Prezentacja Szkół Jogi: Karolina Piróg - Bikyasa Joga, Wrocław
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Prezentacja Szkół Jogi: Karolina Piróg - Bikyasa Joga, Wrocław

  • poniedziałek, 16 marca 2015
  • opracował: Paulina Szpargała
Cykl Prezentacje Szkół Jogi, ma na celu przedstawienie poszczególnych szkół, ich warunków lokalowych, zaplecza, a przede wszystkim nauczycieli, którzy je założyli i prowadz± w nich zajęcia na co dzień. Dzi¶ przedstawiamy szkołę jogi Karoliny Piróg - Bikyasa Joga Wrocław.
Czym jest Bikyasa Joga i dlaczego akurat tej formy jogi nauczasz?
Bikyasa joga jest fuzj± jogi Bikram i Vinyasy. Powstała w USA inspirowana tymi dwiema odmianami jogi i wykorzystuje najlepsze elementy obu. Statyczne asany przeplataj± się z tzw. "flow"- swoistym tańcem, który powtarzany przez cał± praktykę pozwala wpa¶ć w rytm, który za¶ sprzyja koncentracji na oddechu, sygnałach wysyłanych przez nasze ciało. Oryginalnie praktykowana powinna być w warunkach "hot", czyli 38 st. C, co pomaga oczyszczać organizm z toksyn, głębiej wchodzić w asany i minimalizować ryzyko kontuzji. W polskich warunkach osi±gnięcie tej temperatury jest póki co trudne, dlatego ćwiczymy w ok. 30 st. C, co również skutkuje obfitym poceniem się.
Bikyasa joga nie jest jednak jedynym rodzajem jogi, którego nauczamy w naszej szkole. Praktykować można także Power Vinyasę i Ashtangę.
Jak zaczęła się Twoja przygoda z jog± i jak to się stało, że została¶ nauczycielk±?
Moja przygoda z jog± zaczęła się od wypadku.. Otóż, w 2007 roku uległam kontuzji kręgosłupa, czego konsekwencj± był nieustanny ból przez wiele miesięcy. Szukaj±c rozwi±zania mojego problemu, trafiłam na jogę - najpierw Iyengara, potem na Ashtangę. Okazało się, że metody stosowane w jodze przyniosły ulgę moim plecom. Z każdym kolejnym krokiem mój zachwyt jog± rósł.  Stopniowo zaczęłam odkrywać wielowarstwowo¶ć jogi, jej głębię i holistyczne oddziaływanie na człowieka. Codzienna praktyka jogi pomogła mi nie tylko pozbyć się bólu, ale także wzmocniła całe moje ciało, przydała mu elastyczno¶ci. Dzięki praktyce odkryłam siebie na nowo, swoje słabo¶ci i mocne strony. W pełni zaakceptowałam i pokochałam moje niedoskonałe ciało. Joga, ma zreszt± duży wpływ nie tylko na nie. Zaangażowanie w praktykę kształtuje obowi±zkowo¶ć, wyrabia siłę woli. Joga wpływa na całe moje życie - na to, co jem, jak postrzegam siebie i innych. Teraz, lubię siebie sam± bardziej niż kiedy¶. Mam też nadzieję, że stałam się lepszym człowiekiem.
Bikyasa
Kiedy zostałam zwolniona z pracy, to wła¶nie praktyka Ashtangi pomogła mi przetrwać trudne chwile bezrobocia. Wtedy też, dzięki splotowi różnych wydarzeń, postanowiłam wzi±ć udział w kursie nauczycielskim w Berlinie, bo czułam, że być może otworzy się przede mn± szansa całkowitej zmiany mojego życia. Po powrocie do domu nie my¶lałam jednak, że zacznę uczyć, mało tego, że otworzę swoj± szkołę jogi. Stało się tak za namow± mojego męża, który bardzo mocno mnie dopingował i nie pozwalał zw±tpić w siebie i sens tej decyzji. Pocz±tki nie były łatwe, ale było warto. Dzi¶ jestem szczę¶liwa z podjętej wówczas decyzji, bo robię to, co kocham i co daje mi rado¶ć. Cały czas się uczę. Szukam nowych inspiracji i wyzwań. Biorę udział w warsztatach, doszkalam się przez Internet.
Kto lub co Cię inspiruje w praktyce własnej?
W mojej osobistej praktyce inspiruje mnie wielu joginów, a wła¶ciwie głównie joginek. Podziwiam Kino MacGregor za jej zaangażowanie, szerok± wiedzę na temat Ashtangi i człowieka. Od kilku miesięcy biorę udział w miesięcznych wyzwaniach, które wła¶nie Kino MacGregor i Kerri Verna organizuj± poprzez aplikację Instagram. Marzec to podróż do stania na rękach. Fantastyczna inicjatywa, która gromadzi kilkaset tysięcy osób z całego ¶wiata, taka wirtualna społeczno¶ć miło¶ników jogi na każdym poziomie zaawansowania.
Inspiruje mnie także Mackenzie Miller - amerykańska joginka, Irene Papas również ze Stanów i wiele, wiele innych. Chętnie podgl±dam i podczytuję także starszych joginów, np. Tima Millera czy Davida Svensona. Nie zapominam także o współczesnych "ojcach" jogi: Iyengarze i Pattabhim Joisie.
Czy we Wrocławiu Bikyasa Joga cieszy się duż± popularno¶ci±?
Bikyasa cieszy się rosn±c± popularno¶ci± w¶ród wrocławian, ponieważ jest mniej wymagaj±ca niż Ashtanga i mniej kontuzjogenna. Mog± j± praktykować także mniej sprawne osoby, które dopiero zaczynaj± jak±kolwiek praktykę fizyczn± lub powracaj± do niej po długiej przerwie. Warto też dodać, że jeste¶my jedyn± szkoł± w mie¶cie, a chyba i w Polsce, gdzie można praktykować tę odmianę jogi. Podobnie jest też z Power Vinyas± - zajęcia, które prowadzimy, s± unikaln± propozycj±.
Bikyasa
Bikyasa
Jest wiele miejsc do praktyki jogi, czym charakteryzuje się Wasza szkoła?
Wyróżnia nas także to, że zajęcia prowadzimy w dwóch miejscach we Wrocławiu i przymierzamy się do trzeciej lokalizacji. Można nas spotkać w domu kultury "Bakara" na Różanej 4 i w SP 78 na Jedno¶ci Narodowej 195. Sala w "Bakarze" ma 106 m kw, jest wyposażona w lustra. Na podłodze - przyjemny dębowy parkiet, spokojnie pomie¶ci 20 osób. Sala w SP 78 jest mniejsza - ma ok 60 m kw i z reguły ćwiczy w niej podczas jednych zajęć 10-12 osób. Na zajęciach, które prowadzimy, potrzebna jest tylko mata do jogi, maty s± dostępne na miejscu. Obie sale s± ciepłe i przyjazne joginom.
Drugim nauczycielem w szkole jest Kasia, która prowadzi zajęcia Ashtangi. Brała udział w kursie nauczycielskim u Basi Lipskiej, teraz jest na Gran Canarii, gdzie również szlifuje swój warsztat. Swoim spokojem i u¶miechem przyci±ga chętnych do praktyki tej wymagaj±cej odmiany jogi. Ponadto jest zapalon± biegaczk±. Razem z mężem pokonuje kilometry podczas różnych imprez biegowych, ostatnio głównie po górach.
Bikyasa
Komu szczególnie poleciłaby¶ zajęcia Bikyasy?
Zajęcia w naszej szkole polecam wszystkim, którzy chc± spróbować dynamicznej formy jogi, którzy szukaj± wyzwań, chc± kształtować harmonijne poł±czenie siły i elastyczno¶ci ciała. Zapraszam wszystkich, którzy nie boj± się spocić, bo nasze zajęcia przełamuj± stereotypy, że joga jest nudna, powolna, że polega tylko na rozci±ganiu. PrzyjdĽ, a na pewno się zdziwisz!
Bikyasa
Oferta naszej szkoły jest skierowana do osób w różnym wieku, kobiet i mężczyzn (to nieprawda, że joga jest niemęska!). Pomaga zrzucić niechciane kilogramy, rozwi±zuje wiele problemów bólowych, pomaga dobrze czuć się we własnym ciele. Zapraszam serdecznie. Namaste!
Karolina Piróg
Bikyasa Joga, Wrocław
www.bjoga.pl
Wszystkich chętnych do zaprezentowania swojej przestrzeni - zapraszamy do kontaktu:

Paulina Szpargała
paulina@joga-joga.pl
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Lipca 2021
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft