W duchu jogi. Rozmowa z Hann± Bartosik, założycielk± Bright Boho.
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


W duchu jogi. Rozmowa z Hann± Bartosik, założycielk± Bright Boho - ¶wiata etnicznych toreb

  • ¶roda, 17 grudnia 2014
  • autor: Paulina Szpargała
Z poł±czenia pasji podróżowania, potrzeby wolno¶ci i miło¶ci do pięknych rzeczy powstała firma Bright Boho - ¶wiat pięknych, ręcznie zdobionych toreb etnicznych i kobiecych drobiazgów inspirowanych Dalekim Wschodem. Choć spełnienie marzeń wymagało diametralnej zmiany sposobu życia, to satysfakcja z samorealizacji i poczucie życia w zgodzie ze sob± i innymi ludĽmi, z pewno¶ci± rekompensuje wszelkie trudy :-)
 
hania
Co zainspirowało Cię do stworzenia Bright Boho? Jak do tego doszło?
Stworzenie tej firmy to dzieło przypadku. Być może jednak to było przeznaczenie ;-)
Po odej¶ciu z pracy w korporacji i urlopie macierzyńskim szukałam dla siebie zajęcia, które pozwoli rozwijać moj± pasję podróżowania, będzie wi±zało się z tworzeniem pięknych przedmiotów oraz da mi wolno¶ć i niezależno¶ć. Wyruszyłam w dług± podróż do Azji i okazja sama się pojawiła.
Spotkałam młod± projektantkę Min Wang, która tworzyła przepiękne haftowane torby inspirowane tradycyjnymi wyrobami mniejszo¶ci Miao i Hmong. Gdy je zobaczyłam to była miło¶ć od pierwszego wejrzenia. Uwielbiam unikatowe i oryginalne rzeczy. Pomy¶lałam, że wyj±tkowo do mnie pasuj±. S± duże, kolorowe i przykuwaj± uwagę.
Po krótkim namy¶le i naradzie z moj± mam± postanowiłam zainwestować w pomysły tej dziewczyny i tak w Polsce pojawiła się pierwsza kolekcja haftowanych torebek.
toreb
O tamtej pory minęło już 4 lata. Firma prężnie się rozwija. Do zespołu doł±czył mój m±ż, dzięki czemu spędzamy ze sob± więcej czasu. Mamy własn± przestrzeń - Showroom na ul. Błękitnej 87a w Warszawie gdzie klienci mog± wpa¶ć, napić się dobrej kawy, posłuchać ciekawych opowie¶ci i znaleĽć co¶ nowego, co wła¶nie przywieĽli¶my z kolejnej podróży lub co¶, co powstało z inspiracji kolorami i wzorami ¶wiata.
Oprócz haftowanych toreb mamy buty z Ameryki Południowej, ubrania do jogi, biżuterię z Tajlandii i Indii i wiele wiele innych skarbów. Często podróżuję, a moja praca polega między innymi na wynajdowaniu i tworzeniu pięknych rzeczy. Daje mi to wiele rado¶ci.
Czy łatwo było Ci dokonać tylu zmian w swoim życiu?
Zmiany wprowadzałam bardzo rozważnie i spokojnie. Wynajęłam nawet coacha aby pomógł mi w podjęciu decyzji czy odej¶ć z ówczesnej pracy. Sprawdzałam czy mam wpływ na zaistniała sytuację. Czy mogę zmienić to co mi się nie podoba. Doszłam do wniosku, że jednak nie mam zbyt dużego wpływu na to co dzieje w tamtej strukturze. Moim marzeniem stało się stworzenie alternatywnej organizacji, gdzie pracownicy lubi± przychodzić, s± szanowani i mog± rozwijać się w tym, w czym s± dobrzy. Marzy mi się, że ludzie z którymi będę tworzyć Bright Boho zostan± w niej przez długie lata i będ± dumni, że wła¶nie w tej firmie pracuj±.
Co jest dla Ciebie najważniejsze w prowadzeniu własnej działalno¶ci?
Najważniejsze jest to, że mogę sama decydować o intensywno¶ci własnej pracy. Je¶li mam potrzebę zostać rano w domu z chorym dzieckiem lub wyjechać na 3 tygodnie do Indii to nie muszę nikogo prosić o zgodę. Po prostu robię to, co sama uważam za słuszne.
O dziwo przestałam od siebie wymagać perfekcyjno¶ci. Przestałam żyć w lęku, że kto¶ mnie zaraz zbeszta, że co¶ jest jeszcze nie zrobione. Odpowiadam sama przed sob±. Teraz wiem, że czasem wyjazd na 4 dniowy detox i jogę jest ważniejszy niż ¶lęczenie w biurze nad komputerem. Po takim wyjeĽdzie mam zdecydowanie więcej energii, zapału do pracy i pomysłów.
koper
Każda z torebek jest unikalna, jak wygl±da proces tworzenia?
O tym najlepiej opowie sama projektantka - Min Wang:
"Moj± pasj± s± podróże, w czasie których znajduję inspiracje dla swojej twórczo¶ci. Inspiruj± mnie ludzie z którymi się spotykam jak też przedmioty codziennego użytku jak na przykład haftowany fartuch mojej ukochanej cioci. Obserwacja pokazów Paris Fashion Show ma też wpływ na to co projektuję.
Proces projektowania składa się z kilku faz. Pierwsze szkice haftów rysuję na papierze. Rysuję ołówkiem kontury skomplikowanych wzorów, a następnie wypełniam je kolorami. Wykonuję wiele szkiców, poprawiam je wielokrotnie aż do momentu, gdy uważam, że to jest to o co mi chodziło.
Wszystkie wzory haftów s± inspirowane tradycyjnymi wzorami charakterystycznymi dla różnych mniejszo¶ci etnicznych, słynnych ze zdolno¶ci hafciarskich. Dot±d wykorzystywałam wzory mniejszo¶ci Miao, Bai, Zhuang, ale też motywy i techniki pochodz±ce z okolic Hang Zhou oraz regionu Pekinu. Jestem też gotowa mieszać tradycyjne chińskie etniczne wzory z egzotycznymi motywami pochodz±cymi z Tajlandii i Indii.
wzó
Większo¶ć z zatrudnianych przeze mnie osób to gospodynie domowe maj±ce swoje rodziny i małe dzieci. Ich największym problemem jest fakt, że obowi±zki domowe uniemożliwiaj± im podjęcie stałej etatowej pracy w pełnym wymiarze godzin.
Oferowana im przeze mnie praca, któr± mog± wykonywać w domu, pozwala na ł±czenie obowi±zków domowych z zarabianiem pieniędzy. Wszystkie moje pracownice s± legalnie zatrudnionymi dorosłymi osobami, których standard życia znacznie się polepszył odk±d wspólnie pracujemy."
boho
Czy wybrany przez Ciebie sposób na życie daje Ci szczę¶cie?
Zazwyczaj jestem szczę¶liwa i zadowolona. Czuję się wolna. Czuję, że dużo zależy ode mnie. Oczywi¶cie zdarzaj± się chwile zw±tpienia, gdy pojawiaj± się trudno¶ci. Budowanie własnej firmy to jednak długotrwały proces, to seria prób i błędów. Mam niesamowit± możliwo¶ć uczenia się zupełnie nowych rzeczy każdego dnia, a tym samym rozwoju na wielu płaszczyznach. Wydaje mi się, że wielu ludziom jest trudno zrozumieć dlaczego zrezygnowałam z kariery i prestiżu dla tego co robię i dla tej odrobiny czasu dla siebie i mojej rodziny. Ja jednak wiem, że było warto.
boho
 
Rozmawiała: Paulina Szpargała
paulina@joga-joga.pl
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft