Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Słowniczek

szukaj definicji słowa:
 

Czy znasz pojęcia:


 • ARANJAKA
  ARANJAKA – „teksty leśne”  - gatunek starożytnych tekstów, które spisywali pustelnicy, mieszkający w lesie. Powstawały przez Upaniszadami. Pod względem światopoglądowym znajdują się między mistyką a tekstami rytualnymi.

   


  Bibliografia
  Praca zbiorowa: Mały słownik klasycznej myśli indyjskiej. Semper, Warszawa, 1992
  Georg Feuerstein Joga Encyklopedia, Brama –Książnica włóczęgów i uczonych, Poznań 2004
  Georg Feuerstein Na początku była liczba Limbus, Bydgoszcz 1995
  Wikipedia - portal internetowy
  (Opr. JM )

 • Odpowiedzi na pytania Henryka Liśkiewicza
  UWAGA DO WSZYSTKICH ZADAJĄCYCH PYTANIA O  PRAKTYKĘ ZE, ZŁYM ZDROWIEM:henryk liskiewicz

  Aby dobrać ćwiczenia dla osób chorych niezbędna jest szczegółową  wiedza o danej osobie, zdobycie tej wiedzy jest możliwe jedynie poprzez obserwacje i rozmowę najlepiej bezpośrednią z daną osobą. Dwie osoby mające tą samą chorobę, ćwiczą najczęściej w
  zupełnie inny sposób. Każdy człowiek ma inne ciało...
                                                                                                                                                                            

                                                                                                                                                 
  PYTANIA DO HENRYKA LIŚKIEWICZA DO 28 CZERWCA

  Czy joga obciąż stawy kolanowe ?? I czy mając nadciśnienie można ćwiczyć
  jogę ??
  Przy nadciśnieniu można ćwiczyć Jogę Iyengara dobierając praktykę dla
  danej osoby; indywidualnie (nie z grupa).Generalnie: trzeba ćwiczyć z
  bandażem na głowie, we wszystkich asanach rozluźniać  twarz i okolicę
  twarzy i głowę. Nie rób pozycji odwróconych: stania na głowie, świecy,
  pługa, stania na rękach, na przedramionach. Bardzo ogólnie mówiąc można
  polecić skłony w przód, pozycje relaksowe (takie które będą efektywne
  dla danej osoby).Dla ustalenia szczegółowej praktyki
  niezbędna jest obserwacja danej osoby.
  Prawidłowa praktyka nie obciąża stawów kolanowych. Jeżeli po jodze czujesz przeciążone kolana to coś robisz źle....

  Czy mogę ćwiczyć jogę przy arytmii serca-lekarz mi zabronił, a ja nie
  chcę porzucać ćwiczeń. Jakie ew. ćw. są zabronione w tym wypadku?

  Należy zmienić praktykę dobierając asany dobre dla Ciebie; aby je wybrać trzeba zobaczyć Twoją praktykę. Dobre powinny być pozycje otwierające klatkę piersiowa, uwalniające oddech, przeponę. Lekarz ma rację jeżeli Twoja praktyka jest niewłaściwa. Spróbuj sama, zaobserwuj, poczuj co dzieje się w Tobie w danym ćwiczeniu, dobry nauczyciel Ci w tym pomoże.

  Czy osoba z bardzo zastanymi mięśniami powinna polepszyć swoją kondycję przed rozpoczęciem treningu jogi?
  Myślę że poprzez właściwe dobranie pracy( intensywność, rodzaje ćwiczeń) uwolnisz, usuniesz napięcia, sztywność mięśni dużo szybciej niż przez inną aktywność.

  Bardzo bym chciała choć po części zgłębić tajniki jogi niestety nie wiem jak poradzić sobie z wolą oraz jaka dieta byłaby najbardziej wskazana do praktyki?
  Wybierz dobrego nauczyciela i staraj się wykonywać jego polecenia. Regularnie bierz udział w zajęciach, skupiając się na praktyce. Dieta wegetariańska jest pomocna w praktyce ale nie na początku nie jest to warunek konieczny.

  Czy mogę i w jaki sposób uprawiać jogę ? Jestem chora na chorobę Leśniowskiego – Cohna ( po resekcji jelita grubego).
  Niewątpliwie Można znaleźć  wsparcie w praktyce jogi, dobranie diety. Niezbędne jest prowadzenie przez doświadczonego nauczyciela.

  Mam 16 lat i nie wiem jaką zacząć ćwiczyć jogę ??Jak się do niej przygotować ??
  Wybierz dobrego nauczyciela i staraj się wykonywać jego polecenia. Regularnie bierz udział w zajęciach, skupiając się na praktyce. Dieta wegetariańska jest pomocna w praktyce ale nie na początku nie jest to warunek konieczny.

  Jak ma się PRAWIDŁOWE  ćwiczenie jogi do utraty kilogramów, "ćwiczę" jogę nie dla sylwetki, zauważyłam u siebie jednaka niewielki spadek wagi i poprawienie samopoczucia i o to mi chodziło ale koleżanka która tak jak ja jest wegetarianka schudła a raczej wyschła i twierdzi ze to dzięki ćwiczeniom... boje się ze wpadnie w anoreksje
  Ja uprawiam Jogę Iyengara od 21 lat i utrzymuję stalą wagę z niewielkimi zmianami przez cały czas. W momencie kiedy zmieniałem dietę na wegetariańską wyraźnie przytyłem ale waga po ok. 6 miesiącach wróciła do normalnej mojej wagi bez żadnych zabiegów. W czasie mojego ostatniego wyjazdu do Indii, odwiedziłem lekarza ajurwedyjskiego; analizując moją wagę, z niedowierzaniem lekarz poprosił mnie zważenie się(ponieważ wyglądam na osobę lżejszą niż to wskazuje przyrząd). Pomiar upewnił nas że, proporcje mojego wzrostu i wagi ciała są bardzo dobre.
  Jeżeli nagle wprowadzasz wiele zmian w życie, to bardzo trudne jest ustalenie co jest przyczyną pojawiających się zmian, stanów, samopoczucia.
  Ćwicz regularnie, zacznij od stałej praktyki dwa razy w tygodniu, jedz tak jak do tej pory zobacz jakie to daje efekty, skoryguj praktykę i na tej bazie ostrożnie dokonuj dalszych posunięć. Decydując się na
  kolejne przemiany w sytuacji stabilnej, dojrzale podejmując następne kroki.

  Uprawiałam jogę jakiś czas temu, ale od pewnego czasu mam przerwę bo pojawiły mi się problemy  z ręgosłupem ( dyskopatia i rwa kulszowa), ale chciałabym wrócić do jogi gdyż bardzo dobrze się czułam wtedy.
  Jakie pozycje jogi są wskazane a jakich należy unikać przy tego typu problemach? (mam 27 lat)

  Bez obserwacji i innych szczegółowych odpowiedzi, bardzo trudno jest pomóc tą drogą

  Chciałabym się dowiedzieć czy mogę ćwiczyć jogę jeśli mam zapalenie kaletek biodrowych?
  Bez obserwacji i innych szczegółowych odpowiedzi, bardzo trudno jest pomóc tą drogą.

  A oto lista poprzednich pytań

  1. Czy można ćwiczyć jogę tylko w domu, skąd wziąć wtedy podręcznik?
  Kontakt z nauczycielem zwłaszcza rozpoczynając praktykę ma zasadnicze znaczenie. Praktykę własna dobrze jest zacząć w momencie kiedy masz podstawy, wiesz jak dobierać asany, znasz technikę ćwiczeń, znasz swoje ciało, wiesz co i kiedy możesz. Na ogół
  potrzebujemy na to co najmniej kilku miesięcy praktyki z dobrym nauczycielem. Jeżeli nie masz dostępu do nauczyciela, to weź udział w warsztacie kilkudniowym.
  Niestety nie ma w księgarniach podręczników B.K.S. Iyengara, ale u większości nauczycieli można je kupić.

  2. Po ćwiczeniu asan na drugi dzień wszystko mnie boli, szczególnie dolny odcinek pleców, czy powinnam nadal ćwiczyć czy raczej joga jest dla mnie nie odpowiednia? Nie potrafię zrobić lotosu, zbyt bolą mnie kolana, jak temu zaradzić?
  Samopoczucie na drugi dzień po praktyce zależy od wielu czynników. Aby zmniejszyć bóle mięśni ćwicz mniej intensywnie i poświęcaj więcej uwagi pełniejszemu oddechowi. Aby rozwiązać problem dolnych pleców potrzebny jest bezpośredni kontakt z doświadczonym nauczycielem. Natomiast pracując nad wykonaniem lotosu trzeba tak układać ciało, aby kolana nie bolały, nie były rozciągane. Kwiat lotosu nie jest łatwą pozycją i na ogół wymaga dłuższej praktyki.

  3. Czy takie ćwiczenia mogą wykonywać dzieci w wieku 11-12 lat?
  Dzieci w takim wieku ćwiczą w specjalnie dobranych zestawach asan na krótko zatrzymując się w poszczególnych postawach stosownie do ich dojrzałości.

  4. Joga fascynuje mnie już od kilku lat. Niestety  w mojej miejscowości nie ma szkół jogi. Mam rocznego synka i ciężko mi go na razie zostawiać, aby dojeżdżać do W-wy na zajęcia. Mam podręczniki jogi m.in.B.K.S.Iyengara i sama uczę się ćwiczyć .Proszę udzielić mi kilku najważniejszych wskazówek jak uniknąć błędów przy wykonywaniu asan i ćwiczeń oddychowych. Dziękuję.
  Rozpoczęcie praktyki pranayamy (ćwiczeń oddechowych) bez prowadzenia przez nauczyciela jest niedopuszczalne.
  Jeżeli niemożliwy jest częsty udział w zajęciach, dobrze byłoby choćby raz na jakiś czas. Na warsztatach wyjazdowych można pojawić się całą rodziną, nawet jeśli nie wszyscy ćwiczą. W książkach B.K.S. Iyengara znajdują się rady i przestrogi, do których należy się stosować. Najprawdopodobniej potrzebujesz bardziej szczegółowych podpowiedzi, ale ich określenie jest możliwe tylko przy bezpośrednim kontakcie.
  5. Czy joga może pomóc schudnąć ?
  Praktyka jogi B.K.S. Iyengara rozwija kontakt ze swoim ciałem. Dzięki temu jesteśmy w stanie tak się nim opiekować, aby funkcjonowało najsprawniej jak to możliwe. Zawiera to również dobór właściwej dla siebie diety.

  6. W jakim stopniu joga może pomóc w uprawianiu sprintów?
  Myślę, że można wzbogacić Twój trening o regularną praktykę jogi B.K.S. Iyengara. Ale ustalenie szczegółów jest możliwe jedynie przy regularnej, bezpośredniej współpracy.

  7. Czy asany wykonywane w ciągu jednego dnia mogę podzielić i ćwiczyć je w dwóch grupach(np.pozycje stojące rano,pozostałe wieczorem).
  Praktykę asan można dzielić w taki sposób, ale dobrze jest zarówno rano jak i wieczorem poświęcić kilka minut na savasanę (relaks) na zakończenie zestawu.

  8. Czy można samodzielnie uczyć się z książki?
  Kontakt z nauczycielem zwłaszcza rozpoczynając praktykę ma zasadnicze znaczenie. Praktykę własna dobrze jest zacząć w momencie kiedy masz podstawy, wiesz jak dobierać asany, znasz technikę ćwiczeń, znasz swoje ciało, wiesz co i kiedy możesz. Na ogół
  potrzebujemy na to co najmniej kilku miesięcy praktyki z dobrym nauczycielem. Jeżeli nie masz dostępu do nauczyciela, to weź udział w warsztacie kilkudniowym.

  9. Po ilu miesiącach systematycznych ćwiczeń jogi można zauważyć zmiany zewnętrzne?
  Efekty praktyki  są czymś bardzo indywidualnym, uzależnionym m.in. od punktu wyjścia, zastosowanych środków, intensywności ćwiczeń. Precyzyjne określenie momentu pojawienia się dostrzegalnych zmian jest niemożliwe.

  10. Mam 20 lat i cierpię na pooperacyjne zwyrodnienie stawów prawej stopy, czy joga moze pomóc mi wygrać z bólem i pomóc wyćwiczyć nogę? a jednocześnie chciałabym poprawić kondycję:)
  W Twoim przypadku wsparcie poprzez praktykę jogi B.K.S. Iyengara jest na pewno możliwe. Udaj się do nauczyciela z jak największym doświadczeniem, aby dostosować asany Twojego stanu zdrowia.

  11. Moje pytanie dotyczy jogi oczywiście. Na zajęcia uczęszczam raz w tygodniu w Katowicach od 4 miesięcy. Chciała bym się dowiedzieć czy asany wykonuje się wg własnych możliwości czy też trzeba od siebie dużo wymagać, ponieważ moja pani instruktor namawia do bardzo intensywnych prób wykonania lotosu??
  Zakres pracy w asanach należy dobierać indywidualnie do własnych możliwości. Nauczyciel nie zawsze jest w stanie zobaczyć granice swoich uczniów. Przy nauce lotosu trzeba zachować szczególną ostrożność.  Pracując nad wykonaniem lotosu trzeba tak układać ciało, aby kolana nie bolały, nie były rozciągane. Kwiat lotosu nie jest łatwą pozycją i na ogół wymaga dłuższej praktyki.

  12. Jaki wpływ na stres mają ćwiczenia jogi?
  Praktyka jogi B.K.S. Iyengara jest opracowana, tak aby uwalniać, usuwać z ciała napięcia  spowodowane m.in. działaniem czynników stresowych.

  13. Czy możemy mówić o terapii jogą u ludzi będących w stanie depresji (np. strata członka rodziny)?
  Utrata kogoś bliskiego to bardzo trudna sytuacja, niezależna od nas. Dzięki praktyce asan uzyskujemy rzeczywisty obraz naszej życiowej drogi. Uczymy się również odnajdować swoje miejsce w nowej rzeczywistości. Utrzymaj regularną praktykę z wiarą i uważnością.

  14. Ćwiczyłam jogę ok. 1 roku. Po tym czasie zaczęłam odczuwać bóle w dolnym odcinku kręgosłupa, promieniujące w dół. (w czasie ćwiczeń bóle nie były odczuwalne)Przerwałam ćwiczenia ok. 4 miesięcy temu. Kiedy chciałam do nich powrócić, bóle się powtórzyły. Odczuwam je teraz także podczas prac wymagających napięcia kręgosłupa. Czym może być to spowodowane?
  Należy tak dobrać praktykę, aby ruch w asanach rozluźniał napięcia, które utrzymujesz w swoim ciele. Skieruj się z tym pytaniem do swojego nauczyciela modyfikując tak ćwiczenia, abyś mogła, kontynuując praktykę, wzmocnić to miejsce.
   
 • Sekwencje cyklu powitania słońca - Surya-namaskar
  Informacje tu umieszczone mają wyłącznie charakter edukacyjny i są przeznaczone dla osób ćwiczących Jogę Iyengara i potrafiących prawidłowo wykonać niżej wymienione asany. Nie ponosimy odpowiedzialności za sposób ich wykorzystania przez osoby niepowołane lub bez konsultacji z doświadczonym nauczycielem jogi.
  Dynamiczna praktyka asan jest bardzo ważną częścią Jogi Iyengara. Stanowi bardzo dobre przygotowanie do głębszej, bardziej precyzyjnej i dłuższej praktyki poszczególnych asan. Rozgrzewa ciało, pogłębia i wydłuża oddech, wyrabia siłę i wytrzymałość. Najważniejszą dynamiczną sekwencją jest cykl powitania słońca - Surya namaskar. Poniżej przedstawiam różne jego warianty, sposób włączenia do cyklu pozycji stojących oraz opis praktyki cyklu u Faeqa Birii latem 2005.
  Jedną z możliwości tworzenia własnej sesji asan jest podział jej na 3 części:
  1. praktykę dynamiczną np powitanie słońca
  2. praktykę jednej z grup asan (pozycje stojące, pozycje siedzące, skłony w przód, skręty, wygięcia w tył, pozycje balansowe...) oraz
  3. pozycje odwrócone: stanie na głowie i warianty, świeca i warianty oraz pług.
  Gomukhasana to pozycja krowiego pyska.
  Powitanie słońca uproszczone                             
  Tadasana (góra)
  joga

   
  Urdhva-hastasana (wyciągnij ręce ponad głowę)
  joga

   
  Uttanasana (połóż ręce obok stóp na podłodze)
  joga

   
  Adho-mukha-śvanasana (pies z głową w dół)
  joga

   
  Urdhva-mukha-śvanasana (pies z głową do  góry)
  joga

   
  Caturanga-dandasana (kij)
  joga

   
  Urdhva-mukha-śvanasana
  joga 

   
  Adho-mukha-śvanasana
  joga

   
  Uttanasana
  joga

   
  Urdhva-hastasana
  joga

   
  Tadasana
  joga
   

  Powitanie słońca rozwinięte
  Tadasana
  Urdhva-hastasana - wdech
  Uttanasana z głową w dół - wydech (połóż dłonie obok stóp i sięgnij głową do nóg)
  Uttanasana z głową do góry - wdech (głowa uniesiona, proste plecy)
  Adho-mukha-śvanasana - wydech
  Urdhva-mukha-śvanasana - wdech
  Caturanga-dandasana - wydech
  Urdhva-mukha-śvanasana - wdech
  Adho-mukha-śvanasana - wydech
  Uttanasana z głową do góry - wdech
  Uttanasana z głową w dół - wydech
  Urdhva-hastasana – wdech
  Tadasana - wydech
  Powitanie słońca nr 1
  Tadasana
  Namaskarasana w tadasanie (złóż dłonie na mostku)
  Urdhva-hastasana
  Uttanasana
  Adho-mukha-śvanasana
  Caturanga-dandasana
  Urdhva-mukha-śvanasana
  Caturanga-dandasana
  Adho-mukha-śvanasana
  Uttanasana 
  Urdhva-hastasana
  Namaskarasana w tadasanie
  Tadasana
  Powtarzając tą i inne sekwencje możesz wracać tylko do Urdhva-hastasany i z niej zaczynać nowy cykl przechodząc do Uttanasany
  Powitanie słońca nr 2
  Tadasana
  Namaskarasana w tadasanie
  Urdhva-hastasana
  Uttanasana
  Caturanga-dandasana
  Urdhva-mukha-śvanasana
  Adho-mukha-śvanasana
  Uttanasana
  Urdhva-hastasana
  Namaskarasana w tadasanie
  Tadasana
  Powitanie słońca nr 3
  Tadasana - wdech
  Namaskarasana w tadasanie - wydech
  Urdhva-hastasana - wdech
  Uttanasana z głową w dół - wydech
  Uttanasana z głową do góry - wdech
  Caturanga-dandasana - wydech
  Urdhva-mukha-śvanasana - wdech
  Adho-mukha-śvanasana - wydech
  Virabhadrasana I, prawa noga z przodu – wdech – możesz pozostać na kilka oddechów
  Caturanga-dandasana - wydech
  Urdhva-mukha-śvanasana - wdech     
  Adho-mukha-śvanasana - wydech
  Virabhadrasana I, lewa noga z przodu - wdech
  Caturanga-dandasana - wydech
  Urdhva-mukha-śvanasana - wdech
  Adho-mukha-śvanasana – wydech – możesz pozostać na 5 oddechów
  Uttanasana z głową do góry - wdech
  Uttanasana z głową w dół - wydech
  Urdhva-hastasana - wdech
  Namaskarasana w tadasanie - wydech
  Tadasana – wdech
  Pozycje stojące w cyklu powitania słońca.
  Chcąc w czasie cyklu powitania słońca przepracować pozycje stojące, przy kolejnych powtórzeniach w miejsce virabhadrasany I wykonuj po kolei pozycje stojące: utthita-trikonasanę, utthita-parsakonasanę, virabhadrasanę I, virabhadrasanę II, ardha-candrasanę, virabhadrasanę III, parivritta-trikonasanę, parivritta-ardha-candrasanę, parivritta-parśvakonasanę, parśvottanasanę i prasarita-padottanasanę
  Powitanie słońca nr 4
  Tadasana - wdech
  Namaskarasana w tadasanie - wydech
  Urdhva-hastasana - wdech
  Utkatasana - wydech
  Uttanasana z głową do góry - wdech
  Caturanga-dandasana - wydech
  Urdhva-mukha-śvanasana - wdech
  Adho-mukha-śvanasana - wydech
  Virabhadrasana I, prawa noga z przodu – wdech – możesz pozostać na kilka oddechów
  Caturanga-dandasana - wydech
  Urdhva-mukha-śvanasana - wdech
  Adho-mukha-śvanasana - wydech
  Virabhadrasana I, lewa noga z przodu - wdech
  Caturanga-dandasana - wydech
  Urdhva-mukha-śvanasana - wdech
  Adho-mukha-śvanasana – wydech – możesz pozostać na 5 oddechów
  Uttanasana z głową do góry - wdech
  Utkatasana - wydech
  Urdhva-hastasana - wdech
  Namaskarasana w tadasanie – wydech
  Tadasana – wdech
  Powitanie słońca nr 5
  Tadasana - wdech
  Namaskarasana w tadasanie - wydech
  Urdhva-hastasana - wdech
  Uttanasana z głową w dół - wydech
  Utkatasana - wdech
  Caturanga-dandasana - wydech
  Urdhva-mukha-śvanasana - wdech
  Adho-mukha-śvanasana – wydech
  Virabhadrasana I, prawa noga z przodu – wdech – możesz pozostać na kilka oddechów
  Caturanga-dandasana - wydech
  Urdhva-mukha-śvanasana - wdech
  Adho-mukha-śvanasana - wydech
  Virabhadrasana I, lewa noga z przodu - wdech
  Caturanga-dandasana - wydech
  Urdhva-mukha-śvanasana - wdech
  Adho-mukha-śvanasana – wydech – możesz pozostać na 5 oddechów
  Utkatasana - wdech
  Uttanasana z głową w dół - wydech
  Urdhva-hastasana - wdech
  Namaskarasana w tadasanie – wydech
  Tadasana – wdech
  Powitanie słońca nr 6
  Tadasana - wdech
  Namaskarasana w tadasanie - wydech
  Urdhva-hastasana - wdech
  Uttanasana z głową w dół - wydech
  Utkatasana - wdech
  Caturanga-dandasana - wydech
  Urdhva-mukha-śvanasana - wdech
  Adho-mukha-śvanasana – wydech
  Urdhva-prasarita-ekapadasana w Adho-mukha-śvanasanie, prawa noga - wdech (W psie z głową w dół podnieś jedną nogę do góry, górna noga na przedłużeniu tułowia i rąk, biodra na tej samej wysokości)
  Caturanga-dandasana - wydech
  Urdhva-mukha-śvanasana - wdech
  Adho-mukha-śvanasana - wydech
  Urdhva-prasarita-ekapadasana w Adho-mukha-śvanasanie, lewa noga - wdech
  Caturanga-dandasana - wydech
  Urdhva-mukha-śvanasana – wdech
  Adho-mukha-śvanasana – wydech
  Virabhadrasana I, prawa noga z przodu - wdech
  Caturanga-dandasana – wydech
  Urdhva-mukha-śvanasana – wdech
  Adho-mukha-śvanasana - wydech
  Virabhadrasana I, lewa noga z przodu – wdech
  Caturanga-dandasana – wydech
  Urdhva-mukha-śvanasana – wdech
  Adho-mukha-śvanasana – wydech – możesz pozostać na 5 oddechów
  Utkatasana – wdech
  Uttanasana z głową w dół – wydech
  Urdhva-hastasana – wdech
  Namaskarasana w tadasanie – wydech
  Tadasana - wdech
  Faeq Biria w czasie letnich warsztatów w Blacon 2005 (4 tydzień - dla osób ćwiczących 3-5 lat) zalecał praktykę powitań słońca codziennie przez 40 dni w następującej kolejności:
  Powitanie słońca nr 1 – 4 razy
  Uttanasana z łokciami splecionymi
  Powitanie słońca nr 2 – 4 razy
  Uttanasana
  Powitanie słońca nr 3 – 2 razy
  Uttanasana
  Powitanie słońca nr 4 – 2 razy
  Uttanasana
  Powitanie słońca nr 5 – 2 razy
  Uttanasana
  Powitanie słońca nr 6 – 2 razy
  Cały cykl zajmuje około 30 minut.
  Po jego wykonaniu kontynuuj praktykę pozostałych asan.
   
  Tekst ze strony Joga! Centrum Adama Bielewicza www.joga.net.pl
   
 • Dźiwa
  W Rygwedzie istota życia i zasada bytu ludzkiego, określana jest 3 terminami:
  1) dźiwa  - biologiczna  i funkcjonalna osobowość, odróżniająca jedną jednostkę od innej, doznająca cierpień oraz radości, zarówno na ziemi, jak i w zaświatach, stosownie do uczynków popełnionych za życia
  2) manas („umysł") — niematerialna lub bardzo subtelna struktura istoty ludzkiej. Siedziba twórczych myśli oraz wszelkich emocji. Za jego siedzibę uważa się zazwyczaj serce. Jest on głównym środkiem poznania, a także łącznikiem pomiędzy światem zewnętrznym a zmysłami
  3) asu („moc żywotna, istota bytu") — siła życiowa, która ożywia bezwładną materię, powoduje odczuwanie bodźców zmysłowych i ogólnie służy do poruszania istoty ludzkiej. Pojęcie asu oparte jest na koncepcji oddechu, który jest zauważalnym i odczuwalnym znakiem życia i funkcjonowania organizmu.
  Według wierzeń wedyjskich dusza po śmierci człowieka zachowuje w zaświatach zachowuje swą jednostkową tożsamość, swoją indywidualność. Tworzy ją bowiem „umysł" (manas), będący siedzibą i nośnikiem indywidualnych cech osobowych, oraz asu jako ożywiająca siła życiowa. Zmarli obdarzeni są więc zdolnościami intelektualnymi, zdolnymi do postrzegania, poznawania, odczuwania radości, smutku, bólu i pragnień.
  Począwszy od upaniszad mitologia hinduska często określa duszę jako „człowieczka wielkości kciuka" (anguszthamatra purusza).
  Kathn-Upanisza-da mówi o duszy następująco: „Nie rodzi się, ani nie umiera natchniony mędrzec, on z niczego nie powstał, ani niczym się nie staje. Niezrodzony, stały, wieczny, ten pradawny, nie jest zabijany w zabijanym ciele" (KU 2.18). Dusza jest więc niezniszczalnym, niewidzialnym, wiecznym, niezmiennym elementem bytu ludzkiego. Zawsze czystym, wolnym i wszechobecnym.
  W Gorakszapaddhati dziwę porównuje się do byka, „który jest potrójnie związany„ i „wydaje potężny ryk”, co sugeruje, że człowiek jest związany trzema podstawowymi składnikami (gunami) natury.
  Kauladżniananirnaja stwierdza, że człowiek nazwany jest dźiwą, gdy mieszka w ciele, a kiedy uwolni się z pęt cielesnych zostaje najwyższym Śiwą. W chwili śmierci dźiwa opuszcza ciało przez czubek głowy (w przypadku joginów) lub przez inne otwory w ciele (w przypadku ludzi duchowo nie przygotowanych)
  Ogólnie można powiedzieć, że na pojęcie duszy, w rozumieniu hindusów, składa się element duchowy (purusza, atman) oraz otaczająca go powłoka z ciała subtelnego, które przyjmuje na siebie wszelkie „zabrudzenia", pochodzące od karmana, i doznaje w związku z tym cierpień i radości, a także umożliwia przechodzenie z jednego wcielenia w inne.

  Bibliografia
  Praca zbiorowa: Mały słownik klasycznej myśli indyjskiej. Semper, Warszawa, 1992
  Georg Feuerstein Joga Encyklopedia, Brama –Książnica włóczęgów i uczonych, Poznań 2004
   Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jogowe inspiracje zza oceanu

Joga jest świetnym rodzajem wyrażania samego siebie. Działa często jak wspaniałe antidotum, kiedy nic nie idzie Ci tak jak powinno. Raptem, nawet po krótkiej praktyce, jak za dotknięciem magicznej różdżki wszystko się zmienia, umysł się uspokaja i nastaje harmonia. Stojąc bosymi stopami na macie, ka...

Ziołowa odyseja, czyli o najwierniejszych przyjaciołach człowieka

Zioła, choć może nie zdajemy sobie z tego na co dzień sprawy, są wszechobecne w naszej kuchni i apteczce. Do tej kategorii należą m.in. herbata czy kasza gryczana, którą robi się nasionek jednorocznej rośliny z rodziny rdestowatych. ...

Asany dla narciarzy- jak wzmocnić nogi

Wszyscy poważnie podchodzący do swojej zimowej pasji miłośnicy narciarstwa powinni się solidnie przygotować do sezonu. Nabranie formy zajmuje kilku tygodni, warto więc zadbać o to już jesienią. przygotuj się więc do sezonu narciarskiego tak, aby nie przeforsować się już po pierwszym dniu przygód n...

Pasztet potrójnie zdrowy – dynia, papryka i cieciorka

Ten pasztet jest nie tylko zdrowy, ale i kolorowy. Papryka i dynia dają mu słoneczną, czerwono-pomarańczową barwę, a cieciorka – kremową konsystencję. Wszystkie razem dostarczają potrzebnych jesienią witamin, soli mineralnych i białka. ...

Produkt Tygodnia JOGA PAS UNIWERSALNY - do wiszenia 5cm x 340cm -

Pas do jogi umożliwia stosowanie grawitacyjnych pozycji idealnych do: relaksu, rozluźnienia, wyregulowania oddechu oraz odpoczynku dla kręgosłupa. Idealny do pozycji: sirsasana wisząca- adho mukha svanasana wisząca- uttanasana wisząca. ...

Hanumanasana – pozycja małpy

Asana została poświęcona Hanumanowi. Hanuman to potężny władca małp o nadzwyczajnej sile i dzielności. Aby uratować Laksmanę (brata Ramy) jednym kolosalnym skokiem pokonał morze i dotarł do Himalajów, przynosząc ze sobą wierzchołek góry, na którym rosła życiodajna roślina, niezbędna do jego wyzdr...

Tarta z dyni

Jesienią dynia jest dobra na wszystko. Można ją ugotować lub upiec. Dyniowa zupa rozgrzeje, gdy przemokniemy w jesiennym deszczu. A dyniowa tarta rozjaśni październikową kolację....

PRODUKT TYGODNIA: Zestaw do medytacji

Chcesz komfortowo i wygodnie zasiąść do medytacji? Zaopatrz się w profesjonalny zestaw wykonany z najwyższej jakości surowców. W skład zestawu do medytacji wchodzą dwie poduszki do medytacji Zafu i dwie maty do medytacji Zabuton. ...

Vipassana – oby wszystkie istoty były szczęśliwe

Hasło "szczęście dla wszystkich" może się wydawać przejawem skrajnej naiwności i myślenia życzeniowego. Jednak tak nie jest. "Oby wszystkie istoty były szczęśliwe" to stwierdzenie chętnie powtarzane przez znanego na całym świecie nauczyciela Vipassany, S.N. Goenkę. ...

Moc praktyki własnej!

Jedna z głównych zasad praktykowania jogi mówi, że najważniejsza jest jej regularność. Najlepiej chociaż krótką sesję jogi wykonać codziennie. Nie zawsze mamy jednak możliwości i chęci, aby dotrzeć na zajęcia w grupie. Dlatego tak ważne jest to, co robisz sam w domu. Lekcje z instruktorem dobrze był...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Październik 2016
Następne
PWŚCPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji