"Joga jest drogą mojego życia" - Konrad Pietkiewicz. Prezentacja szkoły Hatha Joga Strzegom.
Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


"Joga jest drogą mojego życia" - Konrad Pietkiewicz. Prezentacja szkoły Hatha Joga Strzegom.

  • środa, 1 kwietnia 2015
  • opracował: Paulina Szpargała
Cykl "Prezentacje Szkół Jogi", ma na celu przedstawienie poszczególnych szkół, ich warunków lokalowych, zaplecza, a przede wszystkim nauczycieli, którzy je założyli i prowadzą w nich zajęcia na co dzień. Dziś, przedstawiamy szkołę jogi Konrada Pietkiewicza - Hatha Joga Strzegom.
joga strzegom
Jak zaczęła się Twoja przygoda z jogą i jak to się stało, że zostałeś nauczycielem?
  Pierwsze spotkanie z jogą nastąpiło w 2009 roku, na obozie jogi mojego przyjaciela. Obóz prowadziła wtedy Pani Lilianna Piotrowska - założycielka Wałbrzyskiej Szkoły Jogi. Kiedy postawiłem stopy na macie i wykonałem kilka pierwszych asan, poczułem już wtedy wyjątkowość tej metody pracy z ciałem, a później pracy z oddechem i umysłem. Krótko po tym spotkaniu, rozpocząłem regularną praktykę w polskich szkołach jogi – m.in. we wrocławskim Centrum Jogi, czy poznańskim Centrum Jogi Marii Stróżyk, trafiając ostatecznie na zajęcia organizowane przez Wałbrzyską Szkołę Jogi – do Pani Lilianny Piotrowskiej.
  Kilka lat później, po pierwszym postawieniu stóp na macie, Pani Lilianna zadzwoniła do mnie pytając, czy chcę zostać instruktorem jogi – odpowiedź była już znana.
  Zostałem asystentem na zajęciach w Wałbrzyskiej Szkole Jogi, organizowanych warsztatach i "wakacjach z jogą”, kolejnym krokiem było prowadzenie już własnych zajęć. Tak rozpoczęła się moja droga instruktora – nauczyciela jogi. W tym miejscu dziękuję Pani Liliannie za wszystko, czego mnie nauczyła i co mi przekazała.
Próbowałeś różnych stylów jogi, dlaczego postanowiłeś nauczać akurat hatha jogi?
  To prawda, praktykowałem ashtanga jogę i kundalini jogę, co więcej – nadal je praktykuję, ale już prywatnie. Nauczanie hatha jogi nie było planowane – raczej tego się nie planuje, choć przyznam, że czułem się wyjątkowo, tj. bardzo naturalnie w roli, kiedy demonstrowałem asanę jeszcze na zajęciach, czy podczas pracy w parach, gdy pomagałem osiągnąć drugiej osobie daną pozycję – ale wtedy człowiek nie myśli – „zostanę nauczycielem” – taką drogę wskazuje osoba prowadząca – choć zapewne są wyjątki od takiego zdarzenia. Hatha joga jest bardzo bezpieczna dla osób początkujących, właściwie nie jest kontuzjogenna – to bardzo ważne, oczywiście odpowiednio prowadząc zajęcia. Chroni ciało i chroni umysł, przez prawidłową praktykę, można osiągnąć niemalże wszystko, na macie jak i w życiu codziennym. Zawsze powtarzam: korzystaj z jogi jako narzędzia, tak jak z narzędzia powinno się korzystać. Joga jest dla Ciebie, a nie ty jesteś dla jogi; nigdy niczego nie oczekuj, jeśli oczekujesz wyniku – odejdziesz z jogi.
joga strzegom
Na co zwracasz uwagę podczas prowadzenia zajęć?
  Jest wiele elementów; wszystkie są ważne. Szczególną uwagę zwracam na pracę umysłu, przez pracę z ciałem i z prawidłowym oddechem – i wszystkie te elementy traktowane są na tym samym poziomie, gdyż jeden bez kolejnego przecież nie może istnieć. Dążę do koncentracji uwagi, pilnuję poprawności wykonania danej pozycji, gdyż ta poprawność wpływa na bezpośrednie samopoczucie praktykującego. Według mnie, to absolutne filary praktyki jogi – prowadzenia studenta jogi do zdrowia i/lub utrzymania zdrowia. Dopowiadam o braku oczekiwań i akceptacji z wykonanej pozycji, bo przecież wiemy – że nie o to chodzi, aby czołem dotknąć golenia! Najważniejszy jest kierunek ruchu, nie zakres.
Kto lub co inspiruje Cię w praktyce własnej?
  W praktyce własnej inspiruje mnie wewnętrzna przestrzeń, która powstaje w ciele przy wyłączonym umyśle i inspiruje mnie oddech, który prowadzi do tej przestrzeni. To założenia medytacji, w której trwam podczas praktyki. Z niezwykłym szacunkiem podchodzę do ciała i inteligencji ciała, kiedy staję na macie – oddech prowadzi ciało bez udziału analizy i potrzeb tworzonych przez umysł. Po zakończonej praktyce, i to mnie zawsze zdumiewa, jak można prosto, ale niełatwo, prowadzić siebie w stronę zdrowia, dobrej myśli, spokojnego i głębokiego oddechu – do spokoju umysłu i dobrostanu wewnętrznego, do kontaktu z samym sobą i krok dalej – do kontaktu z całym otaczającym Światem. Uwielbiam praktykę w otoczeniu Natury, gdyż tam człowiek przecież przez praktykę zmierza – do swojego stanu naturalnego, bez poruszeń i w otoczeniu wewnętrznego szczęścia.
To wspaniałe, jakim narzędziem człowiek dysponuje. Narzędziem, które transformuje całą osobowość, na wszystkich poziomach. Korzystajmy z jogi!
joga strzegom 
Strzegom to nieduże miasto, czy joga cieszy się w nim popularnością?
  Myślę, że w każdym mieście i miejscu znajdą się ludzie, dla których własne zdrowie nie jest obojętne – w Strzegomiu również znalazła się grupa entuzjastów jogi - to mnie bardzo raduję i buduje, jak wielkie postępy uczestnicy poczynili podczas swojej pracy. Jak wiele dobrych informacji do mnie dociera, o pozytywnych skutkach praktykowania jogi. Na zajęcia Hatha Joga Strzegom przyjeżdżają również praktykujący z okolicznych miejscowości. Cieszę się, że powstało takie miejsce.
Jest wiele miejsc do praktyki jogi, czym charakteryzuje się Twoja przestrzeń?
  Zajęcia prowadzone są w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzegomiu. Sala ciepła z drewnianą podłogą, łatwo dostępna dla mieszkańców i jednocześnie cicha. To ważne jest podczas praktyki, aby niepokojące dźwięki cywilizacji nie docierały do praktykujących – to niepotrzebnie rozprasza uwagę. Sala może pomieścić około 20 osób. Wyposażona jest w drabinki, w paski do pomocy i ciepłe, wełniane koce – jednym słowem, sala komfortowa z komfortowym wyposażeniem. Korzystam z muzyki podczas prowadzenia zajęć, która wspaniale tworzy i uzupełnia tło, tło spokoju i wyciszenia.
  Organizuję warsztaty weekendowe oraz jednodniowe. Aktualne informacje, zawsze znajdują się na stronie Hatha Joga Strzegom.
Aktualnie prowadzone są dwie grupy: grupa początkująca i grupa jogi +
Co jest dla Ciebie najważniejsze w roli nauczyciela jogi?
  Podczas prowadzenia zajęć, najważniejsze jest dla mnie to, że "pokazuję mapę" (za słowami Osho), z którą student jogi wędruje do siebie, w sposób bardzo bezpieczny. Informuję o utrudnieniach i jak te utrudnienia można pokonać. Jednocześnie jest to odpowiedzialna rola, mając zdrowie fizyczne i psychiczne uczestników w swoich rękach, człowiek może odczuwać lęk z takiej właśnie odpowiedzialności – ale nie odczuwam lęku, myślę o każdej osobie, którą prowadzę. Czuję wielkie powołanie do prowadzenia zajęć, robię to z wielkiej pasji do jogi jednocześnie oddając wielki szacunek dla drugiej osoby, która właśnie na moich oczach zmienia swoje życie. Joga jest drogą mojego życia.
  Odwołuję się do zdrowia, choć to tylko pochodna pracy nad sobą, przecież joga to coś więcej... To odkrywanie siebie podczas praktyki, praca nad swoimi emocjami, nad usuwaniem blokad mentalno - fizycznych, nad ujarzmianiem oddechu, ciała, umysłu i jednocześnie łączeniem wszystkich elementów w Jedność.
joga strzegom
Dziękuję za możliwość prezentacji Joga Strzegom.
Zapraszam wszystkich, zdecydowanych i niezdecydowanych, do praktyki jogi.
Przyjdź, zwyczajnie, rozpocznij pracę nad swoim życiem :-).
Fotografia: Beata Mendrek – Mikulska oraz Kinga Cetnarowicz;
- Najgłębsze wyrazy podziękowania.
Hatha Joga Strzegom
Konrad Pietkiewicz
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Września 2020
Następne
PWŚCPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji
LikeSoft