Joga w profilaktyce i terapii – studia podyplomowe w Chorzowie. O idei, programie i potrzebie
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Joga w profilaktyce i terapii – studia podyplomowe w Chorzowie. O idei, programie i potrzebie studiów opowiada Maria Puls. Rozmawia Justyna Moćko

  • pi±tek, 10 paďż˝dziernika 2014
  • autor: Justyna Moćko
Górno¶l±ska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczo¶ci im Karola Goduli w Chorzowie zaprasza na studia podyplomowe „Joga profilaktyce i terapii”. To już trzecie studia w Polsce, po wrocławskich Podyplomowych Studiach Psychosomatycznych Praktyk Jogi i warszawskich „Relaksacja i joga” O idei, programie i potrzebie studiów opowiada Maria Puls. Rozmawia Justyna Moćko
 
 Gornoslaska Wyysza Szkola Przedsiebiorczosci im Karola Goduli w Chorzowie
Sk±d się wzi±ł pomysł, aby otworzyć studia podyplomowe „Joga w profilaktyce i terapii”?
Maria Puls - Pomysł zrodził się ze względu na bardzo częste pytania uczniów, których uczę jogi i ich potrzeby pracy pod k±tem terapeutycznym.
Na moich zajęciach bardzo często padały pytania, o to, co można zrobić, żeby np. nie bolały dolne plecy, co można zrobić, żeby rozładować napięcia w barkach. Było to dla mnie inspiracj±, aby zaproponować takie zajęcia, które pokaż±, jak te proste dolegliwo¶ci, czy napięcia można samemu rozładować czy też zlikwidować.
To była pierwsza inspiracja - żeby jogę popularyzować i pokazać, że samemu można wiele rzeczy zrobić.
W tym czasie, kiedy spotykałam się z takimi pytaniami, Anna Radzikowska (niezwykle kreatywna i maj±ca mnóstwo pomysłów osoba), kanclerz Górno¶l±skiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczo¶ci, która również chodzi do mnie na zajęcia zapytała mnie, czy byłabym zainteresowana współprac± z GWSP w tym zakresie. Zaczęły¶my rozmawiać jak by¶my widziały podyplomowe studia.
Na GWSP w Chorzowie powstaje wiele ciekawych inicjatyw edukacyjnych, które maj± na celu promowanie kreatywnych pomysłów jak arteterapia, gry interaktywne nastawione na rehabilitacje czy naturoterapia. Wcze¶niej joga na GWSP pojawiała się w ramach kursu a póĽniej zrodził się pomysł studiów podyplomowych.
 To trzecie studia podyplomowe. Pierwsze, wrocławskie, których kierownikiem jest prof. Lesław Kulmatycki maj±, mam wrażenie profil psychologiczny. Drugie, warszawskie, którymi szefuje prof. Janusz Szopa hołduj± jego zasadzie, że joga to forma rekreacji ruchowej. Jak być okre¶liła pokrótce wizję studiów, który Ty koordynujesz?
 MP - Efekty zdrowotne praktykowania jogi potwierdzaj± badania naukowe. Chcemy by studia te poszerzały ¶wiadomo¶ć wielu osób (bez wnikania w ich ¶wiatopogl±dy), by otwierały im drogę w poszukiwaniach działań maj±cych na celu własny rozwój osobowy, a często po prostu pozwoliły im panować nad codziennymi emocjami, stresem czy bólem fizycznym. Jednak żeby móc zrobić cokolwiek w tym zakresie nie wystarczy chcieć trzeba jeszcze wiedzieć jak to zrobić.
Ta wiedza „jak” jest oparta o wiedzę i do¶wiadczenie osób, które s± specjalistami z dużym stażem w swoich dziedzinach. Chcemy pokazać, jak w bezpieczny sposób, nie neguj±c medycyny konwencjonalnej, (bo bardzo często przeciwstawia się te dwa kierunki: konwencjonalny i tzw. niekonwencjonalny) można sobie pomóc dzięki praktyce jogi, ale i też jak można dzięki jodze poznać swoj± naturę.
Dla mnie joga ma wymiar przywracaj±cy równowagę na wielu płaszczyznach. Zależy mi na tym, aby pokazać, że tradycje wschodu i zachodu mog± się ł±czyć i uzupełniać. Często te tradycje stawia się w opozycji do siebie.
St±d w programie zajęcia fizjoterapeutów: Grzegorza Kowalskiego czy Ryszarda Kasprzaka, którzy pokaż± ćwiczenia od z uwzględnieniem strony medycznej. Zależy mi, aby pokazać wielo¶ć możliwo¶ci pracy (także terapeutycznej) i żeby j± popularyzować.
To nie jest wcale takie oczywiste, że kto¶ wie, że można poradzić sobie z bólem głowy czy z napięciami robi±c kilka prostych asan. Jeżeli zaczniemy pracować z kręgosłupem na etapie, kiedy pojawiaj± nam się pierwsze bóle, to jeste¶my w stanie sytuację zażegnać i nie dopu¶cić do tego, żeby doszło np.do dyskopatii. Chodzi o tak± pracę, która będzie ukierunkowana na ogólny dobrostan człowieka i prost± zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Terapia i profilaktyka to będzie zarówno ta praca z ciałem jak i praca z pewnymi stanami umysłu. Chcemy z jednej strony pokazać, że możemy dużo zrobić z ciałem ale i pokazać, że nie ma rozerwalno¶ci ciała i umysłu, że jedno wpływa na drugie.
Wykładowcami s± osoby, które praktykuj± jogę w różnych nurtach: Maciej Wielobób, który praktykował w metodzie iyengarowskiej a teraz praktykuje vinjasę,czy Lidia Machaj z nurtu Sivanady. Zaprosili¶my też osoby z Indii, by podzieliły się z nami swoim do¶wiadczeniem Joga znaczy ł±czyć, scalać i tak też chcę, aby wygl±dały te studia.
Po ukończeniu pierwszego stopnia słuchacze będ± mogli kontynuować studia na drugim stopniu. W niedalekiej przyszło¶ci chcemy jeszcze poł±czyć dwa starożytne systemy wiedzy: jogę i ajurwedę.
 W informacji o studiach jest napisane, że wystartuj±, kiedy będzie 15 osób.
Mamy już pewno¶ć, że kierunek zostanie otwarty, ale nie zamknęli¶my jeszcze zapisów, rozpoczynamy w drugiej połowie listopada. 
Chcemy jednak, aby grupa była kameralna, tak aby wykładowcy mieli kontakt z słuchaczami, żeby słuchacze mogli jak najwięcej z tych studiów skorzystać.
Na naszych zajęciach chcemy położyć nacisk przede wszystkim na praktykę. Zapewniamy teorię oczywi¶cie, ale większo¶ć zajęć to zajęcia praktyczne. Będziemy mieli możliwo¶ć praktykowania nie tylko w murach GWSP, ale również w uczelnianym parku, który wykorzystywany jest zajęcia ruchowe.
maria Puls
 Maria, jeste¶ osob±, która koordynuje te studia. Powiedz co¶ o sobie;-)
 Jestem nauczycielk± jogi, socjologiem, politologiem, doktorantk± na Uniwersytecie ¦l±skim w Instytucie Socjologii.
Z jog± spotkałam się w roku 2000 przy okazji zajęć w Akademickim Zwi±zku Sportowym na Uniwersytecie ¦l±skim. I mnie-jak wielu osobom - joga pomogła w pospolitych dolegliwo¶ciach, które w tamtym momencie miałam, czyli w np. pozbyciu się bólu dolnych pleców. Poza tym pomogła mi poradzić sobie ze stresem.
Od tamtego czasu zmieniło się zasadniczo więcej niż tylko to, że ust±piły bóle dolnych pleców. Zmieniło się moje spojrzenie na siebie i rzeczywisto¶ć. Potem chciałam dzielić się z innymi tym, co dla mnie okazało się takie cenne.
Jako pierwszy ukończyłam kurs Instruktora Hata Jogi organizowany przez Stowarzyszenie Jogi Akademickiej. Drugi, to miesięczny kurs jogi klasycznej w Indiach, w Rishikesh. Jestem też nauczycielem w stopniu Introductory II w jodze Iyengara po kursie u Romka Grzeszykowskiego.
Interesuj± mnie naturalne i holistyczne metody leczenia. Jestem w trakcie kursu naturoterapii. Lubię malować i tworzyć biżuterię.
Uwielbiam podróże do Indii czy na Bliski Wschód to moja pasja, to inny niż na macie wymiar praktyki jogi. Podczas spotkań z Innymi ludĽmi najwięcej dowiedziałam się o sobie samej. W Indiach jest tyle przeróżnych religii, tyle przeróżnych języków a jest to jeden kraj. My¶lałam sobie, jak to może funkcjonować? Taka jedno¶ć w różnorodno¶ci. Indie pokazały mi jak można ł±czyć. To było niezwykle inspiruj±ce do¶wiadczenie.
Tak, jak mówiłam tutaj o studiach i o obecno¶ci osób z różnych tradycji jogi, to jest taka moja idea fix, żeby różne osoby z różnych tradycji ł±czyły swoj± wiedzę i przekazywały ja innym, bo do jednego człowieka możemy dotrzeć tak± metod±, do drugiego człowieka inn±. Czasem co¶ zadziała na jednego , na innego kompletnie nie. Więc my¶lę, że różnorodno¶ć bardzo ubogaca.
Warszawa, 9.10.2014
 Dziękuję bardzo za rozmowę.
Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft