Joga zmienia życie. - Rozmowa z Marlen± Kotas
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


"Joga zmienia życie" - Rozmowa z Marlen± Kotas, inicjatork± i organizatork± Międzynarodowego Dnia Jogi w Trójmie¶cie.

  • ¶roda, 3 czerwca 2015
  • opracował: Paulina Szpargała
„Często słyszymy, że joga odmieniła czyje¶ życie. Jednak to nie życie się zmienia przez jogę, to my się zmieniamy; zaczynamy inaczej postępować, inaczej reagować na to co nas spotyka. ¦wiat się nie zmienia – to my się zmieniamy.”
 marlena kotas 1
21 czerwca ¶więtować będziemy Międzynarodowy Dzień Jogi. Na całym ¶wiecie, w tym w wielu miastach w Polsce, będzie można wspólnie poćwiczyć jogę i poznać jej różne oblicza. O swojej motywacji do organizacji tej wyj±tkowej imprezy w Trójmie¶cie, opowiada Marlena Kotas.
- Marleno, czym jest dla Ciebie joga?
- Wbrew pozorom to trudne pytanie, bo cokolwiek przychodzi mi do głowy, wydaje się być popularnym frazesem. Joga, z pasji przerodziła się u mnie w styl życia, stała się sposobem na życie i w znacznym wymiarze jest tre¶ci± mojego życia.
  Joga nauczyła mnie ¶wiadomo¶ci samej siebie na wszystkich płaszczyznach – fizycznej, mentalnej i duchowej. Dzięki niej bardziej ¶wiadomie odbieram rzeczywisto¶ć i co ważniejsze, jestem bardziej ¶wiadoma istoty swoich reakcji na rzeczywisto¶ć. Przez wiele lat szukałam dróg i odpowiedzi na nurtuj±ce mnie pytania dotycz±ce życia. Przypadkiem trafiłam na jogę. I nagle eureka. W jodze znalazłam odpowiedzi czy też podpowiedzi jak żyć.  
  Poznaj±c jogę nauczyłam się życia - może to trochę filozoficznie zabrzmi, ale żyję, czy może raczej staram się żyć jog±.  Prosta praktyka bycia tu i teraz, życia każd± chwil± w pełni ¶wiadomie, bycia ¶wiadomym każdej swojej intencji.  Bo, tak jak mówił Swami Vishnudevanda: “Joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne i panowanie nad ciałem; joga to panowanie nad umysłem.”
dzien jogi
- Jak zaczęła się Twoja przygoda z jog±? Co skłoniło Cię do nauczania jogi?
- Od dzieciństwa uprawiałam różne sporty. Maj±c trzech braci, zaczęłam do¶ć nietypowo dla dziewczynki, bo od judo i karate. Potem doszedł jednak balet, taniec towarzyski, calanetics, aerobic. Jaki¶ czas temu (łał, chyba już 19) trafiłam na jogę. I już przy niej pozostałam, bo okazała się czym¶ więcej niż (jak s±dziłam na pocz±tku) sprawno¶ci± fizyczn±.
  Często, je¶li kto¶ opowiada o momencie, kiedy joga stanęła na jego drodze, mówi, że życie mu się zmieniło. Tak faktycznie jest, ale życie się nie zmienia dlatego, że joga się w nim pojawiła, zmienia się, ponieważ to my zaczynamy inaczej postępować, inaczej reagować na to co nas spotyka. ¦wiat się nie zmienia – to my się zmieniamy.
  W 2007 r., ukończyłam kurs instruktorski. Otrzymałam dyplom z r±k Swamiego Atmaranandy, zostaj±c nauczycielem jogi wg szkoły Swamiego Sivanandy. Od tamtego czasu, nauczam i promuję jogę w Trójmie¶cie.
  Joga pomaga nam  wzmocnić ciało, pozbyć się napięć i zrelaksować umysł; pomaga usun±ć wewnętrzne bariery i daje nam siłę, aby móc utrzymać równowagę, spokój i koncentrację w konfrontacjach z codziennymi wyzwaniami współczesnego życia.
logo trojmiasto
- Jeste¶ inicjatork± i zarazem organizatork± Międzynarodowego Dnia Jogi w Trójmie¶cie. Jaka jest geneza tego wydarzenia i idea, która mu przy¶wieca?
- ¦więtujemy Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Kobiet itp. teraz doczekali¶my się  Dnia Jogi.  Zgromadzenie Ogólne ONZ, w grudniu 2014 r. ogłosiło 21 czerwca Międzynarodowym Dniem Jogi uznaj±c, że uprawianie tej starożytnej dyscypliny, może korzystnie wpłyn±ć na zdrowie ludzi na całym ¶wiecie. Inicjatywę w tej sprawie zgłosił premier Indii Narenda Modi, wg którego:
  "joga cieszy się ¶wiatowym uznaniem tych, którzy chc± żyć bez stresu i decyduj± się na cało¶ciowe podej¶cie do zdrowia", oraz daje praktykuj±cym j± osobom "poczucie jedno¶ci ze sob±, ¶wiatem i natur±".
  „Joga jest darem dla ludzko¶ci.”
  Dzień Jogi dla mnie, jest jest doskonał± okazj±, aby dzielić się jog± z innymi i jednocze¶nie ł±czyć z innymi we wspólnym praktykowaniu.
marlena kotas 2
- Podjęła¶ się organizacji ¦więta Jogi w Trójmie¶cie. Co Cię ku temu skłoniło? Czy inicjatywa cieszy się powodzeniem?
- Ten pomysł narodził się we mnie nagle i Dzień Jogi jest dla mnie bardzo osobistym wydarzeniem i swoistym darem dla innych… Na Wielkanoc, odwiedzałam grób mojej mamy, która odeszła rok temu. Zawsze mnie wspierała w moich działaniach i powtarzała, abym dzieliła się jog±, dzieliła tym co dobre. Przyszła my¶l, że zrobię co¶ w rodzaju festynu jogi, ¶więta jogi. Ustanowiono 21 czerwca Dniem Jogi, zatem wydało się oczywiste, że wła¶nie tego dnia zrobię imprezę, aby przybliżyć mieszkańcom Trójmiasta jogę.
  Ponieważ mam już za sob± organizację kilku większych imprez, zaczęłam od razu działać. Założyłam stronę internetow± i zaczęłam szukać odpowiedniego miejsca, gdzie wydarzenie mogłoby się odbyć. Najlepiej  moj± wizję wypełniał kampus AWF-u w Gdańsku. Umówiłam się na spotkanie z rektorem Akademii Wychowania Fizycznego, panem prof. Waldemarem Moska na spotkanie. Przedstawiłam swój pomysł i projekt. Pan rektor zaakceptował propozycję współpracy, obejmuj±c patronatem honorowym Dzień Jogi. Dał nam do dyspozycji stadion rugby oraz halę Widowiskowo-Sportow±. Dzięki możliwo¶ciom obiektu, możemy zaprezentować mieszkańcom bogaty i różnorodny program.
dzien jogi
- Dzień Jogi pięknie się rozwija i sama jestem zaskoczona rozmachem, jakie to przedsięwzięcie nabiera. W międzyczasie, podjęłam współpracę z pani± Dian± Sochack± z Centrum Jogi w Gdańsku, która objęła organizacyjnie imprezę odbywaj±c± się w Sopocie przy molo. Dzień Jogi w Trójmie¶cie będzie  zatem odbywał się równolegle na AWf-e w Gdańsku oraz w Sopocie na Placu Zdrojowym, gdzie będziemy zachęcać turystów do ćwiczenia Jogi. Zachęcać do praktykowania jogi będzie ponadto znany podróżnik i polarnik Marek Kamiński, który został ambasadorem Dnia Jogi w Trójmie¶cie.

   W Trójmie¶cie, Dzień Jogi ciszy się ogromnym powodzeniem. Dochodz± do mnie informacje, że będ± przychodzić całymi rodzinami, bo faktycznie, każdy znajdzie co¶ dla siebie. Przypominam panom, że specjalnie dedykowana dla niech będzie tzw. office joga.
Miedzynarodowy dzien jogi logo

- Co dla Ciebie jest najważniejsze w tej imprezie? Dlaczego warto wzi±ć w niej udział?


- Ide± Dnia Jogi jest wspólne ćwiczenie i medytacja w intencji pokoju na ¶wiecie. Unikalno¶ci temu dniu nada fakt, że w każdym miejscu na ziemi, o tej samej godzinie czasu lokalnego, wszyscy będ± ćwiczyć te same, okre¶lone asany. Ł±czymy się we wspólnej praktyce. Joga to przecież poł±czenie (w sanskrycie, słowo joga pochodzi od rdzenia yuj (judż), oznaczaj±cego jarzmo, poł±czenie, wi±zanie).
  Chciałabym, aby Dzień Jogi był okazj± do wspólnego ćwiczenia, dla tych wszystkich, którzy już praktykuj± jogę i stał się okazj± na spotkanie z jog± dla tych, którzy nie maj± ¶miało¶ci, czasu czy rz±dz± się stereotypami w ocenianiu jogi. Każdy znajdzie co¶ dla siebie w jodze, ale też każdy znajdzie w jodze to czego w niej szuka.
  Zapraszam do wspólnego ¶więtowania Dnia Jogi. Udział jest bezpłatny. Będ± sesje jogi dla pocz±tkuj±cych, dla dzieci, dla osób starszych. Będzie okazja zapoznać się z dziecięcym masażem Shantala, wywodz±cym się z Indii. Będzie można poznać różne style, m.in.: Jogę Kundalini, Yin Jogę, Tantra Jogę, Radża Jogę czy Atma Kriya Jogę - jogę duszy. Posłuchamy koncertów gry na bębnach i misach tybetańskich, poł±czymy się we wspólnym ¶piewaniu mantr. Specjaln± sesję jogi Iyengara, poprowadzi Wiktor Morgulec.

Dzień Jogi zakończymy medytacj± "Om Healing" w intencji przywrócenia równowagi, harmonii i pokoju na ¶wiecie. 

Prosimy o rejestrację na Dzień Jogi on-line: www.swietojogi.pl

Pozdrawiam ciepło
Marlena Kotas
marlena kotas
 
Rozmawiała: Paulina Szpargała
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Kwietnia 2021
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft