Dokładnie wiedział, co chce osi±gn±ć, dok±d zmierza w swej korekcie - B.K.S Iyengara wspomina Ewa Os
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Dokładnie wiedział, co chce osi±gn±ć, dok±d zmierza w swej korekcie - B.K.S Iyengara wspomina Ewa Osiak

  • sobota, 30 sierpnia 2014
  • autor: Ewa Osiak
Obecnie jedyne, co mogę zrobić w hołdzie Gurudżiemu, to praktykować i pod±żać za jego wskazówkami, aby wła¶ciwie rozumieć, rozwijać w sobie jego nauki, oraz uczciwie i jak najbardziej rzetelnie przekazywać jego metodę - deklaruje Ewa Osiak
Praktykuje od 1994 r. a od 1998 jestem zwi±zana z metod± Iyengara. Od samego pocz±tku słyszałam dużo nieprzychylnych opinii o Iyengarze. Moja pierwsza nauczycielka odeszła od jego metody, wła¶nie z powodu jego wybuchowej natury: szorstko¶ci, rygorystycznej, niemalże wojskowej dyscypliny i mocnych korekt. Osobi¶cie na pocz±tku „nie podobał mi się”, wydawał mi się srogi i „skwaszony”.
Wyobrażałam sobie, że guru jogi powinien być miły, serdeczny i łagodny:-). Dzi¶ wiem, że wła¶nie dzięki dyscyplinie, wysokim wymaganiom, precyzji i skupieniu jakiego wymaga ta metoda pozostałam z jog± do dzi¶.
Postanowiłam osobi¶cie „poczuć” B.K.S. Iyengara. W 2002r spędziłam w Punie, w Instytucie tylko 3 dni, głównie siedz±c i chłon±c obecno¶ć Mistrza w bibliotece, (gdzie rozmawiał ze swoim studentami), b±dĽ też obserwuj±c klasy, w których uczestniczył. Widziałam korekty jakich udzielał, zniecierpliwienie do uczniów, którzy po jego korekcie „odpuszczali” sobie i wracali do swojej pozycji sprzed korekty. Nie poczułam ani zbyt wiele chłodu, o którym tyle słyszałam, ale też ciepła i serdeczno¶ci też nie. Wiedziałam, ze to za krótko, aby zbudować sobie jak±kolwiek wiarygodn± opinie.
W 2006 r. pojechałam ponownie, tym razem aby praktykować obok Mistrza. To było wspaniałe do¶wiadczenie, naocznie widziałam wpływ jogi na organizm człowieka. Byłam pod ogromnym wrażeniem B.K.S Iyengara. Zobaczyłam i poczułam 85-letniego człowieka, przez którego pomarszczon± skórę emanuje dynamiczna, spójna i harmonijna energia życia. To było niesamowite. Ja maj±c trzydzie¶ci parę lat czułam się o wieki starsza od niego. Wła¶nie wtedy wszystkie te legendy o „mistrzu frustracie”, runęły w gruzy. Widziałam, z jakim oddaniem i skupieniem praktykuje. Widziałam, jak koryguje i wymaga od wnuczki Abhi.
Dokładnie wiedział, co chce osi±gn±ć, dok±d zmierza w swej korekcie. Widziałam jego przenikaj±ce spojrzenie, serdeczny i szeroki u¶miech. Cieszę się, że osobi¶cie zweryfikowałam opowiadania o Gurujim.
Przez wiele lat, pomimo, że praktykowałam wg metody Iyengara nie rozumiałam jej do końca. Jednak ta metoda najbardziej do mnie trafiała, wiec kontynuowałam.
Dzi¶ zrozumienie tej metody, jej głębi a jednocze¶nie prostoty, zawdzięczam nauczycielom, którzy regularnie odwiedzali Instytut w Punie i uczyli się u boku Mistrza.
 Obecnie jedyne, co mogę zrobić w hołdzie Gurudżiemu, to praktykować i pod±żać za jego wskazówkami, aby wła¶ciwie rozumieć, rozwijać w sobie jego nauki, oraz uczciwie i jak najbardziej rzetelnie przekazywać jego metodę.
 Ewa Osiak, Junior II
osiak ewa
wspomnienia zebrały:
Olga Lasota, Justyna Moćko
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2018
Następne
PW¦CPSN
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft