Różne zawody - jedna joga. Wywiad z Michalin± Kamińsk±: Pedagożk± i Terapeutk± Integracji Sensoryczn
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Różne zawody - jedna joga. Wywiad z Michalin± Kamińsk±: Pedagożk± i Terapeutk± Integracji Sensorycznej, Anna Jędruch

  • sobota, 13 sierpnia 2016
  • autor: Anna Jędruch
Pedagożka, Terapeutka Integracji Sensorycznej oraz prawie Psycholożka. Pracuje w poradni zajmuj±cej się diagnoz± i terapi± dzieci z zaburzeniami rozwojowymi oraz wspieraniem rodzin, a także współpracuje z przedszkolem, gdzie prowadzi zajęcia z Integracji Sensorycznej. Joga towarzyszy jej od dziecka. Dzi¶ w cyklu „Różne zawody, jedna joga” zaprezentujemy wywiad z Michalin± Kamińsk±.
Najpierw chciałabym, aby¶ opowiedziała o swojej pracy. Czym się zajmujesz i jak wygl±da Twój zwykły dzień?
Muszę przyznać, że ostatnio moje dni s± niezwykłe, bo wiele zmian miało miejsce w moim życiu w ostatnich miesi±cach. Na co dzień pracuję jako terapeuta dzieci i młodzieży z autyzmem, jestem pedagogiem, Terapeut± Integracji Sensorycznej i prawie psychologiem ;) Trochę próbuję swoich sił w pracy terapeutycznej z osobami dorosłym, w tym z rodzinami.
Czy mogłaby¶ opowiedzieć w paru zdaniach, czym się charakteryzuj± techniki terapii, które stosujesz w swoim zawodzie?
W swojej pracy korzystam z wielu technik, staram się dostosować metodę do dziecka, ponieważ każde spotkanie, każde dziecko jest inne. Według mnie dobra terapia to taka, która opiera się na poznaniu dziecka, odpowiedzeniu na jego potrzeby.
My¶lę, że lepszym słowem na nazwanie tego, jak pracuję, jest podej¶cie. Pracuję w podej¶ciu rozwojowym, co oznacza uwzględnienie momentu rozwoju, w którym jest dziecko. Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, który utrudnia przej¶cie przez wszystkie etapy rozwoju prawidłowo. Zaburzenia w autyzmie dotycz± różnych obszarów, m.in. mowy, funkcjonowania społecznego, zabawy, można by wymieniać. Terapeuta jest takim można powiedzieć towarzyszem w pokonywaniu tej drogi. Czasem pokazuje jak i¶ć, by nie omijać ważnych momentów w rozwoju, czasem prowadzi za rękę kiedy droga jest wyboista, najczę¶ciej jednak pomaga, stwarzaj±c odpowiednie warunki do rozwoju i nauki nowych umiejętno¶ci, aby dziecko mogło wykorzystać swój potencjał.
Czy realizujesz się w tym, co robisz? Co najbardziej lubisz w swojej pracy?
Tak, lubię ludzi, po prostu. Najbardziej lubię w swojej pracy kontakt z drugim człowiekiem, z jego ¶wiatem. Kiedy widzisz, że istnieje tyle różnych ¶wiatów dookoła, to uczysz się akceptacji, tolerancji, pokory i szacunku dla tych ¶wiatów. Sama się w niej rozwijam i ci±gle się uczę.
Kiedy w Twoim życiu pojawiła się joga? W jaki sposób jest obecna w Twoim życiu codziennym?
Pierwsze wspomnienie to chyba z czasów podstawówki, wtedy kupiłam ksi±żkę „Joga dla pocz±tkuj±cych”. Mam takie wspomnienie jak wspólnie z koleżank± próbowały¶my zrobić najbardziej fascynuj±ce pozycje, w tym stanie na głowie i stłukły¶my wisz±c± lampę. I chyba taki był pierwszy kontakt ;)
Potem tak naprawdę zaczęłam na studiach kiedy poszłam na pierwsze zajęcia do szkoły jogi, od tego czasu joga jest do dzi¶ obecna. Stała się stylem życia, przenika moje my¶lenie o tym co dzieje się w moim życiu. Dzi¶ mogę powiedzieć, że jest czę¶ci± mnie. Jest dla mnie sposobem na osi±ganie równowagi w życiu.
Czy wykorzystujesz jogę w swojej pracy? W jaki sposób?
W swojej pracy często pracuję sob±, będ±c w relacji z drugim człowiekiem. Na to jaka jestem w relacji ma wpływ joga, bo nauczyła mnie odpowiednio oddychać, być uważn±, obserwować i tym samym „widzieć” człowieka.
Czy masz jaki¶ swój najlepszy sposób na odreagowanie po pracy, regenerację?
Jako najszybszy ¶rodek zaradczy - chwila w ciszy z czerwon± herbat± na balkonie - zawsze działa, i regularne stawanie na macie, aby odreagowywać skutecznie i również regularnie, takie moje ważne momenty uważno¶ci w codzienno¶ci.
Co Cię najbardziej inspiruje w życiu?
Spotkania z ludĽmi, rozmowy, wymienianie my¶li.
Jakie według Ciebie s± najczęstsze czynniki stoj±ce na drodze do osi±gnięcia szczę¶cia w naszym społeczeństwie?
Brak uważno¶ci. To co pozwala nam osi±gn±ć szczę¶cie, czymkolwiek jest dla konkretnego człowieka, to uważno¶ć na to, co jest wokół, docenianie małych rzeczy, które s± obecne w codzienno¶ci. Zbyt mocno skupiamy się na wyznaczaniu nieosi±galnych celów odbieraj±c sobie szansę aby to „szczę¶cie” poczuć. Wdzięczno¶ć, to klucz.
 Jakie masz plany na przyszło¶ć?
Jeszcze lepiej umieć być w teraĽniejszo¶ci ;) A takim moim głównym planem na przyszło¶ć jest umiejętne przej¶cie do przyszło¶ci, aby nie męczyć się drog±, tylko czerpać z do¶wiadczeń, ze spotkań, potrafić doceniać każdy dzień - żyć tu i teraz.
Michalina
Fot. Paweł Pałka
Michalina Kamińska - Pedagożka, Terapeutka Integracji Sensorycznej oraz prawie Psycholożka. Pracuje w poradni zajmuj±cej się diagnoz± i terapi± dzieci z zaburzeniami rozwojowymi oraz wspieraniem rodzin, a także współpracuje z przedszkolem, gdzie prowadzi zajęcia z Integracji Sensorycznej.
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft