Różne zawody jedna joga. Rozmowa ze Swietłan± Ciszewsk±-Przeczek
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Różne zawody jedna joga – rozmowa ze Swietłan± Ciszewsk±-Przeczek – pracownikiem PCPR

  • wtorek, 2 grudnia 2014
  • opracował: Paulina Szpargała
Dzi¶, w cyklu - Różne zawody jedna joga - prezentujemy rozmowę ze Swietłan± Ciszewsk±-Przeczek - od 4 lat ćwicz±c± jogę w wolnych chwilach od pracy we wrocławskim PCPR.
rozne zawody
Czym zajmujesz się na co dzień?
Na co dzień jestem pracownikiem socjalnym i pracuję w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie we Wrocławiu. Zajmuję się wspieraniem rodzin zastępczych i osób usamodzielnianych, które opu¶ciły już pieczę zastępcz±.
Czy to ciężka praca?
Nie powiedziałabym, że ciężka, ale jest na pewno odpowiedzialna. Trzeba bardzo lubić pracę z ludĽmi. To praca niełatwa i wymagaj±ca ogromu cierpliwo¶ć, z każdej strony wystawiona na krytykę i na co dzień mało wdzięczna. Największ± zalet± mojej pracy, jest moment, kiedy uda się komu¶ pomóc.
Jak zaczęła się Twoja przygoda z jog±? Co Cię podkusiło żeby pój¶ć na zajęcia?
To nie było tak od razu, że zaczęłam regularnie chodzić na zajęcia.
Kiedy¶ miałam do¶ć silne migreny, trwaj±ce kilka dni i poszukiwałam rozwi±zania. Wiedziałam, że ma to zwi±zek z kręgosłupem, ale nie miałam pojęcia w jaki sposób to rozwi±zać. Na pierwszych zajęciach jogi nie spodobało mi się. Po miesi±cu poszłam na kolejne zajęcia, do innej nauczycielki, na których otworzyły się dla mnie nowe możliwo¶ci - przekonałam się, że ja też mogę wykonywać asany, które do tej pory wydawały się dla mnie nieosi±galne, a mało tego – te ćwiczenia przynosiły efekt. Była to joga według przekazu B.K.S. Iyengara, z dynamiczn± miałam do czynienia w póĽniejszym czasie. Ogólnie praktykuję jogę od 4 lat.
Co jest dla Ciebie najważniejsze w jodze?
Po każdym dniu i całym tygodniu ciało staje się skurczone i napięte. Po zajęciach czuję rozluĽnienie i uwolnienie od tych napięć – zupełny odpoczynek wewnętrzny. :)
Którzy nauczyciele zainspirowali Cię to tego, aby rozwijać swoj± praktykę jogi?
Na pewno Marianna Gutterwil, która wyprowadziła mnie z przekonania, że trzeba wykonywać asany tak jak na obrazkach w ksi±żce.:-). Ponieważ moje ciało nie chciało i nie dawało rady wykonywać niektórych pozycji, dowiedziałam się, że mogę ustawiać je w zgodzie ze swoimi możliwo¶ciami. Ona pierwsza u¶wiadomiła mi, że każde ciało ma inne możliwo¶ci, które stopniowo można rozwijać. U Izy Moskwa-¦lusarczyk miałam z kolei okazję poznać dynamiczny styl jogi i była to dla mnie bardzo ciekawa odmiana – co¶ nowego.
Masz jakie¶ ulubione asany?
Tak, klasyczne Powitanie Słońca, które fantastycznie rozci±ga!
Ulubione ksi±żki?
Lubię powracać do klasyki – Agatha Christie. Często czytam również czesk± literaturę – uwielbiam Zdenka Svěráka.
Dlaczego joga jest dobra dla każdego?
Bo, jak mówi moja nauczycielka - każdy może znaleĽć w niej odpowiednie dla siebie asany, z których będzie mieć satysfakcję. Na tyle, na ile nasze ciało nam pozwala. :-)
Teachers open the door.
You enter by yourself.
Rozmawiała: Paulina Szpargała
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Lipca 2021
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft