Kiedy Mistrz przestaje oddychać, jego nauki są rozwijane w sercach jego uczniów. B.K.S Iyengar we wspomnieniu Henryka Liśkiewicza
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Kiedy Mistrz przestaje oddychać, jego nauki są rozwijane w sercach jego uczniów. B.K.S Iyengar we wspomnieniu Henryka Liśkiewicza

sobota, 30 sierpnia 2014

Henryk Liśkiewicz

Dzięki niepowtarzalnej, genialnej inteligencji Gurudżi potrafił wydobyć najważniejsze, najpiękniejsze ustawienia w ciele ucznia i wzmocnić najsłabsze, zbliżając do harmonii i pięknego współbrzmienia ciała i ducha, podobnie jak muzyk i instrument łączące się w czasie koncert - tak o B.K.S Iyengarze mówi Henryk Liśkiewicz

Z łatwością mogę sobie wyobrazić mojego ukochanego Gurudżiego mówiącego coś takiego: "Potrafię pogodzić się ze zniszczeniem mojego ciała ale nie potrafię pogodzić się z obniżaniem wartości sztuki jogi. "

Gurudżi poprzez obserwacje praktyki, sposobie poruszania się, układania się ciała w asanach dostrzegał to, co jest wewnątrz osoby praktykującej, wewnętrzne zależności i uwarunkowania i rozumiał, jakie podjąć działania w praktyce, aby pokonać blokady i uzyskać wewnętrzny wgląd.
Często wymaga to dużego wewnętrznego oraz fizycznego wysiłku ale rezultatem jest rozwój intuicji, uzyskanie harmonii, czystego obrazu, jasności.

Pierwszy raz do Indii przyjechałem 18 lat temu a obecnie jestem drugi raz w 2014 roku tutaj, w Punie w Indiach i ta wizyta jest ostatnim spotkaniem, pożegnaniem z Gurudżim B.K.S. Iyengarem, legendarnym joginem , niezwykle ważnym przewodnikiem w moim życiu.

Śmierć ciała nie oznacza końca istnienia i obecne wydarzenia tutaj, w Punie akcentują ten aspekt przejścia-transformacji.
Kiedy Mistrz przestaje oddychać, jego nauki są rozwijane w sercach jego uczniów.

Gurudżi opuścił swoje ciało, przeszedł do innego wymiaru w środę, 20.08 o godzinie 3.15 nad ranem. Około 10 godzin później miałem zaszczyt doświadczenia tutaj, w Punie, w Indiach ceremonii pożegnania: Pudżę spalenia ciała. Ceremonia bezkompromisowo ukierunkowana na Dusze, wspierającą proces opuszczenia ciała.

“MOJE CIAŁO JEST ŚWIĄTYNIĄ A ASANA MODLITWĄ" B.K.S. IYENGAR.

Znakiem rozpoznawczym jogi Iyengara jest precyzja, ustawienie ciała w linii, równowaga i czas pracy w takim dokładnym ustawieniu z wykorzystaniem oddechu. Tak naprawdę uzyskanie równowagi w asanie jest możliwe wyłącznie poprzez zrównoważenie wewnątrz.
Dla poprawienia skuteczności praktyki B.K.S. Iyengar wprowadził pomoce do praktyki: klocki, paski, ławki, liny, maty, krzesła i wiele innych przyrządów. Zastosowanie pomocy rozwinęło praktykę terapeutyczna jogi.

Dzięki B.K.S. Iyengarowi Puna stała się światową Stolica Jogi.

Dzięki B.K.S. Iyengarowi joga została rozpowszechniona na zachodzie.

Jednym z pierwszych zachodnich studentów B.K.S. Iyengara był wybitny skrzypek Yehudi Menuhin, który o Gurudżim mówił: “....to mój najlepszy nauczyciel gry na skrzypcach..."

Dzięki niepowtarzalnej, genialnej inteligencji Gurudżi potrafił wydobyć najważniejsze, najpiękniejsze ustawienia w ciele ucznia i wzmocnić najsłabsze, zbliżając do harmonii i pięknego współbrzmienia ciała i ducha, podobnie jak muzyk i instrument łączące się w czasie koncertu.

Gurudżi B.K.S. Iyengar wielokrotnie udzielał mi krótkich wskazówek, które wydawały mi się czasem niejasne, ale w określonej sytuacji Jego słowa powracały do mnie przynosząc odpowiedz i rozjaśniając problem.

Henryk Liśkiewicz, Senior III

wspomnienia zebrały:
Olga Lasota, Justyna Moćko
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Ludzie Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi