Górno¶l±ska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach zaprasza na studia podyplomowe „Joga - praktyc
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Górno¶l±ska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach zaprasza na studia podyplomowe „Joga - praktyczne zastosowania w terapii i profilaktyce zdrowotnej”

  • pi±tek, 9 wrzeďż˝nia 2016
  • autor: Justyna Moćko
To już pi±te studia podyplomowe dotycz±ce jogi w Polsce - s± w Wrocławiu, Warszawie, Chorzowie, Sulisławiu. Każde z nich maj± swoj± specyfikę, ukierunkowanie. O idei, programie i potrzebie studiów opowiada Anna Gładysz - koordynatorka i twórczyni programu studiów. Rozmawia Justyna Moćko.
gwsh
Aniu, jeste¶ opiekunk± merytoryczn± tych studiów, stworzyła¶ ich program. Jaka jest główna idea tych studiów, czego przede wszystkim mog± oczekiwać studenci?
Pomysł studiów powstał, kiedy w ostatnich latach miałam okazję czę¶ciej niż przedtem stykać się ze ¶rodowiskiem rehabilitantów i fizjoterapeutów. Podczas rozmów starałam się im przekazać, że joga także ma wiele do zaoferowania w tym względzie. Wiele osób nie miało pojęcia, jak wiele można osi±gn±ć praktyk± jogi. Spotykałam się z zainteresowaniem i padało stwierdzenie, że interesuj±cy byłby kurs przedstawiaj±cy terapeutyczne aspekty jogi.
W programie studiów jest napisane, że praktyka jogi Iyengara to 128 godzin zajęć, inne metody jogi zostan± omówione w czasie znacznie krótszym. Dlaczego?
Z metod± jogi Iyengara od lat mam styczno¶ć i wiem, jak precyzyjne narzędzia terapii zostały w niej wypracowane. Wydaje mi się pod tym względem metod± najbardziej rozwinięt± i uporz±dkowan±. Poza tym znam ¶wietnych nauczycieli tej metody, których mogę polecać. Innych metod tak dobrze nie znam. Natomiast joga w swej istocie jest jedna, i działa tak samo. Ciekawa jestem, jak do terapii podchodzi się w innych metodach.
Do kogo s± skierowane studia?
Chciałabym podzielić się osi±gnięciami jogi w dziedzinie terapii z rehabilitantami i terapeutami, ludĽmi którzy zawodowo pracuj± z ciałem. Często to, do czego doszła nauka zachodnia ma wiele punktów stycznych, z tym o czym mówi się w jodze. Ale także metody wypracowane w jodze mog± być dla nich odkryciem i inspiracj±. Chciałabym trochę „odczarować” pod tym względem jogę w ¶rodowisku, pokazać jej niezaprzeczalne walory prozdrowotne. Żeby jeszcze bliższe były czasy, kiedy zajęcia jogi będ± wypisywane pacjentom na receptach :-)
Ale oczywi¶cie nie jest to jaka¶ zamknięta grupa docelowa. Każdy, kogo interesuj± te tematy może zapisać się na studia. My¶lę, że to, co jest także nie do przecenienia w tych studiach, to możliwo¶ć kontaktu z dziedzinami, które rozwinęły się na styku wschodu i zachodu - Rolfing, metoda Feldenkreisa, osteopatia, gło¶na ostatnio metoda pracy na powięziach. S± to bardzo ciekawe rzeczy, w szczególno¶ci w powi±zaniu z praktyk± jogi. Na pewno rozszerz± horyzonty! Nauczycieli jogi - je¶li się zdecyduj± wzi±ć w nich udział - niew±tpliwie także ;-)
Czym te studia wyróżniaj± się spo¶ród innych studiów podyplomowych dotycz±cych jogi?
Koncentracj± na terapeutycznych aspektach jogi. Bardzo konkretnie.
Zaprosiła¶ wielu ciekawych wykładowców, przede wszystkim praktyków. Może kilka słów o wykładowcach.
Od strony praktycznej – Ewa Wardzała i Natasza Moszkowicz – nauczycielki w stopniu senior w metodzie Iyengara, z olbrzymi± wiedz± i do¶wiadczeniem. Ewa od lat prowadzi klasy medyczne, obie s± na bież±co z tym, co dzieje się w Punie. Natasza przybliży też teoretyczne tło tego, jak z ciałem pracuje się w jodze. My¶lę że wspomni, że nie może się to odbywać w oderwaniu od ducha, umysłu, oddechu. Tak mi się wydaje ;-) Mateusz Stańczak - absolwent fizjoterapii wci±ż pogłębiaj±cy wiedzę i od wielu lat nauczyciel jogi, który jest znakomitym gawędziarzem i arcyciekawie opowiada o jodze, ciele i łańcuchach powięziowych; Nina Budziszewska, doktor, wykładowca na Indianistyce we Wrocławiu, aktualnie podróżuje po Himalajach szukaj±c żywej jogi w Indiach. My¶lę, że jej seria wykładów zaraz po powrocie będzie fascynuj±ca. Trudno wyliczać wszystkich z osobna – każda z zaproszonych do prowadzenia osób to osobna indywidualno¶ć. Paweł Wójtowicz, Przemek Nadolny, Bodzia Matulaniec – same fantastyczne osoby. Z reguły ł±cz± praktykę jogi z olbrzymi± wiedz± i innych dziedzinach, maj± ogromne do¶wiadczenie w pracy z ciałem i zajmuj±co o niej mówi±.
Liczba miejsc ograniczona - widnieje na stronie internetowej. Do ilu? Ile osób przyjmujecie na rok?
Nie więcej niż 20.
Bardzo dziękuje za rozmowę. Serdecznie polecamy te studia!
 
Justyna Moćko,
Justyna@joga-joga.pl
Warszawa, 19.08.2016
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft