszają też m.in.: Bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej, ojcowie Misjonarze z Mariannhill w Czeladzi (tylko małżeństwa), Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z Obry k. Wolsztyna, franciszkanie z Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu, kapucyni z Lubartowa (te trzy klasztory zapraszają przede wszystkim okoliczną młodzież). Przykład z zakonników wzięły też mniszki, które tego dnia zorganizowały rekolekcje dla dziewcząt. U krakowskich dominikanek "antysylwestra" spędziło 10 osób. Dla większej liczby kobiet nie ma miejsca .

Ale rzeczywista liczba klasztorów organizujących sylwestra może być większa, bo wiele się nie reklamuje.

Do Lubinia goście zjeżdżają się 28 grudnia. Czas jest wypełniony od rana do wieczora: o 6. rano pobudka, potem śpiewanie psalmów i medytacja, następnie śniadanie i medytacja, obiad, medytacja, nieszpory, kolacja, medytacja, o godz. 21 msza święta i nocleg. - Ostatni dzień roku tym się różni od innych, że mnisi bardziej niż zwykle dowcipkują - mówi o. Maksymilian.

Inne klasztory zapraszają gości 31 grudnia, przeważnie na godz. 22. Do północy trwają modlitwy, często po łacinie i z akompaniamentem mnisich śpiewów. Wszędzie kulminacyjnym momentem jest uroczysta msza o północy. Rytuałem są życzenia noworoczne, które składają sobie mnisi i goście. W Lubinu na klasztornych krużgankach pije się przy tym zwykłą herbatę, w Tyńcu - herbatę z sokiem malinowym, a w Lubartowie jest jeszcze ciastko. Ani kropli alkoholu. - Nikt nie ma na niego ochoty - zapewnia o. Nawara.

Do łóżek wszyscy kładą się ok. 2. w nocy, by o 8. rano zejść na noworoczne śniadanie, przeważnie z klasztornymi konfiturami. Potem można jechać do domów lub poczekać jeszcze na mszę.

Najbardziej wyjątkowy wydaje się sylwester u dominikanek w Krakowie - jego uczestnicy w ogóle nie czekają do północy. Uroczysta msza odprawiana jest o godz. 18. Siostry codziennie chodzą spać ok. 21. i nie widzą powodu, by w Nowy Rok robić wyjątek. - Dlatego spotkamy się z uczestnikami wcześniej. Już od godz. 15 będziemy się modlić za pomyślność nowego roku i rozważać ten odchodzący. Będą dyskusje z siostrami, adoracja z czasem na osobista modlitwę, nieszpory i msza święta. Ok. godz. 19.30 rozejdziemy się do domów - zapowiada siostra Anna Maria.

Kto przyjeżdża na Sylwestra do klasztorów?

W Tyńcu w zeszłym roku było bardzo wielu studentów. Głównie samotnych, ale było też kilka młodych małżeństw. To nie tylko uczestnicy oaz. Drugą znaczącą grupą są osoby w średnim wieku, rozmaitych zawodów, w większości z wyższym wykształceniem.
Przyjeżdżają osoby, które szukają spokoju, wyciszenia, miejsca, gdzie mogą przemyśleć, co zrobili w starym roku, a co zamierzają zrobić w tym, który nadchodzi. Na podstawie artykułów z krakowskiego dodatku do Gazety Wyborczej, Metra, info.wiara.pl, tur.info.pl, friko.net
Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Joga i Medytacja
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Joga i Medytacja
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Słowniczek
Stopniowy rozwój praktyki

Metoda B.K.S Iyengara wyróżnia się bardzo precyzyjnym opracowaniem asan (pozycji) i ukierunkowaniem ich na terapeutyczne i profilaktyczne działanie lecznicze. Stopniowy rozwój to gwarancja przynoszącej korzyści praktyki. Należy zwracać uwagę na płynny rozwój praktyki. Początkujący od podstaw uczą się najprostszych pozycji. Każdy człowiek jest inny, ma...

Szukaj haseł na literę:
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu