Wywiad z Markiem Kamińskim - Ambasadorem Międzynarodowego Dnia Jogi w Trójmie¶cie
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Wywiad z Markiem Kamińskim - Ambasadorem Międzynarodowego Dnia Jogi w Trójmie¶cie

  • ¶roda, 17 czerwca 2015
  • autor: Diana Sochacka
  • opracował: Redakcja
Czy joga może pomóc w pielgrzymce? O swojej przygodzie z jog±, opowiada Marek Kamiński - polski polarnik i podróżnik, Ambasador Międzynarodowego Dnia Jogi w Trójmie¶cie. Obecnie na szlaku ¶w. Jakuba.
Co skłoniło Pana do zainteresowania się jog±? 
Przede wszystkim ¶wiadectwo innych ludzi. Niejedna bowiem osoba do¶wiadczyła tego, że dzięki jodze można się nie tylko zrelaksować, ale też zachować sprawno¶ć umysłu i ciała. Moi prapradziadkowie pochodz± z Indii, więc mogę mieć to w genach [¶miech]! Jedn± z inspiracji były też ksi±żki o jodze, choć nadal rozpatruję j± jako ćwiczenia fizyczne, relaksacyjne, nie wchodz±c tym samym w sferę duchow±.
Czym jest dla Pan joga?
Joga jest dla mnie zestawem na dobry pocz±tek dnia. Pozwala oczy¶cić umysł i dobrze przygotować się do codziennych obowi±zków, wyzwań etc. Podkre¶lę jednak, że ma ona dla mnie wymiar jedynie fizyczny. Owszem uspokaja, oczyszcza umysł, ale nie uważam jej za praktykę duchow±. Podsumowuj±c pozycje jogi - asany, umożliwiaj± doskonałe rozci±gnięcie napiętych mię¶ni, a więc jogę traktuję w kategorii sportu tak, jak pływanie czy bieganie. Duchowo pozostaję chrze¶cijaninem.
W jaki sposób zachęciłby Pan innych do ćwiczeń jogi?
Mnie joga jako rodzaj aktywno¶ci fizycznej odpowiada, ale to nie oznacza, że każdy musi j± praktykować. Każdy z nas jest inny, dlatego powinni¶my szukać takiego sportu, w którym będziemy się czuli najlepiej. Na drodze tych poszukiwań jednak warto spróbować, dlatego zachęcam do ćwiczeń z dobrym trenerem, który będzie mógł wprowadzić osoby pocz±tkuj±ce w ¶wiat jogi.
Czy i w jaki sposób joga pomaga Panu w pielgrzymce?
Podczas pielgrzymki jestem w ci±głym ruchu, zmęczenie nie pozwala mi na praktykowanie. Stosuje pewne elementy jak pół¶wieca czy Savasana. Nie s± to wprawdzie dokładne pozycje jogiczne, ale z pewno¶ci± pozwalaj± rozluĽnić mię¶nie po całodniowym marszu. Przed pielgrzymk± natomiast ćwiczyłem regularnie.
Czy poza ćwiczeniami również Pan medytuje?
Tak, ale podkre¶lę, że jest to medytacja chrze¶cijańska. Będ±c na miejscu, w Gdańsku medytuję u Dominikanów, w Ko¶ciele ¶w. Mikołaja. Obecnie jestem na szlaku ¶w. Jakuba. To szlak wiary, będ±cy również drog± do Boga, a więc marsz także jest swego rodzaju medytacj±.
Czy interesuje się Pan również ajurwed±, czy stosuje jej techniki lub zalecenia w życiu codziennym?
W Polsce, często spotykam się z doktorem (lekarzem) pochodzenia indyjskiego, który praktykuje ajurwedę. W życiu codziennym również stosuję jej metody. Podczas pielgrzymki jednak nie mam możliwo¶ci zastosowania metod najstarszej medycyny ¶wiata ze względu na ograniczenia wynikaj±ce z marszu, np. brak okre¶lonych produktów takich jak olej sezamowy etc.
Czy był Pan w Indiach? Jakie wrażenia zrobił na Panu ten kraj?
Byłem w Indiach dwukrotnie, ale jedynie w celach turystycznych. Nie miałem więc okazji, aby głębiej poznać Indie. Odwiedziłem Bombaj i jego okolice i przyznam, że otoczenie wywarło na mnie duże wrażenie.
Powracaj±c jednak do jogi, wcze¶niej my¶lałem, że można jej się nauczyć z ksi±żek. Obecnie z cał± pewno¶ci± stwierdzam, że jogę należy praktykować z dobrym nauczycielem. Ksi±żki nigdy nie zast±pi± uczniowi relacji z mistrzem, która w moim odczuciu jest bardzo ważna. Mi joga pomaga, jednak podkre¶lę raz jeszcze, że nie zastępuje mi ona życia duchowego. Jest rodzajem aktywno¶ci fizycznej.
Z Markiem Kamińskim rozmawiała Diana Sochacka (Centrum Jogi Gdańsk)
 
Marek Kamiński
Pomysłodawca, założyciel i siła napędowa Fundacji Marka Kamińskiego. Podróżnik, polarnik, przedsiębiorca.
W 2004 roku zdobył oba bieguny Ziemi z niepełnosprawnym chłopcem – Ja¶kiem Mel±. Między innymi w efekcie tych wła¶nie do¶wiadczeń opracował autorsk± metodę osi±gania celów i pokonywania trudno¶ci – Metodę Biegun. Metoda pomaga chorym i niepełnosprawnym dzieciom realne zmienić jako¶ć ich życia.
Marek Kamiński opracował koncepcję Obozów Zdobywców Biegunów, a także jest osobi¶cie zaangażowany w ich realizację.
Marek Kamiński jest coachem specjalizuj±cym się w obszarze motywacji i przywództwa. Podejmuj±c wyzwanie niezwykłej podróży do Santiago de Compostella, chce rozwijać Metodę Biegun a także zebrać ¶rodki na organizację kolejnej edycji Obozów dla sze¶ćdzesięciorga chorych dzieci.
WAŻNIEJSZE WYPRAWY
23 maja 1995 – zdobycie Bieguna Północnego z Wojciechem Moskalem
27 grudnia 1995 – samotne zdobycie Bieguna Południowego
2004 – dotarcie na oba Bieguny z niepełnosprawnym Ja¶kiem Mel±
1993 – zdobycie Antarktydy, pierwsze polskie przej¶cie Grenlandii
2000 – przepłynięcie jachtem Oceanu Atlantyckiego w 14 dni
Przej¶cie przez Pustynię Gibsona
PROJEKTY
Doradztwo w zakresie motywacji i przywództwa
Fundacja Marka Kamińskiego
Obozów Zdobywców Biegunów
NAGRODY
Zasługi dla promocji Polski na ¶wiecie
Explorer 2000
Super Kolos 2004
Laureat polskiej edycji konkursu „World Young Business Achiever”
wpis do Księgi Rekordów Guinnessa
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Złoty Medal Ministra Sportu
Medal ¦w. Wojciecha 
PUBLIKACJE
„Moje Bieguny. Dzienniki z wypraw 1990-1998”
„Razem na Bieguny”
„Dotykanie ¶wiata” (wywiad)
„Marek – Chłopiec, który miał marzenia” (ksi±żka dla dzieci)
 
Więcej o Marku Kamińskim:
www.marekkaminski.com
3biegun.kaminski.pl/3biegun

 
logo trojmiasto 
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Lipca 2021
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft