Ewa Wardzała - nauczycielka jogi, tancerka, rozdarta pomiędzy Krakowem a Indiami.
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Ewa Wardzała - nauczycielka jogi, tancerka, rozdarta pomiędzy Krakowem a Indiami.

  • ¶roda, 17 sierpnia 2011
Imię i nazwisko: Ewa Wardzała
Wiek: 32 lata
Miejsce zamieszkania: Kraków
Metoda jogi, stopień zaawansowania: nauczycielka jogi B.K.S.Iyengara, Junior Intermediate III
Szkoła jogi: Od 2005 roku współtworzy z Natasz± Moszkowicz Krakowski Warsztat Jogi, od 2010 roku współpracuje ze Szkoł± Jogi Sadhana Romana Grzeszykowskiego, od 2011 również ze Studiem Jogi Katarzyny Pilorz.
Odbyte kursy: Kurs nauczycielski jogi Iyengara zakończony egzaminem Introductory II w roku 2003, odbyte 2 miesięczne staże w Instytucie RIMYI w Punie.

Ewa Wardziała

1. Moja przygoda z jog± zaczęła się…

Kiedy studiowałam indianistykę i odbyłam swoj± pierwsz± podróż do Indii. Zaczytywałam się ksi±żkami z zakresu filozofii jogi, szczególnie poruszył mnie Ramana Maharishi. Postanowiłam, że do¶ć mam teorii, chcę to wszystko poczuć. Na pierwsze zajęcia trafiłam do szkoły jogi Beaty Jamińskiej. Już po pierwszej sesji wiedziałam, że to jest to. Intensywna i bardzo precyzyjna praca metod± Iyengara pasowała mojej naturze i mojemu do¶wiadczeniu w pracy z ciałem, jako że zajmowałam się wówczas, równie intensywnie, tańcem współczesnym.

2. Postanowiłam zostać nauczycielk± jogi, bo…

Zawsze wiedziałam, że będę praktykować jogę co najmniej do póĽnej staro¶ci. Ale nie ¶miałam my¶leć, że będę uczyć. Podczas jednego z intensywnych obozów jogi, moi prowadz±cy (Romek Grzeszykowski i Konrad Kocot) dali mi do zrozumienia, że dostrzegaj± we mnie potencjał nauczycielski. Romek zaproponował mi asystowanie. I tak zaczęła się droga stawania po drugiej stronie. Na pocz±tku niełatwa, od razu piękna i daj±ca dużo satysfakcji.
 

3. Lekcja jogi, której nigdy nie zapomnę…

Jest wiele takich lekcji, takich, podczas których byłam na macie i takich, podczas których to ja byłam prowadz±c±. Na pewno nie zapomnę cudownego prowadzenia Geety Iyengar, jej mocnych klas poprowadzonych mistrzowsko, z olbrzymim rozumieniem tego, co dzieje się w ciele i umy¶le praktykuj±cego. Jej fantastycznej pranayamy i niezrównanej z żadn± inn± ¶avasany.
Nie zapomnę klas w Instytucie, na których sam 92-letni już Iyengar przejmował pałeczkę i z wielk± ¶wieżo¶ci± umysłu i dużym poczuciem humoru prowadził klasę.
Nie zapomnę zajęć w Blacons prowadzonych przez Faeqa, które można zwięĽle nazwać tapasowo przepalaj±cymi.
I mogłabym tak wymieniać…
 

4.Nauczyciel, którego najbardziej podziwiam…

Spotkałam na swojej jogicznej drodze wielu nauczycieli godnych podziwu i to nie tylko tych z tzw. wysokiej półki. Podziwiam osoby, które pomimo swojej wielkiej wiedzy, dużego do¶wiadczenia i często wysokiej pozycji w ¶rodowisku jogicznym, zachowuj± duż± pokorę, prostotę bycia i skromno¶ć. S± to na pewno Lois Steinberg, Dean Lerner i Stephanie Quirk.
I z czasem rozwijam coraz większy szacunek i podziw dla samego Iyengara. Na pocz±tku mojej drogi jogicznej był on dla mnie postaci± do¶ć odległ±, nienamacaln±. Od kiedy jednak zaczęłam jeĽdzić do Instytutu do Puny i mam możliwo¶ć obserwacji jego osobowo¶ci, jestem pod jej coraz większym wrażeniem.
Podziwiam również jego córkę Geetę, o czym już wspomniałam…
 

5. Nauczyciel jogi powinien być…

Przykładem tego, czego uczy, oddany jodze i chętny by dzielić się owocami swojej praktyki. Cierpliwy i współczuj±cy ale jednocze¶nie wymagaj±cy.
 

6. U uczniów cenię…

Skupienie, uważno¶ć i otwarto¶ć na to, co się wydarza „na macie”. Wytrwało¶ć mimo przeszkód i trudno¶ci, które się pojawiaj±, a pojawiaj± się zawsze.
 

7. Moim uczniom radzę…

Być uważnym i wytrwałym. Warto!
 

8. W trakcie moich zajęć największy nacisk kładę na…

Uważno¶ć, skupienie, precyzję.
 

9. W praktyce jogi najważniejszy jest dla mnie…

To samo: uważno¶ć, skupienie, precyzja, praca ¶wiadoma, ¶wieża, nieautomatyczna.
 

10. Inspiracje czerpię z…

Praktyki własnej, kontaktu z innymi nauczycielami, kontaktu z ludĽmi, obserwacji uczniów i rozmów z nimi. Czasem z Jogasutr Patańdżalego, ksi±żek, wywiadów czy spisanych wykładów m±drych ludzi. Z życia.
 
 
Ewa Wardziała

 

11. Wierzę w…

To, że wszyscy mamy w sobie co¶, co jest wieczne i nie przemija z naszym ciałem. Wierzę, że każdy jest dobry z natury.
 

12. Joga jest dla mnie…

Drog±, podróż± wymagaj±c±, ale bardzo dużo daj±c±.
Narzędziem pracy z ciałem i niesfornym umysłem nieustannie płataj±cym figle.
Również narzędziem pracy na chleb powszedni.
Stanem dystansu (do tego, co dzieje się w moim życiu i w moim umy¶le), któremu towarzyszy zaufanie i poczucie pełni.
 

13. Kiedy tracę zapał i mobilizację…

Wiem, że to minie, że muszę przeczekać. Niekoniecznie biernie. Lubię wtedy pój¶ć do kogo¶ na zajęcia po inspirację i poddać się czyjemu prowadzeniu. Zazwyczaj pomaga. Rozmawiam z innymi praktykuj±cymi, nauczycielami, osobami bliskimi i wymieniam do¶wiadczenia w tym temacie. Wtedy pojawia się akceptacja stanu rzeczy i od razu jest lepiej.
 

14. Moje życiowe motto…

Postępować w zgodzie ze sob±.
 

15. Na co dzień oprócz nauczania jogi

Tańczę, uczę klasycznego tańca indyjskiego, prowadzę zespół.
 

16. Lubię spędzać wolny czas…

Robi±c zdjęcia, chodz±c boso po trawie, patrz±c w niebo, tworz±c (najczę¶ciej tanecznie).
 
 Ewa Wardziała

 

17. Najbardziej lubię je¶ć…

Uwielbiam indyjsk± kuchnię, szczególnie południow± (upma, uttapam i masala dosa, mniam) ale idealnie kiedy zrównoważona jest ¶wieżymi sałatami z oliw± i najcudowniejszymi na ¶wiecie polskimi owocami sezonowymi: maliny, truskawki, borówki, czerwone porzeczki. A jak się już zrobi za lekko i za ¶wieżo to jeszcze słodkie indyjskie słodycze: halava, gulab jamun, landu, barfi itp. Wszystko zależy od humoru i pogody.
 

18. Polecam ksi±żkę/ film…

„Potęga teraĽniejszo¶ci” Eckhart Tolle, „Kto umiera” Stephen Lavine
 

19. Moje miejsce na ¶wiecie…

Po czę¶ci Kraków, po czę¶ci Indie bez których żyć nie potrafię, jestem rozdarta.
 

20. Moja podróż życia…

Moje życie jest podróż±, jeszcze nie wiem dok±d…
 

21. Planuję…

W naturze mojej jest planowanie, chcę planować wszystko. Dlatego uczę się nie planować. Szukam równowagi między planowaniem, a przyjmowaniem tego, co się wydarza.
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft