Kamila Watychowicz - nauczycielka jogi z Krakowa, artystka, taterniczka.
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Kamila Watychowicz - nauczycielka jogi z Krakowa, artystka, taterniczka.

  • pi±tek, 22 lipca 2011
Imię i nazwisko: Kamila Watychowicz
Wiek: 28 lat (…mam wrażenie, że jednak dużo więcej)
Szkoła jogi: krakowska szkoła jogi Sadhana Romana Grzeszykowskiego, www.szkolajogi.com.pl
Stopień zaawansowania: Intro II
Technika jogi: joga metod± B.K.S. Iyengara
Odbyte kursy: szkolenia i warsztaty u polskich nauczycieli w stopniu Senior, ponadto udział w warsztatach u Lois Steinebrg, Corin Biria, Deana Lernera.

1. Moja przygoda z jog± zaczęła się…

Wraz z pierwszym wej¶ciem na matę i trwa do dzi¶. Praktyka jogi wpisała się w moje codzienne do¶wiadczenie i w tym sensie nie jest już „przygod±”, ale swoistym kontinuum ¶ci¶le zwi±zanym z każdym dniem.

2. Postanowiłam zostać nauczycielk± jogi, bo…

Nigdy nie miałam ambicji uczenia jogi. To nie była decyzja, bliska tej, któr± podejmuje się wybieraj±c kierunek studiów, czy drogę rozwoju kariery. To raczej wypadkowa różnych do¶wiadczeń. Uczęszczaj±c na zajęcia z czasem zaczęłam asystować mojemu nauczycielowi, jeĽdzić na warsztaty i szkolenia.
W sposób spontaniczny pojawiła się potrzeba poznania pranajamy, medytacji, studiowania sutr. Pamiętam, że po zajęciach w jednej z krakowskich szkół podeszła do mnie nauczycielka
i zapytała, czy nie podjęłabym się uczenia jogi. Kilka miesięcy póĽniej zrezygnowałam z mojej dotychczasowej pracy. Uczenie, kontakt z ludĽmi stały się moj± now± pasj±, ale też wielkim wyzwaniem, z którym konfrontuję się już trzeci rok.

3. Lekcja jogi, której nigdy nie zapomnę…

To było kilka miesięcy po pierwszym zetknięciu z jog±. Zapisałam się na weekendowe warsztaty dla osób zaawansowanych. To była prawdziwa trauma dla mojego niewprawionego ciała. Pamiętam, że po pierwszym dniu nie miałam siły by odkręcić kurki z wod± nad kranem. W nocy nie zmrużyłam oka – tak byłam zmęczona. Wspominam to do¶wiadczenia z u¶miecham. Była to ogromna lekcja dla mojego ego, które chciało się legitymować statusem zaawansowanego adepta.

4. Nauczyciel, którego najbardziej podziwiam…

Jest w każdym z nas!

5. Nauczyciel jogi powinien być…

Urzeczywistniony.

6. U uczniów cenię…

To, że s±! Na klasie jogi spotykam się z osobami w różnym wieku, o różnych profesjach, paraj±cych się całym spektrum aktywno¶ci. Ich życie wypełniaj± zobowi±zania względem rodziny, dzieci, pracodawcy. Mimo zawrotnej dynamiki współczesnego ¶wiata i pokus jakie nam oferuje, znajduj± czas na regularn± praktykę, na rozwój własny.

7. Moim uczniom radzę…

By szli swoj± drog±, by dbali o dobre wrażenia i poczucie szczę¶cia. Kiedy jeste¶my pomieszani i smutni, nie przynosimy pożytku istotom i otaczaj±cemu nas ¶wiatu.

8. W trakcie moich zajęć największy nacisk kładę na…

Uczenie się szacunku wobec ograniczeń własnego ciała. Praktykuj±cy często maj± taki pomysł, że chc± zrobić „więcej, szybciej, mocniej” . Asana, jej form± zewnętrzna, staje się jedyn± ambicj±, co często kończy się kontuzj±. Zależy mi na inteligentnej praktyce asan, rozumianej jako rezygnacji z poruszania się, z poddawania się burzliwym i frenetycznym stanom ¶wiadomo¶ci.

9. W praktyce jogi najważniejszy jest dla mnie…

Zrozumienie, ci±gło¶ć i niezważanie, czy raczej nieprzywi±zywanie się do jej owoców. 

10. Inspiracje czerpię z…

Do¶wiadczeń, z kontaktu z ludĽmi, z indywidualnej praktyki.

11. Wierzę w…

Intuicję.

12. Joga jest dla mnie…

Zwierciadłem.

13. Kiedy tracę zapał i mobilizację…

Jadę na wakacje. Mówię bardzo poważnie. Kiedy wyjeżdżam, mam szanse popatrzeć na moj± codzienno¶ć z dystansu. Ta perspektywa pozwala mi zrozumieć, gdzie popełniłam bł±d, co sprawiło, że wypaliła się moja energia i zapał. Wyci±gam wnioski i wdrażam je po powrocie, tak by rozkład sił pozwolił mi zachować niezmienny poziom energii i zadowolenia.

14. Moje życiowe motto…

Je¶li miałabym moj± postawę zredukować do jednego motta, dzi¶ mogłyby to być słowa Buddy Siakjamuniego:
„Nie wierzcie w ani jedno słowo tylko dlatego, że wypowiedział je Budda, lecz sprawdzajcie rzeczy sami; b±dĽcie swoimi własnymi nauczycielami – przewodnikami.”

15. Na co dzień oprócz nauczania jogi

Rozwijam pasje, które s± bardzo zróżnicowane, od szeroko rozumianej sztuki, po eksplorowanie tatrzańskich jaskiń. Dbam o to by żyć bez po¶piechu, z uważno¶ci± wykonywać każd± czynno¶ć. Nie dokładam sobie obowi±zków. Lubię „mieć czas”. 

16. Lubię spędzać wolny czas…

Z przyjaciółmi . To zawsze s± inspiruj±ce chwile, pełne aktywno¶ci i naddatku, który wytwarza się w kontakcie z tak różnym osobowo¶ciami.

17. Najbardziej lubię je¶ć…

Regularnie i wykwintnie. Jedzenie to wydarzenie. Rozwodzę się nad nim.

18. Polecam ksi±żkę/ film…

Ostatnimi czasy rozczytuje się w biografiach. Ludzka kondycja jest niesamowita. Czytanie wspomnień, listów, autobiografii pomaga mi ogarn±ć niezwykło¶ć ludzkiej osobowo¶ci, ¶wiata. Dzięki lekturze, jestem ich ¶wiadkiem. Polecam to do¶wiadczenie.

19. Moje miejsce na ¶wiecie…

Jest tam gdzie ja.

20. Moja podróż życia…

Odbywam j± co tydzień. Tatry – głównie słowackie.

21. Planuję…

Już nie.
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft