Co nam daje AcroYoga - wywiad z Martą Witecką, Marta Kosakowska
Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Co nam daje AcroYoga - wywiad z Martą Witecką, Marta Kosakowska

  • środa, 22 czerwca 2016
  • autor: Marta Kosakowska
Joga jest podróżą, którą odbywamy sami, natomiast magia AcroYogi to dzielenie się z przyjaciółmi tą samą pasją i radością. Uczy zaufania, cierpliwości, szacunku dla siebie i innych – o AcroYodze opowiada Marta Witecka, instruktorka AcroYogi.
Dlaczego z tylu różnych nurtów jogi zafascynowała Cię właśnie AcroYoga?
AcroYoga, w przeciwieństwie do jogi, zakłada nie tylko pracę ze sobą, ale również z innymi osobami. Zakłada więc interakcję z ludźmi i myślę, że tym mnie zafascynowała przy pierwszym zetknięciu z nią. Fakt, że pozostajemy w kontakcie z innymi, sprawia, że musimy słuchać drugiej osoby i pracować nad jakością współpracy. Radość płynąca z takiej wspólnej praktyki jest ogromna!
 Acro
fot. Dominik Staniszewski
 Ile w AcroYodze jogi, a ile akrobatyki?
AcroYoga ma swoje korzenie w akrobatyce i dużą część z jej elementów to właśnie elementy akrobatyczne, które od dziesiątek lat wykorzystuje się w treningach na sali sportowej. AcroYoga zawiera jednak elementy, które wcześniej w akrobatyce nie były znane i część z tych elementów ma właśnie silny związek z jogą czy z masażem tajskim. W jej praktykę można wpleść niektóre pozycje z jogi, w jej terapeutycznej odmianie wyraźne są elementy masażu tajskiego. No i filozofia jogi jest AroYodze bliska - być skupionym tu i teraz, nie krzywdzić innych i siebie.
 Jak zacząć ćwiczyć AcroYogę?
Nie znając żadnych podstaw, warto pojawić się na warsztatach dla początkujących albo kilku regularnych zajęciach, prowadzonych przez doświadczonych instruktorów. Na początku praktyki warto wyrobić sobie dobre nawyki i poznać właściwą technikę pracy w parach, aby ćwiczyć bezpiecznie i nie uszkodzić siebie albo swojego partnera. W późniejszym czasie, mając zbudowane dobre fundamenty, łatwiej będzie opanować trudniejsze ewolucje.
Acro
fot. Dominik Staniszewski
 Jakie unikatowe wartości daje nam AcroYoga? Czym różni się od klasycznej jogi, uprawianej głównie solo?
Daje nam przede wszystkim możliwość pracy innymi ludźmi, otwiera nas na kontakt z nimi i niejako zmusza do znalezienia wspólnej drogi w praktyce. Uczy zaufania, cierpliwości, szacunku dla siebie i innych. Joga jest podróżą, którą odbywamy sami, magia AcroYogi to dzielenie z przyjaciółmi tą samą pasją i radością.
 Jakie wyzwania i możliwości daje AcroYoga joginowi?
Daje wyzwanie związane z ciałem i duchem. Praktyka AcroYogi wymaga fizycznego kontaktu z drugą osobą i zazwyczaj to jest pierwsze wyzwanie, któremu należy stawić czoła. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego kontaktu, więc jeśli nie jest nam bliska praktyka tańca towarzyskiego, czy właśnie akrobatyka, może być tak, że zajmie nam chwilę oswojenie się z bliskością drugiej osoby. Trening AcroYogi to również konkretny wysiłek dla ciała. Trenując pracujemy nad zachowaniem balansu, utrzymaniem prawidłowej pozycji, czy utrzymaniem partnera w górze, na rękach albo stopach. Współpracując z drugą osobą musimy otworzyć się na naszego partnera, być cierpliwym, otwartym na dialog. Podstawą tej praktyki jest zaufanie, więc praca nad nim i oswojenie się z faktem, że nie nad wszystkim będziemy mieć kontrolę trenując, jest z pewnością czymś, nad czym każdy rozpoczynający przygodę z AcroYogą musi krócej lub dłużej popracować.
Acro
fot. Katarzyna Milewska
 Klasyczna joga to również głęboki wymiar filozoficzny, czy w AcroYodze też odnajdujemy ten aspekt?
Jeśli chcemy go odnaleźć, to odnajdziemy z pewnością. AcroYoga zakłada nie krzywdzenie, słuchanie, cierpliwość, życzliwość, zaufanie - nie tylko wobec partnera, ale również wobec siebie. Jeśli więc jesteśmy wystarczająco uważni, to w AcroYodze odnajdziemy bardzo silny element filozoficzny i sporo materiału do pracy nad sobą.
Acro
Acro
fot. Katarzyna Milewska
 AcroYoga w Polsce - jak się kształtują losy tego nurtu w naszym kraju, a jak poza jego granicami?
W Polsce praktyka ta przywędrowała do nas ponad dwa lata temu i od tego czasu prężnie się rozwija. Pierwsze treningi odbywały się we Wrocławiu, później dołączyła Warszawa i z czasem kolejne miasta. Gromadzi wokół siebie sporo osób, które chcą zrobić coś nowego, innego, pobawić się z innymi. W innych krajach AcroYoga rozwija się w bardzo zróżnicowany sposób. Są miejsca, w których społeczność osób ćwiczących ją jest ogromna, są takie, w których nie udało się jej do tej pory stworzyć, czy na dłużej utrzymać. Zależy to pewnie od wielu czynników, również od osób, które podejmują się regularnego uczenia oraz organizowania wspólnych spotkań.
 
AcroMarta Witecka od dziecka zafascynowana jest ruchem i jego różnymi formami. Ukończyła studia prawnicze, jednak ścieżka ta nigdy nie wzbudziła w niej emocji, które odnalazła w swoich pasjach - staniu na rękach i AcroYodze. Jest nauczycielką obu tych dyscyplin, prowadzi warsztaty w Warszawie i innych miastach Polski praz Europy. Występuje na pokazach AcroYogi, regularnie praktykuje jogę i testuje nowe aktywności, aby nigdy nie zapomnieć, jak to jest być początkującą w danej dziedzinie. (fot. Dominika Cuda)
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Października 2020
Następne
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji
LikeSoft