Patanjali – ajurweda na każd± kieszeń
Doł±cz do nas na
cnbczsklepJoga Joga TV

Patanjali – ajurweda na każd± kieszeń

  • czwartek, 6 paĽdziernika 2016
  • autor: Gabriela Fedyk
Indie to kraj niezwykły. Wymieniaj±c bogactwa Indii, z pewno¶ci± należy wymienić jogę i ajurwedę. Guru Baba Ramdev z sukcesem wprowadza ajurwedę pod dachy nawet tych najbiedniejszych.
Potentaci kosmetyczni vs. ajurweda
Na co dzień reklamy nacieraj± na nas tak często, intensywnie i bez umiaru, że w końcu przestajemy to odbierać jako atak. Przyzwyczajamy się, tolerujemy ich natarczyw± obecno¶ć w naszym życiu, aż staj± się powszednim – choć uci±żliwym i denerwuj±cym – elementem codzienno¶ci. W¶ród czę¶ci z nas pokutuje nawet przekonanie, że „to, co w reklamie, jest lepsze”, a zmysłowy kobiecy głos mówi, że „jeste¶ tego warta”. Popularne marki kosmetyczne inwestuj± maj±tek w kampanie promuj±ce ich produkty, jednak w Indiach coraz czę¶ciej wypierane s± przez ajurwedyjskie artykuły.
Indie mog± się poszczycić wieloma osi±gnięciami cywilizacyjnymi. W¶ród nich jest ajurweda, czyli tradycyjna hinduska medycyna naturalna. Ajurweda oznacza „wiedzę o życiu”. Ten naturalny system leczniczy liczy już ponad 5000 lat i poza leczniczym aspektem, ma też wymiar filozoficzny. Według ajurwedy organizm człowieka jest witalny i zdrowy, jeżeli utrzymana jest równowaga i harmonia.
Patanjali - kosmetyki zgodne z ajurwed±
Wła¶nie zasada równowagi i harmonii jest podstaw± kosmetyków Patanjali – marki, która oferuje produkty tworzone w oparciu o ajurwedę. Równowaga i harmonia maj± zapewnić organizmowi zdrowie i witalno¶ć. Założycielem Patanjali Ayurved Limited jest Baba Ramdev – kontrowersyjny jogin, zwolennik starodawnego stylu życia. Guru Baba Ramdev, czyli Ramkrishna Yadav, zasłyn±ł przede wszystkim z popularyzacji jogi w telewizji oraz organizowania obozów jogi. Był nauczycielem m.in. Amitabha Bachchana, Shilpy Shetty czy Narendry Modi. Znamiennym jest, iż Guru zrezygnował ze swoich udziałów w Patanjali, a wszystkie dochody, które generuje założone przez niego przedsiębiorstwo, przeznaczane s± na jego a¶ramę i cele charytatywne. Jego działalno¶ć cieszy się poparciem nie tylko w¶ród gwiazd Bollywood, ale także premiera Indii, Narendry Modi.
Baba Ramdev
Baba Ramdev
Natura przede wszystkim
Na rynku europejskim kosmetyki musz± spełnić szereg wymogów, aby zostały wprowadzone na rynek. Kryteria prawne maj± na celu okre¶lenie szczegółowych wymagań co do składu kosmetyków. Co ciekawe, w¶ród substancji niedozwolonych do produkcji kosmetyków obok tych rakotwórczych, mutagennych i szkodliwych dla rozrodczo¶ci oraz narkotyków, s± też substancje pochodz±ce z ciała ludzkiego. Od 2013 roku nie wolno też wprowadzać na rynek kosmetyków testowanych na zwierzętach.
Kosmetyki Patanjali zdobyły uznanie osób, dla których ważne s± naturalne produkty, czerpi±ce z bogactwa ¶wieżych ziół i innych warto¶ciowych składników. W skład tradycyjnych kosmetyków indyjskich nie wchodz± parabeny, sztuczne barwniki b±dĽ emulgatory, przez co s± odpowiednie nawet dla wrażliwej skóry. GMP, czyli zasady dobrej praktyki produkcyjnej, s± stosowane i rygorystycznie przestrzegane przez firmę Baby Ramdeva. Patanjali podkre¶la, że wszystko, co robi, jest przyjazne dla ¶rodowiska, a jako¶ć – niezależnie od miejsca kupna produktu – tak samo wysoka.
Patanjali to kosmetyki tworzone z naturalnych składników. W ofercie ajurwedyjskich produktów pielęgnacyjnych, obok szamponu z akacji, pasty do zębów na bazie ro¶lin i węgla czy kosmetyków do makijażu, znaleĽć można tak zaskakuj±ce pozycje jak mydło zawieraj±ce odchody i mocz ¶więtych krów.
Patanjali – naturalne składniki, wysoka jako¶ć, niskie ceny i dostępno¶ć produktów
To, co może przyci±gać do Patanjali, to konkurencyjne ceny w stosunku do innych dostępnych na rynku indyjskim artykułów kosmetycznych. Czy fakt, że produkty Patanjali, które nie zawieraj± parabenów i innych szkodliwych substancji, s± kilkakrotnie tańsze od wiod±cych marek, powszechnie spotykanych na sklepowych półkach, nie jest zdumiewaj±cy? Wszak przywykli¶my do tego, że za dobr± jako¶ć towarów musimy zapłacić więcej.
Patanjali to jednak nie tylko wysoka jako¶ć produktów. Dzięki a¶ramie Baby Ramdeva otwarto wiele aptek ajurwedyjskich i klinik dobroczynnych, co niebywale ułatwia dystrybucję, nawet w małych indyjskich miejscowo¶ciach, do których często nie docieraj± wielkie koncerny. Również popularno¶ć Baby Ramdeva przyczynia się do promocji i popularyzacji wyrobów pod szyldem Patanjali.
Ajurweda – przepis na sukces
Choć wielcy potentaci kosmetyczni przekonuj±, że „nie uznaj± kompromisów, je¶li chodzi o jako¶ć i bezpieczeństwo ich produktów”, to nie powstrzymuje ich to od stosowana parabenów i innych szkodliwych dla ludzkiego organizmu składników do produkcji kosmetyków. Jednak konsumenci staj± się coraz bardziej ¶wiadomi i wymagaj±cy i nie chc± używać kosmetyków, które zawieraj± to, co może być niebezpieczne dla zdrowia.
Ajurweda vs. wielcy potentaci kosmetyczni –1:0 
Marka Patanjali w zaledwie kilka lat stała się znacz±c± konkurencj± dla kosmetycznych potentatów. Wzrost obrotów firmy jest coraz większy, zwiększa się też popyt na ajurwedyjskie artykuły. Sam Baba Ramdev twierdzi, iż w przeci±gu zaledwie pięciu lat Patanjali stanie się liderem na rynku. Co prawda znane międzynarodowe koncerny próbuj± podj±ć walkę z firm± Baby Ramdeva, wprowadzaj±c na rynek swoje wersje produktów ajurwedyjskich, jednak niew±tpliwie jest to walka skazana na porażkę. Tak jest w Indiach. Może teraz nadszedł czas na Europę?
Opublikuj na:
 
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Kwietnia 2019
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
 
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Inspiracje
Chwile szczę¶cia którymi się cieszymy, przychodz± niespodziewanie. To nie my je chwytamy, ale one nas chwytaj±
Partnerzy portalu

Pozycja Delfina I

Adho Mukha Svanasana

Pasasana

Ardha Chandrasana
  • Aka¶a-gamana

    Aka¶a-gamana – Moc jogiczna – lewitacja. W znaczeniu psychologicznym wizualizacja dotycz±ca podróżowania umysłu w "innych wymiarach". Wizualizacja jest warunkiem wstępnym do opanowania mag... 

szukaj haseł na literę:
lub szukaj definicji słowa:
więcej
pokaż wszystkie
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

 
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft