Co jogini s±dz± o… jodze w fitness klubach i dedykowanych studiach jogi?
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Co jogini s±dz± o… jodze w fitness klubach i dedykowanych studiach jogi?

  • poniedziałek, 30 maja 2016
  • autor: Marta Kosakowska
 Co jogini s±dz± o jodze w fitness klubach i dedykowanych studiach jogi? Jak porównuj± te dwie formy zajęć? Zapytali¶my o to joginów, którzy mieli okazję praktykować jogę w tych różnych miejscach.
 W swojej dwuletniej dopiero praktyce, miałam okazję praktykować jogę zarówno w domowym zaciszu, studio jogi, jak i w klubie fitness i na siłowni. O ile wyj¶cie z domu i praktyka grupowa działa motywuj±co, o tyle miejsce w jakim się odbywa może powodować odwrotny efekt. My¶lę, że wiele zależy od nauczyciela. Często to jego rola jest kluczowa przy wyborze zajęć, w zgodzie ze wszelkimi konsekwencjami. Ja jednak skłaniam się i sama wybrałam lekcje w dedykowanym studio jogi. Uważam, że nawet najbardziej kompetentny i sympatyczny prowadz±cy, nie zrekompensuje pewnych niedogodno¶ci praktyki w klubie sportowym. Do¶ć ciężko bowiem jest skupić się na wykonywaniu asan, przy hałasie dobiegaj±cym z s±siednich pomieszczeń. Akompaniament odkładanej z impetem sztangi, czy pokrzykiwania trenera raczej rozpraszaj±, niż sprzyjaj± koncentracji. Trudno też zrelaksować się, gdy w tle gra muzyka pasuj±ca bardziej do aerobiku lub tańca niż ¶avasany. Dodatkowo siłownie, czy kluby fitness nie maj± tego klimatu, co studia jogi. Mam na my¶li zarówno wystrój, jaki atmosferę, na któr± składa się też specyfika grupy odbiorców. Być może z czasem nauczę się praktykować bez względu na okoliczno¶ci – nawet na zatłoczonej plaży, czy też przy gło¶nej muzyce, dobiegaj±cej zza ¶ciany. Dzi¶ jednak wybieram dedykowane studio jogi – powiedziała portalowi joga-joga.pl Ewelina.
 
Joga sama w sobie jest błogosławieństwem dla ciała i ducha, więc bez względu na to, gdzie będziemy j± praktykować, to z pewno¶ci± wyjdzie nam na zdrowie. Jednak nie ma co się oszukiwać, atmosfera, panuj±ca w klubie fitness i w dedykowanym studiu jogi jest zupełnie inna. Gdy wybieramy się do szkoły jogi z prawdziwego zdarzenia, możemy liczyć na profesjonalne, indywidualne podej¶cie do każdego ucznia, w klubie fitness, bywa z tym różnie… Ponadto w studiu jogi zdecydowanie pojawiaj± się osoby, które zainteresowanie s± stricte jog± jako tak±, a nie różnymi formami ruchu, do których joga jest tylko dodatkiem. To buduje specyficzny klimat i więzi, do których chce się wracać. Nie bez znaczenia jest również przywi±zanie do nauczyciela, osoby, która przy długofalowej praktyce zwykle staje się kim¶ więcej niż tylko nauczycielem, a zostaje mentorem, a czasem nawet przyjacielem. W klubie fitness trudno o tak bliskie relacje. Zajęcia trwaj± zwykle maksymalnie godzinę (w szkole jogi zwykle 1,5 godziny) i zaraz po nich należy szybko opu¶cić salę, bo wchodzi następna grupa np. crossfitowa. Trudno w atmosferze po¶piechu budować jakie¶ relacje, zarówno z nauczycielem, jak i innymi joginami – zdradziła Justyna, praktykuj±ca jogę od 4 lat.
  
Moim zdaniem, przywi±zywanie się do miejsca nie ma tu najmniejszego znaczenia. Główn± rolę odgrywa nauczyciel. Je¶li jest wykwalifikowan±, empatyczn±, profesjonaln± osob± - poprowadzi zajęcia ¶wietnie, bez względu na miejsce. Sęk w tym, że o takie osoby bardzo trudno w klubie fitness. W takich miejscach zwykle stawia się na wielozadaniowo¶ć osób w nich pracuj±cych. Kluby chętnie zatrudniaj± osoby, które w czasie jednego dnia poprowadz± zarówno aerobic, step, jak i jogę. Ciężko, by taka osoba na 100% po¶więcała się każdej z tych dziedzin. Dlatego w szkole jogi zwykle można liczyć na zajęcia pod okiem kogo¶, kto po¶więcił się jedynie jodze i jest w tym ¶wietny. Jednak oczywi¶cie nie jest to reguł± – powiedział Marcin, amator sportów wszelakich (w tym jogi).
 
baner fb
baner sklep
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Kwietnia 2021
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft