Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Słowniczek

szukaj definicji słowa:
 

Czy znasz pojęcia:


 • Odpowiedzi na pytania Henryka Liśkiewicza
  UWAGA DO WSZYSTKICH ZADAJĄCYCH PYTANIA O  PRAKTYKĘ ZE, ZŁYM ZDROWIEM:henryk liskiewicz

  Aby dobrać ćwiczenia dla osób chorych niezbędna jest szczegółową  wiedza o danej osobie, zdobycie tej wiedzy jest możliwe jedynie poprzez obserwacje i rozmowę najlepiej bezpośrednią z daną osobą. Dwie osoby mające tą samą chorobę, ćwiczą najczęściej w
  zupełnie inny sposób. Każdy człowiek ma inne ciało...
                                                                                                                                                                            

                                                                                                                                                 
  PYTANIA DO HENRYKA LIŚKIEWICZA DO 28 CZERWCA

  Czy joga obciąż stawy kolanowe ?? I czy mając nadciśnienie można ćwiczyć
  jogę ??
  Przy nadciśnieniu można ćwiczyć Jogę Iyengara dobierając praktykę dla
  danej osoby; indywidualnie (nie z grupa).Generalnie: trzeba ćwiczyć z
  bandażem na głowie, we wszystkich asanach rozluźniać  twarz i okolicę
  twarzy i głowę. Nie rób pozycji odwróconych: stania na głowie, świecy,
  pługa, stania na rękach, na przedramionach. Bardzo ogólnie mówiąc można
  polecić skłony w przód, pozycje relaksowe (takie które będą efektywne
  dla danej osoby).Dla ustalenia szczegółowej praktyki
  niezbędna jest obserwacja danej osoby.
  Prawidłowa praktyka nie obciąża stawów kolanowych. Jeżeli po jodze czujesz przeciążone kolana to coś robisz źle....

  Czy mogę ćwiczyć jogę przy arytmii serca-lekarz mi zabronił, a ja nie
  chcę porzucać ćwiczeń. Jakie ew. ćw. są zabronione w tym wypadku?

  Należy zmienić praktykę dobierając asany dobre dla Ciebie; aby je wybrać trzeba zobaczyć Twoją praktykę. Dobre powinny być pozycje otwierające klatkę piersiowa, uwalniające oddech, przeponę. Lekarz ma rację jeżeli Twoja praktyka jest niewłaściwa. Spróbuj sama, zaobserwuj, poczuj co dzieje się w Tobie w danym ćwiczeniu, dobry nauczyciel Ci w tym pomoże.

  Czy osoba z bardzo zastanymi mięśniami powinna polepszyć swoją kondycję przed rozpoczęciem treningu jogi?
  Myślę że poprzez właściwe dobranie pracy( intensywność, rodzaje ćwiczeń) uwolnisz, usuniesz napięcia, sztywność mięśni dużo szybciej niż przez inną aktywność.

  Bardzo bym chciała choć po części zgłębić tajniki jogi niestety nie wiem jak poradzić sobie z wolą oraz jaka dieta byłaby najbardziej wskazana do praktyki?
  Wybierz dobrego nauczyciela i staraj się wykonywać jego polecenia. Regularnie bierz udział w zajęciach, skupiając się na praktyce. Dieta wegetariańska jest pomocna w praktyce ale nie na początku nie jest to warunek konieczny.

  Czy mogę i w jaki sposób uprawiać jogę ? Jestem chora na chorobę Leśniowskiego – Cohna ( po resekcji jelita grubego).
  Niewątpliwie Można znaleźć  wsparcie w praktyce jogi, dobranie diety. Niezbędne jest prowadzenie przez doświadczonego nauczyciela.

  Mam 16 lat i nie wiem jaką zacząć ćwiczyć jogę ??Jak się do niej przygotować ??
  Wybierz dobrego nauczyciela i staraj się wykonywać jego polecenia. Regularnie bierz udział w zajęciach, skupiając się na praktyce. Dieta wegetariańska jest pomocna w praktyce ale nie na początku nie jest to warunek konieczny.

  Jak ma się PRAWIDŁOWE  ćwiczenie jogi do utraty kilogramów, "ćwiczę" jogę nie dla sylwetki, zauważyłam u siebie jednaka niewielki spadek wagi i poprawienie samopoczucia i o to mi chodziło ale koleżanka która tak jak ja jest wegetarianka schudła a raczej wyschła i twierdzi ze to dzięki ćwiczeniom... boje się ze wpadnie w anoreksje
  Ja uprawiam Jogę Iyengara od 21 lat i utrzymuję stalą wagę z niewielkimi zmianami przez cały czas. W momencie kiedy zmieniałem dietę na wegetariańską wyraźnie przytyłem ale waga po ok. 6 miesiącach wróciła do normalnej mojej wagi bez żadnych zabiegów. W czasie mojego ostatniego wyjazdu do Indii, odwiedziłem lekarza ajurwedyjskiego; analizując moją wagę, z niedowierzaniem lekarz poprosił mnie zważenie się(ponieważ wyglądam na osobę lżejszą niż to wskazuje przyrząd). Pomiar upewnił nas że, proporcje mojego wzrostu i wagi ciała są bardzo dobre.
  Jeżeli nagle wprowadzasz wiele zmian w życie, to bardzo trudne jest ustalenie co jest przyczyną pojawiających się zmian, stanów, samopoczucia.
  Ćwicz regularnie, zacznij od stałej praktyki dwa razy w tygodniu, jedz tak jak do tej pory zobacz jakie to daje efekty, skoryguj praktykę i na tej bazie ostrożnie dokonuj dalszych posunięć. Decydując się na
  kolejne przemiany w sytuacji stabilnej, dojrzale podejmując następne kroki.

  Uprawiałam jogę jakiś czas temu, ale od pewnego czasu mam przerwę bo pojawiły mi się problemy  z ręgosłupem ( dyskopatia i rwa kulszowa), ale chciałabym wrócić do jogi gdyż bardzo dobrze się czułam wtedy.
  Jakie pozycje jogi są wskazane a jakich należy unikać przy tego typu problemach? (mam 27 lat)

  Bez obserwacji i innych szczegółowych odpowiedzi, bardzo trudno jest pomóc tą drogą

  Chciałabym się dowiedzieć czy mogę ćwiczyć jogę jeśli mam zapalenie kaletek biodrowych?
  Bez obserwacji i innych szczegółowych odpowiedzi, bardzo trudno jest pomóc tą drogą.

  A oto lista poprzednich pytań

  1. Czy można ćwiczyć jogę tylko w domu, skąd wziąć wtedy podręcznik?
  Kontakt z nauczycielem zwłaszcza rozpoczynając praktykę ma zasadnicze znaczenie. Praktykę własna dobrze jest zacząć w momencie kiedy masz podstawy, wiesz jak dobierać asany, znasz technikę ćwiczeń, znasz swoje ciało, wiesz co i kiedy możesz. Na ogół
  potrzebujemy na to co najmniej kilku miesięcy praktyki z dobrym nauczycielem. Jeżeli nie masz dostępu do nauczyciela, to weź udział w warsztacie kilkudniowym.
  Niestety nie ma w księgarniach podręczników B.K.S. Iyengara, ale u większości nauczycieli można je kupić.

  2. Po ćwiczeniu asan na drugi dzień wszystko mnie boli, szczególnie dolny odcinek pleców, czy powinnam nadal ćwiczyć czy raczej joga jest dla mnie nie odpowiednia? Nie potrafię zrobić lotosu, zbyt bolą mnie kolana, jak temu zaradzić?
  Samopoczucie na drugi dzień po praktyce zależy od wielu czynników. Aby zmniejszyć bóle mięśni ćwicz mniej intensywnie i poświęcaj więcej uwagi pełniejszemu oddechowi. Aby rozwiązać problem dolnych pleców potrzebny jest bezpośredni kontakt z doświadczonym nauczycielem. Natomiast pracując nad wykonaniem lotosu trzeba tak układać ciało, aby kolana nie bolały, nie były rozciągane. Kwiat lotosu nie jest łatwą pozycją i na ogół wymaga dłuższej praktyki.

  3. Czy takie ćwiczenia mogą wykonywać dzieci w wieku 11-12 lat?
  Dzieci w takim wieku ćwiczą w specjalnie dobranych zestawach asan na krótko zatrzymując się w poszczególnych postawach stosownie do ich dojrzałości.

  4. Joga fascynuje mnie już od kilku lat. Niestety  w mojej miejscowości nie ma szkół jogi. Mam rocznego synka i ciężko mi go na razie zostawiać, aby dojeżdżać do W-wy na zajęcia. Mam podręczniki jogi m.in.B.K.S.Iyengara i sama uczę się ćwiczyć .Proszę udzielić mi kilku najważniejszych wskazówek jak uniknąć błędów przy wykonywaniu asan i ćwiczeń oddychowych. Dziękuję.
  Rozpoczęcie praktyki pranayamy (ćwiczeń oddechowych) bez prowadzenia przez nauczyciela jest niedopuszczalne.
  Jeżeli niemożliwy jest częsty udział w zajęciach, dobrze byłoby choćby raz na jakiś czas. Na warsztatach wyjazdowych można pojawić się całą rodziną, nawet jeśli nie wszyscy ćwiczą. W książkach B.K.S. Iyengara znajdują się rady i przestrogi, do których należy się stosować. Najprawdopodobniej potrzebujesz bardziej szczegółowych podpowiedzi, ale ich określenie jest możliwe tylko przy bezpośrednim kontakcie.
  5. Czy joga może pomóc schudnąć ?
  Praktyka jogi B.K.S. Iyengara rozwija kontakt ze swoim ciałem. Dzięki temu jesteśmy w stanie tak się nim opiekować, aby funkcjonowało najsprawniej jak to możliwe. Zawiera to również dobór właściwej dla siebie diety.

  6. W jakim stopniu joga może pomóc w uprawianiu sprintów?
  Myślę, że można wzbogacić Twój trening o regularną praktykę jogi B.K.S. Iyengara. Ale ustalenie szczegółów jest możliwe jedynie przy regularnej, bezpośredniej współpracy.

  7. Czy asany wykonywane w ciągu jednego dnia mogę podzielić i ćwiczyć je w dwóch grupach(np.pozycje stojące rano,pozostałe wieczorem).
  Praktykę asan można dzielić w taki sposób, ale dobrze jest zarówno rano jak i wieczorem poświęcić kilka minut na savasanę (relaks) na zakończenie zestawu.

  8. Czy można samodzielnie uczyć się z książki?
  Kontakt z nauczycielem zwłaszcza rozpoczynając praktykę ma zasadnicze znaczenie. Praktykę własna dobrze jest zacząć w momencie kiedy masz podstawy, wiesz jak dobierać asany, znasz technikę ćwiczeń, znasz swoje ciało, wiesz co i kiedy możesz. Na ogół
  potrzebujemy na to co najmniej kilku miesięcy praktyki z dobrym nauczycielem. Jeżeli nie masz dostępu do nauczyciela, to weź udział w warsztacie kilkudniowym.

  9. Po ilu miesiącach systematycznych ćwiczeń jogi można zauważyć zmiany zewnętrzne?
  Efekty praktyki  są czymś bardzo indywidualnym, uzależnionym m.in. od punktu wyjścia, zastosowanych środków, intensywności ćwiczeń. Precyzyjne określenie momentu pojawienia się dostrzegalnych zmian jest niemożliwe.

  10. Mam 20 lat i cierpię na pooperacyjne zwyrodnienie stawów prawej stopy, czy joga moze pomóc mi wygrać z bólem i pomóc wyćwiczyć nogę? a jednocześnie chciałabym poprawić kondycję:)
  W Twoim przypadku wsparcie poprzez praktykę jogi B.K.S. Iyengara jest na pewno możliwe. Udaj się do nauczyciela z jak największym doświadczeniem, aby dostosować asany Twojego stanu zdrowia.

  11. Moje pytanie dotyczy jogi oczywiście. Na zajęcia uczęszczam raz w tygodniu w Katowicach od 4 miesięcy. Chciała bym się dowiedzieć czy asany wykonuje się wg własnych możliwości czy też trzeba od siebie dużo wymagać, ponieważ moja pani instruktor namawia do bardzo intensywnych prób wykonania lotosu??
  Zakres pracy w asanach należy dobierać indywidualnie do własnych możliwości. Nauczyciel nie zawsze jest w stanie zobaczyć granice swoich uczniów. Przy nauce lotosu trzeba zachować szczególną ostrożność.  Pracując nad wykonaniem lotosu trzeba tak układać ciało, aby kolana nie bolały, nie były rozciągane. Kwiat lotosu nie jest łatwą pozycją i na ogół wymaga dłuższej praktyki.

  12. Jaki wpływ na stres mają ćwiczenia jogi?
  Praktyka jogi B.K.S. Iyengara jest opracowana, tak aby uwalniać, usuwać z ciała napięcia  spowodowane m.in. działaniem czynników stresowych.

  13. Czy możemy mówić o terapii jogą u ludzi będących w stanie depresji (np. strata członka rodziny)?
  Utrata kogoś bliskiego to bardzo trudna sytuacja, niezależna od nas. Dzięki praktyce asan uzyskujemy rzeczywisty obraz naszej życiowej drogi. Uczymy się również odnajdować swoje miejsce w nowej rzeczywistości. Utrzymaj regularną praktykę z wiarą i uważnością.

  14. Ćwiczyłam jogę ok. 1 roku. Po tym czasie zaczęłam odczuwać bóle w dolnym odcinku kręgosłupa, promieniujące w dół. (w czasie ćwiczeń bóle nie były odczuwalne)Przerwałam ćwiczenia ok. 4 miesięcy temu. Kiedy chciałam do nich powrócić, bóle się powtórzyły. Odczuwam je teraz także podczas prac wymagających napięcia kręgosłupa. Czym może być to spowodowane?
  Należy tak dobrać praktykę, aby ruch w asanach rozluźniał napięcia, które utrzymujesz w swoim ciele. Skieruj się z tym pytaniem do swojego nauczyciela modyfikując tak ćwiczenia, abyś mogła, kontynuując praktykę, wzmocnić to miejsce.
   
 • Samadhi
  SAMADHI oznacza medytacyjne pochłonięcie. Stan osiągany dzięki wytrwałej praktyce medytacji, polegający na głębokiej koncentracji niezakłóconej zewnętrznymi bodźcami. Samadhi nie polega na izolacji od świata, tylko na takim zjednoczeniu z nim, które wolne jest od lgnięcia do zjawisk.
  Osoby, które doświadczyły samadhi, tak to opisują: Boskie Doznanie, poza zasięgiem mowy i myśli. Nie istnieją słowa ani środki, które mogłyby wyrazić to doznanie. Stan Samadhi jest całkowitym szczęściem, radością i pokojem. Wszelka aktywność umysłowa ustaje. Nie ma różnicy pomiędzy podmiotem a przedmiotem.
  W Indiach ukształtował się ogólny pogląd zgodnie z którym rozróżnia się dwa typy samadhi: gdy praktykujący traci kontakt z otaczającym światem oraz gdy nie przerywa normalnego życia. Ten ostatni stan jest uważany za "wyższy", przysługujący "za życia wyzwolonemu".
   
 • Maja
  MAJA (wyraz pochodzący od czasownika MA „wymierzać, kształtować, tworzyć").
  W Rygwedzie termin ten znaczy „moc, potęga, zdolność, umiejętność" — zwłaszcza nadprzyrodzona, niezwykła.
  Dysponentami maja były największe postacie panteonu wedyjskiego, bóstwa w szczególny sposób związane z kreacją (rozum
  W późniejszych tekstach Rygwedy owa maja oznacza umiejętność stwarzania rzeczy czy stanów nierzeczywistych, pozornych, złudnych. W tym ujęciu maja to podstęp, oszustwo, sztuczka kuglarska, omamienie, iluzja.
  W filozofii wedanta oraz w buddyzmie, maja jest iluzją, namacalną i mentalną rzeczywistością codziennie absorbującą świadomość żywych istot, zakrywającą przed nimi prawdę na temat tożsamości i ich związku z Brahmanem. Koncepcja mai pochodzi z Upaniszadów.
  Według hinduizmu maja oddziałuje głównie poprzez tzw. fałszywe ego (ahankara), czyli utożsamianie się z materialnym ciałem, oraz poprzez przywiązanie do posiadanych rzeczy (mameti). Pokonanie wpływu mai jest konieczne do wyjścia z cyklu sansary i osiągnięcia wyzwolenia (mokszy).
  Bibliografia
  Praca zbiorowa: Mały słownik klasycznej myśli indyjskiej. Semper, Warszawa, 1992
  Georg Feuerstein Joga Encyklopedia, Brama –Książnica włóczęgów i uczonych, Poznań 2004
  Wikipedia - portal internetowy
   
 • Mahabharata
  Mahabharata jest niezwykłym dziełem literackim. Ponad 100 000 wersetów czyni z niej jeden z największych eposów świata – jest ośmiokrotnie dłuższa niż Iliada i Odyseja razem wzięte. Według współczesnych badaczy, Mahabharata powstała na przestrzeni kilku stuleci, między IV w. p.n.e a IV w. n.e. i miała wielu autorów. Według samej Mahabharaty oraz zgodnie z tradycją, została spisana przez wielkiego wieszcza Wjasadewę około 5000 lat temu, bezpośrednio po wydarzeniach, które składają się na jej akcję. Epos ten uważany jest za jeden z dwóch fundamentalnych tekstów (obok Ramajany), na których opiera się kultura, tradycja i religia Indii, a jej poszczególne epizody wielokrotnie znajdowały swoje przedstawienie w rzeźbie, malarstwie, tańcu czy teatrze.
  Historia Mahabharaty została opisana na kanwie konfliktu dwóch gałęzi rodu Bharatów. Przedmiotem sporu jest tron Hasztinapury- stolicy Bharata-Warszy (tradycyjna nazwa Indii). Poprzez intrygi Kaurawowie skazali swoich kuzynów na wygnanie i bezprawnie sprawowali władzę w królestwie. Kulminacją historii jest wielka bitwa pod Kurukszetrą, w trakcie której giną Kaurawowie oraz prawie wszyscy biorący w niej udział żołnierze. Przed samą bitwą doszło do wygłoszenia Bhagavat-gity (Pieśń Pana), której 700 wersetów, będących częścią Mahabharaty stanowi dla Hindusów najważniejszy i najświętszy tekst. W niej to Kryszna, który jest uznawany za samego Boga Wisznu, instruuje swojego przyjaciela Ardżunę (jede z Pandawów) o naturze świata, prawie karmy, zasadach reinkarnacji oraz różnych systemach Jogi.
  Wyjaśnia w zwięzły sposób trzy podstawowe nurty jogi: karma (szkołę działania pozbawionego rezultatów karmicznych), jana (jogę wiedzy ) oraz bhakti (czyli bezinteresowne oddanie dla Najwyższego).
  Mahabharata zawiera w sobie wszystko to, co tak fascynuje ludzi zachodu w kulturze Indii: duchowość, mistycyzm, świat bogów , demonów i joginów, wierzenia, miłość, erotyka, opisy bitew.
   
   Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Sylwester z jogą 2016

Każdy mijający rok ma w sobie coś wyjątkowego. Każdy nadchodzący niesie nadzieje, marzenia, plany - niespodziankę. Wejście w Nowy Rok warto uczynić w doborowym towarzystwie, zaczynając lub kontynuując praktykę jogi. Piękne miejsca, wspaniała zabawa, bardzo fajni ludzie - innymi słowy - Sylwester z j...

Hanumanasana – pozycja małpy

Asana została poświęcona Hanumanowi. Hanuman to potężny władca małp o nadzwyczajnej sile i dzielności. Aby uratować Laksmanę (brata Ramy) jednym kolosalnym skokiem pokonał morze i dotarł do Himalajów, przynosząc ze sobą wierzchołek góry, na którym rosła życiodajna roślina, niezbędna do jego wyzdr...

Tarta z dyni

Jesienią dynia jest dobra na wszystko. Można ją ugotować lub upiec. Dyniowa zupa rozgrzeje, gdy przemokniemy w jesiennym deszczu. A dyniowa tarta rozjaśni październikową kolację....

PRODUKT TYGODNIA: Zestaw do medytacji

Chcesz komfortowo i wygodnie zasiąść do medytacji? Zaopatrz się w profesjonalny zestaw wykonany z najwyższej jakości surowców. W skład zestawu do medytacji wchodzą dwie poduszki do medytacji Zafu i dwie maty do medytacji Zabuton. ...

Vipassana – oby wszystkie istoty były szczęśliwe

Hasło "szczęście dla wszystkich" może się wydawać przejawem skrajnej naiwności i myślenia życzeniowego. Jednak tak nie jest. "Oby wszystkie istoty były szczęśliwe" to stwierdzenie chętnie powtarzane przez znanego na całym świecie nauczyciela Vipassany, S.N. Goenkę. ...

Moc praktyki własnej!

Jedna z głównych zasad praktykowania jogi mówi, że najważniejsza jest jej regularność. Najlepiej chociaż krótką sesję jogi wykonać codziennie. Nie zawsze mamy jednak możliwości i chęci, aby dotrzeć na zajęcia w grupie. Dlatego tak ważne jest to, co robisz sam w domu. Lekcje z instruktorem dobrze był...

II Międzynarodowy Kongres Medycyny Chińskiej – relacja z wydarzenia

23 -25 września 2016 roku w Krakowie dzięki Instytutowi Tradycyjnej Chińskiej Medycyny i profilaktyki Zdrowia "DAO", odbył się II Międzynarodowy Kongres Medycyny Chińskiej, jeden z najważniejszych wydarzeń o tej tematyce. Wydarzenie miało miejsce w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych....

Patanjali – ajurweda na każdą kieszeń

Indie to kraj niezwykły. Wymieniając bogactwa Indii, z pewnością należy wymienić jogę i ajurwedę. Guru Baba Ramdev z sukcesem wprowadza ajurwedę pod dachy nawet tych najbiedniejszych....

Czas na świecę! Potrzebne akcesoria

Salamba Sarvangasana, bo właśnie o niej mowa, to matka pośród asan. Tak jak matka dba w domu o porządek, szczęście i harmonię, tak samo ta asana przyczynia się do harmonii i szczęścia w całym organizmie człowieka. Jest ona pomocna przy większości powszechnych dolegliwości. Każdy powinien spróbować j...

W czym nosić matę?

Możemy nabyć najlepszą matę, spełniającą wszystkie kryteria i atesty, ale kiedy nie będziemy o nią dbać nie posłuży nam długo. Jednym z ważnych elementów dbania o matę jest to, w jaki sposób ją przechowujemy i przenosimy. Nie ulega wątpliwości, że przenosząc matę luzem bez dodatkowego zabezpieczenia...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Październik 2016
Następne
PWŚCPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji