Patanjali – ajurweda na każd± kieszeń
Doł±cz do nas na
vzvcsklepJoga Joga TV

Patanjali – ajurweda na każd± kieszeń

  • czwartek, 6 paĽdziernika 2016
  • autor: Gabriela Fedyk
Indie to kraj niezwykły. Wymieniaj±c bogactwa Indii, z pewno¶ci± należy wymienić jogę i ajurwedę. Guru Baba Ramdev z sukcesem wprowadza ajurwedę pod dachy nawet tych najbiedniejszych.
Potentaci kosmetyczni vs. ajurweda
Na co dzień reklamy nacieraj± na nas tak często, intensywnie i bez umiaru, że w końcu przestajemy to odbierać jako atak. Przyzwyczajamy się, tolerujemy ich natarczyw± obecno¶ć w naszym życiu, aż staj± się powszednim – choć uci±żliwym i denerwuj±cym – elementem codzienno¶ci. W¶ród czę¶ci z nas pokutuje nawet przekonanie, że „to, co w reklamie, jest lepsze”, a zmysłowy kobiecy głos mówi, że „jeste¶ tego warta”. Popularne marki kosmetyczne inwestuj± maj±tek w kampanie promuj±ce ich produkty, jednak w Indiach coraz czę¶ciej wypierane s± przez ajurwedyjskie artykuły.
Indie mog± się poszczycić wieloma osi±gnięciami cywilizacyjnymi. W¶ród nich jest ajurweda, czyli tradycyjna hinduska medycyna naturalna. Ajurweda oznacza „wiedzę o życiu”. Ten naturalny system leczniczy liczy już ponad 5000 lat i poza leczniczym aspektem, ma też wymiar filozoficzny. Według ajurwedy organizm człowieka jest witalny i zdrowy, jeżeli utrzymana jest równowaga i harmonia.
Patanjali - kosmetyki zgodne z ajurwed±
Wła¶nie zasada równowagi i harmonii jest podstaw± kosmetyków Patanjali – marki, która oferuje produkty tworzone w oparciu o ajurwedę. Równowaga i harmonia maj± zapewnić organizmowi zdrowie i witalno¶ć. Założycielem Patanjali Ayurved Limited jest Baba Ramdev – kontrowersyjny jogin, zwolennik starodawnego stylu życia. Guru Baba Ramdev, czyli Ramkrishna Yadav, zasłyn±ł przede wszystkim z popularyzacji jogi w telewizji oraz organizowania obozów jogi. Był nauczycielem m.in. Amitabha Bachchana, Shilpy Shetty czy Narendry Modi. Znamiennym jest, iż Guru zrezygnował ze swoich udziałów w Patanjali, a wszystkie dochody, które generuje założone przez niego przedsiębiorstwo, przeznaczane s± na jego a¶ramę i cele charytatywne. Jego działalno¶ć cieszy się poparciem nie tylko w¶ród gwiazd Bollywood, ale także premiera Indii, Narendry Modi.
Baba Ramdev
Baba Ramdev
Natura przede wszystkim
Na rynku europejskim kosmetyki musz± spełnić szereg wymogów, aby zostały wprowadzone na rynek. Kryteria prawne maj± na celu okre¶lenie szczegółowych wymagań co do składu kosmetyków. Co ciekawe, w¶ród substancji niedozwolonych do produkcji kosmetyków obok tych rakotwórczych, mutagennych i szkodliwych dla rozrodczo¶ci oraz narkotyków, s± też substancje pochodz±ce z ciała ludzkiego. Od 2013 roku nie wolno też wprowadzać na rynek kosmetyków testowanych na zwierzętach.
Kosmetyki Patanjali zdobyły uznanie osób, dla których ważne s± naturalne produkty, czerpi±ce z bogactwa ¶wieżych ziół i innych warto¶ciowych składników. W skład tradycyjnych kosmetyków indyjskich nie wchodz± parabeny, sztuczne barwniki b±dĽ emulgatory, przez co s± odpowiednie nawet dla wrażliwej skóry. GMP, czyli zasady dobrej praktyki produkcyjnej, s± stosowane i rygorystycznie przestrzegane przez firmę Baby Ramdeva. Patanjali podkre¶la, że wszystko, co robi, jest przyjazne dla ¶rodowiska, a jako¶ć – niezależnie od miejsca kupna produktu – tak samo wysoka.
Patanjali to kosmetyki tworzone z naturalnych składników. W ofercie ajurwedyjskich produktów pielęgnacyjnych, obok szamponu z akacji, pasty do zębów na bazie ro¶lin i węgla czy kosmetyków do makijażu, znaleĽć można tak zaskakuj±ce pozycje jak mydło zawieraj±ce odchody i mocz ¶więtych krów.
Patanjali – naturalne składniki, wysoka jako¶ć, niskie ceny i dostępno¶ć produktów
To, co może przyci±gać do Patanjali, to konkurencyjne ceny w stosunku do innych dostępnych na rynku indyjskim artykułów kosmetycznych. Czy fakt, że produkty Patanjali, które nie zawieraj± parabenów i innych szkodliwych substancji, s± kilkakrotnie tańsze od wiod±cych marek, powszechnie spotykanych na sklepowych półkach, nie jest zdumiewaj±cy? Wszak przywykli¶my do tego, że za dobr± jako¶ć towarów musimy zapłacić więcej.
Patanjali to jednak nie tylko wysoka jako¶ć produktów. Dzięki a¶ramie Baby Ramdeva otwarto wiele aptek ajurwedyjskich i klinik dobroczynnych, co niebywale ułatwia dystrybucję, nawet w małych indyjskich miejscowo¶ciach, do których często nie docieraj± wielkie koncerny. Również popularno¶ć Baby Ramdeva przyczynia się do promocji i popularyzacji wyrobów pod szyldem Patanjali.
Ajurweda – przepis na sukces
Choć wielcy potentaci kosmetyczni przekonuj±, że „nie uznaj± kompromisów, je¶li chodzi o jako¶ć i bezpieczeństwo ich produktów”, to nie powstrzymuje ich to od stosowana parabenów i innych szkodliwych dla ludzkiego organizmu składników do produkcji kosmetyków. Jednak konsumenci staj± się coraz bardziej ¶wiadomi i wymagaj±cy i nie chc± używać kosmetyków, które zawieraj± to, co może być niebezpieczne dla zdrowia.
Ajurweda vs. wielcy potentaci kosmetyczni –1:0 
Marka Patanjali w zaledwie kilka lat stała się znacz±c± konkurencj± dla kosmetycznych potentatów. Wzrost obrotów firmy jest coraz większy, zwiększa się też popyt na ajurwedyjskie artykuły. Sam Baba Ramdev twierdzi, iż w przeci±gu zaledwie pięciu lat Patanjali stanie się liderem na rynku. Co prawda znane międzynarodowe koncerny próbuj± podj±ć walkę z firm± Baby Ramdeva, wprowadzaj±c na rynek swoje wersje produktów ajurwedyjskich, jednak niew±tpliwie jest to walka skazana na porażkę. Tak jest w Indiach. Może teraz nadszedł czas na Europę?
Opublikuj na:
 
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Grudnia 2019
Następne
PW¦CPSN
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
 
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Inspiracje
Nawet cień przyjaciela starczy by uczynić człowieka szczę¶liwym.
Partnerzy portalu

Virabhadrasana II

Adho Mukha Uttanasana

PARIVRITTA JANU SIRSASANA

Utthita hasta padasana
  • Buddhi

    BUDDHI ("inteligencja, rozum, intelekt; s±d, opinia, pogl±d, idea, pojęcie") Pod tym pojęciem kryj± się dwa znaczenia: 1.Władza poznawcza, spełniaj±ca funkcje zarówno rozumu jak intelektu. Jako władza... 

szukaj haseł na literę:
lub szukaj definicji słowa:
więcej
pokaż wszystkie
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

 
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft