Słowniczek
Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Słowniczek

szukaj definicji słowa:
 

Czy znasz pojęcia:


 • Odpowiedzi na pytania Henryka Liśkiewicza
  UWAGA DO WSZYSTKICH ZADAJĄCYCH PYTANIA O  PRAKTYKĘ ZE, ZŁYM ZDROWIEM:henryk liskiewicz

  Aby dobrać ćwiczenia dla osób chorych niezbędna jest szczegółową  wiedza o danej osobie, zdobycie tej wiedzy jest możliwe jedynie poprzez obserwacje i rozmowę najlepiej bezpośrednią z daną osobą. Dwie osoby mające tą samą chorobę, ćwiczą najczęściej w
  zupełnie inny sposób. Każdy człowiek ma inne ciało...
                                                                                                                                                                            

                                                                                                                                                 
  PYTANIA DO HENRYKA LIŚKIEWICZA DO 28 CZERWCA

  Czy joga obciąż stawy kolanowe ?? I czy mając nadciśnienie można ćwiczyć
  jogę ??
  Przy nadciśnieniu można ćwiczyć Jogę Iyengara dobierając praktykę dla
  danej osoby; indywidualnie (nie z grupa).Generalnie: trzeba ćwiczyć z
  bandażem na głowie, we wszystkich asanach rozluźniać  twarz i okolicę
  twarzy i głowę. Nie rób pozycji odwróconych: stania na głowie, świecy,
  pługa, stania na rękach, na przedramionach. Bardzo ogólnie mówiąc można
  polecić skłony w przód, pozycje relaksowe (takie które będą efektywne
  dla danej osoby).Dla ustalenia szczegółowej praktyki
  niezbędna jest obserwacja danej osoby.
  Prawidłowa praktyka nie obciąża stawów kolanowych. Jeżeli po jodze czujesz przeciążone kolana to coś robisz źle....

  Czy mogę ćwiczyć jogę przy arytmii serca-lekarz mi zabronił, a ja nie
  chcę porzucać ćwiczeń. Jakie ew. ćw. są zabronione w tym wypadku?

  Należy zmienić praktykę dobierając asany dobre dla Ciebie; aby je wybrać trzeba zobaczyć Twoją praktykę. Dobre powinny być pozycje otwierające klatkę piersiowa, uwalniające oddech, przeponę. Lekarz ma rację jeżeli Twoja praktyka jest niewłaściwa. Spróbuj sama, zaobserwuj, poczuj co dzieje się w Tobie w danym ćwiczeniu, dobry nauczyciel Ci w tym pomoże.

  Czy osoba z bardzo zastanymi mięśniami powinna polepszyć swoją kondycję przed rozpoczęciem treningu jogi?
  Myślę że poprzez właściwe dobranie pracy( intensywność, rodzaje ćwiczeń) uwolnisz, usuniesz napięcia, sztywność mięśni dużo szybciej niż przez inną aktywność.

  Bardzo bym chciała choć po części zgłębić tajniki jogi niestety nie wiem jak poradzić sobie z wolą oraz jaka dieta byłaby najbardziej wskazana do praktyki?
  Wybierz dobrego nauczyciela i staraj się wykonywać jego polecenia. Regularnie bierz udział w zajęciach, skupiając się na praktyce. Dieta wegetariańska jest pomocna w praktyce ale nie na początku nie jest to warunek konieczny.

  Czy mogę i w jaki sposób uprawiać jogę ? Jestem chora na chorobę Leśniowskiego – Cohna ( po resekcji jelita grubego).
  Niewątpliwie Można znaleźć  wsparcie w praktyce jogi, dobranie diety. Niezbędne jest prowadzenie przez doświadczonego nauczyciela.

  Mam 16 lat i nie wiem jaką zacząć ćwiczyć jogę ??Jak się do niej przygotować ??
  Wybierz dobrego nauczyciela i staraj się wykonywać jego polecenia. Regularnie bierz udział w zajęciach, skupiając się na praktyce. Dieta wegetariańska jest pomocna w praktyce ale nie na początku nie jest to warunek konieczny.

  Jak ma się PRAWIDŁOWE  ćwiczenie jogi do utraty kilogramów, "ćwiczę" jogę nie dla sylwetki, zauważyłam u siebie jednaka niewielki spadek wagi i poprawienie samopoczucia i o to mi chodziło ale koleżanka która tak jak ja jest wegetarianka schudła a raczej wyschła i twierdzi ze to dzięki ćwiczeniom... boje się ze wpadnie w anoreksje
  Ja uprawiam Jogę Iyengara od 21 lat i utrzymuję stalą wagę z niewielkimi zmianami przez cały czas. W momencie kiedy zmieniałem dietę na wegetariańską wyraźnie przytyłem ale waga po ok. 6 miesiącach wróciła do normalnej mojej wagi bez żadnych zabiegów. W czasie mojego ostatniego wyjazdu do Indii, odwiedziłem lekarza ajurwedyjskiego; analizując moją wagę, z niedowierzaniem lekarz poprosił mnie zważenie się(ponieważ wyglądam na osobę lżejszą niż to wskazuje przyrząd). Pomiar upewnił nas że, proporcje mojego wzrostu i wagi ciała są bardzo dobre.
  Jeżeli nagle wprowadzasz wiele zmian w życie, to bardzo trudne jest ustalenie co jest przyczyną pojawiających się zmian, stanów, samopoczucia.
  Ćwicz regularnie, zacznij od stałej praktyki dwa razy w tygodniu, jedz tak jak do tej pory zobacz jakie to daje efekty, skoryguj praktykę i na tej bazie ostrożnie dokonuj dalszych posunięć. Decydując się na
  kolejne przemiany w sytuacji stabilnej, dojrzale podejmując następne kroki.

  Uprawiałam jogę jakiś czas temu, ale od pewnego czasu mam przerwę bo pojawiły mi się problemy  z ręgosłupem ( dyskopatia i rwa kulszowa), ale chciałabym wrócić do jogi gdyż bardzo dobrze się czułam wtedy.
  Jakie pozycje jogi są wskazane a jakich należy unikać przy tego typu problemach? (mam 27 lat)

  Bez obserwacji i innych szczegółowych odpowiedzi, bardzo trudno jest pomóc tą drogą

  Chciałabym się dowiedzieć czy mogę ćwiczyć jogę jeśli mam zapalenie kaletek biodrowych?
  Bez obserwacji i innych szczegółowych odpowiedzi, bardzo trudno jest pomóc tą drogą.

  A oto lista poprzednich pytań

  1. Czy można ćwiczyć jogę tylko w domu, skąd wziąć wtedy podręcznik?
  Kontakt z nauczycielem zwłaszcza rozpoczynając praktykę ma zasadnicze znaczenie. Praktykę własna dobrze jest zacząć w momencie kiedy masz podstawy, wiesz jak dobierać asany, znasz technikę ćwiczeń, znasz swoje ciało, wiesz co i kiedy możesz. Na ogół
  potrzebujemy na to co najmniej kilku miesięcy praktyki z dobrym nauczycielem. Jeżeli nie masz dostępu do nauczyciela, to weź udział w warsztacie kilkudniowym.
  Niestety nie ma w księgarniach podręczników B.K.S. Iyengara, ale u większości nauczycieli można je kupić.

  2. Po ćwiczeniu asan na drugi dzień wszystko mnie boli, szczególnie dolny odcinek pleców, czy powinnam nadal ćwiczyć czy raczej joga jest dla mnie nie odpowiednia? Nie potrafię zrobić lotosu, zbyt bolą mnie kolana, jak temu zaradzić?
  Samopoczucie na drugi dzień po praktyce zależy od wielu czynników. Aby zmniejszyć bóle mięśni ćwicz mniej intensywnie i poświęcaj więcej uwagi pełniejszemu oddechowi. Aby rozwiązać problem dolnych pleców potrzebny jest bezpośredni kontakt z doświadczonym nauczycielem. Natomiast pracując nad wykonaniem lotosu trzeba tak układać ciało, aby kolana nie bolały, nie były rozciągane. Kwiat lotosu nie jest łatwą pozycją i na ogół wymaga dłuższej praktyki.

  3. Czy takie ćwiczenia mogą wykonywać dzieci w wieku 11-12 lat?
  Dzieci w takim wieku ćwiczą w specjalnie dobranych zestawach asan na krótko zatrzymując się w poszczególnych postawach stosownie do ich dojrzałości.

  4. Joga fascynuje mnie już od kilku lat. Niestety  w mojej miejscowości nie ma szkół jogi. Mam rocznego synka i ciężko mi go na razie zostawiać, aby dojeżdżać do W-wy na zajęcia. Mam podręczniki jogi m.in.B.K.S.Iyengara i sama uczę się ćwiczyć .Proszę udzielić mi kilku najważniejszych wskazówek jak uniknąć błędów przy wykonywaniu asan i ćwiczeń oddychowych. Dziękuję.
  Rozpoczęcie praktyki pranayamy (ćwiczeń oddechowych) bez prowadzenia przez nauczyciela jest niedopuszczalne.
  Jeżeli niemożliwy jest częsty udział w zajęciach, dobrze byłoby choćby raz na jakiś czas. Na warsztatach wyjazdowych można pojawić się całą rodziną, nawet jeśli nie wszyscy ćwiczą. W książkach B.K.S. Iyengara znajdują się rady i przestrogi, do których należy się stosować. Najprawdopodobniej potrzebujesz bardziej szczegółowych podpowiedzi, ale ich określenie jest możliwe tylko przy bezpośrednim kontakcie.
  5. Czy joga może pomóc schudnąć ?
  Praktyka jogi B.K.S. Iyengara rozwija kontakt ze swoim ciałem. Dzięki temu jesteśmy w stanie tak się nim opiekować, aby funkcjonowało najsprawniej jak to możliwe. Zawiera to również dobór właściwej dla siebie diety.

  6. W jakim stopniu joga może pomóc w uprawianiu sprintów?
  Myślę, że można wzbogacić Twój trening o regularną praktykę jogi B.K.S. Iyengara. Ale ustalenie szczegółów jest możliwe jedynie przy regularnej, bezpośredniej współpracy.

  7. Czy asany wykonywane w ciągu jednego dnia mogę podzielić i ćwiczyć je w dwóch grupach(np.pozycje stojące rano,pozostałe wieczorem).
  Praktykę asan można dzielić w taki sposób, ale dobrze jest zarówno rano jak i wieczorem poświęcić kilka minut na savasanę (relaks) na zakończenie zestawu.

  8. Czy można samodzielnie uczyć się z książki?
  Kontakt z nauczycielem zwłaszcza rozpoczynając praktykę ma zasadnicze znaczenie. Praktykę własna dobrze jest zacząć w momencie kiedy masz podstawy, wiesz jak dobierać asany, znasz technikę ćwiczeń, znasz swoje ciało, wiesz co i kiedy możesz. Na ogół
  potrzebujemy na to co najmniej kilku miesięcy praktyki z dobrym nauczycielem. Jeżeli nie masz dostępu do nauczyciela, to weź udział w warsztacie kilkudniowym.

  9. Po ilu miesiącach systematycznych ćwiczeń jogi można zauważyć zmiany zewnętrzne?
  Efekty praktyki  są czymś bardzo indywidualnym, uzależnionym m.in. od punktu wyjścia, zastosowanych środków, intensywności ćwiczeń. Precyzyjne określenie momentu pojawienia się dostrzegalnych zmian jest niemożliwe.

  10. Mam 20 lat i cierpię na pooperacyjne zwyrodnienie stawów prawej stopy, czy joga moze pomóc mi wygrać z bólem i pomóc wyćwiczyć nogę? a jednocześnie chciałabym poprawić kondycję:)
  W Twoim przypadku wsparcie poprzez praktykę jogi B.K.S. Iyengara jest na pewno możliwe. Udaj się do nauczyciela z jak największym doświadczeniem, aby dostosować asany Twojego stanu zdrowia.

  11. Moje pytanie dotyczy jogi oczywiście. Na zajęcia uczęszczam raz w tygodniu w Katowicach od 4 miesięcy. Chciała bym się dowiedzieć czy asany wykonuje się wg własnych możliwości czy też trzeba od siebie dużo wymagać, ponieważ moja pani instruktor namawia do bardzo intensywnych prób wykonania lotosu??
  Zakres pracy w asanach należy dobierać indywidualnie do własnych możliwości. Nauczyciel nie zawsze jest w stanie zobaczyć granice swoich uczniów. Przy nauce lotosu trzeba zachować szczególną ostrożność.  Pracując nad wykonaniem lotosu trzeba tak układać ciało, aby kolana nie bolały, nie były rozciągane. Kwiat lotosu nie jest łatwą pozycją i na ogół wymaga dłuższej praktyki.

  12. Jaki wpływ na stres mają ćwiczenia jogi?
  Praktyka jogi B.K.S. Iyengara jest opracowana, tak aby uwalniać, usuwać z ciała napięcia  spowodowane m.in. działaniem czynników stresowych.

  13. Czy możemy mówić o terapii jogą u ludzi będących w stanie depresji (np. strata członka rodziny)?
  Utrata kogoś bliskiego to bardzo trudna sytuacja, niezależna od nas. Dzięki praktyce asan uzyskujemy rzeczywisty obraz naszej życiowej drogi. Uczymy się również odnajdować swoje miejsce w nowej rzeczywistości. Utrzymaj regularną praktykę z wiarą i uważnością.

  14. Ćwiczyłam jogę ok. 1 roku. Po tym czasie zaczęłam odczuwać bóle w dolnym odcinku kręgosłupa, promieniujące w dół. (w czasie ćwiczeń bóle nie były odczuwalne)Przerwałam ćwiczenia ok. 4 miesięcy temu. Kiedy chciałam do nich powrócić, bóle się powtórzyły. Odczuwam je teraz także podczas prac wymagających napięcia kręgosłupa. Czym może być to spowodowane?
  Należy tak dobrać praktykę, aby ruch w asanach rozluźniał napięcia, które utrzymujesz w swoim ciele. Skieruj się z tym pytaniem do swojego nauczyciela modyfikując tak ćwiczenia, abyś mogła, kontynuując praktykę, wzmocnić to miejsce.
   
 • Kleśa
  Kleśa - uciążliwość,bolesność. W Mahabharacie, gdzie pojawiło się po raz pierwszy oznaczało „harówkę” lub „walkę”.
  Patanjali wyróżnia 5 kleśrozumianych jako przyczyn uciążliwości w praktyce jogi.
  1) Awidja – niewiedza
  2) Asmita  - ego, duma
  3) Raga – pragnienie, przywiązanie do przyjemności,
  4) Dwesza – awersja
  5) Abhiniwesza lęk przed śmiercią, przywiązanie do życia
  Według Jogasutr uciążliwości, czyli kleśa istnieją w różnym stanie. Mogą być
  1) uśpione (prasupta) tzn. istnieją w formie podprogowych „aktywatorów” gotowych przejawić się w postaci aktywności psychiczno-umysłowej
  2) osłabione (tanu) przez koncentrację lub inne techniki jogiczne
  3) wyłączone (vicchinna), kiedy jeden rodzaj uciążliwości blokuje działanie innego
  4) czynne (udara) – w pełni aktywne
  Ostatecznie kleśa zostaną całkowicie usunięte przez osiągnięcie skupienia dharma-megha-samadhi (spłukiwacz cech)

  Bibliografia
  Praca zbiorowa: Mały słownik klasycznej myśli indyjskiej. Semper, Warszawa, 1992
  Georg Feuerstein Joga Encyklopedia, Brama –Książnica włóczęgów i uczonych, Poznań 2004
  Georg Feuerstein Na początku była liczba Limbus, Bydgoszcz 1995
  Wikipedia - portal internetowy
   
 • Mantra
  MANTRA (święta formuła, wypowiedź, słowo)
  Pochodzi od „myśleć" z sufiksem -tra-, określającym instrument lub miejsce, w którym dany proces się odbywa.
  Jest to słowo lub słowa o ponadludzkim pochodzeniu, recytowane, kształtowane i wypowiadane przez natchnionych wieszczów, poetów i recytatorów, aby wywołać boskie moce.
  Mantra jest traktowana jako środek kreujący, przenoszący, koncentrujący oraz realizujący intencjonalną i skuteczną myśl, wchodzącą w kontakt lub identyfikującą się z esencją boskości obecnej w mantrze.
  Wszystkie hinduskie rytuały odprawiane są z towarzyszeniem mantr, która może być używana głośno lub po cichu, w myśli. Długość mantr waha się od pojedynczej sylaby do całego hymnu. Głównym źródłem mantr są Wedy.
  Mantra może mieć znaczenie w normalnym języku lub może go nie mieć. Jej użycie (często do celów magicznych) powoduje ingerencję w boskie moce, pozwalając nimi manipulować. Mantra, aby być skuteczną musi być używana z odpowiednim nastawieniem fizycznym i psychicznym, z użyciem właściwych gestów i skoncentrowanym na niej umysłem.
  Mantr używa się więc w trakcie medytacji.
  Wypowiedziane słowo jest pewnym aktem, doświadczeniem mocy, zawierającej w sobie element kreacyjny; zwłaszcza wtedy, gdy słowa ujęte są w uporządkowane frazy, posiadające rytm oraz odpowiednią siłę i artykulację głosu.
  Mogą wywoływać efekty o wielkiej sile. W mantrze zawarty jest bowiem brahman, esencja Universum, a więc właściwe użycie mantry pozwala w to Universum ingerować i wywoływać negatywne lub pozytywne skutki.
  Główne hinduskie mantry to: święta sylaba OM i werset gajatri.
  Wszystkie rytuały odbywają się przy wtórze recytowanych mantr.
   
 • ARANJAKA
  ARANJAKA – „teksty leśne”  - gatunek starożytnych tekstów, które spisywali pustelnicy, mieszkający w lesie. Powstawały przez Upaniszadami. Pod względem światopoglądowym znajdują się między mistyką a tekstami rytualnymi.

   


  Bibliografia
  Praca zbiorowa: Mały słownik klasycznej myśli indyjskiej. Semper, Warszawa, 1992
  Georg Feuerstein Joga Encyklopedia, Brama –Książnica włóczęgów i uczonych, Poznań 2004
  Georg Feuerstein Na początku była liczba Limbus, Bydgoszcz 1995
  Wikipedia - portal internetowy
  (Opr. JM )
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jaki Nett USA - Międzynarodowy Konwent Jogi 2019

Zapraszamy na Międzynarodowy Konwent Jogi 2019. Gość specjalny - Jaki Nett USA, dyplomowana nauczycielka jogi w tradycji B.K.S. Iyengara z 40-letnim doświadczeniem, posiada stopień Senior I. Do udziału w Konwencie zapraszamy zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane - do wyboru przygotowaliśmy...

Mistrz jogi z Puny. Gdyby żył, miałby sto lat

14 grudnia 2018 r.mija setna rocznica urodzin B.K..S. Iyengara. "Ludzie nazwali moją praktykę jogą Iyengara. Ja po prostu dążę do tego, by osiągnąć równowagę między fizycznością, duchowością i intelektem. Każda asana ma swoje optimum – od głowy po stopy, od przodu w tył – bez odchyleń i ...

UZIEMIENIE ciała i umysłu

Co tworzy Twoje silne korzenie- co jest dla Ciebie naprawdę ważne? Co jest Twoją mocną stroną czy umiejętnością? Czego najbardziej potrzebujesz? Czy jest taki obszar w życiu, który od pewnego czasu woła o ZMIANĘ, a Tobie ciężko jest ją podjąć? Zdanie "nigdy tego nie zrobię" zamień na "do tej pory te...

KURS NAUCZYCIELSKI JOGI INTEGRALNEJ

Kurs nauczycielski przeznaczony jest dla osób, które pragną zdobyć praktyczne umiejętności i rzetelną wiedzę na temat różnych ścieżek i systemów jogi pod okiem najlepszych w Polsce specjalistów. Zdobyte kwalifikacje i umiejętności oraz końcowy certyfikat uprawniają do wykonywania zawodu nauczyciel...

Produkt tygodnia: ZESTAW KRZESŁO DO JOGI + KSIĄŻKA ''JOGA Z KRZESŁEM''

Praktyka z użyciem krzesła jest bardzo efektywna z trzech powodów. Krzesło może być naszym: nauczycielem, pomocnikiem, bądź stymulatorem. Krzesło do jogi i książka ''Joga z krzesłem'' to świetny zestaw, dzięki któremu możemy z dokładnością i precyzją pogłębiać praktykę! ...

Jak joga uratowała chińską wioskę

Dziarscy sześćdziesięciolatkowie z niewielkiej wioski na północy Chin z zapałem ćwiczą jogę. Jeszcze dwa lata temu o niewielkim siole nikt nie słyszał, a mieszkańcy byli pogrążeni w apatii. Inicjatywa Lu Wenzhena, nowego sekretarza komunistycznej partii, który przybył tam w 2016 r., by rozruszać lu...

Sztuka życia. Medytacja Vipassana -wg. nauk S.N. Goenki

To nieistotne kim jesteś, czym się zajmujesz, w co wierzysz, a komu nie ufasz. W każdym z nas jest spokój i harmonia pozwalająca na szczęśliwe życie w zgodzie ze sobą i z innymi ludźmi. Furtka do ogrodu wyzwolenia opatrzona jest jedynie mentalną tabliczką – UWAGA! ŚWIADOMOŚĆ – której pra...

Slow life w pracy? To jest możliwe!

Stos spraw do załatwienia, stale kontrolujący szef, nieustanne zebrania i plotkujące koleżanki. Praca potrafi być naprawdę stresująca. Na szczęście są metody, które pozwolą ci nawet w najbardziej stresogennej pracy odzyskać slow. ...

Jałowiec. Na jesienne chłody - rozgrzewające szyszkojagody. :)

Niegdyś, drewno jałowcowe, ze względu na swą wyjątkową elastyczność i wytrzymałość, używano najczęściej do wyrobu łuków. Choć rośnie powoli, żyje długo nawet w niesprzyjających warunkach (nie straszna mu ani słaba gleba, ani nadmierne zacienienie). W zielarstwie, cenione są przede wszystkim szyszkoj...

Joga z krzesłem. Cenna lektura dla każdego jogina.

Książki do jogi dzielą się na dwa rodzaje. Takie, które ładnie wyglądają na półce i takie, z których można w praktyce korzystać. Książki na półkę, to albo zawiłe próby tłumaczenia teoretycznego, czym jest joga, albo kolorowe nie do końca udane podręczniki do nauki asan, z których nie sposób się czeg...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Grudnia 2018
Następne
PWŚCPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji
LikeSoft