Co jogini s±dz± o... bezstresowym wychowaniu?
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Co jogini s±dz± o... bezstresowym wychowaniu?

  • czwartek, 18 sierpnia 2016
  • autor: Izabela Gor±czko
Bezstresowe wychowanie to jedynie potoczna nazwa zbioru różnych teorii i praktyk pedagogicznych. Zazwyczaj kojarzy się z bezwarunkow± akceptacj± wszystkich zachowań dziecka, brakiem kar, uleganiu dziecku oraz daniem nieskończonej swobody działania. Często też dzieci w takim modelu traktowani s± przez rodziców jak kumple. Do czego to prowadzi? Zachowania dzieci s±  niedojrzałe oraz towarzyszy im lęk i agresja. Z czasem z takich zachowań wyrasta postawa roszczeniowa. Dlaczego więc jeszcze do niedawna ten sposób wychowania był tak modny i czy rodzice poszli już po rozum do głowy? Na te pytania odpowiedz± jogini i rodzice zarazem. 
 
Przyznam, że jestem przeciwny używaniu terminu „wychowanie bezstresowe”. On tak naprawdę nic nie znaczy. Moim zdaniem wychowanie nigdy nie jest bezstresowe dla żadnej ze stron. Mam trochę wrażenie, że to okre¶lenie zrodziło się z czyjego¶ poczucia winy. Natomiast je¶li miałbym dokonać jaki¶ deklaracji wychowawczych, to jestem zdecydowanie przeciwny systemowi kar i nagród, uważam, że dziecko powinno w większo¶ci sytuacji po prostu do¶wiadczać naturalnych konsekwencji swoich czynów. No i oczywi¶cie istotne jest wyznaczanie granic, uczenie się komunikowania swoich potrzeb i przeżyć, jak również osobisty przykład rodzica czy nauczyciela.
Maciej  – nauczyciel jogi i medytacji - tata Tymka (5 lat) 
 
Moim zdaniem nie istnieje co¶ takiego jak bezstresowe wychowanie.  Wychowanie jest procesem i można porównać go do drogi, któr± kroczymy razem z naszym dzieckiem, pomagaj±c mu w jej pokonaniu – szczególnie na jej pierwszych kilometrach. Pokazujemy mu, co jest dobre, a co złe. Przedstawiamy ¶wiat widziany własnymi oczami, jednakże daj±c szansę i tworz±c miejsce na własne spostrzeżenia dziecka, na budowanie własnego do¶wiadczenia, a z czasem na wybór własnej drogi. Dziecko na pocz±tku swojej drogi potrzebuje rodziców, którzy będ± mu towarzyszyć. Bezstresowe wychowanie można porównać do braku rodzica przy dziecku, pozostawienie go samemu sobie.
W latach 70. i 80. ubiegłego stulecia w krajach skandynawskich pojawiła się bardzo popularna idea bezstresowego wychowania. Do Polski trafiła ona pod koniec lat 90. Idea ta charakteryzuje się całkowitym zakazem karania dzieci, a wymagania co do poprawnego zachowania się dzieci s± minimalne. Lata do¶wiadczeń zwi±zanych z bezstresowym wychowaniem pozwoliły specjalistom z krajów skandynawskich doj¶ć do wniosku, iż: brak ustalonych zasad postępowania, konsekwentnego ich przestrzegania, niestawianie granic między tym, co wolno, a czego nie, doprowadziły do pojawienia się pokolenia egoistycznych, niezaradnych i konsumpcyjnie nastawionych do życia młodych ludzi. Wszystkie dzieci, bez względu na to, ile maj± lat, musz± być traktowane z szacunkiem i godno¶ci±. Powinny mieć wpajane zasady postępowania, pozwalaj±ce na rozwój samooceny, samokontroli i budowanie prawidłowych relacji pomiędzy dziećmi i dorosłymi. Przestrzeganie przez dzieci zasady posłuszeństwa oraz zachowanie przez rodziców równowagi pomiędzy miło¶ci± rodzicielsk± a dyscyplin±, rozumian± jako stawianie granic, daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i pozwala im się czuć kochanymi. Zachwianie tej równowagi oznacza kłopoty wychowawcze. Według psychologów drog± do odnoszenia sukcesów jest stawianie dzieciom granic od najmłodszych lat. Pomagaj± one dziecku w osi±gnięciu samodyscypliny, ucz± wytrwało¶ci oraz cierpliwo¶ci w d±żeniu do osi±gnięcia celu. Akceptowanie potrzeb i uczuć dziecka, wiara w jego możliwo¶ci i zdolno¶ci, dostrzeganie i wzmacnianie jego starań i mówienie mu o tym, uczy poczucia własnej warto¶ci, a także rozwi±zywania problemów. Na tym wła¶nie polega wychowanie.
Jola – dr nauk  hum. psycholog kliniczny - mama Zosi (13 lat), Mikołaja (9 lat) i Leosia (4 lata)
 
Bezstresowe wychowanie jest przereklamowane. Stres jest potrzebny do prawidłowego rozwoju człowieka. Dziecko, które było izolowane od czynników stresuj±cych w przyszło¶ci nie będzie potrafiło sobie poradzić z najprostszymi przeciwno¶ciami losu. Wychowanie bez przemocy - jak najbardziej, bezstresowe - nonsens. Bez stresu nie ma życia. Przez stres uczymy się umiejętno¶ci radzenia z nim. Dziecko powinno znać granice i zasady. Powinno wiedzieć, co powoduje jakie skutki. Uniknie zdziwienia w dorosłym życiu, jeżeli pozna zasady w wieku dziecięcym. Bez dominacji, po partnersku, ale m±drze. Jak w stadzie - musi być kto¶, kto m±drze nim kieruje, żeby stado nie zeszło na manowce. Im wcze¶niej dziecko zrozumie, że ¶wiat nie kręci się wokół niego, tym lepiej. Dobrze, gdy w miarę wcze¶nie do niego dotrze fakt, że jest czę¶ci± cało¶ci, a nie samolubnym genem rodziców.
Darek - instruktor Air Yogi oraz sztuk walki - tata Dominiki (22 lata)
 wychowanie
Jogini, których zapytali¶my o zdanie, s± jednomy¶lni – nie ma wychowania bez stresu. Wychowanie to proces, który ma na celu przygotować dziecko do samodzielnego radzenia sobie w dorosłym życiu, tak więc im więcej dobrych, pouczaj±cych lekcji dostanie od rodziców, kiedy jest małe, tym łatwiej będzie mu pokonywać wszystkie wyzwania i przeciwno¶ci w przyszło¶ci. Dziecko, któremu zostanie podane wszystko „na tacy”, prawdopodobnie będzie miało takie same oczekiwania w stosunku do innych ludzi w dorosłym życiu i trudniej będzie mu odnaleĽć się w sytuacjach stresowych. 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft